CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 11822|Reply: 31

Saiful Nang – Dari Usahawan Jalanan Kini Jutawan Sanjungan

Ini saya 8 tahun dahulu ataupun sekitar 10kg yang lalu semasa tugasan fotografi industrial yang pertama di Mesir. Pelanggan saya pun ketika itu pelanggan korporat yang pertama dan terbesar jumlahnya dalam 1 invois.
Perjalanan melaksanakan kerja ini juga semuanya kelas bisnes dan 5 bintang. Kerana pelanggan saya ketika itu ialah bahagian jenama Petronas (sekarang khabarnya dah tiada unit ini).
Permulaan Saya Tidak Seperti Yang Diharapkan
Saya memulakan kerjaya fotografi dalam keadaan saya sudah gagal 10 tahun yang lalu. 2 perniagaan yang saya cuba pada tahun 2002 dan 2003 gagal dengan teruk. Perniagaan tahun 2002 saya bersama pelabur saya.
Saya hanya jual idea niaga tetapi pelabur akan melabur kepada idea saya. Sudahnya, setelah 3 bulan yang cergas dengan jumlah bil keseluruhannya sudah melebihi RM200,000 dengan 4 orang kakitangan sahaja, saya dikeluarkan secara licik dari senarai pemegang saham.
Saya bawa diri dan pada tahun 2003 saya menjual idea lain kepada pelabur yang lain. Tidak sukar sebenarnya mencari pelabur dan akhirnya selepas lebih 1 tahun, saya juga kecundang setelah modal yang dilaburkan habis dan projek “Game Kanak-kanak” saya tidak berjaya dilancarkan lagi.
Pada ketika itu, saya menjalani hidup selama 6 bulan paling menyiksakan sekali. Mulanya, kereta Perodua Kembara saya ditarik oleh tonto tarik kereta di satu pagi yang hening di rumah “Kassim Selamat” (bawah kolong) di Selayang Baru. Kemudian bermulalah episod kejar mengejar dan menyorokkan kereta di Jalan Jambu, Meru.
Setiap hari saya hanya mampu makan nasi putih RM0.60 dan kuah-kuah gulai dan sardin yang saya bawa pulang. Dengan sebab bolehlah ambil nasi banyak sikit. Sekali beli, itulah sarapan, itulah makan tengahari dan itulah juga makan malam.
Ketika itu, modal untuk pembangunan permainan kanak-kanak itu sudah di penghujung dan saya sendiri tidak mengambil gaji untuk memberikan staff gaji. Syahdu juga bila kadang-kadang di pantri pejabat, staff makan yang berlauk ayam dan ikan. Saya ketika itu, dah jadi orang kurang protein pula.
Sekitar Ogos 2004, dan ketika itu modal projek telah 100% habis dan wang saya yang tinggal pun semua dari hasil kutip hutang kawan-kawan yang suka pinjam duit saya masa senang tapi kebanyakannya tak pandai nak pulang bila saya susah. Walaupun orang berhutang dengan saya sehingga RM145,000 (kerja dah siap, tapi bil tak bayar) tapi nak dapat balik memang susah.
Sehinggalah 1 hari yang saya fikir, wang dalam saku saya RM90 tidak akan bertahan lama dan perlu mencari ikhtiar. Ketika inilah ikhtiar hidup saya bermula. Untuk bangkit terus berjuang dalam perniagaan atau mula menghantar resume untuk kembali dalam bidang pendidikan sebagai pensyarah semula.
Saya pilih untuk terus. Bukan patah balik.
Saya pilih lakukan perkara yang saya minat walaupun ia tidak kelihatan lumayan daripada melakukan kerja yang lumayan tetapi tidak saya minati. Apapun ketika itu saya dah miskin habis dah. Maka, saya memilih fotografi.
Soalnya…
Saya Bermula Dengan Apa Yang Ada Di Tangan
Fotografi itu mahal. Bagaimana saya mahu mulakan fotografi sedangkan saya ada RM90 sahaja dalam saku. Ibu dan ayah saya bukan orang kaya yang mampu beri pinjaman kepada saya. Tetapi dalam keadaan kita LAPAR mesti ada jalan untuk kita cari makan.
Saya gunakanlah akal untuk mencadangkan isteri kepada bekas pelabur saya yang gilakan fotografi dan partner saya selalu pening kepala dengan kos cuci filem dan beli filem. Maka saya cadangkan untuk beliau beli digital SLR.
Ketika itu saya dah jangka mereka akan ada masalah untuk menggunakannya. Almaklum umur di pertengahan abad. Tawaran saya, beli dan beri pada saya untuk guna 1 bulan supaya saya belajar sesuatu yang baru dan lepas sebulan saya ajarkan cara penggunaan DSLR itu dengan betul.
Beliau setuju.
Sekarang saya ada 1 bulan untuk jadikan kamera pinjam itu sehingga mampu menjadi kamera sendiri. Semua ruang iklan percuma saya manfaatkan termasuk hari-hari letak status mesej Yahoo Messenger dan spam senarai rakan di Yahoo Messenger dengan tawaran pakej fotografi perkahwinan.
Namun tiada satu pun yang minat. Ada yang bertanya pun mesti akan tanya, majlis perkahwinan apa yang pernah saya buat? Saya pun jawab, saya tidak pernah kendalikan mana-mana majlis lagi dan jika beliau mahukan maka beliaulah yang pertama.
Semuanya tidak sudi kecuali seorang pelanggan pertama saya yang bernama Lenny Sunatri bt. Sauji. Individu yang sanggup membayar lebih RM1000 untuk majlis perkahwinannya. Katanya,
“Aku tahu Sitai kalau cakap dia boleh maknanya mesti dia boleh dan tidak mengecewakan”.
Tetapi, majlis perkahwinan yang Lenny tempah pada bulan Ogos 2004 itu adalah untuk majlis pada Disember 2004. Deposit Lenny pun baru RM300, tak cukup nak beli kamera sendiri. Akhirnya, salah seorang dari rakan saya menjemput ke perkahwinan beliau berkonsep taman di Putrajaya.
Saya pun tawarkan perkhidmatan percuma. Tetapi saya nak guna gambar kawan saya ini untuk promosi. Dia setuju dan maaf saya tak dapat berikan nama beliau di sini kerana rumahtangga mereka tidak kekal lama (saya sangat sedih).
Itulah ketika di mana saya mula mengambil foto tanpa mengikut skrip biasa foto-foto perkahwinan tempatan ketika itu. Pendekatan candid dan bersahaja termasuk group photo sekali.
Rezeki Allah Datang Sekelip Mata Tanpa Diduga
Keesokan harinya, sebelum pengantin baru bangkit tidur saya sudah hantarkan promosi ke senarai rakan di Yahoo Messenger untuk mereka lihat http://saifulnang.fotopages.com untuk melihat foto mereka. Entri inilah entri pertama saya dalam fotopage itu dan ia masih wujud sampai sekarang walaupun rumahtangga mereka sudah tidak bertahan lagi.
Sejurus selepas itu, seperti yang saya mahu dan jangkakan. Mereka akan gembira kerana jurugambar rasmi mereka masih perlu ke kedai gambar hantar filem dan cuci gambar lalu scan dahulu baru masuk dalam web. Tapi gambar saya terus dah online.
Apabila gembira, habis semua bulletin board seluruh TM dan YM mereka semua mereka kongsikan link ke fotopage saya. Saya perhatikan trafik pada hari pertama sehingga 1000 pelawat.
Kesannya, dalam 2 minggu sahaja saya sudah berjaya memperolehi  5 orang pelanggan baru. Setelah dikumpul semua deposit mereka dengan nilaian tugasan melebihi RM13,000 ketika itu lalu saya berjaya mendapatkan kamera sendiri.
Semenjak itu, saya tidak menoleh ke belakang lagi sehingga RM90 itu kini berubah menjadi sekumpulan syarikat yang cergas dalam perniagaan-perniagaan yang pelbagai.
Cerita saya tidak sekali-kali akan sama dengan cerita orang lain. Cerita ini sekadar menampakkan yang sebenarnya kita tak perlu cipta alasan untuk berjaya.
Cerita ini saya ceritakan apabila permohonan memasuki ke program Perantis Professional Photographer di Saiful Nang Academy (Rujuk http://on.fb.me/1N39DWf ) sebahagiannya menulis nota keluhan yang mereka tiada kamera, dan tidak berkemampuan dan sebagainya. Saya nasihatkan mereka, jika mereka tahu cerita saya dari awal, nescaya mereka akan malu untuk mengeluh.
RM90 dan kamera pinjam dengan makan nasi berlauk kuah sardin dan tinggal di rumah kolong serta keluarga yang miskin tetapi mampu bangkit jika kita benar-benar mahu bangkit.
Dari Sini Saya Belajar Ilmu Kehidupan Yakni Pengalaman
Dari mana saya belajar semua ini? Inilah pelajaran dari pengalaman.
Sebab itu, saya sangat yakin bahawa itulah jawapan mengapa ramai jurugambar hebat tidak pernah ke universiti untuk belajar fotografi. Di situ juga ada jawapan, mengapa saya rasa pendidikan kemahiran fotografi di Kolej Kemahiran selama 2 tahun itu terlampau lama dan ia boleh diringkaskan.
Kerana saya melaluinya. Semasa saya membelikan kamera digital kepada rakan bisnes saya untuk isterinya, itulah kali pertama saya kenal dan pegang DSLR.
Sebab itu juga saya percaya, dalam kurang 4 bulan sahaja, saya akan mampu ubah perantis saya yang kental dan cekal untuk menghabiskan pengajian mereka, sebagai seorang professional dan usahawan fotografi yang telah bertapak.
Sebab itu juga, saya wujudkan program SIJIL PERANTIS JURUGAMBAR PROFESSIONAL di bawah Saiful Nang Academy.
Jika anda minat untuk anak-anak atau saudara mara anda ikuti program sepenuh masa ini, sila dapatkan keterangan panjang lebar di pautan ini http://on.fb.me/1N39DWf
Saya yakin, seperti saya juga untuk jadi usahawan berjaya, pelajaran terbaik sebenarnya ada di jalanan dan bukan di rak buku perpustakaan.
Nota ringkas editor : Artikel ini telah diterbitkan oleh tuan Saiful Nang di page rasmi beliau. Selepas membaca hingga akhir ayat, kami berpendapat posting beliau sangat memberi inspirasi , apatah lagi disebarkan secara meluas di laman Facebook. Dan adalah lebih baik kami panjangkan posting ini kepada para pembaca Majalah Niaga. Buat anda mahu mengetahui bagaimana tuan Saiful Nang bermula, muat turun Edisi 18 Majalah Niaga.

usaha tangga kejayaan......

Jutawan ke?

Kenapa kdg artikel mcm sengkek je

Bongkak dlm humblenpunada

pembelajaran dalam pengalaman..ambil sbg motivasi dan inspirasi..

Follow Us

Errr...

[AceHand SPECTaceLAR]

SAIFUL NANG ni asal worang negeri mana...?

Jizzz... Klong! Klong!

Bgusnya dia

Tahniah

Suka baca post beliau kat fb

Bagus dia ni..pemurah

humblebrag??

Hmmm...

mattzzx replied at 16-5-2015 12:25 PM
usaha tangga kejayaan......

[AceHand SPECTaceLAR]

Penat naek tangga... Eskeletor kan hada...

Jizzz... Klong! Klong!

AceHand replied at 9-5-2017 01:59 AM
[AceHand SPECTaceLAR]

Penat naek tangga... Eskeletor kan hada...

eskelator rosak lah.....

Hmmm...

mattzzx replied at 9-5-2017 11:52 AM
eskelator rosak lah.....

[AceHand SPECTaceLAR]

Pakai lif...

Jizzz... Klong! Klong!

AceHand replied at 16-5-2017 03:00 AM
[AceHand SPECTaceLAR]

Pakai lif...

lif pun rosak .....

Ish!

[AceHand SPECTaceLAR]

Semer rosak jer... Hapa yang tak rosak...?

Jizzz... Klong! Klong!

AceHand replied at 21-5-2017 01:16 AM
[AceHand SPECTaceLAR]

Semer rosak jer... Hapa yang tak rosak...?

tangga jer yang ok.....

Kagum dgn org yg berjaya

Rezeki dia. Alhamdulillah

12Next
Return to list New