CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: archilless

Masalah Obsessive Compulsive Disorder (OCD)

archilless posted on 11-9-2014 04:59 PM
betul bel.. bila my anxiety tgh teruk mmg ada sucicide ideation.. takde la sampai betul2 nak suici ...

Mungkin ko punya masalah ada melibatkn hormon atau chemical reaction whatsoever dlm badan ko kut.

hmmm...bel tertarik dgn sesi rawatan law of attraction tu..boleh share?  Mungkin bel akn perluknnya soon...

archilless posted on 11-9-2014 05:22 PM
ikut kata psych tu.. org ada OCD ni mcm ada problem dgn certain issue akan tersangkut dalam otak m ...

Owhhh leganya bila baca hadis tu.
honestly bel x fikir buruk ttg tuhan tp bila dgr ceramah or apa ke mmg akn byk persoalan yg timbul sbb biasanya bel akn fikir sgt2 jauh...kdg2 x terfikir pun...

ya Allah..lepas baca ni..tengok2 simpton..baru aku tahu..aku pun ada bendalah ni..sepanjang 5 tahun aku menanggung..pernah berapa kali pikir nak bunuh diri..tapi masa tu masih lagi ingat dosa pahala..

antara simptom aku sekarang:
1. takut nak hadapi hidup..macam tak yakin jer..tambah2 lepas kawin
2. depression yang melampau..contoh aku suka pikir benda tu mendalam sampai depress
3. suka pikir benda yang tak akan jadi lagi n more to negative
4. dulu selalu salahkan Allah kenapa hidup aku camne..walhal time aku waras..boleh pulak aku kata bertuahnya aku tuhan bagi camni.
5. bila depress yang melampau aku rasa pening, nak muntah, sakit kepala.
6 aku suka tidur..then aku akan mimpi aku pergi ke satu tempat yang mana tempat tu banyak kali aku gi. aku suka mimpi tu dan aku rasa taknak bangun.

sebenarnya ada benda yang buat aku depress bertahun2 yang menyebabkan aku rasa hilang keyakinan dan kekuatan untuk hidup. aku sedar semua tu tapi aku nak fix tak boleh. dalam aku cuba selesaikan masalah tu datang masalah baru..ibarat aku berjalan dengan heret kaki tiba2 pokok balak tumbang atas kepala aku...aku letih sakit tapi aku kena jalan jugak..aku geram and malu tengok orang lain berlari dengan laju padahal kami melalui jalan yang sama. tu yang buat aku marah tuhan.macam tuhan tak adil je untuk aku.

bila satu forumer tu cakap pasal dekat dengan Allah..aku sedar hidup aku masa dalam pengajian dulu dan sekarang lain. dulu aku baca quran almost everynight..serahkan segalanya pada qada dan qadar tuhan..terima apa yang dibagi..thank ye post benda tu..macam wake up call plak..

but still i need medicine..tt tlg bagitau camne prosedur nak jumpa psikiarist sb aku nak ambil ubat..boleh beli terus farmasi tak?aku taknak jadi orang gila ataupun makhluk Allah yang derhaka..

salah satu yg membantu. surah an-nas. amalkan.

Rate

1

hehehe..itu la powernya permainan jiwa serta sedikit hasutan dari syaitonnirrajim..kepada sesiapa makhluk mutant seperti saya..(anxiety disorder..hahahaha..mutant la sangat), jangan lah suka bersendirian..bila bersendirian otak kita akan berfikir jauh ke luar kotak...berfikir negatif sahaja...sebab tu ramai yang jadi murung dan ada yang nak bunuh diri...

Rate

1

Saya pun penghidap penyakit kebimbangan. Banyak peluang dalam hidup saya yang saya terlepas sebab takut untuk keluar daripada zon selesa. Saya masih belajar dan penyakit ini memang menyebabkan saya berada di bawah potensi saya yang sebenar.Saya berasa marah, sedih dan kecewa. Tapi selepas dicabar oleh pensyarah saya, saya sedang melakukan langkah pertama untuk berubah. Kepada yang ada penyakit jiwa/psikologi, semoga kita semua sentiasa tabah,cekal dan berharap. Kita adalah berani. We're fighting demons more than everyone can think of just to be normal. We're courageous. DARING GREATLY!

Rate

1

Follow Us
saya plak asyik suka pikir benda buruk akan berlaku..cth bila naik flight akan pikir flight terhempas..bila lintas jalan akan eksiden teruk..sampaikan saya selalu fikir benda2 buruk nih berlaku kt org sekeliling saya..sebelum ni tkdak plak..normal ke? sorry kacau benang TT plak

tavia_yeung posted on 14-9-2014 11:29 PM
saya plak asyik suka pikir benda buruk akan berlaku..cth bila naik flight akan pikir flight terhempa ...

Saya pun selalu juga mengalaminya. Biasanya saya akan cuba berfikiran positif dan tidak memikirkan perkara2 buruk. Cuba fikirkan perkara yang baik-baik, indah. Sememangnya malang tidak berbau tetapi adakah berbaloi jika kebahagiaan masa sekarang diracuni rasa takut, gementar akan perkara-perkara yang masih belum lagi berlaku/ghaib. Bagi saya, ia sesuatu yg normal bagi mereka yang ada masalah kebimbangan dan sebagainya, cuma kena kawalkan fikiran kita agar tidak negatif sampai memberikan kesan yang tidak baikkepada diri kita. Saya pun selalu fikir yang kapal terbang yang saya naiki akan jatuh. Saya akan berzikir, ingat Allah.. Jadi rasa takut,gementar tu ada baiknya juga.

cekmek posted on 12-9-2014 11:16 PM
ya Allah..lepas baca ni..tengok2 simpton..baru aku tahu..aku pun ada bendalah ni..sepanjang 5 tahun  ...

Awak tidak akan jadi orang gila. Jangan risau. Saya tak pernah jumpa pakar psikologi jadi tak boleh menjawab soalan saudari. Saya pernah dan masih menghadapi masalah kemurungan,jadi saya tahu betapa susahnya situasi saudari. Jangan berhenti berharap. Just remember that you're a human.
Progress is a bunch of failures and it's okay to feel things because it's sad. But you can't fall apart.

NEMESIS posted on 13-9-2014 01:46 AM
salah satu yg membantu. surah an-nas. amalkan.

wakakaka. jngan kasik bos ko nmpak post nih. haros tutup kedai nanti.

cekmek posted on 12-9-2014 11:16 PM
ya Allah..lepas baca ni..tengok2 simpton..baru aku tahu..aku pun ada bendalah ni..sepanjang 5 tahun  ...

tabbleh beli apaper obat berkaitan masalah ko nih dari farmasi. obat2 ntok tujual klinikal nih kena der preskripsi dari psychiatrist. n psychiatrist pon tabbleh suka2 ati jer nak kasik obat kat orng2. kena btol2 diagnose per problem ko dulu. nih bukan mcam beli panadol atopon obat batok cap ibu dan anak. silap telan obat memng bleh uat benda jadik laie terok.

kalu rasa2 perlu nk jumpa psychiatrist bleh check spital mana le yg der deparment. try call n uat appointment. kalu nk poie klinik bese pon bleh le kot. bleh je mintak surat refer/sokongan. nanti akan dihantar le ke spital yg berhampiran.

benda2 masalah jiwa nih kebnyakannya punca dari hati. benda2 spiritualiti gituh le. kalu rasa2 bleh handle, bleh cuba dekatkn diri dngan agama. tuh penawar jiwa paling berkesan. kalu rasa2 nk jumpa psychiarist pon tader salahnya. bleh je jumpa.

Apa punya tak boleh pakai betul majoriti respon2 di sini.

OCD dari setan lah, OCD penyakit hati lah...

OCD ni penyakit psikologi la oi, macam bipolar, ADHD dan sebagainya. Kau orang tak experience benda ni boleh la buat teori non saintifik ikut logik kau orang. OCD ni penyakit, sama macam demam, kanser semua tu. Tapi dia serang otak, bukan badan. Ummah OCD ni boleh dikategorikan cacat otak (abnormal), dan dia hidup takkan sama dengan ummah berotak normal. Penyebab samada secara psikologi atau biologi. Jika secara biologi, kemungkinan disebabkan oleh abnormaliti neuro something pebende tah atau mutasi gen.

Pi baca sindri di google kalau nak tahu penjelasan saintifik pasal OCD. Bukan main hentam kromo kata benda ni dari setan. Orang yang ada OCD bukan boleh kontrol apa mereka fikir. Itu masalahnya. Dan fikiran tu datang berulang ulang walau camna keras pun dia cuba untuk halang fikiran tu. Ummah berotak normal mana nak faham semua ni. Yang dia tahu hanya judge and judge and judge.
Last edited by chazey on 16-9-2014 02:34 AM

Rate

1

archilless posted on 11-9-2014 04:59 PM
betul bel.. bila my anxiety tgh teruk mmg ada sucicide ideation.. takde la sampai betul2 nak suici ...

Yang ko pi minta tolong dari orang agama yang sah2 zero knowledge pasal OCD kemudian kata ni masalah jiwa, ni penyakit hati, tu kenapa? Of course ko takkan dapat apa yang ko nak. Meka normal - orang yang tak penah hidapi kanser camna nak faham apa yang dilalui oleh pesakit kanser?

Tapi kalau ko tetap mengharap dekatkan diri dengan Tuhan boleh bantu ko, cuba2 la baca website2 kat google  nih. Pilih mana ko minat;

Treating OCD For Muslims
Last edited by chazey on 16-9-2014 02:35 AM

Rate

1

chazey posted on 16-9-2014 01:55 AM
Apa punya tak boleh pakai betul majoriti respon2 di sini.

OCD dari setan lah, OCD penyakit hati  ...

setuju dengan uols..penah tengok dokumentari pasal OCD ni..nak treat dorang pon kena guna saiko jugak kan

KumbangPolkaDot posted on 16-9-2014 03:58 PM
setuju dengan uols..penah tengok dokumentari pasal OCD ni..nak treat dorang pon kena guna saiko ju ...

Ha. Di samping sindri kena ada will power.

Aku ada ADHD (diagnos sindri melalui ujian psikologi kat U ngan disahkan melalui ujian psikoloji buat sindri kat internet. ). Dan ada sikit OCD (dari segi having intrusive tots gitu) juga aku rasa tapi tak kronik macam TT. Aku faham hapa dia rasa. Ada forumner respon sini, kata benda yang ko tableh kontrol just let it be, dan aku setuju. Tapayah try too hard to be perfect or normal macam orang lain kalau ko tau ko bermasalah. Aku rasa tu masalah sebenar titi. Dan mungkin juga (ni serkap jarang aku) wife dia sindri tak faham masalah dia. Sebab tu dia tertekan. Orang paling dekat tak faham, nak meluah pun tensen jah bila orang tak faham.

Memang kalau fikir sangat ko boleh depressed sebab ko sentiasa marah dengan diri sendiri bila fikir apsal aku tak boleh jadi normal macam orang lain. Gitu ha.

Namun nasihat aku pada titi, embrace saja la OCD ko tuh - acknowledge it, live with it but do not succumb to it. Manusia punya will power kurniaan Tuhan ni cukup mengagumkan kalau sedar ia ada dalam diri kita dan tahu guna. Yang penting ko tau apa sebab ko tak normal macam orang lain di sekeliling ko. Tak payah try too hard untuk setop benda yang ko tak mampoo nak setop. Benda alah ni dari Tuhan gak, anggap jah ujian. Kuatkan semangat jah. Dan bila fikiran2 yang ko benci tu datang, ko berdoa jah minta kekuatan dari Tuhan untuk tangkis @ tak layan fikiran tuh. Tapi lain orang, lain cara. Titi cuba lah cari cara paling ngam dengan jiwa.

Sekali lagi untuk titi - ko memang tak normal. Jadi takyah tekan diri ko jadi normal. Ko spesel dengan cara tersendiri dan aku harap orang2 di sekeliling ko boleh nampak kespeselan ko.

Rate

1

chazey posted on 16-9-2014 06:22 PM

Aku ada ADHD (diagnos sindri melalui ujian psikologi ...

like

chazey posted on 16-9-2014 06:22 PM

Aku ada ADHD (diagnos sindri melalui ujian psikologi ...

Ye...apa yg ko ckp tu ada betulnya.
tentu ada hikmahnya sst benda tu terjadi dan tentu usaha tt nk kawal diri tu akn ada pulangannya...

Hi,thought I was the only who have the same problem rupanya ramai lagi :/.cuma mungkin mine is even worst than most of you guys here.sigh.I ve been diagnosed with bipolar,depressed and stuff.Ada ambil meds cuma tu lah bila kita amik meds kan ada kesan sampingan,cuma saya dah berhenti a few months ago sbb I thought I was doing fine.Lately ni,benda tu dtg balik and I start to have suicidal thoughts and stuff.Macam mana ya nak handle?My doc ckp makan ubat,exercise,mingle around and stuff.Tapi mcm saya,saya suka menyendiri.I prefer to be alone,I do have friends.Cuma lagi selesa menyendiri,I tried to mingle around tapi cuma bertahan beberapa hari ja.Lepas tu back to square one,alone.Macam mana ya?And my friends here kat U x tau pun mslh saya,sbb saya bukan jenis suka bercerita masalah kt org.Tapi rasa sedih sgt bila kdg2,diaorang mcm endah x endah.Lagilah,rs macam nak suicide terus.What should I do?

byll posted on 17-9-2014 08:18 AM
Hi,thought I was the only who have the same problem rupanya ramai lagi :/.cuma mungkin mine is even  ...

kalu ada masalah, better citer ngan family terutama parent.....dari bercerita ngan kawan2....kawan2 masih muda, pengalaman hidup kurang compare ngan parent kita sendiri....

tetiba tingat quote nie....Suicide is like telling God u can't fire me, i quit.....

Many ppl nak live longer, and u nak mati cepat......that is very sad.....patut gantikan fikiran2 negative to positive....i ada kawan yg best fren dia pnh suicide, but he is not a muslim.....lps kawan dia mati, my fren was in trauma jugak....sedih psl tak dpt tlg kawan dia.....but he survived trauma tu...now his living a good life.....ada kerja yg bagus, ada family, some money to spend....imagine if he sama2 suicide ngan kawan dia dulu....kan ke bodo tu.....kalu muslim lagi lah...tak cium bau syurga org yg bunuh diri nie.....is this good thing? tanya diri sendiri....jawapannyer ada dlm diri sendiri...

midori888 posted on 17-9-2014 08:45 AM
kalu ada masalah, better citer ngan family terutama parent.....dari bercerita ngan kawan2....kaw ...

Actually my family yg bwk I prgi jumpa doc every month(everyone in my family brgilir2 bwk) cuma kblkgn ni  dh 3 bulan I x jmpa doc sbb busy dgn studies.Tapi doc ada prescribe my meds within these 3 months time ni.Idk.Cuma at times especially bila depressed sgt2 and stuff and bila period,suicidal thoughts tu sgt menjadi2.mungkin syaitan kut yg cucuk2 sbb x boleh solat and mengaji smua kan. I tried so many times mmg everyday everytime I tried to be positive,think positive,ckp bnda positive smua tapi mcm TT ckp tiba2 bnda tu jadi negative.dan saya ni seorang yg cepat2 sangat rasa down sbb I have a very low-self esteem.