CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 38175|Reply: 53

Nak beli kereta, buat personal loan. Ok ker?

Salam. aku nak mintak pandangan semua ni. harap sudi bagi pandangan.
Ceritanya macam ni. sekarang ni aku nak beli kereta second hand (tahun 2011, bajet harga dalam 28k/30k). dan aku terpikir nak buat personal loan untuk beli kereta (mungkin nak buat loan untuk 40k/50k).

Untuk makluman semua, aku bekerja dekat salah sebuah badan berkanun, tetap, umur 27, belum kahwin. gaji kasar dalam 2.9k, bersih dalam 2.5k. dalam fikiran aku sekarang ni bukan taknak beli kereta baru, tapi memandangkan kalau beli kereta baru (contoh axia ke saga ke) estimate harga dah dalam 40k++, aku fikir memang sangat tak mampu sebab aku ada terbaca dekat satu blog ni, kalau kita nak beli kereta kena ikut calculation gaji sebulan x 12 bulan (setahun) kerja. maknanya aku hanya mampu pakai kereta <30k sahaja.

Oleh yang demikian, untuk beli kereta baru mana ada kereta yang bajet <30k, dan oleh sebab tu aku pilih kereta second hand. Dalam masa yang sama, tabungan aku tak banyak sebab belum sampai setahun bekerja. Yang buatkan aku nak buat personal loan ni sebabnya dalam kepala otak terpikir untuk buat downpayment nak beli rumah nanti. untuk beli rumah atleast kena ada 15% dari harga rumah. aku target nak beli rumah bawah 200k sekitar kl jah. dan sebab tu jugak yang buatkan aku pikir kena buat personal loan ni sebab nak sediakan atleast 20k untuk deposit snp bagai tu nanti. so by the time, aku akan ada 2 loan (personal loan dengan loan rumah), loan untuk kereta takde sebab dah beli cash dari duit personal loan tu.

Agaknya2 ok tak aku buat macam ni? mohon pandangan you all semua. Tq.

Aku beli kereta pertama aku pon lepas setahun bekerja. Tue pon second hand. Alhamdulillah, aku dapat kete yg terbaik, tahun 2005, 1.3. Auto. Cbu. Aku dapat loan kete utk 7 tahun dgn monthly rm260. depo pon rm1500. Penat jugak lah cari, puas dok ronda satu klang valley. Alhamdullialah, takde major repair kat kete tue, so far. Masa survey kena ajak member ko yang pandai kete in out sumer.

Kawan aku kata aku kedekut sebab gaji aku mampu beli kete baru tapi aku mmg kedekut pon. Bagi aku kete nie just nak bawak aku pi cari makan dengan selamat dan bukan utk impress orang lain.

P/s: ade ke umah 200k kat kl la ni?

gadis_tulip replied at 24-7-2015 09:23 PM
Aku beli kereta pertama aku pon lepas setahun bekerja. Tue pon second hand. Alhamdulillah, aku dapat ...

Kereta apa cbu tu? Cara ko fikir sama macam aku. Sepp sikit. Asalkan boleh bawak aku dari point A ke point B sudah la. Office aku dengan rumah pun dekat sangat <2KM. Sebenarnya aku bajet 30k ni sbb ingat nak ambik kereta 2nd yang decent sikit sbb nak pakai lama pastu senang nak travel merata. Sapa yang tak teringin nak pakai kereta baru. member2 opis ramai yang keluar honda la jazz la pastu kering bayo bulan2. Taknak aku jadi macam diorang.

200k tu aku bajet untuk low cost apartment / flat murah2 jer. Nak landed memang tak dapat kat area KL ni. Beli untuk investment dulu.

ada je kereta baru below 30K
axia E-spec

apa beza personal loan dgn loan rumah vs loan rumah dan loan kete?

tiramisuu replied at 24-7-2015 11:19 PM

interest lah
n aku x rasa personal loann boleh buat flexi

Follow Us
interest personal loan lagi tinggi kot..rugi u je nanti

aku syorkan nko beli baru. jgn guna personal loan sebab kereta ni bukan aset xpi liabiti. cari full loan, muka 0.. hentam 9 tahun lagipun gaji setiap tahun naik.
xsilap aku proton offer jaminan 7 tahun. jadi kerosakan ditanggung proton selagi nko x usik apa2 yg boleh void jaminan tu.
ibaratnya beli macam tu, guna macam tu.. jgn tukar sport rim (tukar sport rim void jaminan tu area tayar cam tierod, suspension, absobar
, jgn usik wayar.

harga lebih kurang .. klu nk lebih detail, nko boleh rujuk website proton.

saga sv flx 1.3 manual RM29+++
saga sv flx 1.3 cvt RM35+++

kereta 2nd, x jimat jugak sebab paham2 lah.. sedikit sebanyak kena jugak keluar duit utk kos repair.

tiramisuu replied at 24-7-2015 11:19 PM

setau aku..

1)personal loan ni x boleh pergi banyak.. ikut gaji. contoh rumah rm200k. personal loan ikut gaji nko cuma boleh dpt rm50K. camne nk cari lagi rm150k? pahtu ada limit tahun utk bayar balik. tempoh pendek. (yg kerja gomen aku x pasti)
2)loan rumah pulak.. 10% dibayar downpayment.. lainnya dicover oleh bank. biasanya pembeli sumbat sekali kos lawyer & insuran dlm loan bank. tempoh bayaran panjang. pahtu ada turun naik ikut blr bank negara. kalau kadar naik, kadar bayaran bulanan nko pun naik.
3)loan kereta cuma boleh pergi 9 tahun je. rate bayaran fix ikut interest kekal yg bank kenakan pada nko.

Edited by Pelindung at 25-7-2015 12:41 AM
Zep replied at 24-7-2015 09:49 PM
Kereta apa cbu tu? Cara ko fikir sama macam aku. Sepp sikit. Asalkan boleh bawak aku dari point A  ...

kalu nko boleh bertahan `kedekut' nko tu hingga hujung tahun depan. proton dah sign mou dgn suzuki. Tun dr.M dah beritahu yg dia akan pastikan benda ni berjaya. jadi kemungkinan besar proton akan keluarkan model2 kereta suzuki dgn enjin suzuki. lerni kereta suzuki model alto 1 liter boleh pergi 37KM. dijual pd RM26K di jepun... harapnya sampai le sini & dipasang oleh proton.

Edited by mommymonster82 at 25-7-2015 01:12 AM

Kalu u ada kenalan atau saudara yg tahu pasal kereta oklah..tp kalu xde macm u perjudikan nasib jugak....kawan me baru beli keta 2nd hand niat nak jimat bulan2.. tapi enjin ada problem..terpaksalah naik motor...skrg lak musim hujan..so susah lah...ngan ank kecil lagi... pak sedara me terer pasal kereta so beli kereta 2nd hand jer xpnh beli baru sbb rugi katanya..xperlah dia terer bab kereta...

Elok u senaraikn pro n kontra u beli baru n 2nd hand..u laki ke perempuan? Kalu laki ok skit in case kereta rosak tgh jalan..kalu prempuan bahaya jugak..faktor keselamatan kena ambil kira.nak ulang alik gi bengkel lagi.kalu kereta rosak malam2.. lagi bagus kalu u beli dari sedara mara yg u tahu cara penggunaan kereta dia..kalu u nak jugak beli 2nd hand..

wah very informatif @Pelindung

beli kete 2nd nie, ada 2 syarat. iaitu
1. ada cash yang besar in hand. sebab kete 2nd nie, biasa maintenance tinggi. Cost terbesar adalah dah tiba masa utk Overhaul. mana le tahu kan. kete 2nd kan..
kalau overheated/kete langsung tak jalan - kena overhaul
dah keluar lampu OIL, kena overhaul.
TOP overhaul ke Overhaul biasa ke, mmg kena ada rm2k++ ke atas.

2. Ada Bengkel yang dipercayai.

so, ko penuhi tak 2 syarat diatas?
kalau ye, boleh proceed beli kete 2nd. kalau TAK, better beli kete baru. Yang mampu milik la. Axia ada. BML pun ada.
Myvi wp pilihan ramai tapi, mahal. bulan2 RM500++

jangan guna personal loan utk beli kete or buat down payment rumah. rugi.
rumah beli bila mampu. jangan beli time2 "cukup2 makan" sebab umah ada bayaran2 tak nampak.
start la apply rumah PRIMA tu.

bukan ke personal loan ni interest tinggi? aku cukup elak kalo boleh.. tp xtau la kalo skrg ni dah rendah..

upper_case replied at 25-7-2015 08:53 PM
bukan ke personal loan ni interest tinggi? aku cukup elak kalo boleh.. tp xtau la kalo skrg ni dah r ...

Kan? Personal loan nyer interest lg tinggi dr car loan....
Pada aku better beli kereta br tp keta biasa2 je la mcm saga manual ke.
Kalau nak 2nd hand ikut nasib or else beli dgn org yg mmg ko yakin dia pakai keta tu dgn baik.

Elak ler buat personal loan tue.... Interest tinggi 4.9 camtu kot... Baik ko kumpul 1k sebulan tuk setahun dulu... Beli keta seken cash ... Pastu baru pikir cari rumah... Ngan gaji bersih 2.5 k... Ko nak byr personal loan lg...nak loan rumah lg... Gila sgt tu... Ko nak mkn per... Ko xleh nak buat sumer dlm satu masa... Pelan2 kayuh... Ada rumah tp sengkek semedang xkemana gak kot....

jangan tt JANGAN......

personal loan sangat bahaya....

beli je la kete baru yg basic standard spec ...
sabar dulu 3, 4 bulan kumpulkan duit utk wat downpayment kete baru...

lagi link...

boleh search sampai puas ati...

http://www.carlist.my/new-cars/proton?max_price=30000