CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ibnur

Soal Jawab Agama Islam (3)

Tentu, saya senang untuk membantu Anda dengan soal dan jawaban seputar Agama Islam. Silakan ajukan pertanyaan Anda, dan saya akan berusaha memberikan jawaban yang sesuai dengan pemahaman saya tentang agama Islam.

david990 replied at 7-6-2023 05:25 PM
Tentu, saya senang untuk membantu Anda dengan soal dan jawaban seputar Agama Islam. Silakan ajukan p ...

Sila perkenalkan diri anda

Alhamdulillah bisa dapat tambahan ilmu agama disini

Salam

Saya ada persoalan...sy pernah memberi hutang kepada si A..sy x pernah tuntut. Disaat terdesak, sy mohon A pulangkan yang dipinjam. Tapi A xnak pulangkan sebab alasan sy perlu jadi baik dulu. Apa hukumnya ya?

Lagi satu, si A kononnya nak saya jadi baik. Selalu nasihat. Dan mengawal kehidupan sy. Sampai satu tahap, si A ada buat amalan nak lihat apa saya buat..katanya berlandaskan agama. Bukan nampak, tapi bayangan atau boleh dengar atau melalui mimpi. Apa hukumnya amalan macam tu?Sy x suka diperhati.

xtahumenahu replied at 21-9-2023 04:59 PM
Salam

Saya ada persoalan...sy pernah memberi hutang kepada si A..sy x pernah tuntut. Disaat terdesa ...

wa alaikumussalam,
Itu macam dia cari alasan untuk lambatkan bayar hutang.  Hutang wajib kena bayar, tak kira kita baik atau jahat.

ibnur replied at 22-9-2023 10:27 AM
wa alaikumussalam,
Itu macam dia cari alasan untuk lambatkan bayar hutang.  Hutang wajib kena baya ...

Salam Tuan

Macam mana pulak dengan perbuatan mengintip perbuatan atau perbualan dengan alasan nak mengajar atau nak pastikan berbuat baik. Dan cara mengitai/mengintip tu pula katanya dengan amalan2 tertentu atau secara islamik.

Follow Us
Lagi satu soalan, kalau dipaksa bersumpah...tapi tiada niat pon nak bersumpah...cuma diugut...apa hukumnya kalau melanggar sumpah tersebut?

xtahumenahu replied at 25-9-2023 12:53 PM
Salam Tuan

Macam mana pulak dengan perbuatan mengintip perbuatan atau perbualan dengan alasan nak ...

Kemungkinan dia bukan lagi waras.  

xtahumenahu replied at 25-9-2023 12:54 PM
Lagi satu soalan, kalau dipaksa bersumpah...tapi tiada niat pon nak bersumpah...cuma diugut...apa hu ...

Pernah dengar ustaz cakap kalau dipaksa hingga menyebabkan nyawa kita dibolehkan, dan lepas tu bertaubat nasuha. Hukum melanggar sumpah kena kaffarah. Kalau ragu2, buatlah kaffarah:

1) Beri makan org miskin
2) Kalau tak dpt, berpuasa

* details bab ni blh check dgn yg lebih pakar, i bg ringkasan saja