CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 19491|Reply: 92

Masalah Obsessive Compulsive Disorder (OCD)

Assalammualaikum..

Ada tak di antara forumer cari ni yang mengalami Obsessive Compulsive Disorder (OCD)?
Nak cerita pada kengkawan pun diorg tak berapa paham. Kot2 kat sini ada yg memahami..

Aku mengalami OCD ni sejak remaja lagi. Hati selalu berkata negative dalam hati mengenai agama dan keadaan sekeliling.
tak boleh nak control intrusive thoughts tu.. dia mcm tetiba pop up dalam fikiran pasal benda yg sangat teruk.
Pasal benda yang tak sanggup nak difikirkan especially fikiran buruk pasal Tuhan.
Bila terfikir tu mmg jantung jadi berdebar.. anxiety pun meningkat.. terus mengucap utk cuba legakan hati & doa Tuhan ampunkan..

Lately dah fikir yg negative pasal marriage pulak. Mmg sangat2 menekan sampai kengkadang tak boleh nak buat kerja.
I love my wife & marriage.. but hati aku selalu cakap benda yg bertentangan dengan apa yg aku nak.
Pekara yang aku paling tak nak la yg paling suka diingat dan bermain2 dalam hati. Sampai tahap depression dah..

Aku ada pegi jumpa psychiatrist. Dia sahkan aku mengalami OCD.
Kena makan ubat SSRI and buat terapi bagai..
Lepas makan ubat dekat 2-3 bulan.. baru la anxiety aku kurang. but those intrusive thoughts never stop.
Psychologist yg buat terapi aku pulak Chinese.. so she dont really understand hal2 agama & shariah etc..
Tapi ntah la.. so far mcm takde membantu sangat pun terapi tu..

Ada ke forumer cari mengalami masalah mcm ni?.. Mungkin boleh share pandangan..
Ada suggestion tak selain terapi session tu utk hilangkan awful thoughts tu?..

Rate

1

kalau nak ubat lain pm akak. biasa bawah rm 20, bukan dadah.

kalau nak terapi sendiri? :
1) jangan melawan, tapi cuba tukar pemikiran kepada benda yang awak minat
2) dont waste ur time with negative thinking life is wonderful journey.
3) be ur self

berfikir negative pasal tuhan agama dan lain2 lagi permainan emosi. jadi belajar tukar emosi kepada positive. either u want or not.

Rate

1

Kenapa tak try hypnoterapi. Cuba jumpa dr daniel zainal. Tak silap dia pun ada buat hypnoterapi.

Rate

1

selalunya ape benda yang bermain difikiran archilles??? menolak kewujudan tuhan atau ade benda lain...mungkin hati archilless inginkan jawapan pada persoalan yang bermain dalam kepala??? sebab tu benda tu datang secara tiba2... cuba ceritakan...mane tau ade yang boleh membantu...

ni mcm pnyakit was2 jugak ke?? byk setan cuba cucuk....bykkn istighfar...mgkin boleh mntak bntuan dr org alim...bkn suh berubat, tp mntak pnduan ada x amalan n ayat suci nk hilangkan gangguan tu.....plg penting amal ibadat kna jaga...

ocd tu apa? penyakit anxiety ke?

kalau berfikiran negative berkenaan agama ni..solution dia senang je. pegi mengaji agama kat surau ke apa. cliche tapi ini lah caranya. purpose ko pegi mengaji bukan untuk belajar tapi untuk bertanya kat ustaz segala persoalan ko selepas itu

nanti..sampai satu peringkat ko akan tertanya kat diri sendiri "betul ke aku nak tanya soalan ni?". bila ko berfikir macam tu..sedikit sebanyak ko akan sedar bahawa persoalan yg ko timbulkan tu sebenarnya datang kerana tabiat buruk ko bukan kerana ko ingin tahu jawapan tersebut. kalau ko betul2 ingin tahu..tanya lah

aiseh...kalau malas nak bertanya kat masjid tanya je kat fb. aku ada fb budak2 agama kalau ko nak

salah satu cara nak melegakan anxiety ni juga...tulis kat satu diary apa yg ko anxiety kan untuk hari ni. contoh-

hari sabtu 9/11/2014

-kunci kereta
-pintu rumah
-persoalan agama
-bla2...

ikut kreativiti dan kesesuaian diri sendiri

macam handal aku tulis kan? tp benda ni aku dapat kat internet je time tolong member aku yg ada anxiety dulu

Rate

1

Follow Us
bel simpati dgn masalah ko ni...
kalau anxiety tu ko dah boleh kawal dgn ubat alhamdulillah
cuma skang ni masalah -ve thought tu kan?
bahayanya -ve thought ni adalah bila ko kerap sgt fikir benda yg sama maka ianya akan jd kenyataan...it's a law of attraction, you should read that.
nak didik hati mmg agak sukar...ubatnya bel rasa adalah quran dan doa di samping zikir2 yg boleh membantu.
selain sbb penyakit ko tu, bel rasa setan turut main peranan ambil kesempatan untuk cucuk2 ko lagi...

mungkin ko boleh latih ur mind dgn amalkan satu game
game tu simple...
bila ko terfikir sst yg -ve, cuma ko cari yg berlawanan dgn yg -ve tu.
dgn kata lain ko cari +ve plak...
contohnya if tetiba ko terfikir ttg wife ko malas masak...ko cari plak apa yg wife ko rajin dan try develop imagining kerajinan dia tu...
benda ni kena latih dan jadikn amalan

bel xde OCD tp apa yg jd dlm rumahtangga bel sedikit sebanyak buat bel faham apa yg ko lalui
setiap hari while driving n ironing otak bel akan ligat berfikir yg -ve...kadang2 mmg jd marah n nangis
so bel latih n masih latih otak untuk istigfar byk2 bila terfikir -ve dan play games mcm yg bel bgtau tu
so far it helps
kadang2 bila dah tepu sgt...rasa berbuku kat dalam dada tu, bel buka tafsir n baca kisah2 dlm tu yg berkaitam dgn bel. Paling bel suka baca terjemahan surah al insyirah...

Rate

1

tt ada kawan baik yg selalu berfikiran positif dan baik agamanya jugak tak?
kadang2 kita kena ada kawan yg tolong ingatkan.
sedangkan orang biasa yg bukan ocd pun punya iman turun naik, berfikiran negatif bagai sebab kita manusia biasa.
cuma kita punya kuasa utk kawal pemikiran kita sendiri.
kalau tak rasa cukup motivasi nak kawal sendiri, kalau perlukan teman, selain wife, cari la kawan yg membantu.
jangan fikir sorang2.

dan yes, ayat motivasi terbaik adalah dari Al Quran, baca je terjemahan surah apa2 pun.
because God knows well His creation.
sifat2 kelemahan manusia terang2 Allah cite dalam quran, berserta nasihat lagi.

semoga ko tenang. Last edited by doubleA on 9-9-2014 04:51 PM

Rate

1

my suggestion, cuba elakkan byk berfikir hal2 yg kita tak bole control....belajar terima things as it is....

Rate

1

nanacinta posted on 8-9-2014 07:10 PM
selalunya ape benda yang bermain difikiran archilles??? menolak kewujudan tuhan atau ade benda lain. ...

bukan menolak kewujudan tuhan. tapi lebih kepada memikirkan perkara yang buruk pada tuhan. perkara yang tak sanggup nak fikirkan.
masalah ni lah yg menghantui sejak remaja. Sekarang ni agak berkurangan. Ada terbaca di internet tuhan maafkan jika sekadar terlintas dan hati tidak mengiyakan. Semoga tuhan mengampuni aku.

Yang jadi masalah makin teruk skrg ni lintasan hati berkenaan marriage. Hampir tiap masa ada je mcm lintasan hati (pop-up dlm fikiran) pasal perkara yang aku nak tulis pun takut sbb akan buat aku waswas & anxious. Masa teruk dulu intrusive thougths ni datang tiap masa. Masa makan, mandi, kerja.. etc. Tiap kali datang aku mesti jawab dalam hati dengan perkataan yang berlawanan dengan fikiran tu. Psych kata tu ada compulsive behavior. Dia mcm mental ritual yg aku perlu sebut opposite word utk neutralkan thought tu. Kalau tak sebut rasa mcm mengiyakan dan buat aku jadi anxious. Lepas tu aku akan rasa was was sepanjang hari memikirkan aku sebut ke tak perkataan tu.

Aku ada contact pegawai dari bahagian shariah majlis agama islam. Dia kata biasanya utk org ada penyakit was-was ni perkara tersbut tak diambil kira. Cuma kadang2 jadi confuse sbb aku mmg tak nak benda ni berlaku. Tapi hati aku jugak yg suruh sebut perkara tu. Kadang2 kesian ustaz tu aku dok call tanya untuk kepastian.. Hehe

Lepas makan ubat SSRI tu ada banyak perubahan dari segi anxiety. Cuma taknak la bergantung pada ubat tu selamanya.. sebab ubat tu naikkan berat badan.. kekeke. Terapi pun baru 3x pegi. So far aku buat aje apa psych suruh.

Aku search kat Google.. ada jugak org yg ada problem mcm aku. Tapi tak tau nak contact diorg nak tanya mcm mana diorg handle. Ada sorg je aku dpt contact tu pun dia mcm taknak cerita sgt. Maybe taknak trigger balik masalah tu..

.. sorry.. wall of text..

first time dgr OCD yg cmni... hmm cam anxiety je..

i igtkan OCD tu cam lain...

archilless posted on 9-9-2014 05:30 PM
bukan menolak kewujudan tuhan. tapi lebih kepada memikirkan perkara yang buruk pada tuhan. perkara ...

ooo...susah jugak kan...saya terbaca jugak ocd ni takde cure...cuma boleh kurangkan jer symptom tu...ape kata try macam @munchkin cakap tu...hypnotherapy...

katanya berpunca dari faktor genetic dan stress yang amat sangat...betul ke???
Last edited by nanacinta on 9-9-2014 05:42 PM

beldandy posted on 9-9-2014 11:14 AM
bel simpati dgn masalah ko ni...
kalau anxiety tu ko dah boleh kawal dgn ubat alhamdulillah
cuma s ...

tq.

aku pun rasa masalah ni masalah mental disorder bercampur dengan syaitan.
syaitan ambik peluang dengan masalah OCD aku ni.

aku dengan wife takde masalah langsung. kami tak penah bergaduh. bila rasa marah pun cuma diam aje.
ala2 silent treatment kejap.. lepas tu ok.
alhamdulillah.. dia memahami masalah aku. cuma aku kesian kat dia and kadang2 dia menangis jugak la bila anxiety aku out of control.

lawan fikiran negative dgn positif tu la yg aku buat skrg. but kengkadang sgt penat minda nak melawan. makin dilawan makin kuat.

betul. biasanya kalau aku baca al-quran. my anxiety akan kurang dan aku relax sikit. but the thoughts never stop.

archilless posted on 9-9-2014 05:43 PM
tq.

aku pun rasa masalah ni masalah mental disorder bercampur dengan syaitan.

alhamdulillah syukur sgt2 ko n wife xde masalah n dia memahami...
ya mmg penat main mind game macam tu...letih sgt2 asyik nk berlawan dgn lintasan tu kan?
mmg org senang cakap jgn fikir sangat...jangan terlalu fikir ttg itu
masalahnya bukan kita saja2 nak fikir ttg pekara itu...ianya datang tanpa sempat kita jemput pun
ibarat tv yg disambung parabola dan di on kan 24hrs...kita kata stop pun ia tetap tayang cerita...tak boleh of kecuali tidur

archiless, bel pernah rasa nak pergi mati so that I don't have to deal with those thought...
bel suka tidur sbb bila tidur bel lupa semua...this is so sad...
I lost track of time...i lupa byk pekara...i don't care about others
i ada tempat mengadu tp kadang2 nk mengadu tu otak lagi laju berkata2 berbanding mulut i...
mmg sgt stress...
sampai satu tahap bel hanya baca aauzubillahhiminassyaitonnirajeem tu...baca ulang2 kali sambil nangis2.
ada lagi satu zikir yg membantu tp bel lupa ayat penuh sbb bel tertinggal henpon...nnt bel share kan
bel juga pernah terfikir nk cari rawatan hypnosis...nak kasi bel lupa benda2 yg x perlu...

archiless, ada tak terfikir nak try rawatan islam
maybe you can try this untuk rawat dalaman u supaya lebih kuat untuk bantu u lawan lintasan hati tu

munchkin posted on 8-9-2014 06:32 PM
Kenapa tak try hypnoterapi. Cuba jumpa dr daniel zainal. Tak silap dia pun ada buat hypnoterapi.

Munchkin...
you tau banyak tak ttg rawatan ni?
boleh share skit?
dan dr daniel zainal tu mana nak cari?
just in case...i might need it later on

aku ni pengidap anxiety disorder stat tahun 2002.. pernah kena panick attack 2 kali sepanjang tempoh ini..dah macam cara berubat..jumpa pakar tapi aku elakkan makan ubat seperti xanax dan lain-lain...tapi still ada triger kadang-kadang..hanya allah yang tahu macamana....

tapi langit tak selalunya mendung..ada sorang pakar cakap dekat aku..salah satu faktor kena penyakit ni ialah tidak dekat dengan Allah..tapi aku semayang dan buat apa yang disuruhNya..kadang-kadang tu lalai tu adalah..so ubatnya..dia mintak aku selalu solat sunat..hajat...dan lain-lain..solat fardhu jangan dilupakan..alquran wajib baca walau semuka surat satu malam...dan amalkan doa2 serta baca ayat ruqyah..alhamdulillah..

sekarang aku rasa dah tenang..cuma ada seketika 'anxiety datang' menjengah..masa tu cepat2 dekatkan diri dengan allah...pakar tu cakap dengan aku..Dia yang mencipta kita..Dia yang bagi ujian kesakitan pada kita dan Dia yang akan menyembuhkan kita..so yakinlah dengan Dia..dan selalulah dekat2 kan diri dengan Nya..

Rate

1

aku OCD pasal kekemasan umah.. asyik pikir cara2 nak kemas umah, apa yg nak kena kemas, bila aku nak kemas n mcm2 la.. dah nak masuk tido pun aku sanggup patah balik pi ruang dobi bila teringat aku x sidai lg kain yg baru siap dibasuh (even tgh malam) atau bila teringat aku x basuh pinggan lagi dlm sinki wpun setakat 1 pinggan je.. aku sanggup penat asalkan umah aku kemas.. konon nak bg otak aku rest agar x penat pikir tapi mmg berjaya pun.. kena ada jadual mengemas dan disiplin untuk ikut jadual tu..  setakat ni xde la berjaya ikut 100% jadual tu tapi at least otak aku dah tenang skit...

beldandy posted on 10-9-2014 09:02 AM
Munchkin...
you tau banyak tak ttg rawatan ni?
boleh share skit?

[size=14.4444446563721px]Munchkin sendiri tak leh elaborate pasal hypno sebab tak pernah go through. anyway boleh juga tanya pasal cognitive behaviour therapy (CBT) sekali. Dr Daniel Zainal tak silap ada kat hospital pantai, tawakal and prince court. kena call and tanya kat sana.

munchkin posted on 10-9-2014 10:37 AM
Munchkin sendiri tak leh elaborate pasal hypno sebab tak pernah go through. anyway boleh juga tany ...

ok munchkin..
tq very much.

xoic726 posted on 10-9-2014 09:23 AM
aku ni pengidap anxiety disorder stat tahun 2002.. pernah kena panick attack 2 kali sepanjang tempoh ...

panic attack tu cemana eh?