CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: 24pieces

Aku yang loser

Dear 24pieces,

You are stressing over unnecessary issues or if there's an issues in the first place...

No. you are not a loser.  Yes, you are still young.  You should be grateful with what you have.  You still ada family to live with and they love you so much that they want you to live with them.  Kalau omputih umur 18 tahun, nyah kau dari rumah.  You see, you dah mengatur perjalanan hidup you without you realising it.  You kerja walaupun sekadar cashier and you lompat-lompat kerja untuk menyesuaikan dengan time you belajar/exam.  As for orang lain yang same age or younger than you dah ada kerja tetap, duit simpan ribu raban, dah ada family..so what?  It is their life, their fate.  Lain orang lain la nasibnya.  Just because you belum dapat or ada apa yang orang lain ada, that doesn't make you a loser or that they are any better than you.  

The only way is to continue with what you're doing right now, you are heading in the right direction.  Jangan peduli apa your sedara mara wants to say about you or to your parents.  It is just talk bukan pisau pun.  It is your life and you decide, not them.  As for feeling guilty for not being able to "bayar your parents" cepat-cepat, don't worry about it.  I'm sure you are a good and obedient daughter, yang penting you tak peningkan kepala dorang with any perangai "naughty".  Be patience, like I said.. you are heading in the right direction and you know what you want in life.

24pieces posted on 23-11-2014 03:28 PM
Ambik kursus sejarah..minor sastera..

honestly...tk byk peluang keja kt luar utk course ni... paling koman pun ko bleh apply jadik cikgu
kalau nk jd terer lagi...sambung in master or phd, bleh jd lecturer... atau ko bleh tulis buku ... untung sabut timbul..

tapi percayalah..rezeki Allah tu ada di mana2.... sentiasa bsyukur dgn apa yg kita ada, bkn mengeluh dgn apa yg kita tkde

jgn anggap diri tu loser, ramai lg kt luar yg kurang dr apa yg ko ade..
at least ko ada family...berbakti pada org tua dikira jihad, besar pahala...

jgn pikir pasal duniawi shj...

Nasihat wj:

1. Tak payah kahwin cepat

2. Bina kejayaan dan profile dulu ikut plan masing2... sb kalau kahwin dulu, ko akan stuck macam blogger2 yg menikah awal tapi tak blaja (aku menikah awal bila dah habis grad ye so bila berlaku perkara buruk aku boleh survive)

3. Utamakan diri sendiri dulu, bukan parent/family. Sebab parent sekarang fikir nak kesenangan diorang & kadangkala nak peralatkan anak sendiri. Tapi bila susah, ko yg menghadapi semua tu. Diorang cuma mampu bg kata2 je which is, Talk is Cheap. So utamakan diri dulu baru fikir parent dll

Good luck!

aku ada je 2 3 kawan yg dulu time study diploma, dorang ni asyik je repeat paper. Orang lain dah sambung degree, dah grad pun, yang dorang ni still study lagi.

Tapi, ko tau sekarang dorang keja apa ?? sekarang dah jadi lecturer pon. Pakai kereta hebat2.

Kalah aku yg pointer hebat ni. Tp aku xsmbung degree pn la, sbb impian aku nk kerja dan pakai kereta cepat2 haha. dan rezeki aku dapat keja gomen.

Syukur rezeki aku disini. Ramai kawan aku yang sambung degree pun ada lagi yg menganggur, tak pun lompat2 kerja merata. tp yg paling hebat, jadi bigboss kat rumah la..Kawin, ada anak, jaga anak je laa huhu

Tp bagi aku, lebih baik ambil kursus kemahiran. Ikut yg ko minat. At least ko boleh buat bisnes sendiri, cth buat kek ke, bakeri lain.

Tu la angan2 aku sekarang. Nak amek kursus kemahiran. Maybe boleh buat tambah duit poket Last edited by nomey on 25-11-2014 04:54 PM

akula203 posted on 25-11-2014 10:31 AM
As Salam...

Kita adalah apa yg kita fikirkan....kalau ko fikir ko seorg loser...maka mmg lose ...

Hahaha..aku tak anggap kerja kerajaan tu suatu kejayaan sebab aku tau semua kerja sama sahaja...
Yang penting kena minat dan ada gaji..
Tapi tak ramai orang berfikiran macam tu . Masih ada lagi sesetengah orang yang anggap kalau x dapat kerja kerajaan..masa depan terus jadi gelap .
Aku cuba sedaya upaya sekarang ni untuk terus berfikiran positif dan memandang maju ke hadapan..
Thanks untuk nasihat ko..
Thanks jugak untuk donut tu..ko buat aku terus rasa lapar..

bella92 posted on 25-11-2014 12:17 PM
bagi i la kan, u not loser. i think rmai lg yg kat luar sne lg loser. i dah jumpe. kalau pandai tp x ...

thanks bella92..
aku hargai kata2 ko..
betul..zaman sekarang ni semuanya perlukan duit . tak pandai atur duit..kaya macam mana pun leh jadi bangkrap dalam sekelip mata..
contohnya macam aku..kalau aku tak suruh mak aku simpan duit gaji aku..
alamatnya aku memang tak ada simpanan langsung.

Follow Us
MissSchiffer posted on 25-11-2014 12:19 PM
Dear 24pieces,

You are stressing over unnecessary issues or if there's an issues in the first pla ...

thanks MissSchiffer...
Kata - kata ko sedikit sebanyak bagi kesedaran dekat dalam diri aku..
Aku tak tahu kenapa aku suka sangat fikir pandangan orang dekat aku..kenapa hati aku ni lembik sangat..
Aku tahu kehidupan semua orang tak sama..dan aku patut bersyukur dengan apa yang aku ada tapi entahlah..
Berguna aku bukak thread ni..bila setiap kali aku down..aku boleh baca thread ni balik.
Forum ni sememangnya berguna betullah...

aku tak baca habis.. tp pandangan aku ko rasa loser sebab tak nampak hala tuju masa depan

ikut congakan mudah aku, even kalo ko dok rumah ngan mak bapak pun, ko tetap ada hala tuju dan matlamat,
Iaitu menjaga, mengambil berat dan mengurus mak bapak.
Bab tu tak semestinya dengan guit ribu raban; meskipun persepsi anak2 zaman skang, dah bagi duit selepuk tiap bulan, kira da setel- mak bapak da bahagia ngan depa.
Tapi aku percaya ko pun da tau, mak bapak dan segala warga emas lebih menghargai kehadiran seseorng dekat dengan mereka.

For the time being, teruskan belajar.

Selamat mencuba

kekcawan posted on 25-11-2014 12:35 PM
honestly...tk byk peluang keja kt luar utk course ni... paling koman pun ko bleh apply jadik cikgu ...

Yap..sebab aku tahu tak banyaklah peluang kerjayalah tu sebab aku jadi "down" kot..
Aku tak ada bakat nak jadi cikgu..aku tak rasa aku ada kesabaran yang sangat tinggi nak mengajar manusia..
So..bila orang lain dah habis belajar n tahu apa yang diaorang nak jadi..aku mungkin masih pandang dinding dan fikir apa aku nak jadi..
Tapi buat masa sekarang aku cuma nak habiskan study aku dulu..
Kalau aku asyik fikir pasal kerja aku jugak yang tensen..

wanitajelita posted on 25-11-2014 01:22 PM
Nasihat wj:

1. Tak payah kahwin cepat

Hahaha..taklah WJ..aku memang tak nak kahwin cepat pun (malah aku x pernah bayang pun aku nak kahwin )
Thanks WJ untuk nasihat ko..Aku cuba sedaya - upaya .
Tapi untuk utamakan diri sendiri tu mungkin susah sikit sebab aku ni memang kena buat mak ayah aku jadi rujukan..
Kalau diaorang kata nehi nehi..then aku kenalah follow apa yang diaorang cakap..

nomey posted on 25-11-2014 04:51 PM
aku ada je 2 3 kawan yg dulu time study diploma, dorang ni asyik je repeat paper. Orang lain dah sam ...

Aku tak minat bidang2 kemahiran ni..
Mak aku jenuh paksa suruh masuk..tapi aku tak nak..
Aku lagi suka makan...
By the way...aku harap ko berjaya capai angan2 ko..

24pieces posted on 25-11-2014 05:10 PM
Hahaha..aku tak anggap kerja kerajaan tu suatu kejayaan sebab aku tau semua kerja sama sahaja...
...

hahaha...nah donut..mcm perasa ada....

ko tak pernah ke buat free lance jd guru tuisyen sejarah....ngajar dari rumah ke rumah..atau kat tpt tuisyen..??  gunakan kepakaran  yg ko ada...

Sabar dek.. my life is worst than u, x adak pun nak kepochi2 kat forem

24pieces posted on 24-11-2014 09:41 PM
Thanks dik sebab bagi nasihat..malu pulak akak sebab orang lagi muda lagi matang pemikirannya...
...

kdg2 bila org tanya sy cakap sy duduk rumah goyang kaki. Tak buat apa2. Lepas tu diam mcm tu je. Kadang2 malas nak cakap apa2. Kalau ada cuti akak keluar dgn kwn2. Sekali sekali enjoy. hilangkan tension.

akula203 posted on 25-11-2014 05:37 PM
hahaha...nah donut..mcm perasa ada....

Toche..toche...
Tetiba teringat donut kat big apple..
Aku ngajar sejarah ? X ada bakat nak ngajar2 orang ni sebenarnya...
Kesabaran aku kureng n aku kalau duk berdiri depan orang rmai mesti nerveous punya..
Kalau ada present..aku kena bayangkan semua org kelas watak kartun baru aku leh wat perbentangan..

hbms posted on 25-11-2014 09:48 PM
Sabar dek.. my life is worst than u, x adak pun nak kepochi2 kat forem

Ohhh..maaflah hbms..
Saya cuma rasa down..n rasa forum ni tempat terbaik nak luahkan perasaan n dapatkan nasihat sebab tahu banyak orang yang berpengalaman dekat sini...
Kalau awak rasa saya kepochi..maaflah yea..

mai-shi posted on 25-11-2014 11:38 PM
kdg2 bila org tanya sy cakap sy duduk rumah goyang kaki. Tak buat apa2. Lepas tu diam mcm tu je. K ...

Hahaha..sama macam akak..
Akak selalu teman mak akak pergi pasar malam..n selalu jumpa kawan mak akak..
Dia akan selalu tanya..buat apa sekarang..buat apa sekarang..dalam seminggu mesti jumpa dia dekat tiga kali (yea.akak kaki pasar malam)
Tetiap kali jumpa mesti akan tanya soalan tu...dan akak dulu baik hati explen satu satu..
Tapi sekarang...terus cakap saya nganggur aje sekarang ni.
Penat cakap benda yang sama berulang kali..

midori888 posted on 23-11-2014 10:00 AM
bagi aku umur 24 nie kategori baru belajar nak hidup....kalu umur ko dah 42, degree tak abis lagi... ...

usik ko mulut. ada ka patut umo 42, degree x abes keje cashier tu looser.

cuba ko bayangkan ko jd mcm tu, then org kt ko looser? apa yg ko rasa?

x semua org bijak n bergeliga mcm ko. umo 20 lbh dah ada degree dan income yg bgs.

bila kita dah berada di puncak, jgn la pndg rendah dgn org yg berada di bawah.

Ko rasa ko loser bila ko buat perbandingan dgn org lain.
Jgn bandingkan kejayaan org lain dgn apa yg kita ada, tp jadikan org yg berjaya tu pemangkin utk kita berjaya mcm dia.

Even ko kena study smpai beruban dan kena keje cashier smpai umur 30 sekalipun, ko masih xlayak dipanggil loser.
Loser nie org yg xdak usaha langsung, tau nk goyang kaki tp nk habuan mcm org yg belajar tinggi dan keje bagus.

Ko cuma xcukup guide, bukan loser.
Hidup nie byk cabang yg ko boleh pilih. Katakan ko dah pilih jalan mati..xdak hal pun klau start blk.
Selagi ko sanggup berusaha dan ada semangat nk berjaya, jgn pernah rasa terlambat...
Kenyataan "oh aku dah terlambat" adalah bila saat ajal ko sampai sahaja..

OKU yg boleh melukis dan berkarya yg aku rasa lagi hebat dr kita yg sempurna anggota nie pun aku tgk xpernah blame diri sdiri dan anggap diri dia loser..

Jgn pertikai rezeki org lain dah berjaya...Bila ko usaha utk ubah nasib ko sendiri, insyaAllah akan ada bahagian ko.
Bab cakap2 org, jgn biar benda tu melekat dlm hati sgt... Anggap je org tu ada penyakit hati.

Apa yg ko rasa skrg nie dan tgh lalui nie org panggil pengalaman hidup. Benda nie yg kdg2 ada value tingi dlm hidup sebenarnya. Sbb kita rasa susah, kita usaha cr jln keluar, kita tekad nk berjaya...dan kita berjaya.. Saat tu br ko akan ingat blk perjalanan hidup ko dan ko akan appreciate semua benda yg ada di sekeliling ko..

So jgn give up. Abeskan study dan jgn biarkan ckp2 org jatuhkan semangat ko. Bab nk balas jasa mak ayah, insyaAllah Allah dah aturkan semuanya utk ko. Tinggal ko usaha dan doa je. Xboleh nk berbelanja utk mak ayah skrg, cr inisiatif lain utk gembirakan dorang.. Mak ayah nie bukan hadap kita balas jasa dorang dgn duit semata2, byk lg cara lain..

Sambil2 keje cashier, try anta resume kt company2 kecil kt tmpt ko tu... Cr yg sesuai dgn masa study ko..

KO BUKAN LOSER. tapi ko seorang yg tabah, boleh kerja sambil belajar, at the same time duduk dengan parents, boleh tolong dorang, menyenangkan hati dorang. ladang pahala tu secara ko tak sedar.

aku bagi nasihat islamik la sikit ek. orang kahwin, nak cari pahala melalui perkahwinan.
ko yg duduk dgn parents, ko pun boleh cari pahala dengan berbakti pada parents selagi dorang ada.

ko study walaupun pjj dan cos apa pun, itu jihad dan ibadah, pahala lagi ko dapat.
ko kerja la apa pun, ko memudahkan urusan orang lain, dapat gaji dari keringat ko, inshaAllah berkat dan pahala lagi.

ko nak puaskan hati semua orang yg judge ko dari material or dunia? boleh ke? memang tak la kan.
setiap orang punya definisi bahagia dan kejayaan masing2.

yg penting, jgn jadikan hidup ko sia2 dengan apa yg ko buat tak memberi pahala utk ko.

jadi key-wordnya, biar tak kena di mata manusia, janji apa yg ko buat dapat redha Allah.
dan sebab ko belum kahwin dan duduk dengan parents, buat baik la dengan dorang, sebab redha Allah terletak pada redha ibubapa.

jodoh? itu semua dah ditentukan Allah, sampai masa, ko akan kahwin jugak.

sekian, kaka doakan ko tak rasa down lagi. ko beruntung sebab dapat dok dengan parents, tengok muka dorang dgn penuh kasih sayang pun dapat pahala woo