CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Syazzy

Bunyi Guli Jatuh

bunyi guli dan bunyi saluran air paip pun korang dah tak kenal ker ? logical sgt dow

ha'ah biasa. kalo baca al baqarah 7 hari berturut2, dia hilang. tapi lambat-laun datang balik jugak...

kalo setakat bunyi perabot kena tarik sikit2, guli sekali skala, & menumbuk sekejap2 ok lagi.
tapi, kalo dah sampai bowling perabot, golek bola lontar peluru tu, memang nak kene dengar mengaji nih.

Amal baca 10 ayat surah al baqarah dlm rumah:

http://virtualfriends.net/article/articleview.cfm?AID=41328

Office aku skrg ada 3 workstation yg terpisah. Satu agak besar & luas termasuk pantri dihuni oleh staff2 aku 9 org. Bhg tengah bilik aku & boss aku. Then bilik yg agak sempit ada 6 lg staff aku. Yg bilik sempit ni la staff aku crita depa dengar bunyi org main guli...cari2 xde pulak gulinya. Tak puas hati, dia org cari sekali lagi...akhirnya terjumpa...persoalannya siapa yg main guli itu?

Syazzy replied at 27-3-2015 02:32 PM
1st time i dgr tadi pagi...but mungkin perasaan je...mungkin benda lain yang jatuh..tapi i terperasa ...

pada pendapat saya yg tak berapa pandai ni.. semua tu tanda2 ada gangguan, termasuk la cancer tu.
cuba la buat rawatan alternatif. kesian sy baca. sbb dl sy pn mcm tu. igt semua tu ada penjelasan saintifik.
rupanya ada benda lain.. uhuhu....

4 hari lepas MIL & FIL datang & tido kat rumah saya....diorg komplain, rumah saya bising betul dgn orang berlari2 kat atas rumah. saya tanya pukul berapa mak dgr bunyi bising tu.....my mum kata pukul 3 am.....huhu

Follow Us
Guli tu slalu kat flat or condo je dengar. Hammering effect air. Rumah mak aku ada je dengar bunyi tu.

Nak cerita pengalaman aku sendiri.Berlaku dalam tahun 2005 & 2006 masa tu aku masih lagi pegang title student di negara orang.Aku duduk berdua dengan junior aku kat satu rumah style townhouse (atas rumah lain bawah rumah lain) sebab kitorang kene keluar hostel.Masa aku pindah rumah sewa tu,bahagian bawah masih ada satu family duduk.Kisahnya bermula lepas family tu pindah,tiap tiap malam aku boleh dengar bunyi guli jatuh macam dibaling ke lantai (lantai dia jenis kayu so boleh dengar agak kuat kalau benda jatuh).Sometimes kalau aku stay sampai pagi untuk study,boleh dengar bunyi  orang potong sayur & memasak dalam area pukul 3&4 pagi sedangkan takde orang dalam rumah bawah tu.Sebab tak tahan aku mengadu kat tuan rumah then lepas die buat upacara sembahyang kat rumah tu baru la kurang sket bunyi bunyi tu..Kata tuan rumah,rumah bawah tu sebenarnya ada kes kematian..roh tak aman agaknya.Family tu pon pindah sebab kena ganggu kot

Umah lama een dulu selalu gak dengar bunyi benda berat jatuh.. kadang2 bunyi dr umah sebelah, kadang2 dr bilik air umah een..
Umah sekarang ni.. biasa dengar bunyi org atas umah tumbuk lesung kul 2-3 pagi..

aku xtaw ni klaka ke x.
ada satu malam tu, lepas 11mlm... aku dgr org sebelah ketuk2 dinding. gantung frame gambo kot. sakit plak ati kita ni.
esoknye.... bunyik ketuk lagi. aku pun apa lagi, sekali dia ketuk, sekali aku balas. sama2 ketuk. hahahaaaa
sib baik xjadi apaw kat aku. harap2 tu mmg betul jiran sebelah tengah gantung frame atau jam dinding

bunyi guli,bunyi tarik berabot, bunyi hentak2 tumit, bunyi hentak2 tongkat, bunyi daun pintu terbuka/tertutup, bunyi gelas kaca terhempas, bunyi org berdehem. Takkan sama dgn bunyi water hammering.

water hammer tu fenomena ape? huhu

kalau sekadar nak halau..bole guna garam & cuka yg dibaca ayat alquran, dia lari..tp lepas vibration tu hilang, datang la balik dia..huhu

Sesape yg kasyaf ni bole mintak konfemkan apa yg dia nampak bila tgh bunyi2 ni

kalau ada bunyi2an ni ignorekan ajer...ustaz2 pun pesan jangan diheboh2kan nnt dia semakin menjadi2...amalkan surah Al Baqarah ayat 1-5, 255 - 257, 284 hingga akhir surah setiap lepas subuh & maghrib...dulu rumah iolls selalu jugak ada bunyi2an ni...tengah syok tido tiba2 terjaga just nak bagi dengar bunyi guli jatuh or bunyik alih perabut....tapi sejak surah al baqarah ni jadi amalan Alhandulillah xde bunyi lagi...satu lagi tips nak masuk rumah baca bismillah, bagi salam , langkah kaki kanan & baca surah Al Ikhlas

penah baca pasal teori water hammer tu jugak..tp xleh nak relate la sbb kalau mcm bilik tu, atasnya xde saluran air,mcm mana pulak boleh dgr guli bergolek betul2 atas kepala..tu yg musykil.

tak sure sejak bila mula dgr bunyi2 ni sbb xpnh kisah..start amik kisah masa mula keja,duk rumah sewa..time bujang2 tu selalu la duk rumah sorang2..time2 sunyi ni la byk dgr bunyi guli berterabur,bateri jatuh n bergolek,bunyi perabot dotolak, bunyi katil ditolak..heran betul,duk fikir org atas ni buat apa guli byk2.duk imagine dia main dgn anak2 la.pastu terfikir,clearnya rumah dia,xde tikar or carpet ke.haha..fikir mcm tu.bbrapa tahun lps tu pindah rumah lain.bunyi yg sama jugak dgr.serius heran.mcm mana boleh dgr bunyi dan style yg sama,org atas ni sepesen dgn org atas rumah lama ke..then baru dgr ceramah ustaz pasal benda ni..barulah tau asal usulnya..xpe la,selagi dia x memunculkan diri dia,kita ok je..haha

Guli jatuh ni cuma rumah flat. Rumah terrace takda.

Dulu selalu dengar masa tinggal flat. Selalu sangat. Beratus kali aku dengar. Siang malam dengar.

Nak tanya bunyi guli kat atas siling ni makna rumah atas yang serem ke rumah kita yang serem??
Rumah aku takda pun serem. Rumah atas pun tenant dia rilek jer.

Ok serem tolak tepi.  

Could be water pipes yang memang terbenam dalam concrete mengembang atau menguncup bila waktu sejuk atau panas.

Atau besi concrete yang buat bunyi, depends on the weather?

Karut lah.  

soulmatte replied at 17-1-2018 05:12 PM
kalau ada bunyi2an ni ignorekan ajer...ustaz2 pun pesan jangan diheboh2kan nnt dia semakin menjadi2. ...

Betul2. Amal yg ini. Nabi yg ajar.

Satu lg, masuk rumah kosong ni bg salam
Tp bukan mcm kita bg salam kat org tu.

Mcm salam dlm tahiyyat. "Assala mualaina wa ala ibadillahissolihin"

Kerap dengar guli jatuh kat umah,  terutama lepas isyak, bukan sebijik dua tapi macam berbijik bijik,ada sekali masa sembahyang isyak ada dengar guli jatuh belakang tempat solat, kenkadang time berborak ngan anak anak tetiba ada dengar guli jatuh bwh meja, lepas amalkan doa nabi khidir yg diajarkan oleh pak mertua, dah x der dah bunyi guli kat umah, lapang sikit kepala.