CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 13364|Reply: 20

Master: Research @ Coursework?

Salam buat warga forum semua.

Kebiasaanya aku ni silent reader je. Hihi.

Sekarang aku berada di tahun akhir. Berniat nak sambung belajar master. Kalau ade rezeki. Insya ALLAH.
Aku tengah survey nak buat coursework @ research. Bidang yg aku nak apply ni lebih kepada kaji bakteria .
Aku tak bleh tengok bakteria. Excited. Kehkeh.

Tapi aku tau dua-dua ada risiko and benefits masing-masing. Research pny lebih kurang final year project ke? Apa yang aku tau sabar kena tinggi dalam dada. Kalau malas memang lingkup thesis. Tido dalam lab itu biasa. Coursework mcm degree punya kelas kan tapi lagi tough kan? Herm.

Ada tak senior-senior, sifu-sifu yang ada pengalaman atau cadangan berkenaan research @ coursework.

Sekarang tengah survey. Semoga Allah permudahkan segala urusan. Amin.

research ler. coursework ada exam. berpinar kepala.

sgbuloh replied at 28-4-2015 10:07 PM
research ler. coursework ada exam. berpinar kepala.

Exam ?

Huhuhu. Kalau coursework pergi lecture, assignmnets macam degree tapi lagi mencabar kan.

kaji bakteria ni eden tak tahu ler, bro.

kalau management, coursework ni ada kelas, presentation, projek paper, exam.

kalau research, buat tesis je.

exam yg tak tahan tu. tambah pulak dah byk komitmen kat opis. dah tepu kepala dok pikiaq.

tapi kalau research tak semua org suka. sebab tak semua suka tulis2 ni.

dua2 pun ok. tgk kemampuan diri sendiri balik ler. my 2 cents.

Edited by dayoung at 29-4-2015 12:02 PM
sgbuloh replied at 28-4-2015 02:21 PM
kaji bakteria ni eden tak tahu ler, bro.

kalau management, coursework ni ada kelas, presentation, ...

ooo. camtu yer.Aku ada juga baca artikel berkenaan coursework, research ni. Tapi nak dengar dari mereka yang dah ada pengalaman. ehehe. Sgbuloh amek mixmode ke?

Btw, terima kasih atas pandangan

kalau jenis yang suke menulis dan membaca, better buat research, masa pon byk untuk diri sendiri, boleh manage... lagipon coursework still ada final project, tetap kene buat thesis, sebabkan yang tu pon ramai kawan2 coursework terextend... so ikot ape yg awak rasa awak mampu....

Follow Us
epis replied at 28-4-2015 04:32 PM
kalau jenis yang suke menulis dan membaca, better buat research, masa pon byk untuk diri sendiri, bo ...

terima kasih atas pandangan

Kalau kaji bakteria, macam lebih menarik buat research based. Kata 'kaji' kan. Haha. Aku ambik coursework, sebab malas nak membaca dan menulis terlalu deep. Ada kelas, presentation, assignments macam masa degree, dan juga final project paper. Forum bolehla. Hahaha.

Research is more to being independent. Carilah supervisor yang sesuai. And unlike coursework, lebih bebas. Takda time constraints as in kena attend class secara kerap. Kelas malam dan sebagainya. Kalau ada family coursework agak hectic dari segi pembahagian masa.

Plus kalau plan nak move on to PhD, research memang ngam. Kot mantap papernya, boleh present sana sini.

Aku buat Master Tesl aku mode coursework kat UPSI.

3 Sem courses, ada 9 subjek semuanya, + 1 sem untuk FYP.

dari 9 subjek tu ada 6 subjek with final exam. Yang lagi 3 takde exam.

Setiap subjek tu jumpe lecturer 3 kali jek. Kelas jumaat 8pm-11pm and sabtu 8am-6pm. Setiap minggu.

Assessment, bese la, assignment, quiz, presentation, test

Susah? Boleh tahan. Lagi susah dari ISM? Yup, definitely. Nangis kot buat Master ni. Masa untuk diri sendiri memang takde la, apatah lagi untuk keluarga. Ada satu ketika tu anak aku taknak dengan aku sebab aku dah lama tak habiskan masa dengan dia. Tiap2 malam pulun assignment, mana tak nya.

Tapi adakah pengalaman itu berbaloi? SANGAT BERBALOI. Banyak yang aku belajar masa buat master coursework ni. Ianya membuka minda aku dan mengubah cara aku melihat dunia ni. And sangat berguna untuk career aku.

Sekarang aku nak sambung PhD plak kat Upsi. InsyaAllah....

ada yg bidang IT punya ke? lookin forward nak sambung master. aku tengok jadik research assistant cam best je... um siap ada website utk recruit RA.

try mix mode la kalau diorang offer..coursework+research..beri pendedahan untuk sesiapa merancang nak buat phd selepas tu.

bukan fully research, boring2..masuk kelas hadap assignment & exam lgpun just buat dissertation sebab kredit tak sebanyak macam fully research

aku bagi opinion dari sudut pandang lain pulak, bukan original, diturunkan dek lecturer aku jugak, siapa sini bawah skim TPM tenaga pengajar muda UiTM, angkat tangan...apsal digalakkan buat coursework bukan research...aku difahamkan kalau halatuju ko nak jadi lecturer, elok ambik coursework, baru ko tau the classroom punya interplay between student & lecturer tu macam mana, ditekankan disini supaya secara tak langsung ko faham cara mengajar, kalo ko amik research nanti jadi lecturer terkial2 nak mengajar sebab sebelum ni x pernah duk dalam classroom, tu sebab budak PhD disuruh amik teaching assistantship......kalo nk jadi lecturer la...kalo setakat nak ade master, tak nak jadi lecturer, takde beza kot coursework dgn research....

scholars.assist replied at 30-7-2015 04:49 PM
aku bagi opinion dari sudut pandang lain pulak, bukan original, diturunkan dek lecturer aku jugak, s ...

I beg to differ. Jika ingin bekerjaya dalam pengajian tinggi sebaiknya ambil master by research ataupun mixed mode (coursework + research). Sebab apa? Sebab pengalaman buat research itu sgt berguna utk ketika pengajian peringkat PhD kelak. Takkan selamanya dgn master degree shj.

Ketika buat master by research, gunakan peluang yg ada utk present paper dlm conference atau seminar dan juga produce article for journal publication. Semua penerbitan ini bakal mjadi aset paling berguna ketika memohon jawatan pensyarah.

CRK replied at 17-8-2015 11:23 PM
Ketika buat master by research, gunakan peluang yg ada utk present paper dlm conference atau seminar ...

Ha'ah dekat Malaysia yang mementingkan kuantiti, paper yg keluar journal atau conference amatlah penting, teringat aku zaman aku keje gomen dulu, tugas aku memang mengiring researcher gi seminar/conference dalam negeri (bukan tugas pun, bos suruh datang, pejabat support walau aku bukan researcher). Adalah satu kali tu aku duduk semeja dengan 5-6 Phd holders semua ni, termasuk sorang yg baru balik dari UK, bau convo tak habis lagi ni, tiba2 datang la satu Dr ni, senior jugak la, tau budak ni baru dapat PhD terus bagi petua "kalau kau nak cepat banyak buat publication, ko pakatlah dengan member2 ko, yang kat oversea lagi bagus, ko tulis satu paper ko masukkan nama dia, dia tulis satu paper dia masukkan nama ko, nanti banyaklah publication ko". hahahaha...aku nak terguling LOL time tu, ini taraf cendekiawan Malaysia, freeriding, boncengan gratis dah jadi amalan, orang putih cakap, kalau ikan tu busuk, dia busuk dari kepala dulu, patutlah negara jadi macam ni, kalau yang dikatakan bijak pandai pun dah jadi Bowl Swing (cakap melayu kasar sangat). Itu sebab la penyelidikan kat universiti asyik2 tukar barang liquid state jadi solid state (belacan/budu jadi serbuk belacan/budu), pas tu sibuk nak patent hahahaha patenting threshold pun tak lepas....... sekarang ni pulak program MyPHD, elok la tu, 150,000 target ade PhD, dengan research design semua huru hara, English berterabur, baguslah yang penting ade "Dr" kat depan, kehkehkeh......aku kutuk ni aku pun ambik kesempatan MyPhD ni, dua tiga bulan ni nak balik Malaysia kejap apply MyPhd amik part time hahaha, MOE nak sponsor jangan tolak rezeki.........

p/s : pasal publication, kalau kt US ikut program and supervisor ko, ade yang tak payah publication langsung, sini nak tenure track bukan tengok pada publication tapi peer-review dalam department ko dan ko kena ambik beberapa kursus dulu.....kat Malaysia ni peer-review tak boleh, sebab perangai hasad dengki tu masih kuat lagi, even sesame member dalam jabatan hahahahaha......

Macam aku cakap la, "dekat Malaysia yang mementingkan kuantiti", so adik2 semua yang nak jadi lecturer dan banyak2 la tulis paper untuk publication, lantak la English beterabur, angkat wholesale dari article orang lain ke, janji publish........ala, scholars dekat Oxford, Waseda, MIT, Sorbonne semua tu bukan bace pun paper adik2 semua ni, bak pe nak malu salah2 grammar....nak glamer lagi letak dalam Academia.org, nak lagi glamer? Abang tengok kat Melesia sekarang ni scholar2 yang nak kelihatan sopistikatet sikit diorang letak "semiotics" dalam keywords article diorang, benda ape tu semiketik tu abam pon tak tau dek.....tapi kelas gitu kalau letak.....ala ala Umberto Eco gitu hahahahahaha

Edited by kimsa-ra at 27-8-2015 09:10 PM
bypassthecortex replied at 18-8-2015 06:19 PM
Ha'ah dekat Malaysia yang mementingkan kuantiti, paper yg keluar journal atau conference amatlah p ...

bgs abg pnya explanation..
tu la sy dlm dilema nk keje o ambl master jd lect..
tp tu la dulu buat fyp lect ckp english  gramar xbgs sgt tu yg xde confident klu nk buat research..
sdg kn lec pnya speaking yg pngkt Dr pn tungng langang
tp kn dlu ada lec tu ckp nk buat journal utk fyp sy tp sbb x smpat kami x buat la.. klu nk buat journal tu kna jmpa dorg blk ke cane?
maaf klu soalan tu silly

kimsa-ra replied at 28-8-2015 05:09 AM
bgs abg pnya explanation..
tu la sy dlm dilema nk keje o ambl master jd lect..
tp tu la dulu bua ...

1. Nasihat aku la, further study, kalo keje memang ko terperosok la dalam pekerjaan ko sampai bile2. Baik gomen baik swasta.Ingat senagn dari gred 41 nak gi 44, PTD lain la. Ko target jadi lecturer, try la UiTM punya tenaga pengajar muda ke atau uni lain punya program. Education ni dah jadi satu industri, macam orang buat kereta, basikal, tudung Fareeda etc la, buat benda/servis untuk jual sebab ada demand. Tapi education ni aku tengok dia macam industri makanan, teruk macam mana pun ekonomi, tak tergugat, demand sentiasa ada, mak bapak nak tengok anak masuk universiti jugak, orang dah ade degree teringin nak buat master jugak, orang dah ade master teringin nak buat PhD jugak. Itu belum campur "fringe" industry yang berkaitan dengan education nih, contoh sediakan tempat belajar untuk UUM punya pendidikan jarak jauh (tau kan UUM punya pusat pembelajaran tu), aku dengar ada master baru boleh bukak satu (sediakan tempat je elok2 bukan sediakan lecturer pun). Itu belum campur kalo ko betul2 expert bidang ko atau expert buat research, boleh buat kursus hujung minggu, ko punya sendiri, bukan universiti punya (kat Melesia paling popular Dr.OT la), itu belum campur buat buku lagi, tak la masyuk sangat banding ko buat novel "Suamiku Mr. Superman rajin tolong kat dapur", tapi within academic circle, ko dah ade buku la, academicians kat Melesia bukan suke buat buku, buat paper je banyak. Pendek kate, lecturer ni memang kerjaya idaman la.....office politics dengan pressure dalam universiti tu itu ko pandai2 la, ko keje jabatan agama pun ade office politics ada pressure, KPI nak kene achive bagai.

2. Sori aku cakap kasar, tapi aku nak nasihat sikit, aku la kan kalau bahasa Tamil tu lingua franca dunia, aku belajar sampai aku boleh cakap Tamil macam Rajinikanth Sivaji the BOSS (Bachelor of Social Science). Aku dulu produk sekolah Ostad ngan Ostajah, aku sendiri ambik inisiatip kasi cantik English aku, cakap la buku ape semua ku rembat, Anne of the Green Gable buku budak pompuan pun aku sapu, lepas tu slow2 upgrade dengan popular literature Stephen King ke, Tom Clancy ke Dan Brown ke, kalau ko pompuan ko carik la sydney sheldon ke yang Mills and Boons ke...errrr...baca je nak improve English...ko jangan ikut yg heroin dia buat lak...naye aku...pas tu ko naik la sikit pegi contemporary English literature, aku dah tak folo dah dulu aku Gabriel Marquez ape tah aku punya fevret author, dalam masa ynag sama ko try la classical English lit, Penguin series tu banyak tu, aku fevret aku Rudyard Kipling, pompuan punya author ko try la Jane Austen. Dalam masa yang sama kasi cantik grammar ko, ko beli buku rujukan English SPM, itu pun dah kira cantek dah, dah ok sikit grammar tahu bezakan choose dengan chose, bila nak guna that dengan those, baru ko up sikit beli kitab grammar tebal sikit, Collins ke ape ke tak pun dalam internet bersepah English forum, tapi tak berstruktur la. Pas grammar dah ok belajar style dengan mechanic penulisan pulak, pegi carik strunk element of style, pas tu tengok APA punya manual.

3. Yang dah tahap Dr pun tapi English berterabur (berterabur kat sini maksud aku dengan grammar tunngang langgang), itu pun satu fenomena jugak kat Melesia tuh. Kalau setakat dia cakap tak macam orang US atau UK itu biasa, English ni macam2 jenis variety, macam bahasa Melayu jugak, oghe kelate kecek laen sikit dari orang KL, orang sabah cakap lain sikit, orang sarawak cakap lain sikit. Tapi kalau grammar tunggang langgang, ada masalah besar tu hahahahaha........Memang penting bila ko cakap grammar betul (kalau dah jadi lecturer), tapi waktu mula2 lantak la bantai je cakap bagi biasa, tak perlu perfect sangat. Itu bab cakap, tapi bab article journal tolonglah kasi betul grammar. Tapi bila ko dah sampai tahap Dr, tolon la ambik inisiatip kasi betul ko punya pronunciation etc, pegi la British Council ke ape ke ambik kursus pronunciation.

4. Ko nak buat paper tak ada affiliation (i.e. hubungan dengan universiti sama ada sebagai student atau lecturer) susah, tambah pulak ko tak de postgrad degree  lagi, bukan tak pernah orang buat, aku ade tengok 2-3 paper yang orang tulis affiliation dia "independent researcher" tapi amat jarang la. Aku sendiri sekarang tengah draft paper tapi aku share dengan orang yang ada affiliation, 50-50 buat, aku tak kesah pun kalau aku buat semua, aku nak build up body of academic works aku, kalau macam lecturer ko dah offer nak collaborate tulis, jangan tolak rejeki, biarpun ko kena jadi kuli buat semua.....tapi jangan letak kat keyword tu "semiotics", nyampah den........

5. Apa2 hal cepat2 apply MyBrain15 buat master, khabar angin bertiup kencang tak lama lagi nak tutup kedai  

Orait, harap penerangan aku kat atas dapat membantu.

bypassthecortex replied at 27-8-2015 10:38 PM
1. Nasihat aku la, further study, kalo keje memang ko terperosok la dalam pekerjaan ko sampai bile ...

panjangnya
tq nasihat..
uk tenaga pngajar tu sy tau.. sy alumni uitm.. mmg dpt offer smbng master.. tp sy xmo sbb nk tkr course hnya ada di uni lain.
sy masih skola dlu xde la rasa english gramar sy truk cm skrg.. dulu skola rajin buat essay.. sy rasa BM sy pn truk gak skrg .. mungkin sbb sy dok study math je.. course sy 80% mngira.. masa diploma dulu ada kelas english..dkt ijazah blh transfer kredit.. sy akui hbs skola mmg kurg mmbc.. xyah kata english novel melayu pn dh x lalu nk bc . ambl masa sthn nk hbs satu novel.. sy lbh suka mngira.. cuti sem pn jd tutor utk math n add math.. bila buat fyp rasa cm seksa sbb dh lama x buat ayat brjela..
lecturer yg pngkat Dr sy ckp tu xtau la mslh gramar ke apa tp cara dia ckp lbh kurg cm Director general DCA (klu prasan masa mh370 hilng tu yg slalu keluar tv) xtau la dialek apa .. tp dia bukn lec fyp sy.. klu dlm kelas sy dok pikir dr dia gigih ckp english baik ckp melayu sbb ssh nk tngkp ..
ye ke my brain 15 dh nk ttp.. ramai la x smbng cmtu.. klu dpt offer letter br pn hujung thn ni.. (apply pn blm berangan offer letter)

kalau nak jd lecturer, better ambik research mode. supervisor i dulu crita, dia ada interview sorang lepasan master by coursework utk lecturer post. this candidate sgt excel ms master tp fail interview sbb x pandai mengajar.

coursework  - ada exam, takot fail. terbaca syarat nak pass n get certificate kene pointer 3.5 ? erkkk betul ke?
mix mod -  takot gak sebab ada exam hehehe. da la otak dah beku bab2 study ni.
research - pening nak kene pk pasal repot, viva, etc.

sudahnya aku pilih reseach, sebab aku jumpa tajuk yg aku suka. hope tajuk ni boleh carry sampai PHD hehe.
Aku baru mendaftar, dan baru je stat sem 1 ni. hope keputusan aku betul la.

12Next
Return to list New