CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2012|Reply: 3

Isu mengenai pembayaran

Salam,

Nak minta pendapat dan cadangan mengenai permasalahan saya. Baru baru nie saya di sub kan kerja kerja cabling, dimana didalam perjanjian company A membekalkan barangan dan saya menyediakan pekerja. Sepatutnya company A memberikan one month deposit, tetapi memandangkan urgency kerja dan atas permintaan Main Contractor maka saya memulakan kerja tanpa deposit. Setelah siap kerja, saya telah menghantar invoice untuk work done dan request for deposit melalui email. Malangnya, selepas saya hantar invoice tersebut, Company A terus  mendiamkan diri dan susah untuk di hubungi. Alasan yg saya terima dari wakil company A ialah mereka tak cukup fund untuk bayar dan belum receive payment from main con. Untuk mengelakkan permasalahan, saya terpaksa stop work sehingga receive payment dari company A. Permasalahan plak timbul main contractor bising2 sebab perkerja saya tak masuk site, sehingga mereka nak ambik action kepada company A sebab no show.

Persoalan saya, apa action yang saya boleh ambik untuk menuntut pembayaran tersebut? apakah invoice dihantar melalui email sudah di kira memadai, sebab company A buat masa nie belum mempunyai office, dan wakil wakil management mereka pulak mengelak untuk berjumpa dengan saya. Kedua, apakah company A boleh mengambil tindakan terhadap saya sekiranya mereka di ambik tindakan oleh main con sebab no show tersebut?

W'salam...

Bleh tanya ckit... dgn company A tadi, ada apa2 agreement black n white? Mcm LA (letter award), P.O, ker?

Klu ada agreement bertulis mcm tu, cuba check 'term if payment' mcmna pulak...
1. Ada tulis pasal deposit tak?
2. Tempoh pembayaran selepas submit claim berapa lama (cth. 30 hari dari submit claim n valuation) atau kira 'back to back'?

Sebaiknya claim hantar secara official. Email pun ok tapi (printkan email tu, submit gak official pd company A and mintak dia acknowledge (cop and sign 'terima @ received').

So yang pertama2nya, sila check agreement dulu... pastu agreement tu dah dua2 parties sign atau just simpan dalam file n tak di sign pun...

tapi company A ni memang tak der ofis ker?

Rate

1

faidz_910 posted on 11-10-2014 12:56 AM
W'salam...

Bleh tanya ckit... dgn company A tadi, ada apa2 agreement black n white? Mcm LA (lette ...

Tanya banyak pun boleh... hehehe

Memang ada perjanjian, signed by both parties, dimana dalam perjanjian mereka melantik saya sebagai Consultant dan Project Manager untuk project tersebut. Untuk Consultant dan PM, mereka membayar saya pada fixed rate setiap bulan, dimana fixed rate nie tidak termasuk manpower fee, administrative and operational fee yang akan di invoice setiap bulan (stated in agreement). Cuma tidak ada clause mengenai term of payment, tetapi didalam invoice saya simpan term 7 days. yang fixed rate tu dorg byr tetapi yang manpower fee mereka mengelat masa nie.

Mengenai deposit, memang tidak tertulis didalam agreement, cuma verbally sahaja. Mengenai invoice, masalah sekarang semua wakil wakil yang berurusan dengan saya dahulu mengelat, langsung tak angkat tepon dan reply text, apa lagi nak jumpa. Itu yang susah nak dapatkan acknowledgement dari dorang. Mereka memang tidak ada official office, selalunya meeting pun meet kat luar. Mula mula tu memang rasa was was gak, tapi memandangkan main con dan client pun mcm ok dorang nie takde office, saya pun ok jugak lah.

Deposit tu kalau dorang tak nak bagi pun tak per lah, cuma saya nak dorang settlekan yang work done.

Main con dah tahu isu nie, cuma nothing much he can do jugak, sebab kalau mengikut term dorang dengan company A, company A tak boleh sub kan kerja tu lagi. Cuma dia bisinglah sebab kerja jadi pending.