CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tavia_yeung

depression [latest update: dilema kerja, symptoms still persisting

tavia_yeung replied at 26-5-2015 12:56 PM
sy pon taktau sy depress..sbb mula2 jd tiba2 ja sy x boleh concentrate..smpai skang pon susah tp t ...

Kesian plak rasa, bertabahlah wahai TT...

istighfar banyak2

ridz09 replied at 26-5-2015 08:26 AM
Punca depress x tau ke? susah jugak nie, ataupun tt ada rahsia yg terlalu dipendamkan?

Maaf saya bukan tahu sangat pasal depress ni. Tapi betul ye, kalau ada satu benda yang dipendam sangat akan buat kita depress?

sangat kasihan pada TT
saya cadangkan psychiatric evaluation
dan dapatkan ubat2 sekiranya perlu
i have been battling depression since i was 15
tak senang
selalu je org tuduh aku tak semayang tak ingat tuhan etc etc
padahal kadang2 aku rasa tuhan tinggalkan aku sorang2
aku rasa tuhan kejam pada aku kerana tak dengar doa aku padahal aku sungguh-sungguh berdoa

tetapi lepas aku mula jumpa pakar psikiatri dan makan ubat, semuanya jadi lebih baik
dan skrg dah hampir 8 tahun aku bebas ubat-ubatan
why it happened? xsure.
i still have my moments
ada masanya sangat down sampai ganggu hidup
ada masanya aku macam tak ada apa-apa
all i do now is to deal with it
takde orang boleh tolong dan takde orang NAK tolong
paling2 pun orang akan hina dan label orang macam kita macam2

try weed.

i saspek sebab sunyi or kurang kasih sayang / affection..
sebab tt bukan sentiasa depressed, boleh gelak ngan kawan...
try cari bff / soulmate yang boleh teman tt sepanjang masa...boleh ws / kolling bila tt sorang2...
sebab tt ada niat nak suicide so takleh amek ringan...
aktifkan diri ngan exercise / keluar bersosial jumpa kawan kerap untuk enhance positivity dlm diri...
amek healthy food, jaga makan & detoxify badan..kdg2 benda gini yang buat badan kita lemah so otak pun lemah...
ubah mindset tt, tengok dunia dari sudut positif...
jangan benci/berdendam dengan orang...
be strong tt!!

@rayna_raynes  @spankee_fili

aritu jumpa doktor tanya dia betul2 sbb apa sy boleh jd mcm nih..dia kt depression boleh berlaku tnpa sebab..sebabnya biological factor..hormon tk balance..sesetengah org boleh jd mcm nih tanpa apa2 stress yg boleh trigger..doctor dh naikkan dose sy..so tgk mcm mana..

tp itulah ada sesetengah org tk percaya psl depression nih..diorang anggap tu cuma emosi je lbh..org yg rasa je faham

Follow Us
Edited by tavia_yeung at 12-6-2015 11:31 PM

@rayna_raynes     @spankee_fili

aritu jumpa doktor tanya dia betul2 sbb apa sy boleh jd mcm nih..dia kt depression boleh berlaku tnpa sebab..sebabnya biological factor..hormon tk balance..sesetengah org boleh jd mcm nih tanpa apa2 stress yg boleh trigger..doctor dh naikkan dose sy..so tgk mcm mana..tp mmg greatly affect my life sgt

tp itulah ada sesetengah org tk percaya psl depression nih..diorang anggap tu cuma emosi je lbh..org yg rasa je faham

tavia_yeung replied at 12-6-2015 11:25 PM
@rayna_raynes     @spankee_fili

aritu jumpa doktor tanya dia betul2 sbb apa sy boleh jd mcm nih.. ...

dose tu more untuk calm you down...
to heal, you yourself yang kena try...
macam i suggest, your mind kena sentiasa positif if ada masalah jangan simpan sesorang...
jaga makan, jaga kesihatan,watch comedies..
hopefully you'll get better...
ingat, you tu boss kepada mind you..
you yg control mind,jangan bagi dia control you..
good luck !

spankee_fili replied at 13-6-2015 09:20 AM
macam i suggest, your ...

rindu nk tgok posting you

spankee_fili replied at 13-6-2015 09:20 AM
macam i suggest, your ...

rindu nk tgok posting you

tavia_yeung replied at 12-6-2015 10:57 PM
@rayna_raynes  @spankee_fili

aritu jumpa doktor tanya dia betul2 sbb apa sy boleh jd mcm nih..dia ...

tell me about it haha
selalu sgt org tuduh aku ni kurang kasih sayang/attention seeker
sampai satu tahap, i stopped telling people how i feel
i became a recluse
ko tgk dalam forum ni aku huha huha
kat luar aku cuma seorang manusia yang diam dan pendam semua benda
it has nothing to do with apa2 problem kat luar
even my husband pun xleh reach out to me kalau dah aku tgh very deep in depression
it's a biological condition, satu penyakit pisikologi

i mean, you don't tell org yang sakit kanser "it's just in your mind" kan?
just because people can't see it doesn't mean the pain is not there

Jarang org faham apa itu depression n jarang org faham kesihatan mental.n jsrang org faham kepentingan jumpa pakar sakit jiwa or doktor psychology sbb pada pandangan mrk hanya org gila jumpa doktor begini.in addition, caj jumpa doktor psychology sejam 200 inggit minimum..mahal kan.
Tt leh cara ini..stop compare diri ngan org yg lebih..accept yourself n develop youself.kita tak superman..normal human that just be perfect.be more socially intect with others..mcm berkawan sbb when alone rasa mcm tense org tak mau kwn kitasbb kita gitu gini etc mula bermain kat fikifan ..n mulalah menjauhkan diri dr org.
Buat benda luar dr kebiasaaan yg kita suka..org selalu ckp hobi.ada org kata ,kalau kita jenis otak kanan..atviti yg mengunakan kreativiti lebih menenangkan kita..mcm buat kraft etc.ini utk menyalurkan masalah ketpt lain.

what ever..the most importat..talk to our creator.hanya DIA yg maha mengetahui, menyimpan aib dan tahu yg terbaik utk kita.

kita serupa part tk boleh concentrate tu... nasib baik dapat gakk habis kan stdy.. tapi dengan air mata darah la mebi sbb berkat doa mak ayah...aku lost... rasa cam bodoh.. loser.. sedeh... after belajar.. try solve kan pe yng tk kene gan diri aku ni...terapi pertama solat..pastu strt cari kerja mula2...aku void kerja yang bekaitan kertas2.. sbb aku tk leh concentrate walau pun aku baca 50 kali... last2 masuk taska/tadika...im more happy here.. terisi segala blurr tu...so rasa lebh 100% bermakna.. mula trvel tengok tempat orng... orng mengata jugkk,,, ad ijazah tapi keja mcm ni...tp kita tau keupayaan diri kita.. chill...

Try tt find smting yang memenuhi kehidupan seharian.. atau mingguan...

hai..

TT tatau punca depression.. maybe TT tak perasan, TT menghadapi tekanan, sikit dari study, sikit dari famili, sikit dari sekeliling, etc., tekanan itu berkumpul membesar menjadi depression.. plus biological thingy yang ada poremer sebut..

setiap orang akan ada menghadapi situasi blank itu.. saya pun pernah.. beberapa kali.. terutama dalam study.. course yang TT amek ni, TT minat tak? subjek yang amek tu suka tak? bila ada masalah, struggle untuk menghadapi benda2 gini, sure akan mempengaruhi mental.. haaa, tu baru pasal study.. tak sebut lagi pasal famili, kawan2, orang2 sekeliling, fikir pasal future etc....

be positive, be active, be grateful.. kalo tiada siapa untuk meluahkan perasaan.. boleh tulis diary.. or jadikan thread ni sebagai diary TT.. or back to basic, luahkan kepada Tuhan..

sebenarnya, lupa dah nak taip apa tah tadi.. short term memory loss..

Rate

1

rayna_raynes replied at 8-6-2015 03:19 PM
sangat kasihan pada TT

terpana baca komen youols

i was like..mmmm macam tak caya je....

so siapa yang bawa u jumpa doctor?n how u detect u depression..

and banyak yang kat sini usul mengadu banyak bersolat berzikir...
bagi saya ya memang betul kita kena dekatkan diri dengan tuhan/Allah..
but dear..orang yang depress ni kena ada someone yang bagi dia kata kata..live depan mata..

ogata replied at 29-6-2015 01:28 PM
terpana baca komen youols

i was like..mmmm macam tak caya je....

motip xcaya? hahaha..sebab aku kelihatan normal kah dalam porem?
aku jumpa doc sbb cikgu aku bawak. masa tu aku mmg down gila
ada sorg cikgu ni baik dgn aku so aku mengadu kat dia
dia bawak aku jumpa doktor and the rest is history

rayna_raynes replied at 8-6-2015 05:19 PM
sangat kasihan pada TT

Korek thread lama, dah terjumpa ni.

I couldnt agree more with you.

I have depression since 2013, siap sampai ada suicidal thoughts. Memang HAMPIR SEMUA ORANG yang saya jumpa including MO kata 'tak kuat iman, tak rajin solat', siap ada yang bawak pegi berubat cara kampung.

Last-last, member yang bawak gi jumpa psychiatrist...Bayangkan, dari Terengganu ke Penang! Alhamdulillah sekarang better cuma masih kuat tido. Sekarang ambik escilatopram ngan xanax.

Pesanan kepada yang rasa ada depression, boleh jumpa psychiatrist bertauliah. Mungkin perlu ambil ubat, mungkin tak perlu. Tapi there is no harm kalau jumpa yang pakar....

UPDATE:

Salam. Lama tak buka id nih..dah setahun lebih pon..cognitive sy tidak seteruk dahulu tp still tak ok sepenuhnya..masih lagi susah nk concentrate, dah susah nak problem solving, critical thinking..ingatan pon lemah sgt..sy ada jumpa a few doctors..ada yg kt sy ada depersonalisation..sbb sy rasa badan numb, confusion dgn surrounding (surrounding mcm surreal sgt), and sy tak rasa badan sy belong to myself..mungkin org takkan faham sbb sy pon sendiri tak faham kenapa sy rasa mcm nih..so akan continue cari ubat sbb try pi kaunseling psychology semua mmg tak berkesan..

so sekarang ni sy dalam dilema nak pilih tempat praktikal (baru habis degree)..dapat dua offers..satu allowance rendah..satu allowance tinggi..company allowance rendah tu environment mcm ok cuma benefits tu tk brapa byk..while lagi satu company yg allowance tggi ada perks tapi sy tk brapa yakin dgn company ni..deep down mmg rasa nk postpone practical nih tp sbb parents sy push dan mereka pon tak faham kalau sy explain lbh2..rasa low confidence sgt Allah je tau

tavia_yeung replied at 5-9-2016 07:29 PM
UPDATE:

Salam. Lama tak buka id nih..dah setahun lebih pon..cognitive sy tidak seteruk dahulu tp  ...

stay strong

ada hikmah nya

jangan skip jumpa doktor

kalau ada ubat jangan lupa makan ubat

tavia_yeung replied at 5-9-2016 07:29 PM
UPDATE:

Salam. Lama tak buka id nih..dah setahun lebih pon..cognitive sy tidak seteruk dahulu tp  ...

cer try ayurvedik plak..beli ashwaganda kat guardian drpd himalaya..bagus utk tenangkan jiwa kacau