CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 8326|Reply: 34

DILEMA NAK BELI RUMAH TP NAMA SUAMI DA GUNA UTK RUMAH MAK MERTUA

assalammualaikum,nak tanya nama suami dah guna nama dia untuk beli rumah Mak mertua.Tapi bulan-bulan mak mertua  dan kakak ipar yg bayar.Tapi sebabkan payment kakak ipar untuk bayarkan rumah mak mertua tu x cantik jadi nama suami pun turut terjejas.Saya dan suami sekarang menyewa memang planning nak beli tapi sebab gaji saya seorang sahaja x cukup jadi kalau gabungkan dgn nama husband baru boleh.Dan husband pun boleh buat staff loan dari tempat keje dia (smp 350k) Jadi sekarang saya selalu rasa marah sebab kan kakak ipar yang bayar rumah tu bayar pun 2 bulan sekali jadi ssh utk kami nak beli rumah.Ini membuatkan saya kadang tertekan sebab harga rumah makin lama makin tinggi.Kakak ipar pulak kadang2 bayar nak bayar smp nk tunggu bank call..

ada siapa2 disini yang mahir dari segi hartanah atau refinance ke yg blh bagi pendapat...

Payment dari loan sedia ada kena cantik, baru mudah bank nak beri pinjaman. Tapi kadang-kadang depends pada bank juga, kalau apply loan dari bank tempat co bayar gaji, company pun stabil, bank masih boleh consider beri loan, lagi-lagi bila ada option buat potongan gaji terus.

kalau dah guna nama dia utk wat loan wpun bkn dia yang bayar, mmg akan dikira lam debt service ratio.. kena plak kalau ada tunggakan cam kamu sebut tu, mau kena ccris..

moral of the story when it comes to loan, jangan amik utk org lain, jgn jd guarantor..

uols nk refinance loan apa?..rumah mak mertua tu ke?.. keluarga suami, harap maklum, susah nk masuk campur..apa tt leh buat, bincang ngan suami..pilih rumah mana yg uols berdua berkenan..try apply dulu..kadang, kalau x ada isu, maybe boleh lepas..tt pun cakap hubby tt leh apply staff loan kan?..dah try belom?? em...just in case x lepas, kenala beli rumah yg korang boleh lepas loan jek..

meols paham, hubby uols x salah pun dlm hal ni..mmg tanggungjawab dia utk bantu keluarga dia sendiri..kalau kakak dia yg buat hal, biarlah hubby uols yg bercakap dekat dia..uols diam2 jek..

Terima kasih kawan-kawan

Ermm pernah je bincang dengan suami pasal hal nak beli rumah katanya,ada rezeki nanti beli lah.Bila cakap pasal nama dia da ccris sebab payment x cantik nanti dia stress..Kesian pulak.Lagi pun tak nak bukak sangat pasal isu kakak dia yang bayar tapi payment selalu sangkut.

Suami anka ketiga dari 7 org beradik jadi dia lelaki sulung sbb atas dia dua org kakak.Jadi pak mertua pn xde.Jadi saya pun x marah mak mertua gunakan nama dia nk beli rumah.Cumanya perjanjian kakak dia yang bayar.kakak dia pula dah kahwin,mungkin ada keperluan dan hal keluarga yang didulukan.Cuma xsedap bila hal bayaran rumah dilambatkan dan benda lain nampak dia beli.Kadang2 kesian sebab mak mertua ada jugak bising dekat husband sebab takut rumah kene lelong je.

Saya pun banyak plan utk family kami.Bantu dia settlekan komitmen dia sbb bia la nama utk loan rumah je prob xnk hal lain yang dtg.Mulanya suami memang plan nak stay kat rumah mak mertua,sbb dia kata alang2 nama dia,kita bayarkan rumah ni,xpayah pening beli rumah lain.Tapi sebab saya fikirkan masa panjang,dan rumah tu pulak bukan mertua je duduk,denga adik perempuan,adik2 ipar lelaki 3 orang,dan selalu jadi tempat persinggah kakak2 ipar.jadi lagi susah dan terbatas apa yang saya nak buat even kalau saya ikutkan plan suami untuk stay sama2.Jadi sebelum jadi isu lain baik ddk asing2.

Cuma itu la sampai sekarang terkilan,sebab hal yang sepatutnya mcm saya blh share nama dgn husband utk beli rumah jd terbantut sbb nama husband x cantik..Kasihan jugak dengan dia..

(maaflah dah jadi isu luahan)Kalau2 ada kwn2 yang alami nsb yg sama mungkin blh share tips atau nasihat..

thanks in advance

Badut.Sarkas replied at 25-5-2015 02:27 PM
kalau dah guna nama dia utk wat loan wpun bkn dia yang bayar, mmg akan dikira lam debt service ratio ...

Itulah,Tapi masa dia beli rumah tu mmg planning nak kami tinggal sekali,so alang2 da guna untuk nama dia,baik dia bayarkan,Tapi susah la untuk tinggal sekali dgn mertua kalau beradiknya pun sekali ada.Soal aurat dan batas2 memang terbatas kan.

Masa tu pun dia guna duit kahwin utk bayar depo rumah.saya masa tu lagi berapa bulan nak kahwin masih blm isteri xkn nak halang.heheheh

Follow Us
suruh lah bincang semula ngan warga yang duduk rumah tu. adakah semua dah ekerja or masih ada yang belajar. takkan nak harap kakak sorang tu bayar. siapa duduk kat situ kenalah bayar sama.

anyway, dilemanya kalau dah bayar solely guna duit kakak sorang tu, loan pulak nama your husband. oleh itu elok refinance or pakat suruh semua duduk situ bayar supaya kakak dia sorang tu takdelah beban sangat. motif duduk ramai ramai tapi sorang tanggung i tak berapa nak paham melainkan adik adik dia tu kecik sekolah lagi.

tapi sebaiknya refinance je or jual. senang you all planning utk masa depan. kalau you ngan husband setuju, suruh mil duduk ngan you all. masing masing yang lain cari rumah sendiri.

berat lah nak tumpang tumpang nama tapi takde responsibility nak bayar ikut time.

ni pendapat i je.

munchkin replied at 25-5-2015 06:53 PM
suruh lah bincang semula ngan warga yang duduk rumah tu. adakah semua dah ekerja or masih ada yang b ...

ermm itula..dilema btl bila melibatkan keluarga..sebabkan nak jaga keharmoniann diam je la..nak bukak cerita pun tgk keadaan nt..tp apa yg awk ckp tu btl la..saya ok kalau mil je tinggal sekali dgn adik perempuan..tp sbb adik2 lelaki ada jugak ssh sikit.n kdg2 nk stay sekali dgn mil agak susah kan.kita nk buat itu n ini kene fikir hati mil jugak...

payah2..apa2 pun thanks...pasal refinance tu nt saya akn check blk

Edited by munchkin at 26-5-2015 02:11 PM
nor_aini.s replied at 26-5-2015 01:36 PM
ermm itula..dilema btl bila melibatkan keluarga..sebabkan nak jaga keharmoniann diam je la..nak bu ...

moga segala dipermudahkan utk nor. kalau nak cerita pun takpe juga. sebab di alam maya (bukan tau siapa). bukan tujuan nak komplen or what, kasi niat utk settle problem or how to settle the prob.

yelah time ni lah nak beli rumah. kalau sangkut memanjang, bank pun goyang. la ni nak beli kereta pun kalau payment credit card tak cantik pun susah depa nak bagi lulus.

xpa lah tt. bnda dh berlaku sebelum tt masuk jadi fmily drg.. anak2 bagi nama untuk mak ayah beli rmh ni biasa.. sape snggup tgk mak ayah sndri xde rmh.. kumpul la dulu duait yg ada.. ada rezeki datang la peluang nk beli rmh tu nnt

munchkin replied at 26-5-2015 02:09 PM
moga segala dipermudahkan utk nor. kalau nak cerita pun takpe juga. sebab di alam maya (bukan tau  ...

itu la doakan la saya dan suami dapat beli rumah..kadang2 ada masa mmg tertekan..sebab kita dah bantu utk mudahkan jln bersihkan nama suami dari ccris..loan n cc dia da settle..cuma ssb nama dia da ccris sbb payment rumah x cantik..dia kdg2  pn ssh hati dan tension..tp sebab dia pk sbnrnye byar rumah tu tangungjawab dia sbb dia kata dia lelaki sulung,abah da xde.Tapi dia ada sorang adik perempuan dan dua adik lelaki yg da keje..Yang dua lelaki tu keje gaji pun biasa2.Dan xsure la diaorg ada bg duit ke tidak..Saya pun kadang2 kesiankan mak mertua..

Kalau difikirkan mmg senang je saya dan suami tinggal dengan mak mertua sekali.sbb dulu pun dia ada cakap..alang2 da nama suami tinggal la sekali.Tapi bukan senang,setiap hari saya nk kene pakai tudung,rumah panas,dan sekarang ni akak ipar yang kedua,stay rumah tu sementara,sebab tengah cari rumah sewa.Bayangkan nak stay dengan dua keluarga.belum masuk tiba2 kawan2 adik lelaki dia dtg rumah.Lepas tu mak mertua jenis yang kalau dia masak xboleh kacau..

tak tahu nak luah dekat siapa..xsemua orang faham.Rasa geram tu memang ada..sebab kakak ipar yag bayar tapi suka lengah2 kan..Sebab tu janji dia yang akan bayarkan..tapi x kesian ke dia dkt kitaorg..nak beli rumah yg sepatutnya boleh tapi jadi x boleh.sebab nama suami da ccris.dua bulan baru nak bayar..tu pun bayar utk sebulan.

Tapi itulah kita ni merancang,Allah yg menentukan..Mungkin ada hikmah.tapi saya tetap rasa marah sbb kan hal ni..

nor_aini.s replied at 26-5-2015 04:40 PM
itu la doakan la saya dan suami dapat beli rumah..kadang2 ada masa mmg tertekan..sebab kita dah ba ...

Ur husband tak leh diam membatu. Sebab tu bukan apa. Sudah lapuk istilah anak sulung adik bongsu anak tengah bla bla bla ni.

Semua anak adalah sama semua kena pikul tanggungjawab bersama. Kalau nak ikut konsep macam ni memang tidak adil. Ni akan create peluang utk amik kesempatan.

Anak sulung tanggung itu ini etc. anak tengah bawah bongsu dok rileks. Ni bukan konsep betul dan pada saya lapuk. Sebab saya tengok dan tanya orang luar. Depa kata sangatlah merepek.

Jangan biar ur husband stress. Jangan biar kakak dia sorang tu tanggung sorang sorang. Siapa duduk rumah tu semua harus bayar. Tak kisah lah kerja biasa atau kerja apa. Pokok pangkal bayar. Tak mau bayar gi keluar dan sewa bilik mana mana. Kalau dibawak budaya ni esok lusa adik adik lelaki kawin bawak isteri duduk sekali free situ. Kakak tukang bayar. Nama ur husband terbabit. Yang lain dok senang lenang. Kenapa i suruh adik lelaki tu pi cari bilik sewa? Supaya dia nak bawak kawan laki 24 jam pun takde hal.

Suruhlah ur husband bincang dengan adik beradik. I pun ada kesian dgn sister dia tukang bayar tu. u guys take over the house. Duduk ngan mil. Refund balik duit kakak yg dah bayar tu. yang lain lain suruh carik rumah or bilik sewa sendiri. Belajarlah berdikari. Jangan duduk tumpang je pastu tak nak contribute.

nor_aini.s replied at 26-5-2015 03:40 AM
itu la doakan la saya dan suami dapat beli rumah..kadang2 ada masa mmg tertekan..sebab kita dah ba ...

sabar ajelah sambil kumpul duit, 6 tahun lepas kami
pun nak beli rumah, siap dah melawat, dah berangan nak ubah suai,
sekali duit tak cukup

hari ni me bersyukur ya amat yang 6 tahun lepas, kami tak cukup duit
nak beli rumah tu, dek sebab tu
membawa kepada kehidupan me ada hari..

dilema org lelaki....
tersepit antara t/jwb sebagai anak lelaki dgn t/jwb sebagai seorang suami

aku dah pernah lalui semua ni
masa mula2 kerja.... gaji setakat 2k ++
anak 2 org....
masa tu parent nak guna duit buat rumah.... terpaksa kumpul adik beradik bincang
tak banyak pun.... dlm 80k je
at last.... semua pakat suruh buat loan atas nama aku sbb masa tu gaji aku kira kencang sket dari diorang
bulan2 kumpul duit adik beradik bayar loan... tapi mcm drama melayu biasa
nak kutip bulan2 mesti sangkut...
org rumah pun dah start bising... tiap2 hari tarik muka
kalau cerita pasal hal ni jer akan start perang dunia

tapi percayalah.... semua tu ada hikmah disebaliknya
kalau niat ikhlas... insyaallah ada rezeki lain yg akan Allah tunjukkan

tahun 2010 dpt beli rumah sendiri harga 400k
lps 3 tahun.... rumah tu ada org nak beli dlm 1m ++

skrg... Alhamdulillah..... rezeki bertambah
boleh dah tgk org rumah + family happy dgn hasil titik peluh sendiri
kasih sayang bini pun bertambah

semuanya berbalik kepada keikhlasan dan niat
yakin dgn rezeki dari Allah dan janji Allah
berkorban sket walaupun perit
nikmatnya akan datang kemudian Insya-Allah.....

nak tanya, bapa mertua semasa hidup ada miliki rumah ka utk bini dan anak2 mereka ke diorg sewa atau duk kuarters atau tumpang rumah pusaka sampai anak besar langsung tak beli rumah

tak tahan yang duduk free tu. tak reti2 nak pindah ke ?

luvly_eone replied at 27-5-2015 11:53 PM
dilema org lelaki....
tersepit antara t/jwb sebagai anak lelaki dgn t/jwb sebagai seorang suami

terima kasih awk..memang saya perlukan nasihat +ve mcm ni..
saya pun percaya semua tu atas kehendakNya..InsyaAllah rezeki saya dan keluarga akn lebih baik.Dalam al Quran pn ada sebut banyak kali kesenangan akan datang selepas kesusahan..

ninja boy replied at 28-5-2015 02:15 AM
nak tanya, bapa mertua semasa hidup ada miliki rumah ka utk bini dan anak2 mereka ke diorg sewa atau ...

arwah abah mertua duduk rumah kuaters,selalu pindah randah,meninggal pun mengejut.Lepas arwah meninggal diaorang pindah kl.menyewa dalam beberapa tahun,lepas tu ada rezeki beli rumah,tapi dugaan kahwin agaknya masa tu,duit utk dep rumah tak cukup,guna nama suami dan duit kahwin kitaorg,terpaksa buat loan,tapi alhamdulillah loan dia da settle..

jual rumah tu, beli rumah lain korang laki bini..
then ajak MIL duduk sekali..
adik beradik yang lain tu, perambat je..
masing-masing dah keje kot..
reti-reti la hidup berdikari..

hmmm....aku pon kena gak macam ni...
cumanya...effect pada aku lain
adik aku pakai nama aku untuk loan....sbb masa tu wife die x keje...nama die sorang x lepas
aku mmg blur pasal hal rumah ni...so aku setuju je...bank pulak cakap x effect kat aku
tau2 aku berkenan nak beli rumah...mmg nama aku x lepas laa sbb dah ada loan rumah n kereta..
nak bayar deposit pon x dpt keluar duit kwsp sebab rumah tu nama adik aku je...
memang aku rase down giler....
tapi...Alhamdulillah...dah lepas 5 tahun(xlaa kena penalty)..adik aku refinance dan lepaskan nama aku...
lega sikit...tapi sekarang harga rumah dah mahal...x mampu dahhh

kalo boleh...ko mintak laa refinance ke nama akak ipar ko n husband dia...
xlaa bebanan tu atas nama laki ko...

12Next
Return to list New