CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ipes2

PCOS - POLYCYSTIC OVARIAN SYNDROME: saya akan cuba bagi jawapan yang ringkas je

.............

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

................

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

...betul actually nyer

penmarker replied at 1-1-2017 12:53 AM
Salam..saya juga penghidap pcos.. gugel2 jumpa forum ni...dah 9 tahun kahwin belum ada cahaya mata.. ...

Waalaikumussalam wrt,

Ya, betul, PCOS boleh menyebabkan obesity. Tetapi,jika kita cuba lawan weight problem dari PCOS ni, chance untuk kita kurangkan risiko Diabetes adalah lebih besar.

Ada research yang tunjuk bahawa jika berat badan turun, chances untuk get regular periods, (dan increase chance utk dapat ovulation) naik sedikit. Tetapi tidak semua experts setuju dengan pendapat ini.

penmarker replied at 1-1-2017 01:03 AM
Salam doktor macam mana dari segi pekerjaan ye doktor kalau nak minta kelonggaran dari bos..maksud ...

Waalaikumussalam.
Bergantunglah pada seteruk mana sesuatu symptoms itu.
Biasanya jika mood-swings atau psychaitric issues from any illnesses mula meneyrap masuk dan menggangu pekerjaan, seseornag itu akan mula menjadi risiko kepada companies itu (dan ini boleh menyebabkan kehilangan kerja di negara negara yang mana labour law nyer amat lemah eg di Malaysia).

Mental disturbances selalu dikira problematic kepada mana mana majikan.

penmarker replied at 1-1-2017 01:09 AM
Saya cuba kawal emosi..tapi kadang2 saya lose control jugak.. saya boleh naik angin and cool down se ...

Gangguan emosi dari PCOS selalunya tidaklah terlalu teruk, dan bukanlah main features PCOS ini.
Main features nya semasa muda ialah obesity, menstrual irregularity, acne dan facial hair, bila late 30s ialah infertility juga obesity, lepas pada tu infertility, obesity dan diabetes.

Awak ni macam ada bipolar aje (acah je..tapi ade gak criteria tu); ataukah hanya psychological reinforcement sebab awak baca PCOS bleh cause the emotional upset tuh? Sabar sabar selalu.

Kenapa awak kena amik Depo-Provera ni?

Follow Us
Farahhamkha replied at 1-1-2017 02:27 PM
Salam,

Sy nak tny ..doc ade kasi sy mkn ubat diane ..3cycle...Utk 1st cycle period sy delay sup ...

first cycle je tu.. continue la dulu
diane ni ade antiandrogen (ada cyproterone acetate)
awak amik ni utk acne + hirsutism dari PCOS agaknya

sabar sabar mek

ipes2 replied at 2-1-2017 06:44 AM
Gangguan emosi dari PCOS selalunya tidaklah terlalu teruk, dan bukanlah main features PCOS ini.
M ...

Kalu baca blogers malaysia yg menghidap pcos ni citer mmg dorg xkan ngaku ada gangguan emosi..n tahu kan orang malaysia ni ada sakit mental pon boleh tak ngaku..so saya tak rasa dorang akan terus terang kata ada gangguan emosi... mesti tak cakap..
Tapi kalu baca penghidap2 pcos dari luar negara memang gitulah yang dorg cakap... sebab tu saya cari support group dari obersea... dorang lebih terbuka bercerita tentang masalah ni...

Ubat tu doctor yang bagi.. sekarangg ni da kurangkan dos just untuk kasi turun darah je.. takde da makan hari2 dah.. lagipon bila saya kata ubat tu kasi emosi sy bertbah tak ok..so doktor tak bagi makan.. doktor kata mmg ubat tu untuk hormon so semua yang i rasa tu macam orang preggy tapi i tak preggy..stress kan? Hurm..

ipes2 replied at 2-1-2017 06:31 AM
Waalaikumussalam wrt,

Ya, betul, PCOS boleh menyebabkan obesity. Tetapi,jika kita cuba lawan we ...

Ye..sebab dalam support group yang I join tu..ramai juga yang dah berjaya turunkan berat badan..tetap tak boleh ngandung...

ipes2 replied at 2-1-2017 06:49 AM
sabar sabar mek

Sabar jelah ni..dah 9 tahun...

Bila tahu ada pcos ni rasa cam kekurangan la diri ini..

Tapi nak buat apa.. sabar jelah dan move on ..And yakin Allah ada...

penmarker replied at 2-1-2017 08:41 AM
Sabar jelah ni..dah 9 tahun...

Bila tahu ada pcos ni rasa cam kekurangan la diri ini..

No lah, you takkurang apa apa pun baning dgn other women.
However, the more dangerous component of PCOS, ie Insulin Resistance, akan suatu hari membawa kepada Diabetes.
Kerana inilah kita sangat mengambil beart tentang weight patients with PCOS. Also, this is the reason why we prescribe depa Metformin, an anti-diabetic medication.

penmarker replied at 2-1-2017 08:40 AM
Ye..sebab dalam support group yang I join tu..ramai juga yang dah berjaya turunkan berat badan..te ...

Ye, sebab mechanism of anovulatory cycle (as opposed to ovulatory cycle) tu, tidak mudah untuk di ubah. Jika boleh diubah, setel lah masalah PCOS tu.

penmarker replied at 2-1-2017 12:08 AM
................

Nasiblah cuba2 berjaya juga turunkan berat badan dalam 8 kg jugak..bmi masi obes sbb sy ni rendah je...tapi tetap dengan bantuan ubat..saya makan metformin baru boleh control rasa nak makan tu...kalau tak makan ubat tu memang struggle yang teramat sebab asyik lapar je...aduhlah...bila asyik lapar tapi kita cuba tak makan tu pon punca jadi mood swing jugak..hihihi   

Sekarang ni rasa cam nak kurung je diri dalam bilik..tak nak jumpa orang...pastu nak exercise non stop...  

penmarker replied at 2-1-2017 08:37 AM
Kalu baca blogers malaysia yg menghidap pcos ni citer mmg dorg xkan ngaku ada gangguan emosi..n ta ...

yes, depo-provera is a hormone combination drugs, so, sapa yg ambil nye pon hormonal lah side effects nye. having said that, it is a very good medication dan jika tolerable dan sesuai, memang berkesan ke atas apa yg ia di prescribedkan in the first place.

pasal emosi dalam PCOS, kita kena juga ambil kira emo trouble tu mungkin reaction dari mengidap PCOS.
juga kita perlu ambil kira dimana pesakit PCOS secara kebetulan ada depression or anxiety pada waktu yang sama.

saya akui kita org melayu lebih suka simpan perasaan

ipes2 replied at 2-1-2017 08:49 AM
No lah, you takkurang apa apa pun baning dgn other women.
However, the more dangerous component o ...

Terima kasih doktor for the kind words...

Tu la yg gynea saya cakap jugak..
Risau yang tu..

Pastu skrg ni risau kalu period keluar tak habis..dah risiko kanser rahim jugak..  sebab kalu jumpa doktor scan.. mmg dinding rahim tebal..tapi 2 bulan dah tak period...

Pastu kalu banyak sgt makan ubat utk stimulate the ovari...bahaya jugak...

Risiko semuanya..sebab tu saya nak cuba juga buat secara natural..jaga makan dan kontrol berat badan.. kurang2 kalu tak de juga rezeki nak ada anak..kurgkan risiko untuk penyakit jelah.. tapi apa2 pon semua tu Allah punya kuasa..

ipes2 replied at 2-1-2017 08:55 AM
yes, depo-provera is a hormone combination drugs, so, sapa yg ambil nye pon hormonal lah side effe ...

Bila diskas ngan gynea..memang ubat tu tak sesuai dengan saya dan tak bagai kesan..lepas 21 hari makan.buat blood tesst.. tak de effect... telur tak de jugak...

Yang jadi efek hanya pada emosi je... sedey tul..

Doktor kata kalu lepas ni tak period jugak walau dah makan ubat tapi dinding rahim tebal...maybe kena buat sesuatu.. macam dnc ke apa..tak ingat dah apa nama proses tu doktor sebut..

penmarker replied at 2-1-2017 09:04 AM
Bila diskas ngan gynea..memang ubat tu tak sesuai dengan saya dan tak bagai kesan..lepas 21 hari m ...

eh baru 21 days makan masa tu...tapi gynae tu lebih tahulah sebab dia tentu ada file u depan dia
BMI u ok tak? jika lebih 30, elok amik metformin

penmarker replied at 2-1-2017 09:00 AM
Terima kasih doktor for the kind words...

Tu la yg gynea saya cakap jugak..

ya, satu option yang very good.
juga, manalah tahu kot kot ada rezeki masa depan
byk kita dengar org mencuba lebih 10 thn tetiba dapat jugak rezeki alhamdulillah
insyaAllah ada rezeki u in the future

ipes2 replied at 2-1-2017 09:29 AM
eh baru 21 days makan masa tu...tapi gynae tu lebih tahulah sebab dia tentu ada file u depan dia
...

Amik metformin jugak..bmi masih tak ok..kena turun lagi skit ni...

Sebab ubat tu tak sesuai sangat dengan saya so doktor kurangkan suruh amik 5 hari je..