CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: alisahsweets

[Aduan] Tolong : Saman JPJ tapi lupa pergi Mahkamah

Saya dapat saman dr jpj atas kesalahan roadtax moto mati. Tapi tempoh yang diminta utk hadir ke mahkamah terlalu lama. Okay contoh, harini saya kene saman.. esok sye cek online.. mmg ada saman tersebut. Tapi hari stelah 2 bulan saman tu brlalu, bila saya cek.. saman tu sudah tidak keluar melalui online. Kenapa ya?
Adakah memang sebegitu dan saya perlu pergi ke mahkamah pada tarikh trsebut?
Mohon ada yg sudi bantu.. terima kasih

Hari nie 16 januari 2018 aku kena saman jpj sebb naik moto xdak roadtax dengan insurans... Kena pi mahkamah bulan april... Klau pi mahkamah depa akan tgk dak kesalahan yg lampau.. Aku ada kena AES tahun 2012... Tu x selesai lagi.. Kalau kena brapa agak2 aku kena standby duit nk byq..??

QatSyafiq replied at 16-1-2018 09:27 PM
Hari nie 16 januari 2018 aku kena saman jpj sebb naik moto xdak roadtax dengan insurans... Kena pi ...

16 januari 2018 ? Kne saman .. dkt mana ? Sye kne tarikh yg sama , bulan april baru kene pergi makhamah kajang

tumpang tanya jika 3 kesalahan
1.cukai jalan tamat tempoh dari 2011
2.tiada insurance dari 2011
3.membenarkan bawah umur memandu

berapa ya kena denda mcm nie ya?

hye. saya telah di saman jpj pada tahu 2011. tapi sampai sekarang saman saya tak bayar dan mahkamah tak pergi. saya baru nak bayar besok. so mcm mane saya nk tahu date untuk pergi mahkamah dan untuk membuat rayuan??

salam, saya ada saman jpj tapi terlepas tarikh naik mahkamah. boleh saya tahu prosedur hendak dapatkan tarikh mahkamah yang baru?

terima kasih jika sudi menolong

Follow Us
Bule saya tnya saya kena sama baru2 ni...memandu tanpa lesen kerana keadaan terpaksa takda pemandu lain dan akan dihadap kan d mahkahmah...aggaran berapa ya bayaran nya tu....

Qayyum1999 replied at 6-8-2018 01:11 AM
Bule saya tnya saya kena sama baru2 ni...memandu tanpa lesen kerana keadaan terpaksa takda pemandu l ...

kalo jpj u kena naik courtminimum denda rm300 & maksimum 2000

kalo trafik boleh bayar kompaun di kaunter je

apa berlaku kalo x pegi mahkamah?

pengalaman aku..
aku dulu pernah kena saman sebab takde roadtax dan insurans...
jadi jpj dah siap tulis tarikh bila naik ke mahkamah...
tapi aku silap tarikh dan terlepas hari naik mahkamah...
lepas tu aku pergi lah ke opis jpj...mintak diorang tukar tarikh..so dapat tarikh baru naik mahkamah...
untuk 2 kesalahan aku kena denda rm500...tapi aku standby duit lebih...naya kalau hakim xcair dengar rayuan...
masa pertuduhan di bacakan...lepas tu mengaku jer lah..dan buat rayuan..bgtau lah ape2 alasan..cakap pendapatan xmenentu ke..aku dulu cakap aku baru lepas belanja adik aku masuk politeknik...hihihiihih..
so hakim ketuk tukul bg denda rm500 je...

Salam...

Cerita pasal saman, kompaun dan mahkamah ni dipendekkan seperti berikut:-

1. Saman

Kena bayar. Selagi tak bayar, maklumat kita ada dalam sistem PDRM/JPJ/Majlis Perbandaran dan kalau sistem majlis perbandaran link dengan sistem JPJ, tak boleh renew roadtax/lesen memandu sehinggalah saman tersebut diselesaikan.  

Kalau PDRM, saman ni dikeluarkan dalam borang POL 170A.

Senarai-senarai kesalahan yang boleh dikenakan saman adalah seperti berikut:-

https://trafik.rmp.gov.my/copsportal/userpage/Pol.aspx

2. Kompaun

Kalau malas nak naik turun mahkamah dan confirm kesalahan tu memang korang buat pun, bayar je kompaun untuk menyelesaikan masalah tersebut.

Untuk PDRM, biasanya akan dikeluarkan dalam borang POL 257.

3. Mahkamah

Kalau ada pertikaian, contohnya, anda tak buat kesalahan tersebut/kereta bukan dipandu oleh anda, atau memang kesalahan tersebut memang tak boleh kompaun, maka anda perlu hadir ke mahkamah pada masa yang telah ditetapkan dalam borang POL 257. Kegagalan anda untuk hadir akan menyebabkan mahkamah mengeluarkan waran tangkap terhadap anda.

Sebab tu kadang-kadang kita ada dengar kes polis trafik datang rumah nak kuatkuasakan waran tangkap. Sebab tak hadir mahkamah laa tu..

Mengikut pengalaman pulak, secara jujurnya, kalau korang sanggup dan berkelapangan untuk hadir ke mahkamah, adalah lebih baik korang hadir. Sebab: selalunya mahkamah akan berikan denda yang lebih rendah daripada kompaun (Read: Selalunya). Tapi, kita kena berikan alasan-alasan yang munasabah laa. Contoh: saya memandu laju pada hari tersebut kerana isteri saya dalam kereta tersebut hendak bersalin dan saya dalam perjalanan ke hospital.

Clear ke? Kalau ada apa-apa soalan berbangkit, sila lah. InsyaAllah saya cuba jawabkan..

Salam...saya nak tanya...kawan saya kena saman jpj 2 kali...1 bulan jun 2019..yg kedua bulan ogos 2019...
Tapi bila check kat myeg...saman yg latest (bulan ogos) ada...tapi saman yg bulan jun dah xde...bila kire balik hari...dah lebih 60 hari...tapi memang bercadang nak bayar 1 september nanti...so ape jadi pada saman yg bulan jun tu??? Sebab saya ada dapat surat dari jpj utk saman yg bulan jun tu...kena naik mahkamah bulan 10 nanti kalau tak buat bayaran...so..mcm mana?? Confius...boleh tolong bagitau n terangkan tak pada sesiapa yg tau??

Salam.tumpang tanya kalau naik makhamah atas kesalahan tidak mempamerkan nombor pendaftaran mahal tak?

Lari_Laju replied at 24-1-2019 04:20 PM
Salam...

Cerita pasal saman, kompaun dan mahkamah ni dipendekkan seperti berikut:-

Saya nak tanya..saya ada saman tahun lps bulan 8 saman tak memakai seltbelt...jpj yg saman tpi surat saman tu hilang so sy pergi jpj minggu lps nk renew lesen tak boleh so dia sbb lesen dah kna sinarai itam..sbb tk pergi mahkamah lps drpd tarikh tk byr kompaun..mcm mn saya nk ambil tarikh baru untuk pergi mahkamah..ada ker kna cas...leeen sy akan mati pda 28 hari bulan 12 ni..hrp dpt membantu mcm mn jln penyelesaian nyer...sy pening kpla takut pergi jpj duit tak cukup...

saya nak tanye kalau saman jpj roadtax 4 tahun lepas macam mana ..nak kena pergi jpj ke? 1 lagi surat saman tu pun dah hilang ..macam mana nak dpt balik surat saman tu?

Salam.. Sy ad saman naik mahkamah.. Tp tarikh tu dh lepas.. Saman tu pada tahun 2018..mcm mana sy nk bayar saman tu..

12
Return to list New