CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: nor_aini.s

DILEMA NAK BELI RUMAH TP NAMA SUAMI DA GUNA UTK RUMAH MAK MERTUA

Sekarang nie zaman GST lagi susah nak buat loan rumah..klu x silap rules dpd Bank Negara makin ketat. Bank pun berhati2 nak menawarkan loan sbb komitment pengguna pun makin tinggi. Pinjaman yang tak berbayar pun makin meningkat.

xtahumenahu replied at 29-5-2015 06:22 PM
hmmm....aku pon kena gak macam ni...
cumanya...effect pada aku lain
adik aku pakai nama aku untuk  ...

yeke,sekarang kau da beli rumah ke,itulah yang membebankan aku mungkin sebab risau harga rumah yang makin tinggi dan sekarang pulak dugaan company lama aku buat mss(3bulan lepas)aku  accept jugak offer tu,then gaji aku sekarnag(tempat baru) rendah dari yang lama..Erm memang nk refinance tp kakak ipar aku bayar pun x cantik.2 bulan sekali baru bayar.Macam mana..ikutkan hati aku nak jugak bersuara kt laki aku.Tapi kang tekanan pulak dia..aku ni memang byk plan untuk family sebab nak naikkan taraf hidup,tolong husband settle kan loan dia,sebab interest bank dia tinggi.then monthly dia la yang bayar loan atas nama aku tu..
aku kadang2 setiap hari tengok rumah mana yang murah sebab nak beli,tapi x tau la bila boleh beli..Kalau nama dia cantik boleh je guna nama dia seorang sbb dapat staff loan.Tapi bukan rezeki kami kan..

nor_aini.s replied at 1-6-2015 09:57 AM
yeke,sekarang kau da beli rumah ke,itulah yang membebankan aku mungkin sebab risau harga rumah yan ...

aku beli rumah tu...tapi aku pakai nama bini die skang ni...kira timbal balik laa...sebab masa nak beli tu nama aku x lepas...
kebetulan bini dia dah keje...so...lepas
tapi still...aku kena tunggu 5 tahun untuk elak penalty...
penalty nih ikut bank kot...aku pon x sure...
tapi risiko kat aku jugak...nama aku xder kat mana2 skang ni...
padahal aku yg membayar...

nama kakak ipar ko memang x boleh pakai ke?

xtahumenahu replied at 1-6-2015 11:59 AM
aku beli rumah tu...tapi aku pakai nama bini die skang ni...kira timbal balik laa...sebab masa nak ...

kakak ipar aku ada property sendiri..lagi dia pn ade family and panjang ceritanya..dia ni bayarkan rumah mak mertua aku sbb dulu2 masa arwah abah mertua meninggal(tinggal harta sikitla) dia ada pinjam duit adik2 and mak mertua aku..utk buat biz.mcm2 biz la dia buat.Last2 xde rezeki biz tu tutup.dia pun buat full time unit trust.Sekarang baru senang.Tapi nya sebab dia pun dulu ada banyak komitmen kad kredit la ape la.nama dia dan laki dia pun x bapa cantik.Tu sebab nama dia pun x boleh pakai.beli rumah pun pakai nama laki dia.al kisahnya tu la yang dia nak tolong bayarkan duit rumah mak mertua aku..

Sadis kdg2

pergi cek dulu status ccris dekat bank negara. pergi suami isteri bawa kad pengenalan dan boleh print penyata terus. kalau nak kepastian sebelum meminjam bank2 konvensional dapatkan khidmat nasihat orang bank negara.

TT tumpang post ye.. Kot de yg arif blh bg pandangan.. Kes sy lebih kurang mcm kes TT.. Sy plan nk beli rmh.. Masalah skrg sy adalah penama kpd rumah adik sy(lelaki), Byran sume adik sy yg buat.. Mmg msalah sbb bile sangkut adik lewat byr de rekod ccris ats name sy jgk..

Dalam dilema.. Tgh nk cari rmh, tp xkonfiden sbb tau mcm xlepas ats masalah sy adlah penama rmh adik sy tu..

Mohon pndangan, mcm mne cara nk tukar nama  penama rmh tu kepada adik ipar sy pulak (isteri adik sy).

Follow Us
xtahumenahu replied at 29-5-2015 06:22 PM
hmmm....aku pon kena gak macam ni...
cumanya...effect pada aku lain
adik aku pakai nama aku untuk  ...

Eh samelak n kes sy.. Blh tau mcm mne cara nk tukar penama tu.. Masa refinance tu blh tukar terus ke..

ini pandangan saya

rumah....tersebut atas nama suami kamu......bahaya.....dan berisiko...
jalan terbaik...suruh suami bincang dengan kakak dan abang ipar...utk tukar nama. kerana
apa apa berlaku pada mereka....rumah tersebut akan tetap nama suami, so anak anak kakak tidak ada hak tuntut...walaupun kakaknya membayar.....sebab kita tidak tahu....apa akan berlaku kemudian hari...
boleh buat tukarnama di bank...hakta boleh buat refinance semula...boleh dapat cash....tambah tahun pembayaran. jumpa pegawai bank...cakap nak tukarnama dan refinance.....

cheezywages_dil replied at 9-3-2016 01:14 PM
Eh samelak n kes sy.. Blh tau mcm mne cara nk tukar penama tu.. Masa refinance tu blh tukar terus  ...

Awak penama untuk loan atau rumah sahaja?atau kedua2nya?
kalau untuk loan sahaja...kalau nama adik dah boleh lepas untuk sorang...bila2 masa boleh mintak refinance ke nama adik awak
tapi kalau nama dia x lepas utk loan...hmmmm

Baca crita pengalaman2 smua kat sini bagus. Kdg2 membuka mata kita. Pasni nk beli rmh dgn nama sndri. X bagi org lain pinjam nama hatta beradik pun. Haritu abg aku nk aku jadi penjamin utk beli keta dia pun aku bising2 tarik muka. Kedekut mmg kedekut. Biarlah kedekut smbil mulut bsing2. Tpaksa mak aku msuk cmpur. Pujuk aku. Then bagi warning siap2 aku ugut klu x bayar biar keta ngn abg aku.   apapun tt, semoga ada penyelesaian terbaik nti.

nor_aini.s replied at 25-5-2015 04:59 PM
Terima kasih kawan-kawan

Ermm pernah je bincang dengan suami pasal hal nak beli rumah katanya,ada ...

apa kata ko beli umah yg mampu ko sorg je bayar.. dlm rm200K je umah aprtment pun apartment la.. umah landed sekarang yg kakak ko bayar tu dah kira umah husband ko jugak.. nak pegang byk nama kat umah2 pun payah.. beli yg mampu legakan pale otak ko bulan2

mujer_in_espejo replied at 11-3-2016 10:03 AM
Baca crita pengalaman2 smua kat sini bagus. Kdg2 membuka mata kita. Pasni nk beli rmh dgn nama sndri ...

Teringat pokcik sebelah meja cerita ngan kekawan dia. Anak dia beli kereta loan tak bayar. Dia dapat Surat Dari bank sbb guarantor. Anak buat bodoh tak bayar. Dia terpaksa bayar sebab tak nak Nama busuk. Pastu kredit kad pun tak bayar dapat Surat lawyer. Dia takut anak kena ccris dia settle. Pastu bil Astro telefon semua tak bayar. Anak dia buat bodoh pakcik tu keluar duit settle. Dia nak jual rumah (satu tindakan bodoh memandangkan perangai anak dia tu) nak bagi cash Selepas pada anak dia dengan harapan masalah selesai.

Aku nasihat KO jangan jadi guarantor. Sebabnya Kalau dah ber guarantor bagai maksudnya Abang KO tak mampu bayar bulan bulan. Bank check semua rekod and calculate semua. Kalau mampu mmg tak perlu nak guarantor Ni. Sekali sang kut susah Wei. Especially adik beradik Mak bapak. Nanti masam muka. Biarlah masam muka Sekejap Dari masam muka berpanjangan.

munchkin replied at 11-3-2016 06:37 PM
Teringat pokcik sebelah meja cerita ngan kekawan dia. Anak dia beli kereta loan tak bayar. Dia dap ...

Nak wat cmna. Dah jadi pun. Ko jgn la takutkan aku weh. Harap2 xla jadi cmtu. Klu jadi, mmg la meletus perang dunia ke3. Aritu aku stuju sbb mak aku msuk cmpur. Nasib sbb mak. Lepas ni mmg aku xnak jd penjamin dah

mujer_in_espejo replied at 11-3-2016 06:59 PM
Nak wat cmna. Dah jadi pun. Ko jgn la takutkan aku weh. Harap2 xla jadi cmtu. Klu jadi, mmg la m ...

Aku bukan nak takut Kan KO. sebabnya dah ramai je aku dengar terkena. Bukan dengan orang lain. Tapi dengan darah daging sendiri. Aku doakan baik baik je. Kalau kereta atas Nama KO you can do something about it. Ni bukan atas Nama you. Apahal hal tak bayar kenapa, Nama you terkait tapi you have no power. Aku ingatkan belum lagi. Tu yg Aku komen jangan.

Tapi to me Lah, mother or not mother I don't care. Tak mampu buat Cara tak mampu. Pepatah Mak Aku selalu Guna cut your coat according to your body. Ada pulak body (nafsu) besar nak pakai coat (duit) kecil. Terburai Lah.

Apa pun Aku doa baik baik buat KO. Moga Abg KO punya payment cantik.

ada solusi untuk masalah tt ni. mai pm akak untuk repair payslip suami

12
Return to list New