CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Datinaishah

Nak Tanya siapa amalkan tahajud

Edited by Datinaishah at 20-1-2015 04:37 PM
mnm77 replied at 20-1-2015 03:41 PM
Halawa = Manisan

Hanya boleh terang dari segi penggunaan bahasa, nak terang macamana rasanya Ha ...

Boleh gunakan bahasa yg lebih mudah...  Saya kalo bahasa terlalu tinggi Susah nak faham.. Dan saya juga tak faham bahasa kiasan

Edited by mnm77 at 20-1-2015 04:39 PM
Datinaishah replied at 20-1-2015 04:29 PM
Boleh gunakan bahasa yg lebih mudah...

Saya rasa saya dah tulis yang mudah. Maafkan saya jika ia masih lagi tak mudah.... itu kelemahan saya...

Halawa tu dari bahasa Arab, maknanya manisan dalam bahasa Melayu. Halawatul Iman = Kemanisan Iman

Nak dapat kemanisan Iman, kena ada usaha untuk tingkatkan Iman, dengan buat pengorbanan dan mujahadah dalam mendekatkan diri kepada Allah...

Bila iman meningkat, masa kita beramal akan dapat rasa 'kemanisan' Iman... kemanisan masa beramal tu (contoh masa solat tahajjud) bergantung sejauh mana IMAN kita naik.... nak terang dengan bahasa, saya tak mampu...  

mnm77 replied at 20-1-2015 04:37 PM
Saya rasa saya dah tulis yang mudah. Maafkan saya jika ia masih lagi tak mudah.... itu kelemahan s ...

Nak buat pengorbanan tuu mcamana.. Adakah dengan cara bersedekah.. Kalo nak berperang rasanya saya tak mampu... Sebenarnya ustad saya dah buat tahajud almost a year never skip.. Around 4 to 5 am saya Akan bangun.... Tapi saya akui rasa biasa shj adakah amalan saya tak ditetima

mnm77 replied at 20-1-2015 04:37 PM
Saya rasa saya dah tulis yang mudah. Maafkan saya jika ia masih lagi tak mudah.... itu kelemahan s ...

Ustad tulis lagi byk Byknye dan kalo leh tulisan mesti dpt memberi kesedaran kpd saya...

Edited by mnm77 at 20-1-2015 04:52 PM
Datinaishah replied at 20-1-2015 04:42 PM
Nak buat pengorbanan tuu mcamana.. Adakah dengan cara bersedekah.. Kalo nak berperang rasanya saya tak mampu... Sebenarnya ustad saya dah buat tahajud almost a year never skip.. Around 4 to 5 am saya Akan bangun.... Tapi saya akui rasa biasa shj adakah amalan saya tak ditetima

Pengorbanan tu dengan macam2 cara.... bukannya sama untuk setiap orang ikut kemampuan

Kalau buat tahajjud tak rasa apa2, itu mungkin petanda dah jadi macam rutin. Insya Allah, pahala dapat... tapi kesan pada IMAN mungkin tak bertambah...

Mulakan dengan jaga yang Fardhu, kemudian banyakkan (ikut kemampuan) amalan-amalan sunat sambil selalu istighfar dan menangis atas kesalahan yang lalu. Yang Fardhu itu lebih utama dari yang sunat, dan yang sunat itu menambahkan dekat diri kita pada Allah bila yang Fardhu dah sempurna.

Berdoa pada Allah dengan penuh HARAP dan juga kena ada perasaan TAKUT pada Allah, takut-takut amalan kita tak diterima. Jangan putus asa pada Rahmat Allah.

Istiqamah (berterusan) walaupun sedikit demi sedikit, lebih baik dari buat amalan banyak2 tetapi tinggalkan sebab tak mampu kemudiannya

WAllahu a'lam

mnm77 replied at 20-1-2015 04:50 PM
Pengorbanan tu dengan macam2 cara.... bukannya sama untuk setiap orang ikut kemampuan

Kalau bua ...

Oic.. Terus terang saya katakan yg fardhu itu saya jaga tapi saya belum dpt menjaga lidah saya sebab saya tak tahan dah.. Salah Satu factor Utama saya nak quit job saya sebab saya tak nak mengumpat.. Sebab bila saya bercuti aka duduk dirumah saya tak mengumpat tapi bila ditempat Kerja saya tak mampu ustad.. Org pijak Kepala saya memang saya blasah BalikBalik

Follow Us
Saya tak pandai konsep2 yg guna fancy terms ni.

Pendapat saya lah apabila kita buat satu amalan soleh, 'rasa best' tu reflected dekat kehidupan kita.

Contoh:
Adakah kita berusaha mendalami ilmu2 alQuran dan amalkannya? Adakah kita seronok nak berkenalan dgn Rasulullah dan melakukan sebaik yg sunnah? Rasa a waste of time bila layan tv atau shopping, yg byk pintu utk berlaku maksiat. Bila masak kat keluarga buat atas dasar sedeqah bukan tanggungjawab.

baulu replied at 20-1-2015 05:13 PM

Pendapat saya lah apabila kita buat satu amalan s ...

Ok I get your concept.. Itu saya rasa memang Ada best... Aaa betul saya dah lama tak suke tengok tv...

baulu replied at 20-1-2015 05:13 PM

Pendapat saya lah apabila kita buat satu amalan s ...

U. Tulis byk byk lagi.. Beri kesedaran pd I.. I suka

Datinaishah replied at 20-1-2015 05:20 PM
U. Tulis byk byk lagi.. Beri kesedaran pd I.. I suka

Benda ni berkaitan ilmu tasawuf. Cuba cari kelas2 tasawuf for beginners. Mula2 memang tak tercapai dek akal bagaimana org2 alim buat sesuatu utk capai tahap iman tertentu.

Kalau takut dengar kelas tasawuf per se, kdg2 kelas tafsir quran depa panggil bab2 ni 70 cabang iman.

Ustaz2 yg baik akan elaborate spy tak kena cultural shock.

Sy ni pun tgh ikut2 kelas je so nak share pun segan dgn otai2 di sini. Benda hati ni dia tak structured. Pengalaman saya, ikut kelas2 tafsir al Quran dan Hadith mcm buat saya hati2 dlm byk perkara, mcm kena brainwash giteww. Nak buat benda tak elok, ingat warning Allah, nak buat benda yg mcm baik, cari mcm mana Rasulullah buat spy yg dibuat tu ikut sunnah.

baulu replied at 20-1-2015 08:44 PM
Benda ni berkaitan ilmu tasawuf. Cuba cari kelas2 tasawuf for beginners. Mula2 memang tak tercapai ...

O ye ke.. Saya tak de ikut kelas cuma dgr ceramah agama kat mesejid utube adala... Jgn malu miss benda baik share.. Kalau org lain pertikaikan u tapi I memang nak dengar... I pun selalu dlm hati takut buat jahat tapi bila org buat jahat kat aku aku balsa balik... Of qoursela aku kan pompuan pastinyalaaa mengumpat sape yg buat jahat kat aku

baulu replied at 20-1-2015 08:44 PM
Benda ni berkaitan ilmu tasawuf. Cuba cari kelas2 tasawuf for beginners. Mula2 memang tak tercapai ...

Wow kat sini I jumpa banyak org yang mendekati Allah.. Harap tulis bahasa simple sebab saya ni Susah nak faham... Even Tafseer alquran tuu terus terang I minat nak tau tapi I tak faham.... Tahu baca je...

Suka thread ni..

Up for Tahajud...

Terima kasih

Awak tahajud td kan

try sunat tasbih - this one solat ni menarik perhatian saya even dari konsep

there is something about sunat tasbih actually

di mana umat silam disarankan buatlah walaupun sekali seumur hidup...i wonder why ye

Comments

Menurut Imam al-Nawawi rahimahullah : “Disunnahkannya solat Tasbih masih menjadi perselisihan kerana hadisnya lemah dan di dalamnya terdapat perubahan aturan tatacara solat yang telah baku, m   Post time 21-1-2015 11:13 PM
solat sunat tasbih ni sahih ka?huhu  Post time 21-1-2015 11:10 PM

mbhcsf replied at 21-1-2015 09:09 AM
try sunat tasbih - this one solat ni menarik perhatian saya even dari konsep

there is something  ...

instead of asking 'why', you should ask 'why not'... just my 2 cent

jomla sama2 tahajud.. nikmatnya hanya org yg melakukan tahajud je yg dpt rasa. org kate klau kite liat nak buat tahajud adalah disebabkan dosa yg penah kita lakukan.. ape2pun amalan kite buat solat taubat dahulu supaya x rase berat n liat.