CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: Reids

Menjaga Kucing Yang Dijangkiti Sporo

zehra2 replied at 22-3-2018 04:28 PM
kucing sporo masih boleh dirawat.. jgn sesekali mudah nak pts
yg penting bawak ke klinik. beli ubat ...

Ye betul, setuju sangat2. jangan putus asa dengan deorang. tolong selagi boleh, selagi daya kita kan, InsyaAllah nampak hasil biarpun lambat.. Saya setuju dengan awak, jika kita tak banyak modal nak bela deorang ramai2, kita dermakan kat pusat2 yg bersesuaian at least kita pun ada usaha nak tolong makhluk2 syurga ni

iezanini replied at 4-4-2018 03:01 PM
Hi i juga nak share experience..

I tengah rawat sekor kucing sporo. Tapi bukan kucing i, kucing i ...

betul tu, selain drpada disiplin dengan ubat2 deorang, kebersihan and sumber pemakanan deorang pun kita kena jaga. rajin2 tukar air minum, elakkan bagi air paip kalau boleh, saya skrang bagi air mineral ataupun air yg bertapis dekat kucing2 saya, jaga deorang muka kebersihan tempat makan and bekas makanan jugak, insyaAllah sangat2 membantu

Kucing saya baru balik rumah selepas sehari dua bersiar2... balik2 siap package luka gaduh kat pipi sampai ada ulat... bawak gi vet sbb geli pulak nak bersihkn ulat2 tu...eiiiiiii..
Then letak gamat tak jln... selalu tu letak gamat tu miracle sehari dua kering luka dan cantum cantik....  dan start ada tanda2 sporo kat hidung .. getting worst..60- 70% dah kot.....ada kat telinga jugak.... bawak gi vet semula.

Now bagi ubat sporo ..intraconazol... rm5 sebutir.....utk hati saya just bagi scot imulsion natural tu je.... so far baru masuk hari ke 5 treatment ubat.. .. tengok camne perkembangan day to day.. harap2 dia dpt diselamatkn... mahal jugak cost tp xpelah berbudi kat haiwan... cantik budaknya...  baka mak dia american curl..malas nak kurung biar lepas je. Now dah sporo... kena kurung. Moga2 makin sihat.

Rate

1

Piramida replied at 9-9-2018 01:12 PM
Kucing saya baru balik rumah selepas sehari dua bersiar2... balik2 siap package luka gaduh kat pipi  ...

Mahal rawatan diaa, kalau luka teruk2 sya nasihatkan jangan pegang dengan bare hand, dia boleh berjangkit ke manusia,  saya dah kena dekat kaki asalnya sbb dia suka sngt menyendol2 lepas 2 hari terus naik nanah2 dan luka dalam sngt2 susah nak sembuh, lama jugak sya makan antiviral dngan antibiotics skrang Alhamdulillah dah oke. Kalau kurung cukup time tu cuci2 sangkar dia next time kalau nak kurung kucing lain at least sangkar tu tak da bekas kuman tu dah

Rate

1

Dulu2 tak tahu so rajin mandikan dia.. lap lap badan dia. Dia pun suka libas2 kepala ..maybe kena jugak kot virus tu kat saya.. selalu lepas urus dia,  saya terus mandi,  cuci semua dgn dettol. So far xde apa.. letih jugaklah kan nak jaga kucing tp fikir esok lusa if mak bapak kita sakit, lagi cabaran besar.... ni setakat kucing.

Tq atas nasihat.

Edited by sweet_popcorn at 14-2-2019 01:53 PM

Hi..mohon bantuan..saya ada 6 ekor kucing sporo...asalnya seekor je yang kena tapi berjangkit pulak ke kucing lain..huhu...vet beri pil intraconazole dan ubat liver..kos rawatan memang tinggi la sebab 6 ekor..selalu kena repeat beli ubat...nak mintak pencerahan dari rakan2 kat sini..boleh tak saya guna supplement himalaya liv 52 untuk manusia keatas kucing sporo?..kalau boleh , saya nak beli online je supplement liver ni murah sikit saya rasa..rendah sikit kos..

Follow Us
Hi nak cerita pengalaman. Sebelum ni saya jaga 4 kucing sporo. Tanpa sedar, saya dijangkiti sekali. Haha. Mungkin sbb before saya tak tau kucing saya kena sporo, saya ingat luka biasa so cuci ngan bare hands.

Masa sebelum diagnose sporo tu cuak jugak. Sbb symptom saya ada benjolan2 bengkak dari bawah kulit. Jumpa dr, dr siap buat MRI la apa la. Cemas juga ingat2 balik. Time ni pegi hospital private sbb saya pun dah cuak timbul ketul2 gitu.

Last2 dr diagnose ketulan yg xmembahayakan je. Kene operate. Tp saya tangguh dulu operation tu sbb kena pulak chicken pox pulak dah tua2 ni. Haha.

Sambil kena chicken pox tu, saya dapat rasakan macam kena jangkit sporo. So saya pun google, tanya group kucing sapa yg dah kena. So dari symptom2 tu saya yakin time tu kena sporo.

Lepas baik chicken pox,Pi HKL pulak. Saya cakap kat doc saya maybe kena sporo sbb tgh jaga sporo cat. Doc suh buat biopsi pulak, n dr yg buat biopsi tu bila saya cakap maybe ni sporo. Dia kata bukan, ni jangkitan dari chicken pox je. (Ye la tu)

Result nak tunggu 6 minggu pulak. Saya pujuk je dr suh bagi itraconazole.(sebab before tu dr dah bagi antibiotic yg kuat pun xjalan jugak) Nak beli mahal weii. So dapat, and after 6 weeks, keputusan keluar, kat report tulis terang2 sporothricosos (betul ka eja ni) haha. So dr prescribe la ubat, n saya makan dekat 6 bulan jugak.

Now Alhamdulillah, syukur kepada Allah, all 4 cats & me dah recover. Pengalaman yg tak dapat saya lupa. Ini saya anggap ujian yg nak mendekatkan diri kepada Allah. Sebab berubah sket hidup saya lepas tu. Ke arah kebaikan. Hehe

So guys nak jaga kucing sporo, kena hati2 ya, pakai sarung tangan n jaga kebersihan. N kesabaran & komitmen yg . Tapi xpa, pahala berganda.

Rate

1

Nk share jgk, i jage 9 ekor kucing sporo. Mula2 sekor je pastu jangkit sekor. 7 fully recovered, 1 mati sbb parvo mse dlm rawatan, 1 tpkse pts.

Spnjg jge xde mslh dijangkiti sporo walaupun vet slalu pesan pakai glove smua.

Spnjg jge mmg xckup budget bln2.last rawat kucing sporo bln 6 aritu. Bln lps bru je adopt sekor lgi kucing sporo utk dirawat. Sporo ni bhye sbb sng jangkit kt kucing lain dan mnusia. Xrmai yg mmpu jge kucing sporo sbb byk pkai duit, nk kna byk sabo

komotthecat replied at 2-9-2019 07:48 PM
Nk share jgk, i jage 9 ekor kucing sporo. Mula2 sekor je pastu jangkit sekor. 7 fully recovered, 1 m ...

setujuuu. banyak pakai duit. nak beli itaconazole tu mahal. and lama pulak tu treatment dia(kalau beli sendiri kat pharmacy) and kena ada supplement dia supaya kucing2 xde side effect nanti. and kena telitiiiiii penjagaan n kebersihan supaya tak mudah berjangkit.

so hats off to u jaga kucing sporo sampai 9 ekor. semoga u sentiasa dimurahkan rezeki & dipermudahkan urusan.

iezanini replied at 13-11-2019 04:30 PM
setujuuu. banyak pakai duit. nak beli itaconazole tu mahal. and lama pulak tu treatment dia(kalau  ...

sampai satu tahap komot siap nangis, sebab ada kucing yg susah nk makan ubat. lagipun dorang dh jemu mkn ubat hari2. tapi terpaksa juga bagi sbb nk dorang baik. lepas semua dah bebas sporo trus rasa lega.

aritu last kutip kucing sporo. 5minggu je mkn ubat dh baik

komotthecat replied at 15-11-2019 12:48 AM
sampai satu tahap komot siap nangis, sebab ada kucing yg susah nk makan ubat. lagipun dorang dh je ...

Lega kaaan bila semua dah baik. I feel u komot. Mmg kena gigih. Nah bunga utk u

cikrosienona replied at 2-3-2015 01:24 PM
I balik from Manila hari Khamis, next day Jumaat I amik kucing I from vet.

I dibekalkan dengan ub ...

Sis. Kucing macam mana skarang. Kucimg sy pn kena di testis dia. Kucing sis dah sihat ke? Sy nak contact sis boleh? Sebab saya serabut sgt ni.

Edited by cikrosienona at 21-2-2020 08:48 PM
Aleensabri replied at 21-2-2020 12:13 PM
Sis. Kucing macam mana skarang. Kucimg sy pn kena di testis dia. Kucing sis dah sihat ke? Sy nak c ...

Hi, alhamdulillah kucing i ok. Amek masa 1.5 bulan utk baik. Hari2 bg makan ubat intracolozone tu.

Sis bg tips :
1. Bawak jumpa doc
2. Mkn ubat yg doc kasi tu. Kos dia rm4/sehari.
3. Pakaikan kone dkt leher dia utk elak dia jilat kawasan tu. You can tolong bersihkan utk dia. Lap dgn towel suam.
4. Jgn bg dia keluar, sbb punca ni dari bakteria dkt tanah. Kalau nak kluar make sure x lama and bwh pengawasan. Sbb kdg2 dorg meronta kan nk jln2.
5. Lepas dah baik jgn bawak Kucing pergi any rawatan. Biar dia sembuh sepenuhnya emotionally. Sbb my cat i bawak pegi scaling right after dia sembuh terus dia jatuh sakit balik.

Apparently stress can trigger benda ni jadi.

Anything just ask me here, insyaAllah I’ll reply and try my best.

Rate

1

komotthecat replied at 2-9-2019 07:48 PM
Nk share jgk, i jage 9 ekor kucing sporo. Mula2 sekor je pastu jangkit sekor. 7 fully recovered, 1 m ...

Sis, i tgh jaga sekor kucing sporo and kurung dia dlm sangkar. Tp dia hari2 bising nak keluar sampai ganggu jiran2. I tgh kuatkan diri nk jaga tp almost nk give up bila ada jiran dtg marah2. Lagipun perumahan ni spttnya xboleh bela kucing. Kucing tu detect sporo awal dan skrg minggu ke-3 makan ubat. Saya xkuat dah nak jaga ada sesiapa nak bantu jaga? Saya boleh tanggung kos rawatan

Pawnola replied at 25-2-2020 03:36 AM
Sis, i tgh jaga sekor kucing sporo and kurung dia dlm sangkar. Tp dia hari2 bising nak keluar samp ...

kucing sendiri ke stray cat? jaga kucing sporo memang kena kuat mental. nak mengadap perangai kucing lagi. so setakat 3minggu ni ada perubahan x? biasa dalam 2 minggu dah nampak. untuk sembuh sepenuhnya dalam 2,3 bulan gak.

kadang2 ada private clinic admit kucing sporo sebab ada catparents yang busy tak sempat jaga. tapi agak costly. ada customer pernah warded kucing dia, bil dalam rm1000 (tak pasti 2minggu atau sebulan). kat fb ada rescuer yang ambik upah jaga kucing sporo.

akhir tahun lepas komot ada jaga kucing orang tapi sempat 1minggu je owner ambil semula. tak tau la apa nasib kucing tu.

Rate

1

Pawnola replied at 25-2-2020 03:36 AM
Sis, i tgh jaga sekor kucing sporo and kurung dia dlm sangkar. Tp dia hari2 bising nak keluar samp ...

U bg la dia lepas dalam rumah sejam dua pagi dan malam..  lepas kat kawasan yang boleh contain dia. Kalau kucing tu stress susah gak nak baik. Mental dia kena jaga. Tak salah kalau u nak peluk or belai dia, cepat2 basuh tangan lepas buat tu.

Rate

1