CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: racerX

Apa hukum mengedar dadah dibawah syariah?

hahahha

Originally posted by racerX at 19/08/2003 11:25:
Okay, aku dah tukar sket tajuk thread ni, walaupun prinsipnya masih sama: iaitu, apakah betul hujah mamat yang kena tuduh tu berkenaan orang yang mengedar dadah dibawah undang-undang Islam. Terimak ...

sebab tu selalu jangan menyamar untuk belitkan orang kan dah malu

ST~ tahu pun pakai AL-quran dan hadis...itu pun ambil sikit-sikit

Pak su This user has been deleted
Originally posted by racerX at 2003-12-30 11:31 AM:
Lupa nak tanya, Pak Su: Allah haramkan arak tu, sebab apa? Maaflah saya tanya soalan basic ni, sebab saya budak baru belajar. Dalam Quran pun Allah mengaku arak tu mempunyai kebaikan. Mula-mula All ...

Nei yang malas nak melayan nei...

Soalan asas, maka asas jugaklah jawabnya hukum dah ditentukan oleh allah tak kan ko tak puas hati lagi...sesuatu hukum itu biasanya ada kelebihan yang kita sendiri tak tahu yang pasti allah itu lebih mengetahui. Yang pasti hukum itu mempunyai kebaikan untuk umat manusia. kerana allah maha mengetahui.

Kalau kita dikalangan orang yang bertaqwa ( maksudnya taqwa berbuat apa yang disuruh dan menjauhi apa larangNYA) disana tak perlu lagi kita membantah segala hukum allah.

Arak jugak disebut ibu segala kejahatan - kerana dengan arak orang boleh membunuh, merogol dan mencuri.  - Andainya seseorang itu tidak minum arak sudah tentu dia hanya berbuat satu kejahatan sahaja - kalau rogol contohnya tak mungkin buat kerja lain dan bergitulah seterusnya.

hahahahaha

Originally posted by golok mail at 19/08/2003 11:26:
aku takut muncul plak maideen........sambil bertanya hukum melancap dalam hudud?.

kalau takdak adakah hudud halalkan onani............bodoh piang!!!!!

...maiden tunggu 'green' light dari astora jamban tu

racerX This user has been deleted
Originally posted by Pak su at 30-12-2003 11:45:

Soalan asas, maka asas jugaklah jawabnya hukum dah ditentukan oleh allah tak kan ko tak puas hati lagi...sesuatu hukum itu biasanya ada kelebihan yang kita send ...

Bukan nak bantah, Pak Su, tapi nak faham: kenapa Allah turun hukum bertingkat-tingkat macam tu? Kenapa tak turun sekaligus?

RX ~ Tak de malu bagi orang yang nak belajar. Malu hanya pada orang yang sombong bongkak.

Soalan asas, maka asas jugaklah jawabnya hukum dah ditentukan oleh allah tak kan ko tak puas hati lagi...sesuatu hukum itu biasanya ada kelebihan yang kita send ...

Taqwa, taqwa juga, iman, iman juga, Pak Su, tapi bukan ke Allah kata tak de satupun ayat dalam Quran tu yang sia-sia? Jadi kenapa agaknya ada sampai tiga tingkat pasal arak tu? Apa mesej dibelakangnya tu, Pak Su? Saya tak faham.

Originally posted by Pak su at 30-12-2003 11:35:
macam arak tu dah pasti...kalau benda tu haram dah lama kene lesen ya tak...

1. Apa dia sifat-sifat "arak" yang "dah pasti" tu, Pak Su? Tolong senaraikan, boleh? Saya tak arif bab ugama ni, biasalah kan, orang muda. Jadi saya nak tahu lah jugak, apa yang buat arak tu haram, Pak Su?

2. Siapa yang kasi lesen bagi haram benda tu, Pak Su? Macamana depa tahu benda tu haram ke tak haram, Pak Su? Pakai senarai yang Pak Su akan bagi tu ke?

Sorrylah banyak soal. Nak belajar ni.

Follow Us

hahahha

Originally posted by Pak su at 19/08/2003 11:45:

itulah jika 'akal' melebihi iman ...banyak soal dari taat ...jadi perkara yakin ini menjadi kena pada syarat 'akal' manusia .

ST~ manusia semakin bijak...tapi bijak tang mana ? siapa pun tak tahu sebab terlena

Originally posted by racerX at 2003-12-30 11:37 AM:
Jadi ubat batuk tak de kena mengena dengan arak ke, Pak Su?

Setakat ini tak de kena mengena, cuma boleh jugak jatuh haram perkara itu kalau kita menyalahgunkannya hentam sampai over dos - mamai -tak tentu pasal tinggal sembahyang bang tak kenal siang ke malam  kira salah lah tu....

Haram jugak perlu diketahui bukan sahaja pada makan jugak pada haram perbuatan, Haram pada menentang hukum allah ,dan seribu satu macam haram - Haram itu jugak bermaksud  berdosa jika dilakukan.

Arak jugak disebut ibu segala kejahatan - kerana dengan arak orang boleh membunuh, merogol dan mencuri.  - Andainya seseorang itu tidak minum arak sudah tentu dia hanya berbuat satu kejahatan sahaja - kalau rogol contohnya tak mungkin buat kerja lain dan bergitulah seterusnya.

Eh tak baik Pak Su dok gelak kat saya. Kan ke saya nak belajar ni? Patut bagi la encouragement sikit? Tak gitu ke orang Islam mendidik "anak", walaupun anak di alam siber?

Jadi arak tu ibu segala kejahatan, maka dia haram, gitu ke Pak Su? Arak haram sebab arak boleh buat orang membunuh, merogol, mencuri? Kalau orang tak minum arak dia cuma akan buat satu kejahatan je, bukan semua sekaligus?

Ooo. Barulah saya faham. Errr... dadah tak buat orang jadi gitu jugak ke, Pak Su? Saya confuse lah, Pak Su, sebab sepaham saya, kat Amerika, misalnya, jenayah sebab dadah jauh lebih tinggi daripada jenayah sebab arak. Tolong sikit, Pak Su?

Originally posted by Pak su at 30-12-2003 11:54:
Setakat ini tak de kena mengena, cuma boleh jugak jatuh haram perkara itu kalau kita menyalahgunkannya hentam sampai over dos - mamai -tak tentu pasal tinggal sembahyang bang tak kenal siang ke mal ...

Ooo. Jadi kalau kita tahu benda tu kalau disalahgunakan boleh membawa padah, maka benda tu haram, walaupun tak de unsur haram dalamnya? Jadi macaman dengan orang yang edar ubat batuk, untuk tujuan dijual pada penagih dadah?

Boleh tanya lagi satu tak, Pak Su? Bagaimana dengan orang yang jual gam kepada penagih dadah? Gam tu sendiri tak haram, tapi perbuatan dia tu, sebab niat dia gitu, jadi haram ke tak haram tu, Pak Su? Kalau haram, maka apa hukuman untuk dia dalam undang-undang Islam tu, Pak Su?

Originally posted by racerX at 2003-12-30 11:52 AM:
1. Apa dia sifat-sifat "arak" yang "dah pasti" tu, Pak Su? Tolong senaraikan, boleh? Saya tak arif bab ugama ni, biasalah kan, orang muda. Jadi saya nak tahu lah jugak, apa yang ...
.  

Bukan tak mau jawab - rasanya kamu boleh cari sendiri dimana dalilinya.

Soalan yang paksu tanya pun kamu masih tak jawab - ko suruh paksu pulak jawab soalan kamu.....mana boleh jadi beb...

Jaga-jaga karang keluar ahli PINDA HUKUM TUHAN  :re:Tunggguuu...

Originally posted by Pak su at 30-12-2003 12:02:
.  

Bukan tak mau jawab - rasanya kamu boleh cari sendiri dimana dalilinya.

Soalan yang paksu tanya pun kamu masih tak jawab - ko suruh paksu pulak jawab soalan kamu.....mana boleh jadi beb ...

Dalil saya tahu, pak Su. tapi sifat arak tu. Sifat, pak Su, yang tu saya tak berapa arif. Sebab tadi Pak Su kata, semua orang dah tahu apa dia arak ni. jadi pikir saya yang daif ni, tentulah Pak Su tahu apa dia secara detail sifat-sifat arak tu. 1,400 tahun tok ulama karang kitab, tentulah dah ada satu senarai master copy tentang sifat arak tu. tak gitu ke, Pak Su?

Kendian pulak, Pak Su kata, ubat batuk tu kalau dah haram tentu orang tak bagi lesen jual kat Malaysia ni. Jadi saya pikir pulak, eh, camna dia tau haram ke tak haram? Aaaa mesti sebab dia ada master copy tu lah!

Jadi Pak Su yang lebih arif, lebih bijak dan dalam ilmu, sampai boleh gelak kuat-kuat persenda orang lain, tentu mudah aje bagi Pak Su nak kasi kat saya butiran tentang SIFAT arak tu. Apa dia "arak" tu?

SIFAT, Pak Su, sifat. Bukan DALIL. Sifat. Pak Su?

Saya pikir gini, Pak Su. Pikir saya yang daif ni, takkan orang bijakpandai macam Pak Su ni sempit sangat, literal sangat otaknya. takkan pada orang macam pak Su ni, "arak" tu minuman yang memabukkan. Nampak botol todi, aa tu dia arak. Sebab kekadang ada benda mabuk tapi bukan arak. Jadi saya terpikir, tentulah otak sempit saya ni ada miss something yang Pak Su lebih arif lagi.

Jadi, boleh Pak Su bagi tahu kat saya yang lemah dan bodoh ni, apa dia sifat arak tu?

Originally posted by racerX at 2003-12-30 11:48 AM:
Bukan nak bantah, Pak Su, tapi nak faham: kenapa Allah turun hukum bertingkat-tingkat macam tu? Kenapa tak turun sekaligus?

RX ~ Tak de malu bagi orang yang nak belajar. Malu hanya pada orang ya ...

Kamu penah terbaca atau terjumpa asal usul SEMBAHYANG SOLAT WAJIB kita ini pada asalnya berpuluh-puluh rakaat/ waktu, dan ianya diturunkan (dikurang) berperingkat-peringkat sehingga sekarang tinggal lima waktu sahaja kenapa - kena allah itu lebih mengetahui bergitu jugak bab arak yang kamu maksudkan itu.

Bergitulah urusan allah kita sebagai hambanya perlu taat pada suruhan dan laranganNYA.:stp: tak perlu membantah dan bertanya kenapa dan mengapa!

Originally posted by Pak su at 30-12-2003 12:14:
Kamu penah terbaca atau terjumpa asal usul SEMBAHYANG SOLAT WAJIB kita ini pada asalnya berpuluh-puluh rakaat/ waktu, dan ianya diturunkan (dikurang) berperingkat-peringkat sehingga sekarang tingga ...

Dalam Quran tak pernah jumpa, Pak Su, dalam hadis ada. (Kalau ada, harap perbetulkan saya). Tapi yang Allah kata pasal "tak de satu ayat pun yang sia-sia" tu hanya merujuk pada Quran aje, bukannya campur hadis sama. Jadi camna tu, Pak Su?

Originally posted by racerX at 2003-12-30 12:13 PM:
Saya pikir gini, Pak Su. Pikir saya yang daif ni, takkan orang bijakpandai macam Pak Su ni sempit sangat, literal sangat otaknya. takkan pada orang macam pak Su ni, "arak" tu minuman yang ...

Siapa kata Paksu hebat - tidak benar sama sekali paksu pun mempunyai kekuranganya atau mungkin kurang lagi pengetahuan dari anda. kita sama-sama berlajar. Bukan pak su tak mau panjangkan persoalan ini terbimbang jugak dengan sedikit pengetahuan yang ada tersilap pula memberi penjelasan kepada kamu - rujuklah pada yang mengetahui.

Apa pun pak su merujuk pada asas pengetahuan yang ada pada paksu sahaja, andainya sesuatu perkara itu sudah dijatuhkan haram maka haramlah hukumnya.

Wassalam...:2cool:

Kesian Pak Su. Banyak sangat saya tanya, sampai konfius. Jadi biarlah saya letak sini je semua soalan-soalan yang masih belum berjawab, supaya senang nak refer:

1. Apa dia sifat "arak" yang semua orang "dah tahu" tu? (Tentu perkara mudah, boleh cut and paste aje letak sini?)

2. Macamana orang pilih, mana yang haram mana yang tidak, untuk diberikan lesen? (Dari mana mereka dapat senarai yang kata benda tu haram atau tidak tu?)

3. Arak tu ibu segala kejahatan, buat orang membunuh, merogol dsb. Dadah tak buat orang jadi gitu juga ke?

4. Arak vs dadah: mana lebih membinasakan masyarakat dewasa ini? Jadi arak kita beriya suruh "bungkus", dadah tak payah?

5. Apa hukum dalam undang-undang Islam untuk orang yang edar ubat batuk atau gam (benda yang tak haram kalau tak de unsur haram dalamnya) kepada penagih yang pengedar tu tahu akan salahgunakan benda tu untuk mendapatkan high?

5a. Bagaimana pulak kalau lepas orang hidu gam tu, mereka gi rompak mini market dan bunuh tuan kedai tu? Bukanke sama aje bahayanya pada masyarakat macam orang ketagih arak jugak?

6. Apa hikmah Allah turunkan hukum mengharamkan arak tu dalam tiga peringkat?

Aaa tu je lah takat ni. Dah keluar topik pun perbincangan dalam thread ni, so lantak lah. Kita sama-sama belajar. Kan, Pak Su?

Aik. Mana pergi orang?

Originally posted by Pak su at 30-12-2003 11:24:
Boleh kita bincang sama..

Pertama dadah itu apa ke bendanya? citer le sikit...
(kasi terang kalau arak tu seme tau..)

Hukum pengedar tu harus tak - errr ada orang kata
( Bukan Paksu kata) ...
( kerana kalau dikira ubat yang boleh menyembuhkan penyakit, apa salahnya  kalau benda tu ada terkadung benda haram tak boleh le.)

Hukum haram - Dimana ? Bila menyalahgunakan benda tu ya tak ?

Sekarang macam mana ?

Boleh ke saya anggap, apa yang Pak Su cuba hint disini ialah, dadah dan arak tak sama, maka hukumnya dibawah undang-undang Islam juga tak sama?

Kalau betul itu yang Pak Su nak kata, maka nampaknya Pak Su kena jawab jugalah soalan saya yang masih belum terjawab ni: "arak" tu apa dia sifatnya, yang menyebabkan dia haram?

Hallo!

Hallo. Calling calling! Apa bentuk hukuman untuk orang mengedar dadah dalam undang-undang Islam? Kenapa Adnankarut sokong bila mamat kena tangkap tu kata tindakan mahkamah mendakwa dia tak selari dengan undang-undang Islam? Sebab dadah ni dalam Islam tak masuk kategori arak ke?

Kalau betul kata mamat tu undang-undang sivil ni salah disisi Islam sebab dakwa dia edar dadah, maka apa dia alternatifnya?

Aku curious benar nak tahu ni!

biasanya kalau org banyak bertanya nih bukan nak cari ilmu tapi lebih kepada kesilapan pada org lain...
kalau nak cari ilmu seelok-elok bertentang mata antara guru dan anak murid...itu lah sebaiknya sebab boleh tgk riak muka seseorang itu dia benar mencari ilmu atau sekadar sesuka...
tetambah lagi hal berkaitan dengan agama kalau tak tau elok pi tanya tok tok guru kalau ada kekeliruan...
mintak maap laa biasanya kalau org banyak bertanya nih macam org keling dengan orang cina nak beli barang...bukannya nak beli  pun tapi tanya lelebih ajer plak...tetambah kepada peniaga melayu hehe...(cth shj)...nak citer pasal hukum pehhhh...lagi byk bertanya lagi byk kekeliruan yg ALLAH dah nyatakan haram tu kita ikut ajer laaa tak perlu nak pertikai...
pasal dadah menda tu memang mengkhayalkan sama seperti arak....