CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: unun

Kawan baik yang suka berhutang

tiramisuu posted on 21-7-2014 06:12 AM
aku rasa sbb tt ni stabil kewangan+jenis x meminta balik duit..diorg pn pikir 'oh xpe la x byr duit. ...

dah bnyak kali aku wat tapi tuelah depa takkan caya..depa tau aku mmg der saving. dahlah aku tk pndai mnipu.

TulenBang posted on 21-7-2014 10:57 AM
TT tak ada kawan lain dah selain depa berdua tu .. sebab tu hadap je apa yang diaorang buat

ader tapi kurang ngam. aku agak suka melawa, hang out2x luar, nyoping n tak rmai kwn2 aku jenis mcm tue. aku kuat brcakap n rmai kwn2 aku jenis pendiam n suka dgr crita n ketawa jer. so depa dua nie yng tul2 ngam ngan aku thats why aku stay. tapi mmg tak dinafikan kalau mntak pertolongan mmg depa baik n suka tolong aku dlm kesusahan. cuma ialah bab kewangan nie jer drawback tue. diorang nie mmg baik dari emotional support, share cerita n they care for me cuma bab kewangan jer depa mngambil kesempatan ke atas aku.

mommymonster82 posted on 21-7-2014 08:09 PM
Yg dah hutang xbayar tu anggap jer sedekah...

Lepas ni jgn bagi lgi dah...atau jgn bg byk sgt...  ...

utk masa depan. untuk kahwin, utk bina keluarga baru.aku nie tak secantik best gf aku yng financially wrong nie so kdg2 rsa mungkin org2 kaya tak pndang aku pun. so simpan jerlah duit utk masa depan.

unun posted on 21-7-2014 09:56 PM
aku dah mula tegas, aku dah tak bayar duit soping dier lagie..dier still menyoping tp hutang aku s ...

kalau dia suka nyoping tapi xde duit..susah la nk dapat duit ko balik..sbb priority dia adalah soping..bkn duit ko..cuba mintak dia bayar sikit2 tiap2 bulan..xde la rasa sgt..kalau dia sedar..ko ckp la gitu..ko nak dia bayar skit2..bukan sekaligus..tapi kalau tahap soping sanggup x de duit makan, parah la

unun posted on 21-7-2014 10:03 PM
utk masa depan. untuk kahwin, utk bina keluarga baru.aku nie tak secantik best gf aku yng financia ...

Aper lak ckp gtu... Bab jodoh ni kita xtau unun.. Mcm kwn me tu dulu selalu kta gemuk xde org nak ler aper.. Alhamdulillah ada gak org nak n baik plak tu.. Iyelah xdelah kaya raya tp hidup dia ok jugak..cukup serba serbi..dpt suami pon baik..

Unun..pd me kwn yg baik susah di cari.. Tmbh plak yg melibatkn emo support ni... Unun kena cuba tegaslah jgn bg dah... Dorg tu baik unun just suka enjoy.... N dorg fikir unun bff dorg so xkesah...

Me faham sbb me pon ada bff mcm ni... Tp dorg mmg baik.. Susah senang sama2 unun... Sbb dorg pon xberkira bila me dlm kesusahan dulu.. Kuar duit dorg... Me xtaulah kwn unun tu mcm mana.. Tp kwn me xlokek bila berduit.. Ms me susah dulu dorg siap beli brg dapur n masak.. Xberkira pon..

Cer unun test dorg..unun kata unun nk pki duit family ada kes dsbgnya..unun tgk... Dorg tlg tak?berlakonla skit... Tp pd me unun krna bertegas jugak bab duit ni jgn sampi mcm unun plak sara dorg..

haha cerita hutang.

aku sakit hati menjelang raya ni orang buat aku mcm bank. takde duit byr barang online pun nak pinjam. takde duit takyah la beli. mana entah belajar takde duit boleh shopping.

ni lg seminggu nak raya, dgr siblings cousins n friends buat suara pelan sayu sebut2 bab duit ni aku dah nak hilang mood beraya.

Follow Us
rentikan je kawan macam tu..buat apa nak menanggung mentibang hidup..bab duit ni jangan kata kawan family pun gaduh woo xbermusuh

aku setuju dengan pendapat kawan-kawan lain, jangan lagi tolong kawan ko yang B tu..
yang A tu since dah lama lost contact, so ko halalkan jerlaa, at least hati ko tak sakit sangat, ko anggap
ko bantu adik-adik dia yang ramai tu..

lepas ni belajar utk kata TIDAK dan belajar utk keraskan hati ko sikit..
jangan cepat kesian kat orang, tapi orang tak kesian pon kat ko..
in the first place, ko sendiri yang kena bertindak..

daripada ko habiskan duit ko utk kawan yang manjangg lupa
nak bayar hutang, baik ko saving utk masa susah dan masa depan, beli rumah ker..
belikan brg kemas utk diri ko ker, utk mak ayah ko ke..

ni pendapat aku laa..

ko jadikan lah simpanan ko tu talian hayat di akhirat kelak...

mana la tau ms timbang amalan tu berat lebih belah kiri, so masa tu cari la kwn ko tu mintak byr,

tak pun lagi sket je bole naik syurga lagi atas, ms tu mesti ko cari sungguh2 nya, pahala yang ada...

klau ckp psl hutang , mmg la rmi liat nk byr, yang kaki kasi tazkirah kat fb pun sama, buat diam je,
nk berkeras mintak, kita bkn along, apatah lagi baling cat merah,

so pasrah je lah, jadikan back plan akhirat kita...

Tt ni baik sgt, tu yg mudah kena gunakan... Cubala berkeras sket atau cakap tidak.....

unun posted on 21-7-2014 09:57 PM
dah bnyak kali aku wat tapi tuelah depa takkan caya..depa tau aku mmg der saving. dahlah aku tk pn ...

Saving kita tetap saving kita, jangan bagi orang pinjam.... Kita sendiri pun tak korek saving, alih alih nak korek bg orang? Memang tak la

mommymonster82 posted on 22-7-2014 12:24 AM
Aper lak ckp gtu... Bab jodoh ni kita xtau unun.. Mcm kwn me tu dulu selalu kta gemuk xde org nak  ...

diorang bnyak tolong dr segi lain dr duit, mcm nak tolong wat sesuatu, backup ker emo support mmg okay cuma bab duit jer. aku tak bleh test mcm tue depa dah kenal my family n diorang takkan prcaya punya aku der msalah kewangan. setakat nie depa tahu kewangan aku alhamdulillah stabil.

entahlah lau kluar senang jer lelaki2 smua nak kenal depa. mmg lawa lar senyum sikit jer jantan dah hulur nom tepon. lau nak keluar bila2 call jantan snggup amik. bila2 nak apa2 mintak jer kat those guys. snggup aja depa..hmm entahlah...dah lama tak bercinta...

Ai penah jah ada kawan mcm ni... start dari deposit sewa umah ai tanggung. Dari total RM3,150, dia byr RM500 jah. Licin saving ASB ai!   Kalo dgr style dia ckp mcm loaded sgt... tp siap mintak dahulukan beli katil & tilam... dia sempat byr RM200 jah instead of RM600, ai sampai rasa mcm ceti dok mintak hutang tp manjang x dpt nk byr sbb mcm2 hal... nk raya la, adik kawin la, etc. pastu dia pindah kuar meninggalkan hutang2 dia gitu jah tanpa rasa bsalah. Malah senang2 suruh ai jual balik katil & tilam dia tuh.

Bila ai & dia memasing pindah tpt keja yg berlainan, ai terus x nk contact dia lg dh, putus kawan. Sbb dia buat ai terkontang-kanting lari bajet selama berbulan2. Dia senang2 hati bleh gi beli laptop la, henpon la.. sakitnya hati ai sampai skrg. dia kawin pun ai x pergi. Kawan mcm ni suka amik kesempatan jah. X de kawan mcm ni pun ai x rugi apa2. Last edited by leon_mclaren78 on 22-7-2014 10:24 PM

unun posted on 22-7-2014 09:27 PM
diorang bnyak tolong dr segi lain dr duit, mcm nak tolong wat sesuatu, backup ker emo support mmg  ...

Alah itu jantan xboleh pki gitu.. Bukannya lelaki yg sesuai dibuat suami...

Yg penting kualiti bukn kuantiti unun.. Me fhm sgt.. Kalu git unun jgn bg dahla..me rasa dorg fahm..sbb dr unun cerita me yakin dorg kawan yg baik... Tp xtau jugaklah klu jenis kaki menempel tumpang senang...

leon_mclaren78 posted on 22-7-2014 10:23 PM
Ai penah jah ada kawan mcm ni... start dari deposit sewa umah ai tanggung. Dari total RM3,150, dia b ...

Me punya polisi duit saving takkn bg org pinjam orang nk pinjam setakt yg ada kt tgn jer...

ni mmg masalah kronik,kene selesai segera kalau x bertindak nanti padah.pengalaman sendiri aku ,dan ada kawan aku lagi teruk org pinjam duit dia ada belas2 ribu agaknya,kawan aku ni mcm kau la rajin kumpul duit ,somehow duduk ngan family ,family plak kaya ,ko bayangkan kawan aku skang x keje ,keje2 hari2 attend bapak dia je urus2 harta dan bisnes...

pasal bf A,takpe yang ko hulur adik dia makan tu pasti ada ganjaran Allah kasi,dan pasal hutang tu kau lupakan je lah....orang kalau dah pinjam duit mmg takkan bayar balik,even pinjam 10 ringgit pun xkan pulangkan,aku pernah tlg org tepi jalan nak pinjam duit pasal dompet hilang,nak balik rumah kol 11 mlm,nak kejar lrt,patu cara pinjam macam cakap antara hidup dan mati,pastu haram aku dah bagi no x pulang duit

pasal bf B,sudah2 lah tu layan perangai hina dia ni,org camni mmg takkan berubah sampai dia masuk AKPK nanti baru dia akan value nilai seringgit tu apa.aku cakap based on pengalaman kawan2 ada yang ada 8 credit card and shopping jenis x hengat sampai nak kene bankrup ....dek kerana hawa nafsu muda nak pakai2 up2 macam jakun sgt dgn sale...eh hello duduk KL ni everytime pun ada sale and offer

ko tau x apa penyelesaian masalah kau ni.sebenarnya mulai dari sekarang kau kene praktis menipu sunat untuk kebaikan diri kau.hidup ni takleh lurus sangat,kadang2 kau kene menipu to save urself.mulai skang ko kene praktis kalau kawan kau cakap dia nak pinjam duit antara hidup dan mati sekalipun kau kene cakap ko xde duit....ko kene cakap duit dah bagi kat mak abah ke,bagi kat adik beradik ke,cakap bulan ni duit byk hangus servis keter ke,tipu apa2 lah yg penting praktis.pastu lagi satu kalau kau kuar jln2 ngan B ni,jgn beli apa2.ko pura2 la kau berjimat cermat,bersukat,konon2 mcm ko xde duit.ko kene shopping sorang2 tanpa si B

aku pernah kene ngan kawan aku.masatu aku gi pavi masuk kedai gucci,sebenarnya nak beli handbag gucci aku nak beli 2 cash pun boleh time tu,tapi aku x beli sbb aku nak one last thought kat umah.kawan yg teman aku ni opkos la dia boleh hidu aku berduit...so selang beberapa hari tu dia terus pinjam duit aku a few hundred.moralnya,org camni mmg xleh bawak teman gi shopping

faktor org pinjam duit ialah sbb dia tau kita reliable,kita boleh bagi,kita berduit....so kita kene tunjuk seolah2 kita sangkak plak

so good luck la yer praktis tipu sunat,ini untuk kebaikan ko jugak dimasa hadapan,manalah tau nanti dapat boifren kaki pinjam duit gak ke,bolehlah ko buat pertimbangan sewajarnya.... Last edited by ana_w_houb on 24-7-2014 10:45 AM

kawan a tu ko kalau ko baik ko halalkan jela..klo ko jenis tak suka nk halalkan,ko tak payah la halalkan.

kawan b tu 1 hari ko kena ajar gak perangai die tu..org mcm tu namaenye selfish+take advantage.kawan ape kalau die buat ko mcm tu..tu ke yg ko panggil kawan baik?ko try laa die tu btl kawan or tak..uji die..br ko tau true color..kalau setakat share bnd2 personal to each other tu biase2 je la..cnth:time die gaji ko ckp laa terdesak nk pakai duit sikit ade hal emergency dkt kg..so kalau die bg or tak bg so akan tau laa kawan ko ni jenis kawan or amik kesempatan..ko kena ingat kawan ni bukan sekadar peneman borak/makan.if ko dalam kesusahn or what ever situasi kawan tu yg sentiasa boleh beri bantuan..tu br laa blood brother..

dan kalau dorg ni taknak byr hutang pon..ko anggap jela 1 bnd..allah akan balas ape perbuatan dorg ni..bkn selalu nsb dorg dkt ats..tp kalau aku laa cukup dgn hanya janji pertama..kalau sekali berjanji tak tunaikan komfem janji akan datang pon sama laa..dh jns janji pon sekadar dkt mulut..kalau setakat ko nak kawan bersepah ko boleh jumpa dan jadikan kawan..tapi untuk jmp kawan yg btl2 ade sifat2 yg terpuji tu ko perlukan lucky..

Last edited by banditzguy on 24-7-2014 10:21 AM

u are a doormat ... because u let urself become one ... so, enjoy ur doormat life ...

mommymonster82 posted on 22-7-2014 12:24 AM
Aper lak ckp gtu... Bab jodoh ni kita xtau unun.. Mcm kwn me tu dulu selalu kta gemuk xde org nak  ...

Sy pun suke yg chubby sket ... sekitar 60kg ... baru rase lemak berkrim ... kalo masuk 80kg tu dah over ... itu lemak cadbury ...

kudajantan77 posted on 31-7-2014 10:00 AM
Sy pun suke yg chubby sket ... sekitar 60kg ... baru rase lemak berkrim ... kalo masuk 80kg tu dah ...

Amboi...
Hahaha..taste masing2...