CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 8334|Reply: 32

parenting styles

salam

macam mana kita punya parenting sytle..adakah kita aggresive..pasive or assertive..or combination of any styles..

aggresive...biasanya cam org tua-tua kita dulu..garang and like to attack verbally..dan kekadanag anak-anak boleh terima dan selalu menjawab balik secara spontan...dan terjerit-jerit

passive...terlalu give-in dgn anak-anak..malas nak bergaduh dan sort things out..and mengalah...boleh terbawa sampai anak besar...

assertive...clear directions to anak-anak..yes means yea..and no means no..give a better impact for anak-anak developements...

senario:

...kekadang saya lihat parents sanggup ketepikan hal-hal berkaitan dgn dirinya disebabkan anak-anak..kepentingan anak-anak didahulukan...tak salah tapi ada masa kita kenalah fikirkan kebajikan utk diri sendiri...in simple words maybe.."being selfish"...especially for surirumah like me

..drp anak-anak kita lahir..ajar mereka berdikari..ini saya dapat drp doctors and nurses kat swiss....biarkan mereka nangis bila lapar dan basah..mereka akan menangis utk beritahu kita yg dia nak susu atau basah...dan jgn lmenyusahkan badan melayan mereka seperti dukung if not necessary...

sebagai bukti mereka betul...pengalaman saya menjaga anak ..dia hanya bangun setiap 4 jam utk minum....sampailah dia 3 months old

mungkin tips nie bagus utk mereka yg jauh drp family...takde helper..

to be continued...

[ Last edited by my-alja on 13-2-2004 at 01:56 AM ]

salam

sebaik mungkin kita mulakan drp awal..sejak lahirnya mereka..ada satu pengalaman saya bersama anak kecil yg baru lahir..telah diajar berdukung ...memang pantang diletak mesti tak boleh tidur....

first..anak2 tu tak tahu apa-apa kalau tidak diajar dan sebagai parent especially yg tinggal jauh drp family ..jgn mulakan manja drp awal..biarlah dia tidur sendiri selepas minum susu atau bila kenyang...

kedua..ambillah giliran dgn suami utk berjaga malam especially kalau anak demam..kalau boleh biarlah satu malam dia tidur dgn suami aje hingga pagi..biarkan ibu dapat rehat secukupnya...masalah utk ibu-ibu breast feed..press milk in a bottle

ketiga..ask someone u trust to look after ur kids and go out with ur partner..even for a cup of coffee

semua contoh yg diberikan diatas nie ada kaitan dgn style kita sebagai parent...

'mush' parents devalue themselves:
..i have to keep the kids happy all the time or i'm a bad parent
..my spouse matters but not as much as the kids
.. i just want to keep the peace

'firm' parents decide they matter too
..the children are important, but they have to fit in with others, too
..my partner and our marriage are very important..the kids come second
..i'm tired..but i have to teach the kids that i'm in charge

so which style is the best?

parenting style.....norin ikut cammana mak norin punye style dulu...paling utama
mak memang concern about DISPLIN. Cukup time mesti bangun,solat,study,main ngan kawan2 atau pun mase lepas makan,mesti basuh pinggan sendiri dan yg lain2.

walaupun mak memang garang,tapi ciri2 kelembutan ibu tetap ada.
Petua mak la yg norin pakai sekarang untuk mendidik anak2.

Owen anak baru sorang..setakat ni owen manjakan lagi danial tu...tapi tengok jugak kalau dia dah terover manja tu owen biarkan je.. contoh : kalau bila dia nangis owen dukung dan pujuk ..kalau tak nak diam juga owen letak je dia sorang-sorang owen buattak tahu je..biar je dia nangis normally dia akan datang kat owen sambil ambik botol susu dia dan baring sebelah kita...so pada owen boleh manjakan anak tapi jangan terlalu berlembut... Cuma kekadang tu kalah jugak ngan anak.. tapi bab demam tu owen tak boleh iku my-alaja sebab hubby owen jenis tidur  tak ingat nya.. biarlah owen jaga sendiri.. kan jadi ape-apekan kite jugak yg menyesal....

buncis pun lebih kurang mcam owen.
irfan sorang lagi.mmg dia manja.tapi kalau dah kita nak ke dapur pun dia
nangis buncis biarkan je dia.
lama2 diamla dia. kalau tgk dia over sikit mmg jalan jugak tangan ni.
bab demam tu sama. x bole nak gilir sbb hubby jenis tido x sedo.

Dorae mmg manjakan anak..tapi ada masa garang la gakk..(anyway, dia ni jenis tak byk hal pon...happy go lucky punya org..unless dia sakit)..

My hubby lak...sungguh garang..tapi dia still nak mengekor my hubby gak kalau nampak tgh bersiap2 nak kuar rumah...

cakap pasal disipilin..since dia baru 15 months..dorae cuma stress waktu tido la..paling lambat kol 9 dah masuk bilik..

yg dorae perati..sekarang ni dia cepat sgt meniru...nampak kita bentang sejadah..sibukkkk cari sejadah kecik dia....ayah dia letak minyak rambut dia tiru...mak dia lap tangan dia tiru..so kiranya..sekarang ni tengah 'didikan melalui teladan' la kottt?

Follow Us
Saya tak pandai nak marah anak..cuma pyscho dia ajer....cakap baik2 sbb anak saya type dia tak bole berkasar lagi menjadi2 perangai dia nanti....Saya ajar dia displin ikut cara Mak saya..Saya mmg memanjakan dia... segala2nya saya curahkan kasih sayang saya pd dia..Sbb saya tahu Anak saya bila saya tak ada dia pandai bawak diri..atau lebih independ ..itu yg Mak saya selalu katakan pada saya bila saya balik kerja...Dia tahu  nak letak cawan kat mana balik lepas minum... cuci tgn seblum makan..Dia tahu nak amik air sendiri..buka CD sendiri..buka tv sendiri... bila saya ada dia shj nak mengada2 ..nak bermanja katanya... Bila saya tak ada tak  byk kerenah dia melainkan buas ajer..nak nangis tuh mmg jarang.. cuma bila saya ada ajer dia keluarkan kerenah dia mcm2..jadi saya tak penah nak membiarkan dia menangis sorang2 ..bila dia start nak nangis tuh.. hati saya rasa pilu sgt..jadi nangis dia jarang berpanjangan sbb saya pasti pujuk dia ..Mmg saya tak pernah nak naik suara sket pun dgn dia..sbb saya tahu sikap dia bila ketiadaan saya disisinya..

hayu_huduh This user has been deleted
anak aku tersgt lah manjanya...tak tau nak buat apa. maybe sebab dia sorang kot, tak ada adik lagi. pastu degil, lasak. pls help me...

Originally posted by my-alja at  14:20:
salam

macam mana kita punya parenting sytle..adakah kita aggresive..pasive or assertive..or combination of any styles..

aggresive...biasanya cam org tua-tua kita dulu..garang and like to atta ...

My parenting styles is the one i inherited from my parents:

Dari diorg lahir lagi, anak2 aku memang tak pernah tidur berbuai. Diorg tak pernah ada puting (bila tengok anak org lain hisap puting, diorg heran sangat), tak pernah ada bantal busuk (geli, banyak kumanlah), both my children dah berhenti bottle, kalau nak susu, in a cup. Bila pergi jalan jauh dgn sedara yg lain yg ada anak kecik jugak, diorg selalu jealous tengok budak2 ni senang aje bawak diri, tak merengek dan tak banyak karenah.

Yg sulung rajin berborak, walaupun pelat tapi dia selalu tanya ni, itu. aku akan explain one by one. Pernah satu ketika tu, dia tanya aku, ada cousin aku yg baru bersalin, dia tanya 'mana dia beli baby tu' dan disebabkan umur dia masih kecik lagi (3 tahun) aku explain "Dulu Allah jadikan Harith kat dlm perut Umi, mula kecik aje, bila dah cukup semua, ada tangan, kaki mulut bla...bla.... barulah Harith keluar" So far, dia nampak puashati jugaklah. My style, aku berborak dgn anak in a laid-back manner, macam berborak dgn kawan2. Dgn cara itu, takdelah rasa kita ni macam under pressure, terpaksa layan dia.

Kalau diorg main, aku kadang2 join sekali (he..he..he..). Bila diorg merangkak masuk kedalam playhouse, aku pun masuk sekali. Tapi ada masa aku ni suka menyakat diorg sampai husband aku selalu tegur, ada ke mak yg sakat anak dia.

Time aku garang pulak..jeng..jengg..bila diorg taknak dengar cakap, bila dah bagi keluar main tak reti2 nak balik, mengamuk tak tentu pasal. dan yg paling aku marah sekali bila yg sulung tu start pandai sebut bukan2 macam bodoh atau sepak ke, memang aku marah.

So, thats about it. :bg:

Has punya stail dengan anak dirumah :-
1). Disiplin - kena disiplin sebab dia anak lelaki kena pandai berdikari
              - mandi sendiri
              - pakai baju sendiri
              - time sembahyang ikut mama atau abahnya
              - malam (belajar) walaupun 15 minit sebab sekarang dia
                baru umur 4 tahun - cara mengajar anak umur begini kena ikut   
                mood dia (tak boleh garang sangat)
              - waktu/minum kena duduk kat meja (tak suka anak makan     
                sambil berjalan atau menonton TV
              - ajar anak menghormati orang yang lebih tua

2). Kasih Sayang - saya memanjai anak saya tidak dengan sepenuhnya, kehendaknya yang keterlaluan akan saya bataskan walaupun dia manangis inginkan permainan yang mahal-mahal. Tapi kadang-kadang lemah juga dibuatnya sebab "kasihan" naknya kalau dengan suaranya yang mendayu-dayu minta belikan sesuatu..........alamatnya kena beli jugak le..........style
saya mendidik anak dengan berbual-bual dengannya (banyakkan berbual daripada memberi arahan)............beri kepercayaan kepada anak untuk melakukan sesuatu kerja............dan senantiasa memberi pujian jika kerja tersebut boleh dilakukannya seorang diri..............

................heheheheheh....... siapa sangka anak besar macam nie saya suruh dia bantu saya cuci bilik air.............siram pokok bunga...
:bg::bg::bg:jangan datuk dia tahu sudah..........nanti saya yang kena marah

kita ni,.....sebenarnya tak ada parenting skill....bila nak kawin di suruhnya kursus, tapi dlm kursus tu diajar macamana nak mandi junub,...macamana nak ********
dan at the end, bila dah nikah pasangan tu seronoknya ya amat sebab dapt ****** secara halal...tup-tup bini ngandung....apa nak buat?.....abis tu dpt anak,.....alamak...aku tak ready lagi la. tu yg anak2 membesar ikut "dan" aje tu. kita kebanyakannya ikut cara org keliling membesarkan anak2. sebenarnya menjadi parents ni bukan la susah sgt, buat macam main layang2, ada tarik dan lepas. satu lagi jgn grant-kan anak2 dgn apa2 yg dia org mintak secara promptly.  Contohnya: kalau anak mintak nak toys hari ni...jgn dibelikan.....hari tu jugak. Biar dia dah lupa baru kita belikan kat dia. Kalau nak ajak pegi holidays pun mcm tu gak,...kalau nak sedap lagi misalnya naik plane gi holidays....apa kata semua org kena jimat duit belanja dan kita chip in utk tambang kita pegi holidays. Make them feel wanted and valueable. Insyallah....anak2 akan membesar dengan baik kalau kita didiknya dgn cara yg betul.

salam

setuju dgn sangkuriang...kita takde proper skill utk besarkan anak-anak..sebab ilmu itu tak belajar semasa nak kahwin..dan kebaykkan drp kita ikut ibu atau org sekeliling...tak salah !!..kan..

kena tarik tali dgn anak-anak..jgn lepas sgt..takut nanti susah nak kontrol

ni ada tips of being assertive parents:
especially utk anak-anak yg sukar utk diakawal dan disuruh

1)be clear in ur own mind..it's not a request...it's not open to debate: it's a demand which you have a right to make...cthnya:..anak saya selalu tak mau gosok gigi sebelum tidur....

2)make  good contact..stop what you're doing..go close to him/her and get him look at you..don't give instructions until he looks at you..

3)be clear...say."i want you to do...now! do you understand?"..make sure they answer yes or no

4)if they do not obey, repeat the command..do not discuss..reason or debate..stay calm..simply repeat the command

5)stay close...just say "good" when they carry out the task given

beware u are developing a human being or producing robot kkk?

Insyallah....anak2 akan membesar dengan baik kalau kita didiknya dgn cara yg betul.

salu dengar cenggini..

tapi kalo parents dah kasik seme terbaik , masih ada anak end up jadik sampah masarakat..camna?

apa tu cara yang betul? macam mana cara yang betul? compare to what? how long? kat mana cut off point? untuk siapa? dengan siapa? etc:cool:

niceaniesz This user has been deleted
Memula setuju ngan alja...tp tekedu jap ngan aji...ermmmmmm....

Yerla kita developing a human...a khalifah...apapun anies rasa..first and foremost kita kenal diri anak anak tu dulu....sikap mereka etc...sedari kecik mereka ni ada sikap mereka tersendiri...contoh baby baru lahir..tidak sumer nyer melalak...ada yg baik...ada yg jaga malam..ada yg jaga siang...betul kan...ada yg suka isap susu ibu...ada yg susa nak kasik minum susu ibu...u c tak sumer sama....so, bila kit da faham and kenal mereka then baru kita applykan satu satu method tuh...

Kerana setiap org punya prengai dan sikap yang bebeza...

Contoh...garangla kan...tpi kalu ngan anak yg berjiwa lembut...mcmana pnya garang...kaedah pendekatanya...compared ngan anak yang hatinya keras....
Sebab tersilap langkah kita akan buat derang rebel...ada yg rebel lam diam...ada yang rebel openly...

Bg anies...betul kita kena setkan lam mind..kita nak anak kita jadi manusia yg berguna...sumer...tp kita harus pk kan...camna cara utk mendptkan nya...

Mek them understand...and also yg utama kita sendiri harus paham apa kita mahu...

alja...
putu pulak dlm mendidik anak2...tak lari dan tak terlepas dari ketiga-2 ciri yg alja tulis kat atas tu..

tapi sama macam mak2 yg lain jugak..
ketegasan kena comes first ler...
baru ler boleh bekerjasama ngan anak2..

Teringat atom zaman kanak2 dulu...bapa atom punyalah strict mendidik kita org adik beradik sampaikan rasa takut ngan bapa terbawa2 sampai skrg walaupun atom dah kawin & punya anak.  Kegarangan & ketegasan bapa mendidik kami seakan menimbulkan jurang  antara kami ...kemesraan dlm istilah yg sebenar tdk wujud antara kami.  Dulu2 kalau nak kan sesuatu mesti minta kat mak sbb takut sgt kat bapa  .

Masa pregnant anak pertama atom dah set nak didik anak atom dgn cara atom yg atom dpt dr pembacaan & persekitaran. Atom tak mau ada jurang antara anak & atom sebgmana yg atom alami dgn bapa atom sendiri, sebg parent kita mmg boleh bertegas tp ketegasan itu perlu ada batas, atom tdk mempertikaikan cara bapa mendidik kami, mungkin dgn cara itu kami berjaya dgn hidup msg2 skrg, alhamdulillah.

Originally posted by niceaniesz at 16-2-2004 12:45 PM:
Memula setuju ngan alja...tp tekedu jap ngan aji...ermmmmmm....

Yerla kita developing a human...a khalifah...apapun anies rasa..first and foremost kita kenal diri anak anak tu dulu....sikap mere ...

salam

setuju dgn nice..pendekatan utk didik anak tak sama..lihat jugak anak-anak punya character...refer to threat "must read"

tapi kalau macam saya yg duduk jauh..takde org nak menolong masa dlm pantang..pendekatan doktor2 tu amat berguna kepada saya....nampak macam robot cam aji komen...even sekarang org kata anak saya cam robot bila bab safety...no bargain when it comes to his safety dan disiplin

siapa tak sayang anak tapi jgn menyusahkan hidup kita sebab nak comfort dia all the time..dia juga kena belajar nak sesuaikan diri dgn kita..itu saja positifnya..begitu juga dgn bayi baru lahir...jika kita tak ajar mereka berdukung sambil tidur...dia takkan tahu.....especially yg takde helper cam saya...:stp:
lainlah kalau ada maid...boleh agihkan tugas rumah kat maid atau ahli keluarga yg lain...

ikut psikologi budak..mereka nak dengar kita melarang mereka drp membuat sesuatu..let him feels the sense of controling from the parents....

saya suka lihat parenting style omputih kat sini masa anak mereka kecik2(bukan dah besar)...mereka beri kebebasan dan anak belajar bagaimana nak hidup...bukan semuanya nak tunggu mak buatkan..indepependent drp kecik..matured enough to think what is right and what is wrong

niceaniesz This user has been deleted
Betul.. tu alja...kita kena traind anak be independent tp still in our close supervision...tp we really hv to kno d meaning of independent ere..bukan biar dia p main kat padang sensorang wiout our close supervision...

Independent towards children nih...meaning kita ada sense of trust in them...kita monitor derang...need not for them to know that they are being monitored....

Mek them trust us too....Always mek them kno that for wat ever reason we are there for them be it perkara buruk or baik that they have done...to support them...emotionally lar...

Betul apa pun, b a fren to kids...at any age..and kena byk guna sycho...reverse sycho la...and all other sycho lar kan....and correct wordings...kita kkdg kena tengok dari persepective anak...not dari our persepective in makg them udstd our reasons.....sbb anak ni perlukan udstdg dari kita..baru mereka leh terima logik and reasons...

Contoh...a lovg father was in an aeroplane..w her doter..(5 yers old..)..doter on his lap was merengek..nak kan her toy (doll) lam beg.lam ... perut kapal tebang..camner nak amik kan...so..

Father was a bit germm cos anak merengek...he tol d doter to stop crying and pacifying her doll will given to her at d airpot...anak makin nangis....(ok...was d father undstdg....was d doter satisfied....Nope right...)

Ok look at this approach plak....father hugs d doter and stroke her back...n said..oh darlig...u relly wan d toy rite, it will mek u feel beter ere...ok..i kno u reli luv ur doll, but darling...m ere w you...m ur dady...u c...d doll is ...bla bla bla..(explaining where d doll is...and promisd to give it to her...immediately wen they landed)...

Can u all see d difference or not...ok..there is element of udstdg...reasons logic, and assurance...

Kasih sayang - Curahkan secara berpada-pada

Menurut Imam al-Ghazali, anak-anak seperti sebutir batu permata yang belum digilap. Ibu bapalah yang akan mencanai dan menggilapnya sehingga menjadi berlian yang indah dan berkilauan.

Jelas di sini, ibu bapalah yang diberi amanah bagi memastikan sama ada anak-anak tersebut menjadi manusia yang sempurna atau sebaliknya.

Hakikatnya, ramai ibu bapa zaman ini terlalu mengejar kerjaya sehingga mengabaikan anugerah Allah s.w.t. yang besar dan merupakan amanah daripada-Nya.

Ditambah pula kesedaran serta kurang kefahaman ibu bapa bahawa amanah ini boleh menjadi sebahagian daripada aset yang baik, sebagai bekalan di akhirat dan boleh menjadi bala yang besar menanti.

Pada suatu hari, Rasulullah s.a.w. bersabda di hadapan sahabat-sahabatnya, Tahukah engkau siapakah orang-orang yang mandul?

Lantaran itu, bagi melahirkan anak-anak yang soleh ibu bapa perlu mengutamakan didikan agama dan sunah Rasulullah s.a.w. yang memantapkan kerohanian mereka sama ada secara formal atau informal.

``Mereka mestilah berpada-pada dalam mencurahkan kasih sayang. Janganlah kerana sayangkan anak sehingga menghalang mereka melakukan perkara yang baik untuk anak-anak.

``Contohnya dalam soal solat, tidak dimulakan sejak anak berusia tujuh tahun seperti suruhan agama kerana kasihan kepada anak-anak yang disangka terlalu kecil untuk melakukan ibadat tersebut,'' katanya, sikap sebeginilah yang boleh merosakkan anak-anak tersebut.

Tegas beliau lagi, sekiranya berlaku percanggahan kepentingan, kehendak dalam Islam mestilah diberikan keutamaan daripada melihat dari sudut kehendak anak-anak. Contohnya, anak-anak mahu bermain daripada bersembahyang.

Ujar Muhammad, mereka perlu diasuh agar melihat dan memahami semua perkara melalui perspektif Islam.

``Di dalam Islam, adalah perlu memperbetulkan segala kesalahan anak-anak menerusi beberapa kaedah; pertama, terangkan dengan lembut apa kesalahan mereka.

``Kedua, sekiranya dengan cara lembut tidak berkesan hendaklah ditunjukkan secara perbuatan, seperti tidak menunjukkan minat terhadap akibat buruk yang dialaminya kerana kesalahan yang dilakukan.

``Ketiga, langkah paling akhir iaitu merotan. Itupun ada cara-cara dan hadnya, bukan mengikut kemarahan membuta tuli,'' katanya.

petikan..u/m 20/2/04

12Next
Return to list New