CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2567|Reply: 1

SAMBUNG STUDY ATAU TERUS KERJA

As salam semua ,
Aku nak tanya pendapat korang semua pasal tajuk kat atas ni . Apa yang aku rasa dan lihat, untuk fresh graduate aku rasa macam susah sgt nak cari kerja melainkan luck dorang / usaha yang betul2 tak putus asa atau ada kabel dengan company mana-mana yang dorang minta kerja. korang rasa mejoriti company yang cari pekerja nak orang yang berpengalaman ke ? sebab yang apa aku lihat , budak2  yang hantar resume biasa kami akan melihat pengalaman budak2 tersebut dan akan diutamakan yang berpegalaman kemudian baru dipanggil untuk sesi temuduga. So, bila aku fikir-fikir balik , kalau sambung diploma , habis , kerja sekejap tak sampai setahun then sambung balik belajar degree, dari situ mungkin makan 2tahun stgh/3tahun/3thun stgh . Habis degree terus cari kerja , untung la kalau before degree pnh kerja berkaitan bidang yang diceburi , tapi belajar degre dah makan 3 tahun , so agak berkarat la ilmu2 yang kita dpt masa kerja selepas diploma. then ia menjadi fresh graduate balik, paling2 masa tu umur dalam 25. So, kalau sambung , dengan degree tu menjadi sbg tiket untuk memohon kerja yang berpangkat atau yang lebih baik menjamin masa depan. Tapi rezeki masing-masing kan , payah tak payah , usaha tu penting . Kerja jangan memilih sgt yer dok? hihi . Apa yang penting experience. Baru boleh demand gaji . Hmm ,  Act aku pn  pnh merasa fresh gradute dr diploma then cri keje , msa tu dah pnt cari pekerjaan yang berkaitan kos aku amik sb mereka nak berpengalaman. So aku cari kerja-kerja biasa, tapi alhamdulillah terkena pulak syarikat yang ada kene mengena gan bidang aku , wlupun jawatan biasa2, tp dari disitu aku belajar , belajar , belajar sehingga la dpt tmpt yang sebetulnya kos aku di syarikat tu .

Korang share la pendapat korang mengenai ni . Thank you
_iam Beginner_

ini persoalan ke luahan?

pd aku kalo ada diploma better sambung ke degree.

tp kalo da ada degree x brp digalakkan smbg master, unless kalo ko ada personal reason or dah boring sgt dgn life x tau nak buat apa.

aku rs x de masalah pun fresh grad nak dpt keje. yg jd masalah among fresh grad ialah attitude. attitude keje nak senang, nak keje bidang yg sama dgn degree, nak keje kerajaan n mcm2 mak nenek attitude yg rubbish, mmg susah la company nak hired. resume tu kena la buat cantik2 skit n rajin2 la cr prospect. ini degree bidang elektronik tp apply keje kat kilang simen mmg x kan dpt la. bos bg assignment skit awal2 da bengkeng, susah la.

mmg la org yg berpengalaman lebih diutamakan, tp selalunya org berpengalaman rate gaji x murah. so company kalo budget jd kekangan dia akan sebat je bdk2 fresh ni. bersepah iklan keje yg tulis for fresh grad only/entry level. tp kalo resume dah mcm shit, mmg result pun shit jgk la.

fresh grad jgn malu bermula dr bawah. even gaji rendah skit pun sebat je la. pastu slow2 la lompat.