CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: Zep

Nak beli kereta, buat personal loan. Ok ker?

menjad replied at 25-7-2015 10:56 PM
Elak ler buat personal loan tue.... Interest tinggi 4.9 camtu kot... Baik ko kumpul 1k sebulan tuk s ...

tt kerja goverment/bdn berkanun. personal loan 4< %. kl bsn 3.49%

Edited by Olleo at 2-8-2015 04:05 PM

Adi ipar aku ada buat personal loan utk amek keta 2nd.
Aku tanya juga kenapa kena buat personal loan utk amek keta.

Dia jwb :
"Memang interest rate personal loan ni mahal dr car loan tp bila urusan jual beli tu selesai, keta tu totally milik dia.
Hutang dia just personal loan. In case klau dia xsempat byr monthly, nama dia je blacklist tapi dia still ada kereta. Klau dia beli keta guna car loan...klau xsempat byr atau apa2 jd...nama blacklist dan keta pun kena tarik."

Personal loan dia buat 5 thn xsilap aku. Dia abis byr esk, aku still duk berhutang ngan bank utk car loan.
Sbb tu aku diam je bila dia ckp cmtu..

So decide betul2. Keta ni akan jd liabiliti, bukan aset. Setahun 2 pakai mmg rasa ok, lama2 ko akan rasa "Kenapalah aku xguna duit tu utk beli rumah murah."

Hana replied at 25-7-2015 08:32 PM
beli kete 2nd nie, ada 2 syarat. iaitu
1. ada cash yang besar in hand. sebab kete 2nd nie, biasa ma ...

Klu utk investment jgn beli rumah prima. Rumah prima x bole sewa pas2 klu nak jual pn byk agreement. Kwan sy nyesal beli rumah prima. X bole nak sewa. Uma bia ksong je sbb die duk dgn mak die sbb nak jimat tp dah byar bulan2 rumah prima x pusing modal nak byar loan lak. Gaji da la ciput

tahun depan akan banyak rumah dilelong sbb skrg pun ramai yg dh default loan.
so klu nak beli rumah murah, tunggu 2016

pewangilavender replied at 10-10-2015 06:08 PM
Klu utk investment jgn beli rumah prima. Rumah prima x bole sewa pas2 klu nak jual pn byk agreemen ...

kwn uols tu klu nk jimat duduk je dgn mak smpi bila2 xyah beli rumah.....xke buat keja sesia dh beli xnk duduk byr bodoh2 gtu...sbb tu nk beli umah pn kna buat research, bkn asal beli asal ada

Kalau dah gaji dekat 3k..setakat personal loan 50,60k tu memang lepas

Tapi mzz rasa mcm mahal ja kereta second sampai 30k..mzz beli belas2 ribu ja loan 5 tahun. Lepas tu taubat tak mau tukar kereta dah. Pakai lah kereta tu selagi mampu.

Follow Us
X payahla beli persona tt. Minyak tak jimat pun. Banyak masalah jugak.

aechae replied at 14-10-2015 05:05 PM
kwn uols tu klu nk jimat duduk je dgn mak smpi bila2 xyah beli rumah.....xke buat keja sesia dh be ...

Ko ni die 2 anak laki sorg je yg mak die bole hrap. Bpak dah xde. Dah 2 xkn nak bia mak die duk sorg. Dlu die keje swasta pas2 mse 2 uma prima hrge 120k tu yg die sebat. Keje swasta lak gaji ciput igt beli rumah prima bole tmbh sumber pendpatan la kot. Aku pn dlu nak beli rumah prima tp xde luck. Tp skrg nasb aku dpt uma lain wlupn mhal tp ok la bebas suke ati aku nak jual ke nak sewa ke.

pewangilavender replied at 14-10-2015 09:38 PM
Ko ni die 2 anak laki sorg je yg mak die bole hrap. Bpak dah xde. Dah 2 xkn nak bia mak die duk so ...

sbb tu i kata sia2 sbb dia beli tp x duduk...loan still kna byr kn...klu dia bwa mak dia duk skali ctu xda lah jd sia2.... brg klu kita beli x guna pn akn cpt rosak, rumah pn gtu lh jua

aechae replied at 14-10-2015 10:08 PM
sbb tu i kata sia2 sbb dia beli tp x duduk...loan still kna byr kn...klu dia bwa mak dia duk skali ...

2 la aku pn suggest gitu gak kat die. Aku ckp la atleast uma mak die kat kajang 2 bole wat sewa sbb kajang kan hot spot. Tp 2 la life org x lan kite nak atur. Kwan aku 2 klu die ade bini mmg die bwk bini die duk uma prima. Ok la da ade kete uma kan.

Edited by an_nurmeza at 15-10-2015 11:50 AM

Assalam n morning.......

Ok..Nie pendapat aku berdasarkan pengalaman...untuk pengetahuan ko...di usia aku 34 sekarang ni...keje gov (gaji lagi skit dr ko dulu tauu)aku dh ada sebiji rumah landed tengah KL ( umh ni aku sewakan harga tinggi by bilik..aku dok umh murah2 jerr yg bawah 300)..townhouse je ( tp pepaham la kan kalau rumah KL ni mane de yang murah2...klu landed plg kurang pun sekarang ni 300-400k..tp masa beli dulu 5 thn lps (umur aku 29thn) ..245k je...n sekarang aku dh ade kete persona baru (nk beli kete idaman..honda city i-vtec) tak mampu...

ok...aku bukan le nk ceritakan pasal harta aku...tp aku cuma nk bg ko jalan supaya ko blh dapat apa yang ko nak (kete n umh) kalau ko pandai manage kewangan ko.

Aku pun x pasti ko baru kerja ke apa .... kalau ko dh lama kerja....patutnya kalau ko ade perancangan utk miliki umh & kereta dgn hanya makan gaji je...ko kena mula menabung dari awal ko kerja n yg penting perancangan masa depan tu kena ade...sbb kita boleh letak target kita kt situ n kita akan lbh usaha la kan klu ade target.

Buat personal loan untuk memiliki kereta n untuk downpayment rumah bukan la satu keputusan yang bijak. Sebab itu akan buatkan ko lagi terbeban dengan personal loan tu..ko kurangkan loan kereta yang interestnya kurang...berbanding personal loan yang interrestnye may be 5% kot (klu gov serv)..swasta lg bnyk kot kan....so..rugi....sgt2 rugi.....

Kalau ko nak sgt ade rumah untuk invest (janji ade rumah)..tp, x de cash dlm tgn...n..nk sgt buat personal loan...better la cari umh yg low cost bawah 100k..wlpn low cost tp kena pndi cari la tmpt yg sng nk bg sewa...kalau area umh aku..flat 2 blk pun kurang-kurang 180 - 200k dah...tu sbb umh 5 min je jln kaki ke LRT...mmg mcm goreng pisang panas..n sewa bley cecah dkt 800-1k...tp giler mhl...

So, bg aku....ko bertahan la sekarang ni untuk beli kete n umah tu....pakai je kapcai ko tu dulu...n try dulu berjimat cermat untuk dpayment umh dulu....may be dalam 1 thn dulu ke...kalau ko bujang n x bnyk komitment...kalau aku gaji RM 2900 mcm ko n bujang....aku blh simpan 2k sbln tauuu....sbb x de komitmen...n aku akan fokus pada agenda aku pertama aku...RUMAH...aset paling bernilai n blh buat duit kalau pandai...sbb rumah ko bley sewakan..bln2 dh ade org bayarkan hutang ko...n kalau org tu jual rumah bawah market value..cth ko bley wt home loan tinggi n balance duit byr rumah tu...ko bley la beli kete 2nd yg murah2 cash @ bley beli kete baru yg kecik2 cash cth axia baru manual bley dpt 24k je la....x yh risau rosak ke ape...klu kete tu just utk bergerak ke....bkn utk family car...ok sgt da ni kan rasanya la....

Mcm aku dulu.....pakai kapcai kesayangan aku je...ade lg kapcai tu smpi sekarang..dh 13 thn umur kapcai aku tu...7 bln je hutang aku byr cash...dulu pakai iswara aerobek je....3 thn aku guna byr cash...hutang belajar...sblm aku umur 25 da settle..murah je..5k je pon..hehe...so..ketiga2 hutang aku settlekan (moto, kete n study) sblm umur aku 26...n kumpul duit skit2......sbb target umur 30 nak ade umh landed 1...alhamdulillah syukur...

Kalau ko nak beli umh n kereta dlm masa terdekat ni..n nak jugak buat personal loan....pastikan ianya berbaloi....lbh baik ko target dulu ko nk beli umh mana untuk buat invest...bln2 blh sewakan berapa untuk rumah tu...rumah tu bawah market value ke tidak....sbb kalau bawah market value...ko bley up kan ko nye home loan....so, balance duit home loan ko tu..ko bley guna utk beli kete 2nd cash @ kete baru yg murah2 cash...@ bayar personal loan ko cash...so, dari situ bln2 dh ade org tlg bayarkan home loan ko dh....n ko duduk la sewa bilik yg murah2 je dulu yang dekat ngan tempat keje...(bilik pon sekarang ni tgh bandar dh harga mcm sebiji rumah tauu).....ni kalau ko bujang la...kalau ko dh kawin..cite lain plk...

Moral of the story....jangan libatkan diri ko dgn hutang jahat..."PERSONAL LOAN...KAD KREDIT...KERETA IDAMAN"
Apa2 pun...pilihan di tangan ko.

dah la kot aku bebel....ikutkn bnyk lagi nk type ni...karang org nyampah lak...hehe..sory

Edited by an_nurmeza at 15-10-2015 11:51 AM
merah_arjuna replied at 31-7-2015 05:37 AM
jgn beli persona...persona makan minyak kuat !!!! aku dah rasa...

aku pun dh rasa...persona minyak mcm air...tp kete mantop gak...1.6 bawa best n laju gler..hehe..

Salam..nak tya...buat personal.loan skrg dgn.interst bank 2.5 utk beli kereta berharga rm50k adakah berbaloi....mohon pendapat

pasal beri kereta terus cakap dergan salesman sahaja....masa i beri kereta... salesman terus minta slip gaji untuk apply loan kereta.. tak perlu buat personal loan...