CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: opahKau

cendawan goreng tepung???

Mungkin nenek TT tu ingat cendawan yg digunakan tu mcm zaman dia dulu , banyak cendawan beracun.

rasanya some keturunan memang ada pantang to certain things. mcm famili i pantang makan pisang yang warna merah (pisang udang/ pisang raja udang) boleh google kalau nak tgk. lepas tu pantang kerbau balar. sebab musabab tak pasti tapi kalau baca mcm kisah dongeng terhutang budi la putera anak raja segala yada yada...

kalau makan jugak boleh jadi sakit la gitu.. ada sekali org2 tua bercerita termakan kerbau balar masa kenduri sebab dah masak mana nak tau so termuntah2.. cirit birit..

i rasa kalau nenek tt tak bagi jangan la masak n makan, suh je org masakkan.. tapi kalau test pun okay jugak blh bgtau output kat sini haha...

maybe famili tt pun sama la kot, ada kisah disebaliknya cendawan iteww

@babeysha

Last edited by anarina on 11-6-2014 03:28 PM

Rate

1

MelahJanda posted on 9-6-2014 11:21 PM
Ex bibik akak dulu takleh mkn ikan yu
Sheol org madura, baik, rajin kerja
Dia kata moyang dia pern ...

cam kisah lagenda ikan tapah hah, takleh makan even dekat dengan ikan tapah pon..

anarina posted on 10-6-2014 10:39 AM
rasanya some keturunan memang ada pantang to certain things. mcm famili i pantang makan pisang yang  ...

akan dicuba untuk masak sendiri nanti... sb klau beli mana puas...

klau kerbau, my mom ada pesan sb masa tu kita nak g smbung study kat kelntan, dia ckp be carefull dgn kerbau... jgn sesekali makan daging kerbau sb nanti kulit akan jadi cam sopak2 tu... yg tu mmg xkan makan la, gila kau, klau makan dah xcantik dah kulit ni... hahahahha

entah a, terlalu byk sgt pntang larang ni susah utk org yg pantang jumpa nak telan sesaje... hahhahahaa plus kita xleyh mandi sungai... xtau la kenapa, sb tu klau pegi camping or picnic, mmg kita sorg je yg xmandi... sb nnek akan tegah habis2san...

suka jugek cendawan tiram goreng ni..
tp tak leh makan byk.. 2,3 ketul aje..
sebab dia bukan ditanam.. aku alah dgn chemical yg depa guna kot..

jd ada asas jugek pantang larang yg nenek TT ckp.

ak pun ikut pelik ape kes le kisah cendawan kt board MPS

sekali memey misteri rupanya cite cendawan ni..wkwkwkwkwkw

semalam bru lps mkn cendawan grg beli kt pasar mlm + dgn rangka ayam besar nye..

nyum2

Follow Us
opahKau posted on 10-6-2014 11:07 AM
akan dicuba untuk masak sendiri nanti... sb klau beli mana puas...

klau kerbau, my mom ada pesa ...

so ko dah try grg sendiri ke cendawan tu...?
any hapdet...?

banyak sangat pantang larang weh.... live your life la bak kata orang jawa...

ada kaitan ngan pedamping/saka kot....?? sampai nak mandi sungai pun pantang... pelik nau...

satu family ke tkleh masak cendawan...? okla dari takleh makan ....

azrain98 posted on 10-6-2014 12:18 PM
satu family ke tkleh masak cendawan...? okla dari takleh makan ....

yup! tapi menantu dia klo masak n makan, dia xlrang pon cuma anak dan cucu2nya shja...

zehra2 posted on 10-6-2014 11:32 AM
suka jugek cendawan tiram goreng ni..
tp tak leh makan byk.. 2,3 ketul aje..
sebab dia bukan dit ...

mungkin juga kot...

sunquick posted on 10-6-2014 12:15 PM
so ko dah try grg sendiri ke cendawan tu...?
any hapdet...?

belom try lagi la... g cri kat kedai semlm xdek lak... cmni lah bila kita beria sgt nak, bda 2 msti xdek... leceh!

cendawan goreng tepung sodap!

hmmm... dr apa yg aku baca n dgr, kalau pantang2 ni berkait dgn saka. x boleh lalu bawah ampai, x boleh makan pisang abu, etc brgantung pd prjanjian saka yg dituntut tu, termasuklah amalan susuk.

tu sbb bila tuan saka nak mati, tp x boleh2 mati, ada yg smpi kene bukak bumbung rumah. lps tu jenuh waris nak jd pewaris saka @ mencari benda2 yg dipantang smasa tuan saka hidup. bg dorg makan, lpstu baru belaan tu keluar dr badan. ni dr apa yg aku baca n dgr je lah. tgk dpn2 x pernah lagi.

tp bila sebut bab pantang2 ni, kdg2 aku curious dgn crita2 keturunan itu ini x boleh makan ikan tapah la, apa la sbbkan nenek moyang dlu2 pernah terhutang budi dgn haiwan2 ni. ada jugak keturunan2 yg x boleh jejak tanah daerah itu ini sebabkan sumpahan etc. mcm keturunan laksamana bentan tu.

sbb bg aku benda2 ni trmasuk daulat, bila kita dah letak kepercayaan itu yg sampai jadi betul2. sedangkan kita ni manusia lahir sama je. yg membezakan cuma keimanan kita pada Yang Esa. khurafat je smua tu.

kau keturunan apa pun, dlm kubur nnt tetap kene bantai ngan malaikat brgantung pd amalan.  

p/s: tenkiu momod bagi tacang Last edited by tak_tahu on 11-6-2014 11:24 AM

Rate

1

tak_tahu posted on 10-6-2014 01:58 PM
hmmm... dr apa yg aku baca n dgr, kalau pantang2 ni berkait dgn saka. x boleh lalu bawah ampai, x bo ...

yg bagi mkan benda yg dia pantang tu betul sb masa arwah nek iolls nak meninggal dlu, my mom bagi mkn labu air ke labu kundur entah... elok lepas bagi mkn 2, next 3 hours dia dah xde... sb msa dia ada dlu, labu ni dia xleyh mkn, sate, pastu daun meranti ke apa ntah yg klo buat msak lemak campur kledek tu dia xmkn... and iolls penah kena marah sebb saje sua2 sate kat mulut dia...

relevan lagi ke saka d alam moden ni..di zaman dgn catuan air bagai..aku rasa saka nak idup pun susah..
tapi xsalah lau ko try goreng..xda pape kot..malam ni ko goreng n hapdet kat sini..lau 3 hari ko xda hapdet so aku paham la ape jadi kat ko..

opahKau posted on 10-6-2014 12:44 PM
belom try lagi la... g cri kat kedai semlm xdek lak... cmni lah bila kita beria sgt nak, bda 2 mst ...

huissshh... x sabo aku nak tau..
tp insyaallah...xde apa2...

Sedapnya cendawan goreng tepung..........

ada jugak ke mcm tu.... mcm2 la pantang larang orng2 dulu2 nie....

opahKau posted on 10-6-2014 02:09 PM
yg bagi mkan benda yg dia pantang tu betul sb masa arwah nek iolls nak meninggal dlu, my mom bagi  ...

baru aku tringat, kalau pantang makan benda2 bercucuk such as sate, labu kundur, pisang emas, lalu bawah ampaian, tu pantang larang utk org yg pakai susuk. wallahua'lam.