CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: bandung_cincau

Laluan Menjadi Guru Sekolah Menengah

bandung_cincau posted on 7-4-2014 09:31 PM
hmmm.. dia ckp dia nk jadi cikgu tetap kalo boleh. tpi kalo nk cari pengalaman pn okay gak.

payah la klw nk mintak tetap terus. graduan ISMP (Ijazah Sarjana Muda Perguruan) pon belambak2 lg. dapat kontrak pon dah ok sebenarnye. at least dpt la jugak pengalaman mengajar. sbb kalau dah ada pengalaman tu, ada la added value compare to other.

bandung_cincau posted on 7-4-2014 09:20 PM
kakak aku suruh tanya, mohon maktab 2 mcm mana ye? online ke kena isi borang semua? bila borang 2  ...

borang tu keluar kena tunggu penguman KPM, biasa serentak dengan UPU

suro jelah akak ko tanya cikgu kaunseling sekolah lama dia, cikgu tu lagi update

jika xdapat maktab, masuk jer matrikulasi dulu

incek_akim posted on 7-4-2014 09:39 PM
payah la klw nk mintak tetap terus. graduan ISMP (Ijazah Sarjana Muda Perguruan) pon belambak2 lg. ...

owhh.. kira kerja cikgu ni x menjamin masa depan lah ye?
tpi kalo yg keluar2 kerajaan terus bagi tempat jadi cikgu 2 mcm mana pulak ye? kena mohon apa?

vespa_oren posted on 7-4-2014 09:59 PM
borang tu keluar kena tunggu penguman KPM, biasa serentak dengan UPU

suro jelah akak ko tanya c ...

kakak aku ada mohon satu borang ni. katanya borang maktab. tpi utk jadi cikgu sek rendah je lah. x de pulak untuk sek menengah punya.

bandung_cincau posted on 7-4-2014 10:12 PM
kakak aku ada mohon satu borang ni. katanya borang maktab. tpi utk jadi cikgu sek rendah je lah. x ...

maktab memang untuk sekolah rendah, cuma segelintir jer akan ke sekolah menengah mcm TESL

jika cikgu sekolah menengah biasa dari pelajar universiti yang ambil course pendidikan,

tapi lepas KPT dan KPM digabungkan, mungkin ada perubahan... Last edited by vespa_oren on 7-4-2014 10:17 PM

bandung_cincau posted on 7-4-2014 10:09 PM
owhh.. kira kerja cikgu ni x menjamin masa depan lah ye?
tpi kalo yg keluar2 kerajaan terus bagi ...

kerja cikgu ni masa depan insyaAllah terjamin.
tapi study course perguruan ni, aku xberani la nk kate cmne.
kalau kakak kau serius nak jadi cikgu, nak mengajar sekolah menengah;
1) kena pass interview masuk maktab
2) kena dapatkan degree kursus pendidikan
3) kena pass praktikum kat sekolah
4) kena doa banyak2 la mintak2 abis belajar boleh dapat offer posting terus
5) kena terima dengan hati terbuka la walau tercampak ke ceruk mana pon

*kalau nk jadi cikgu sekolah menengah (DG41) normally kena ada degree, which means kalau lulus SPM tu; dia kena further study dulu la.

Last edited by incek_akim on 7-4-2014 10:27 PM

Follow Us
incek_akim posted on 7-4-2014 10:20 PM
kerja cikgu ni masa depan insyaAllah terjamin.
tapi study course perguruan ni, aku xberani la nk  ...

boleh tak kalo takda background dlm pendidikan tp nak apply jadi cikgu fulltime?means ade stpm n degree bukan dalam pendidikan,tapi master dlm pendidikan..kalo dulu ade KPLI bole apply tp skang xda lg... then bole amik short course ke utk layak jadi cikgu..mohon pencerahan pliss..

erk?? sori. xreti gak nk jawab yg tu. try tepon 03 8000 8000, diorang boleh tolong

estrelle posted on 5-6-2014 11:11 PM
boleh tak kalo takda background dlm pendidikan tp nak apply jadi cikgu fulltime?means ade stpm n d ...

boleh sebab sekarang cikgu sekarang da open market. isi je borang kat job malaysia. kalu ada kekosongan, dorang akan panggil iv. tapi persaingan macam sengit sebab sekarang masalah lambakan graduan ISMP. graduan ni pon ada yang da lulus iv, tapi belom dipanggil untuk posting sebab dalam simpanan. yang belum dipanggil IV pon ada. KPLI memang da takde, tapi dorang gantikan dengan DPLI. ni pon susah nak dapat, kalu dapat, naseb la.  

gaji cikgu sekolah rendah dgn sekolah menengah same je dik..kalau akak..akak prefer skolah rendah..budak2 baik..nakal2 pon nakal budak2..sekolah mnengah..mnakutkn..

bobba posted on 7-6-2014 05:22 PM
boleh sebab sekarang cikgu sekarang da open market. isi je borang kat job malaysia. kalu ada kekos ...

ok TQ...

tinker_bell posted on 7-6-2014 11:23 PM
gaji cikgu sekolah rendah dgn sekolah menengah same je dik..kalau akak..akak prefer skolah rendah..b ...

kakak saya tu x minat budak2. sbb tu dia x nk .

Saya masuk bidang pendidikan melalui matrikulasi. sebab saya rasa kakak/ adik ( im bit confuse) awak susah  sikit kalau nak masuk maktab. sekarang dah 7 A ye?. Zaman saya dulu minimum 6 A. huhu

Saya belajar setahun kat matrikulasi. apply upu pilihan dari no 1 hingga 2 (pendidikan). amik kat upsi je.. u len pun boleh. then macam biasa, amik ujian medsi.( time ni sy rasa nak gelak guling2 bila tengok bebudk ni amek ujian medsi dah macam nak mengajar sudah. siap dengan name tag bagai ) HAHA.di nasihatkan jangan lah over sangat sampai macam nak jadi cikgu betul. takut kalau tak dapat. frust menonggeng pulak.

And then lepas tuh kalau dapat, akan ada interview. OKay yang ni kalau nak bergaya macam guru pun digalakkan juga tapi jangan lah over dressing ye. cukup lah pakai kasut bertutup dan pakai pakaian formal (macam cikgu kat sekolah). nak make up sikit pun boleh janji senyum dan berkeyakinan.  

For your information, dari start kita berjalan dari pintu masuk dari situ panel penemu duga dah nilai kita whether kita ni sesuai ke tidak untuk jadi cikgu. so make sure do ur best because first impression sangat penting. Pastikan boleh bercakap bahasa inggeris dan peka dengan isu pendidikan. ye lah kann.. nak jadi cikgu bukan sekadar semata2 nak kerja kerajaan je tp  mesti ada passion..kena ada minat dan ikhlas. bukan berdasarkan duit. Kalau nasib baik macam saya, saya kena mengajar subjek sains kat depan panel. (terpaksa recall balik ingatan kat subjek sains waktu form 3 haha) tapi ada gak kawan saya yang kena berkawat ..hihi

Okay kalau berjaya dapat belajar di u yang diidamkan belajar lah betul2 ye.. jangan sekadar nak kerja kerajaan tu yang amik jadi cikgu. Hargai lah peluang belajar yang ada dan jangan lah sekadar jadi orang yang bila dah tak da kerja baru nak mohon jadi cikgu. kalau betul ikhlas nak jadi cikgu  pasti akan ada rasa nikmatnya bila mengajar di sekolah nanti.

tu saja setakat pengalaman saya masa mula2 masuk bidang pendidikan..

Kakak dpt masuk PIG tak? (IPG nama baru maktab, min req is 5A SPM)

Nak tanya pd yg tahu.

Kalau kita dapat IPG dan ambik major English, ada tak peluang utk ke overseas utk twinning programme. Ada ke macam ni.

Anak akak berminat dgn 2 benda, jadi guru English (kalau boleh ikut IPG kerana peluang posting lebih cerah) dan jugak melanjutkan pelajaran ke overseas. Maybe mcm Mat Lutfi/Anwar Hadi, di Australia kan.

Cam sy dl lps stpm, masuk upsi. Konvo bln8..bln11 da posting. Ms tu taun 2008. Cam skg kalo msk u amik pndidikan pn xsmstinya otomatik krajaan amik jd cgu. Kalo msk maktab..mgkin pluang tu cerah.

Elok ko pegi tnye ckgu kaunseling. Dia mst tau sume psl ni

Rasanya kena masuk IPG la kot?

Kalau nak laluan through public uni, ambik Education course.

Macam iols dulu ambik TESL Foundation UiTM -> Degree TESL UiTM.

Lepas dapat degree masuk website jobsmalaysia.com, register, ambik kerja DG41.

Kalau dah ada degree bukan Education from the start, kena ambik course apa tu entah tak ingatttt.

12
Return to list New