CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-LTS

[Tempatan] Dilema Baju Raya & Menu Raya!

aku merasakan diri ini miskin bila dengar semua rata2 ada 2-3 helai psg baju....

Hanya umnah pprt jah yg gigih pakai baju sedondon di pagi raya
Dah mcm kain langsir lak aku tgk

kadang kadang sedondon tujuannya nak jimat & mengelak perbezaan ...beli kain banyak banyak dan potong sekali...kalau balik kampung 3-4 keluarga ada yg miskin dan ada yg berduit sikit...kalau sedondong nampaklah sama .....itu lah tujuan asalnya...

Baju raya aku x siap lg nie.......
Sebelum puasa lg dah hantar...geram betui la.......
Baju laki aku pakai yg raya 2 tahun lepas, anak aku yg no.2 pakai baju raya abang dia.
Anak yg sulung ja beli...Jimat...

sejak anak2 dah besar ni memang request nak sedondon
ikut kan aje lah ...
suami ngan anak lelaki pakai baju tahun lepas
anak lelaki pun tak nak beli baru .. dia cakap elok lagi
cuma si kakak je beli baru sebab baju semua dah tak muat
cepat tinggi ..

yasinfi replied at 14-7-2015 06:28 PM
tu la org kata..cina je yg jual tiruan..bangsa lain tak jual tiruan..yg ori saja..
bangsa lain tk ...

ini salah lowyatt...himpunan Hindraf dan Bersih dpn lowyatt

Follow Us
Baju tak yah sedondon. Janji tema kaler ada tempias sikit2 cukuplah. Tak perlu baru. Baju yg pernah pakai tapi sedara mara tak nmpk lagi rotate je. Budak2 oklah. Buat happy2.  Menu raya asal apa yg ada oklah. Konsep nak kunjung sanak saudara yg penting. Kalau ada rendang dgn ketupat yg mampu lapangkan dada je. Bila redha tak kisah apa org sekeliling kata.yg penting Allah tau hati niat kita. Seronok jah. Tak akan dlm dilema...

kami sekeluarga sedondon merun, saja la suka2
tapi tak le sampai mak ayah, mentua pun kaler sama

besederhana....but kena rajin cari kedai yang menjuah harga berpatutan laa...

Bagi I pula , kami dah lama tidak beli baju raya and memang tak pernah pakai warna sedondon.

I beli baju tidak kira masa, kalau rasa nak beli, I beli.

Untuk hubby pulak, dia kata membazir beli baju melayu baru sebab oakainya hanya 2 kali setahun aje: utk raya aidilfitri dan adha. Itu pun setengah hari aje.

Langsir pun dah lama tidak beli baru. Pakai yang lama aje, gilir-gilir basuh.

Yg raya kampung gilir2 boleh pakai sepasang baju melayu utk dua hari raya. Baju melayu baru yg dipakai di kampung mertua akan tetap jadi baju baru apabila dipakai di kpg sendiri utk tahun berikutnya. So jimat.

aku raya tahun ni sederhana aje macam tahun-tahun yang lepas.... baju kurung & baju melayu sorang satu untuk anak-anak. Itu aje... aku pun sama... laki aku pakai baju melayu tahun2 sudah punya...  

roti jala & kari ayam pun tak buat tahun ni (menu wajib aku tiap2 tahun)... ramai gak sedara-mara komplen... tapi lantak pi lah... bukannya aku jamu biskut kering... kuah kacang, ketupat pulut daun palas, rendang ayam & daging dendeng sumer ada pun mau komplen...

apikwaeh replied at 15-7-2015 12:00 PM
Baju tak yah sedondon. Janji tema kaler ada tempias sikit2 cukuplah. Tak perlu baru. Baju yg pernah  ...

betul2! sgt stuju.. bila kita redha, prasaan lain2 tu dah xde dah.. yg penting dpt jalinkan silaturrahim n makan ketupat rendang lodeh segala.. tu pun dah cukup bersyukur sgt2.. bukan semua org dpt nikmat beraya ngn sanak saudara kaum family.. nnt bila dah sebatang kara, baru tahu apa yg penting sebenarnya..

tak beli apa pun. pakai je baju baju yg ada.

Ada anak kecil cantik lah pakai sedondon.

Ini anak pun dah kertu masih lagi nak sedondon ke..

Baju raya tahun ini warna apa?

who cares ? why do u have to limit yourself on the options? tak faham...

Berapa pasang nak beli?

again who cares - ada adalah , tak ada  then guna baju pejabat - any decent wears will do , kan?

Nak pakai baju kurung ke jubah?  

again - silly questions - who cares - yg tutup aurat dan yg bersesuaian dengan personaliti, cuaca , practicals ,  etc

Baju Melayu ke kurta? Mahal ke murah?
again who cares...within your budget lah

Saban tahun, pasti soalan ini bermain-main di kotak fikiran kita.

tidak - hanya di fikiran anda je kot

Nampak mudah, namun jika inginkan kepuasan dan sedondon di pagi raya, ia agak sukar sebenarnya.
hmm ... dont care that much sebab kepuasan saya bukan pada baju ...

Menjadi kebiasaan, anak bujang akan membeli baju raya dengan memilih dan membelinya sendiri.

- sure , takkan nak minta susahkan ibu but pilihan ibu tentang baju kurug etc lebih baik , may be mata ibu kot kan?

Tetapi, seorang ibu pula mesti sakit kepala untuk membuat pilihan dan membeli baju raya untuk dirinya, ayah dan anak-anak.

>>> why bother sakit kepalabenda macam pilihan baju ?? seriously petty lah kan.

Jadi, sebelum membeli, apa kata rancang dahulu pembelian baju raya ini. Tips mengurangkan dilema anda;

1 Buat perbincangan warna tema dan trend baju raya bagi tahun tersebut
2 Beli dimana
3 Jenis pakaian yang akan dipakai

Oleh itu, apabila anda sudah membuat perancangan, secara tidak langsung ia akan menjimatkan masa dan sekaligus menyelesaikan masalah dilema untuk membeli baju raya.

hoccay ...

CARI Infonet sempat membuat tinjauan di Jalan Tunku Abdullah Rahman bagi mendapatkan pandangan orang ramai berhubung dilema beli baju raya dan menu wajib semasa raya?

you asking ????  hahaha

Rata-rata yang ditemui berpendapat baju raya tetap perlu dibeli, cuma tahun ini terpaksa dikurangkan berikutan berlaku inflasi menyebabkan banyak barangan mengalami kenaikan harga susulan pelaksanaan GST April lalu.

ok, sounds logical.

Berkenaan reaksi menu wajib semasa raya, kebanyakan jawapan adalah lemang dan rendang daging.

Ada juga yang beritahu tidak banyak makan makanan raya sebab menjaga kesihatan.

Manakala ada pula menjadi kebiasaan saling tukar menukar makanan dengan jiran walaupun masakan adalah sama, ini kerana bagi mereka apa yang dipentingkan adalah suasana kegembiraan yang dirasai ketika itu. - CARI Infonet

apa motif nilai berita ni yeeeeeeeeeeee

krustykrab replied at 14-7-2015 10:27 PM
Taun ni nak pakai sari...kelainan

Hashahahahha lawak

sayawifenikmie replied at 14-7-2015 11:37 PM
.. baru balik dari lawatan ke butik2 yg gelemr kat Ig dia bandar baru bangi tu ... dan .. OMGGG .. ...

Hmm kak lid. Kat bangi tu bersepah butik online. Org nk bukak butik online depa pon nak jugak tp lebih byk dan menjurus kpd kopipes org je. So bosan!

Benda ni sebenarnya bukn masalh pon..atas org sebenarnya... mungkin life dia terlalu lapang kerja xde sampi benda senang buat2 teruk jadi susah...

Yala. Macam malu plak nk pakai sedondon dah. Tak mau dah la buat perangai gitu lg thn depan. Tp thn depan aku nak navy blueeeeeeee. Suami aku pakai kelabu lah so tht anak aku pakai kelabu+navy blue. So comel x uollszahhh?