CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7478|Reply: 40

Kawan baik yang suka berhutang

Aku ader satu problem di mana kawan baik suka hutang dgn aku. aku jenis yang tak suka membazir duit n suka simpan duit n disebabkan lama kenal aku dgn rapat bestie aku mmg dah boleh agak yng aku mmg ader duit.

Bestfriend A - kami bff dari kecik. mula2 memang takder masalah duit. boleh considerate dier bayar dulu then bayar balik semua boleh consider until aku duduk serumah dgn dier( time keje). dier ramai adik bradik n adik2 suka dtg rumah kami lepak time cuti. kalau g mana2 dier akan bawak adik2 join kitaorang. n she take me for granted. everytime balik keje dier tak belikan adik2 makan, cuma seminggu sekali refill stok makanan, kdg2 depa makan biskut so bila aku balik keje (dier balik keje dgn bf, balik sure dh makan smpai rumah terus tido) aku tak smpai hati lau tak bg adik dier makan apa aku beli kdg2 smpai tak cukup utk aku. kalau keluar jalan plak dier akan ckp dgn adik dier 'suruhlah kak r belanja ckp dgn kak r baik2'. in the end mmg aku yang kena bayar utk dier n adik2x dier. bukan aku berkira tp kalau dh bnyak kali mmg aku terasa. another thing masa dier mula2x grad dier pinjam aku duit n masa mula2 nak stat keje, dlm rm500. tp lama2x bila aku dh lama tak jumpa dier buat2x lupa. lg aku terasa boleh belikan bf hp iphone lar, kosmetik mahal2 lar tp duit aku tak nak bayar smpailah dier dah selamat kahwin dgn bf tercinta dgn pakai baju designer berharga rm3000 tak langsai2 hutang aku..sejak dah nak kahwin n dah kahwin dier mmg bawa diri n rsanya mmg dier tak akan bayar lar hutang aku since mmg dah berkurun dah tak contact aku lagie.

bestfriend b - mmpunyai sikap boros yng amat. suka barang2 branded walapun sebenarnya tak mampu. suka berhutang demi mmbeli brang2 branded. konsep pemikiran, 'aku ader duit hari ini, aku mesti beli, besok aku nak makan apa, nak isi minyak pakai duit apa belakang kira, besok baru fikir' atau 'hutang lah si polan nie, bulan depan aku bayar lar, sale nie bukan selalu'. mula2 mmg dier pkai duit sndiri n kalau hutang pun mmg bayar balik tp lama2x makin menjadi2. first masa dier beli hp baru. dier beli hp baru gunakan almost all the gaji and takder duit nak makan. aku yng tngangung duit makan dier. n bila dier nampak aku selalu swipe card jer dier pun dah pandai kalau nak beli barang suruh aku swipe dulu. aku ingat dier akan bayar tapi makin lama makin menggunung hutangnya pada aku. plng mencabar aku, pd hari jadinya aku belikan dier hbag mahal yng mmg dier nak, tak kisahlah its her bday, yng aku naik angin lepas sminggu dier boleh pulak tgok beg lain n nak beli hbag lain. bukankah lebih baik dia mmbayar hutang aku dulu. n usually dier tak akan dahulukan hutang aku, dier biar mnggunung jer n masih lagi mmbeli hbag n baju mahal2 dari mmbayar balik hutang aku. satu jer dier mmg ingat dier hutang aku n mention aku berkali2 dier akan bayar tapi everytime nampak brg branded mesti beli dulu dr bayar hutang aku.setiap kali itu terjadi aku pendam kemarahan aku sbb dier kawan aku. another friend nasihatkan aku supaya stop tanggung hidup makan dier n jgn bg pinjam lg and alhamdulillah aku dah mula stop tapi keliatan dier nak mmbayar hutang lapuk aku masih ada. dier lebih rela dahulukan brg2 branded dier dr bayar hutang aku.

n honestly kwan2 aku nie mmg beruntung sbb dikurniakan bdan montok n muka lawa sbb rmai jer yng mnawarkan diri untuk sponsor hidup mereka. yang pertama dah selamat kahwin n yng kedua masih mncari antara seribu. kalau nak baju jer, call kwan lelaki, ' i sukalah baju tue, u sponsor i eh' n pihak lelaki akan sponsor.

bagi yng trtnya knapa aku masih kawan dgn depa ialah sbb mereka kwn aku, kami mmg rapat we share deepest secret out and all tapi ialah sbb masalah hutang nie aku benar2 terasa. aku mmg pendam kemarahan aku. aku taknak kerana duit friendship kami binasa. aku sbenarnya takut kalau aku ungkit dier terasa n kami putus kawan. aku tahu ini bulan ramadhan n aku tak patut mngungkit tapi dah lama aku pendam, boleh kira beribu2 lah duit aku dah habis utk depa. depa dpt bf hensem, kaya, baju cantik2x, hbag glemer2 aku tak dpt apa2. sedih bila dipergunakan sebegini.

What should i do?

Aku lebih rela x dak kawan drp ada kwn mcm kwn ang tu tt...

kifarah ang la kut..tuhan balas dgn cara gini ...apa2 pun since and dah tanya what shud u do, i would say ignore them..change 360 degree ...kalau ang pendiam, sila jadi loud. Kalau ang jenis yessss aja, now kena say noooo aja..stop believing them ...

duit boleh pecah belahkan famili n sedara mara. Inikan pulak kawan  

salam TT.

kawan2 ko memang bermasalah. tapi tak boleh nak nafikan jugak yg ko juga sebenarnya bermasalah. benda macam ni, sepatutnya ko kena kawal. dari awal. tapi sekarang macam dah agak2 terlambat kot. kita takkan boleh nak ubah orang lain. tapi kita boleh ubah diri sendiri. so, cuba la ubah diri sendiri. jadi kedekut sikit. kena tegas sikit.

actually. aku dulu pun pernah ada 'kawan' macam bestfriend ko yg A tu. & aku pun dulu macam ko jugak la kot. alasannya kesian. tak sampai hati. bagai. bagai. bagai lagi. tapi 1 day, aku rasa aku kena stop. sbb 'friendship' yg melibatkan duit ni bagi aku, bukan la friendship yg sebenar. lebih kepada mempergunakan. termasuk la juga friendship yg berasaskan kasihan ataupun simpati. ianya takkan kekal. sbb rasa itu akan berubah. manusia berubah, bersama rasa & bersama masa.

macam ni la. kalau ko rasa2 yg ko takkan dapatkan balik duit tu, halalkan saja la. anggapkan saja sebagai sedekah. Insya Allah, akan ada balasannya nanti kalau ko ikhlas. daripada hati ko terus sakit & mengungkit. kan? & lepas tu, jauhkan la diri. duduk diam2 & tanyakan pada hati ko sendiri. adakah seorang kawan yg sebenar akan buat kawannya macam ni? adakah ko perlu kawan2 yg sebegini dalam hidup ko & sepanjang hidup ko?

ini bukan satu perhubungan yg normal. yg sihat. ko sendiri pun tahu.

cuba lebih tegas lepas ni. jangan bawa duit banyak2 dalam purse. & kalau nak swipe card ke apa, jangan buat depan mereka. kalau mereka nak pinjam duit, beri alasan. jangan hulur apa2 langsung pada 'kawan2' tu. kalau keluar makan sama2, hanya keluarkan bahagian bayaran untuk yg ko makan sahaja. bab2 yg lain pun sama, hanya bayar bahagian ko sahaja. jangan offer langsung untuk bayar atau belanja. kalau mereka minta, ko kena tegas & cuba berikan alasan/nasihat. tengok apa reaksi mereka?

kalau mereka boleh terima, bagus la. kalau mereka jauhkan diri, maksudnya ko tak lebih daripada 'ATM machine bergerak' bagi mereka. itu sahaja nilai ko & nilai 'friendship' ko.

Rate

1

Wehhhh aku baru je kena kencing ngn mmber aku, dia pnjam rm500 ckp nk byr balik cpt tp hampeh.. Katanya nk byr sewa umah tp tah2 g shopping ry! Aku lak hasab xde duit nk raya huhu

TT ko mnta jela duit ko. Apa kwn ko xpk ke hutang kena langsai wpon drg da mati.. Hutang jgn wat memain woo

Da kalo ada bf kayo, kwn ko xde akai ka nk minta lebih skit byr hutang ko? Nk baju rege rm2000 minta la bf dia rm2500, so beli baju n byr hutg ko.. Xpon byr ansuran rm100 sbulan ke lama2 langsai laa

Aku ingt aku je baik ht sk tlg org then org pedajal aku tp ko terlebih baik lak TT sb kwn, ko bia je drg pedajal ko

Kalo btol beastie drg pttnya tlg ko bukan susahkan ko

TT, tajuk ko "kawan baik..." Tapi sbnarnya drg bukan kwn baik la sb buat ko camni...

Sekian n sorry terceramah plak Last edited by imanda on 21-7-2014 02:36 AM

Kena belajar kata TIDAK

kuar rumah sewa dok ngan orang lain..

Follow Us
aku rasa sbb tt ni stabil kewangan+jenis x meminta balik duit..diorg pn pikir 'oh xpe la x byr duit..sbb dia bkn miskin+ x mintak pn..so x terdesak'..apa kata ko plak try pinjam dr duit dr dia..ckp je ko xde duit plk..mindset diorg ko mmg sentiasa berduit..sbb tu ko jd mesin atm

Kawan kawan tt menggunakan tt. Share deepest secret? Sesiapa je boleh jadi good listener utk dapatkan apa dia nak (pinjam duit). Nak cari kawan sejati masa susah or senang susah nak dapat. Kawan yang baik takkan buat kawan cam tu. and you call these people your bff? Maaflah ada jenis orang yang kalau kau tak tolong aku, satu sen pun ko tak guna bagi aku. These kind of people sepatutnya org jauhkan diri. Lantak pilah lelaki kat luar sana nak hulur leher.

What should you do? You shouldnt disclose your financial background to people. Always say kad ni bapak/mak/adikberadik punya. Duit ni mak bapak adikberadik punya. Aku (means u) pun hutang ngan mak bapak adikberadik. Kalau org tu terus kawan ngan you, then perhaps boleh potentially jadi ur bff. Kalau depa tak nak kawan, then do the math urself.

Selagi u tak stop. U akan rugi. Rugi duit, simpanan masa depan. Rugi masa bekerja cari duit. Sedangkan orang lain jadi senang2 jadi parasit dapat duit free. Derang cuma tadah telinga or berlakon jadi bff u. Kalau u keep on doin this, ramai amik kesempatan atas u.

U nak kawan, tapi depa nak duit. So pilihlah.

Sila putus kawan....

i faham perasaan u..tapi percayalah..kalau dilayan perangai mangkuk2 mcm ni..kita yg sakit hati..
move on dan cari kawan baru..

Kad tu gunting je. Xyah guna kalau utk senangkan org lain.

Diorang tu ambik kesempatan sbb ko dianggap xde komitmen besar lagi esp bab financial

Itu bukan kawan baik, tu kawan yang suka mengambil kesempatan dan tidak ihklas berkawan dengan kita. sila berhati2 memilih kawan. harap maklum.

Wei hg simpan duit depa tolong perabih..banyak cantik
Aku pena n banyak kali bagi pinjam kat kawan baik aku..
Tp style aku memamg mulut aku bising laaaa if die buat2 lupa or ape
Setiap ari aku tanya dah ada duit x nak bayar utang aku?
Tapi aku minta after depa dapat gaji laaaa..aku pon berati perot juga
Tapi ada juga manusia ni payah tol n liat gileerrrr nak bayaq hutang
Umpama kite ni mengemis duit sendiri tuk mintak hutang
Bab duit if ng aku memang sensitif sket
Pinjam boley tapi siap ahh dengan tekanan n stress yang aku buat tuk hangpa bayaq hutang hakuh

sila beranikan diri say no...no no n no...hang mcm aku jugakla tt..cepat benor kesian kt org..huhu..tp skang aku dh start balajaq ckp tidak.........sbb ada ke depa pun xkesian kt kita pun..n klau kita susah depa leh tolong kita x???hang kene pikir semua tu..

TT tak ada kawan lain dah selain depa berdua tu .. sebab tu hadap je apa yang diaorang buat

meh kawan dgn aku. apa daa.. kawan memang kawan.. tapi jangan la di pergunakan..

dari tt perabih duit kat kawan..baik la tt simpan duit beli aset sendiri. tak pun simpan tabung haji.dah beribu tt habis....rasanya nak dapat balik memang payah. orang ni kalau berhutang boleh jadi ketagih. sedangkan kalau adik beradik sendiri buat macam ni pun boleh bergaduh ape lagi la kawan. lepas ni kalau kawan mintak pinjam cakap je duit  x cukup. cakap mak ayah nak pakai.cakap je terus lepas ni x boleh nak bagi pinjam dah. biar dia faham2 sendiri.

Yg dah hutang xbayar tu anggap jer sedekah...

Lepas ni jgn bagi lgi dah...atau jgn bg byk sgt...  Sponsor skit2 dahla..

Tp tt ni bagus mungkin ni cara Allah nk bg pahala kt tt..besar ganjaran tolong org ni.. Tp sesekali xpe..lain kali tt ckplah sori xde...  

Tetiba soklan..tt simpan duit byk2 nk buat per tt?

bagusnya ko....aku pun ada sorg kawan mcm ni...kete sering bertukar2....barang2 branded je beli....kadang2 aku nampak mcm boros.....tp takde duit asyik pinjam kat aku....last2 sampai tak mampu nak bayar utang terus senyap mcm tu je sampai skg....dorg laki bini keje dan aku ingat gaji pun kat berberlas ribu...tp nak jugak pau aku yg keje sorg ni........... niat kita bg pinjam sbb nak tolong kawan....tp dorg ambik kesempatan....pasal duit kadang2 org pakai lebai ke haji ke belum tentu boleh percaya sbb aku dah terkena dgn satu pak lebai ni....

NEMESIS posted on 21-7-2014 01:25 AM
salam TT.

kawan2 ko memang bermasalah. tapi tak boleh nak nafikan jugak yg ko juga sebenarnya ber ...

aku dah mula tegas, aku dah tak bayar duit soping dier lagie..dier still menyoping tp hutang aku still lum bayar lg..bab makan lak, aku dah mula berkira bayar sendiri2 n aku pun mula limitkan kluar makan kalau dier ckp dier takder duit..n skang aku blaja utk tidak simpan cash yng banyak dlm purse aku. simpan pun ckup utk aku jer. dier mmg sedar n dier mmg slalu ckp akan bayar duit aku tp tuelah bilanya aku tak pasti lagi. moga ALLAH SWT buka hati dier utk bayar hutang2x aku. pasal bab makanan aku dah habiskan utk dier insya Allah aku halalkan. bukannya apa2 kadang2 kesian sebenarnya duk nyoping duit makan dah takder. bila g kedai makan aku makan soraang kadang2 tak sampai hati tapi yes perlahan2 aku dah mula tarik diri utk jd atm bergerak depa..ckup2lah.