CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: archilless

Masalah Obsessive Compulsive Disorder (OCD)

beldandy posted on 10-9-2014 10:45 AM
ok munchkin..
tq very much.

welcome bel

xoic726 posted on 10-9-2014 09:23 AM
aku ni pengidap anxiety disorder stat tahun 2002.. pernah kena panick attack 2 kali sepanjang tempoh ...

Boleh tahu panic attack tu macam mana ya?

rawat sebelum terlewat..
aku rase husb aku penah sakit ni dlu...
slalu cm tuduh aku memacam..and was2 dgn org sekeliling...
now die selalu baca alquran..everydayy...dah 2 kali katam sejak 4 bulan yg lalu..
pepagi dengar ceramah tanyalah ustaz kat tv9..
mmg works jugak..
now die makin positive...rohani die kuat..
td bru dgr ustaz ceramah...nak rohani kuat baca alquran n tafsiran setiap hari..

terima kasih mod, bagi rezeki kredit.

Thanks mod pretty!

missy...TQ for sharing...
insya allah di amalkan

kalau la ada button suka kat sini kan...
boleh tekan2

Follow Us
hati2 sebab rasa was2 ini adelah bisikan2 syaitan yg nak menyempitkan hati kita..

OCD tu berkaitan masalah hati, hati yang kosong... maka disitulah hati boleh dipengaruhi oleh anasir jahat seperti iblis dan syaitan... ia bermula dr bisikan nakal, seperti geram melihat orang yg lambat... tp yang itu masih boleh dibendung... tetapi apabila ia mempengruhi pemikiran, seperti tentang buruknye perkahwinan, ia juga boleh melarat teruk sehingga gila.. maka sangat lah wajar mencari pengubat hati... seperti hadis, setiap kotoran ada pencucinya, pencuci bg hati adalah zikirullah... selalu lah bertaubat, solat isharah.. mohon petunjuk, perbanyakkan selawat dan seringkali bersyukur... Apa yang Tuhan tentukan, itu yg terbaik... bak hadis, apabila manusia mengingati Allah di hati, Allah akan mengingatinya dihatiNya, apabila manusia datang berjalan, maka Allah akan datang berlari....Yakin bahawa Allah akan menunjukkan jalan... Itu janji Tuhan bg org2 yg mencari kebenaran...

Rate

1

Aku penah mcm ni..aku solat aku fikir kenapa kena solat..kenapa org ikut ajaran Rasulullah sedangkan dia manusia..memg boleh batal iman agknye kalau terus fikir..
Masa tu nk spm..so tiap mlm bangun tahajud etc..
Alhamdulillah lama2 aku tak fikir dah mcm tu..

mironewQ posted on 10-9-2014 07:09 PM
OCD tu berkaitan masalah hati, hati yang kosong... maka disitulah hati boleh dipengaruhi oleh anasir ...

ko dah share akaun forum cari ni ngn somi ko sumali tuh ker?? hi sumali

mak su aku jenis gini la.. kerunsingan ke perkara yang tidak sepatutnya drunsingkan.. sampai aku runsing mak aku kena jadi tukang dngo masalah kerunsingan beliau..

tt...ini adalah pandangan sy...mungkin masalah ni adalah masalah dri jiwa..sy paham apa yg tt rasa..sbb seseorang yg sy kenal dulu kecik2 camni gak..tapi bab kekotoran..dia akan basuh tangan berkali2..dia akan geli pegang penyapu..dia akan geli dengan dapur yg melekit...masalahnya dia akan buat bende berulang...contoh nya cuci tangan tu bnyk kali2..ada masa terpikir kalau x pegi cuci tangan bermakna akan ada rasa x best...walau pon dia penat nak bangun..dia gagah kan juge...

kawan sy sorang lagi ..lagi terok...akan buat bende berulang2..kalau tak buat tak boleh...yg dah jalan...samapi satu tempat pusing balik..pastu jalan kaki balik...penat,,,tp buat gak pasal kalau tak buat..mcm ada satu rasa x best...x blh nak cakap camana rasanya...mgkn yg kene je tau apa rasanya tu...  

sy pon penah alami... bila mana mata kite bagai dipaksa memandang ke satu arah...atau memegang sesuatu...padahal hati kata taknak..tapi wat gak..klu x wat tak buleh...tu yg jd..pegang kejab apa2 barang pastu lepas balik..mcm tanpa sbb je kan..haha..tp sy kadang2 la...x teruk sngt...

panic attack tu rasa macam nak mati..tak tahu lah nak mati ke apa..tiba2 jantung seolah olah berhenti..tubuh jadi kaku..seram sejuk..tak boleh jalan hanya mata je boleh melihat dan dengar...rasa nak pitam..masa kena panik attack yg pertama, saya pergi emergency dekat hospital cakap saya rasa macam nak mati..doc. check jantung dan nadi..semua ok...lepas tu ada satu dr. tu cakap..maybe saya kena panick attack..dan bila saya jelaskan pada doc. simptom2 dia..soheh dah..aku kena panick attack kali pertama...

penyebab kena panick attack tu..aku terlalu berfikir pasal kematian..sejak aku ni pepandai baca buku tanda2 pasal 100 hari kematian..membawak2 lah aku sampai kena panic attack..aku pulak yang rasa macam2...apa yg dalam buku tu tulis..sama dengan apa yg aku rasa..semua bermain dengan emosi...

itu dulu..sekarang tidak lagi..hahahahaha..alhamdulillah...

beldandy posted on 10-9-2014 09:00 AM
alhamdulillah syukur sgt2 ko n wife xde masalah n dia memahami...
ya mmg penat main mind game mac ...

betul bel.. bila my anxiety tgh teruk mmg ada sucicide ideation.. takde la sampai betul2 nak suicide..
tapi rasa seolah2 mati je baru senyap fikiran ni.. ni sebenarnya dah tahap depression.
balik rumah.. lepas isya je terus tidur.. i lost interest dlm semua benda yg aku suka dulu..
malas nak ambil tahu pasal persekitaran..

awal2 dulu ada pernah cuba rawatan islam di darul-syifa, al-hidayah (setiawangsa) & darul-tibbun(shah alam)..
takut gangguang ke apa.. tapi semua perawata kata cuma gangguan mental/perasaan.
aku ada cuba lawan dgn membaca al-quran. mmg lagi teruk masa baca al-quran tu. tapi biasanya lepas baca tu rasa lega sikit.

sekarang ni alhamdulillah.. rasa anxiety tu dah kurang. maybe sbb SSRI dah mula berkesan. tapi lintasan hati tu tetap je ada.
my psych kata utk sembuh dari OCD mmg lama.. ada yg bertahun baru sembuh..

aku nak try satu sessi rawatan law-of-attraction kat rawang.. sambil2 rawatan psychology ni..

harap2 berjaya kurangkan intrusive thoughts ni..

xoic726 posted on 11-9-2014 03:10 PM
panic attack tu rasa macam nak mati..tak tahu lah nak mati ke apa..tiba2 jantung seolah olah berhent ...

panic attack ni yg org selalu ingat dia kena heart attack kan?..
sejenis anxiety disorder jugak.
ada sorg yg aku kenal ni.. siap tgh driving boleh terus park kereta depan hospital takut tiba2 kena hearct attack.

xoic726 posted on 11-9-2014 03:10 PM
panic attack tu rasa macam nak mati..tak tahu lah nak mati ke apa..tiba2 jantung seolah olah berhent ...

lama dulu aku pnh kena panic attack....true, rasa cam nak mati, rasa mcm stop breathing......tak bole jalan....lost my mind...lost control atas diri sendiri.....can't eat walaupun disuapkan makanan lam mulut...

alhamdulillah sejak tu tak pnh kena lagi.....

bintangmentari posted on 11-9-2014 01:19 PM
tt...ini adalah pandangan sy...mungkin masalah ni adalah masalah dri jiwa..sy paham apa yg tt rasa.. ...

ikut kata psych tu.. org ada OCD ni mcm ada problem dgn certain issue akan tersangkut dalam otak menyebabkan jadi obsession. obsession tu akan berulang2 dalam otak. contohnya bila tangan kotor pegi basuh.. dah bersih pun otak still sangkut kata tangan tak bersih.. & otak dia akan bagi gambaran yg tak logik mcm kalau dia tak basuh tangan..nanti kuman berjangkit kat org lain.. then semua org dijangkiti akan mati.. etc

aku ada google pasal OCD ni masa mula2 disahkan. ramai berpendapat OCD berpunca dari masalah bahan kimia nama serotonin kat otak. ubat yg aku makan tu pun untuk tambah serotonin dalam otak. 2-3 bulan makan baru rasa berkesan utk hilangkan resah. tapi fikiran buruk tu tetap je ada. psyh kata kalau boleh ignore fikiran tu lama2 akan hilang. tapi nak ignore fikiran tu la yg sgt payah.

eg : terfikir sesuatu yg buruk pasal tuhan. rasanya hati tak mampu nak ignore fikiran mcm tu.

yang jadikan aku lega sikit bila aku terjumpa hadith ni..

Hadis Abu Hurairah r.a katanya:
Rasulullah s.a.w bersabda: Sesungguhnya Allah memberi keampunan dan tidak mengambil kira segala pembicaraan hati umatku selagi mereka tidak memperkatakannya atau melakukannya.

Abu Hurairah, may Allah be pleased with him, narrated:
Allah's Messenger (may peace be upon him) observed: Verily Allah forgave my people the evil promptings which arise within their hearts as long as they did not speak about them or did not act upon them. Hadith number in Sahih Muslim [Arabic only]: 181

Nombor hadith di dalam Sahih Muslim : 181

Rate

1

midori888 posted on 11-9-2014 05:14 PM
lama dulu aku pnh kena panic attack....true, rasa cam nak mati, rasa mcm stop breathing......tak ...

biasanya kalau kena panic attack doktor akan bagi ubat xanax. ubat penenang yg cepat bertindak.
tapi kalau makan selalu boleh ketagih..

Dewa19XKangen posted on 11-9-2014 12:21 PM
mak su aku jenis gini la.. kerunsingan ke perkara yang tidak sepatutnya drunsingkan.. sampai aku run ...

kerunsingan melampau ni dipanggil 'generalized anxiety disorder (GAD)'..

archilless posted on 11-9-2014 05:24 PM
biasanya kalau kena panic attack doktor akan bagi ubat xanax. ubat penenang yg cepat bertindak.
t ...

Doctor ada kasi ubat.....tapi lupa plak nama ubat tu.....ubat tido....setengah jam jer aku dah pengsan tido....aah ketagihan tapi slowly control....aku takmo depend on medication.....not good kan....