CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 17270|Reply: 19

bolehkah hantar borang nikah lewat?

assalam semua. just nak tau drpd pengalaman korang...
boleh ke kalo hantar borg nikah pada minggu terakhir majlis blangsung??aku org johor. ingat ahad ni baru nak call pejabat agama. tapi nak tahu juga drpd sape2 yang ada pengalaman... thankyou

dah deal dengan tok kadi belum? takut lambat2 hantar tok kadi xde yang kosong masa hari nak akad nikah tu..
patutnya bab borang kena settle dulu..kalu xsette takut tak jadi nikah pulak nanti..kadi xde..

plz3 anybody

cer baca kat atas tu

u try baca ni..sbb lain negeri lain prosedurnya

ni me dapat yang johor punya
http://aya-jurnalkahwin.blogspot ... -online-negeri.html

Hantar borang permohonan kebenaran nikah (Johor)

Borang permohonan kebenaran nikah biasanya perlu dihantar ke pejabat kadi daerah dalam masa, paling awal tiga bulan sebelum atau paling lewat dua minggu sebelum tarikh yang dipilih untuk bernikah. Jadi sebenarnya takda lah kalut sangat nak uruskan perkara ni. Rajin malas je.

Kalau macam kes aku ni, cik abe org ganu, jadi dia kena uruskan borang permohonan dia di pejabat daerah sana dan kemudian Surat/Sijil Kebenaran Berkahwin diluar Bidangkuasa akan dikeluarkan. Jadi cik abe kena pass kan semua dokumen borang permohonan nikah beliau dan sijil kebenaran nikah tadi pada aku, baru la aku boleh hantar bersama-sama borang aku plak ke pejabat kadi. Hantar sendiri je, dia tak perlu ada sama.

hantar borang nikah johor

Follow Us
Me baru tahu Johor ada temuduga

Cerita temuduga permohonan nikah

Baru teringat nak kongsi pengalaman kena inteview. Bukan interview keje, tapi interview masa nak hantar borang permohonan kebenaran nikah dulu. Huihui..kalau kat negeri lain rilek je boleh hantar borang, lepas tu lulus dah. Kalau kat johor, pulau pinang dan beberapa negeri lain (tak pasti) kena lalui interview dulu sebagai salah satu syarat lulus. Ada hikmahnya kena temuduga ni. Sekurang-kurangnya kita boleh refresh pengetahuan pasal agama terutama asas fardhu ain dan munakahat yang kita dah belajar dulu tapi mungkin dah lupa. Almaklumlah, kita baca muka buku je selalu..buku agama takmau baca. Eh, aku la tu. Isk!  Jadi sesiapa yang belum dan akan melalui temuduga ni better buat persediaan awal la ye. Ulangkaji semula dan ingat sampai ke liang lahad. Peringatan untuk aku juga. Huhu.

Berbalik kepada cerita temuduga. Lepas bagi borang, disuruh masuk bilik temuduga untuk ditemuduga lah. Yang menemuduga aku adalah seorang akak yang agak muda juga (entah-entah lagi muda dari aku..tapi belasah la panggil akak jer). Dia senyum je sambil pegang borang temuduga kaler merah yang ada senarai soalan. Lepas tu sesi soal siasat pengetahuan berlangsung. Ala-ala kena PAFA masa sekolah menengah dulu.

Antara soalan yang aku kena:
1. Mengucap dua kalimah syahadah berserta maksud (ulang 2 kali)
2. Membaca surah al-Fatihah
3. Membaca doa qunut
4. Bersuci - lafaz niat mandi wajib, jenis-jenis najis dan cara menyucikan, jenis-jenis air mutlak
5. Rukun wuduk
6. Pengetahuan tentang perkahwinan - rukun nikah, tanggungjawab suami isteri
7. Perkara yang boleh menyebabkan penceraian - zihar, ila', lian

Fuh, ada yang tergagap jugak lah. Tapi nasib baik akak tu tak strict sangat, dia tolong mana-mana yang aku terkeliru contohnya macam ila' ngan lian tu. Dia ada pesan juga, kita (perempuan) kena tahu perkara-perkara asas ni semua dan hukum-hakamnya sebagai pedoman semasa melalui alam perkahwinan. Jangan harapkan pengetahuan suami je. Kalau suami ke laut, kita pun ke laut juga. Eh, yang tu aku tokok tambah.hehe. . Baik, terima kasih akak. Lepas tu selesai lah.. Alhamdulillah..

Kalau nak cari maklumat yang lebih boleh pegi ke blog ni ---> Adindawin  atau kalau nak download nota yang aku guna untuk studi boleh ambik ni --> PAFA (nota format pdf, dicopy dan diedit sikit dari Andindawin. Tq!)

Semoga berjaya untuk semua bakal pengantin yang bakal melalui temuduga~

Sekian.

http://aya-jurnalkahwin.blogspot ... rmohonan-nikah.html

takut kalo lambat antar borang nikah ada masalah pulak
pas antar borang tu kita kena cari kadi kan...
takut kalau lambat antar kadi dah kena book...
maklum la cuti sekolah kan ramai buat majlis kahwin..

orang johor pas antar borang nikah tu akan ada interbiu sikit
suami sy orang johor... time dia antar borang terus kena interbiu...

takut nanti kelam kabut je masa tu
pastikan borang tu da isi lengkap n sertakn segala apa yang diorang nak..
sijil nikah mak ayah... ic postat semua tu la

mommymonster82 replied at 7-11-2015 01:28 AM
dah deal dengan tok kadi belum? takut lambat2 hantar tok kadi xde yang kosong masa hari nak akad nik ...

tq banyak2 sbb mcopypaste kn maklumat2. ak dah semak byk blog tapi takde info. kebanyakkannya masih lagi tempoh 3 bulan borg dorg tu.skrg aku isi on9 dah sebulan je tempohnya sekarang. so aku tak boleh nk ikot dari dalam blog tu
pasal kadi ak dah ade kadi dah remark tarikh aku kawen sbb aku punya kes khas.cuma tulah borang tak antar lagi
;(

miawpink replied at 7-11-2015 12:29 PM
takut kalo lambat antar borang nikah ada masalah pulak
pas antar borang tu kita kena cari kadi kan. ...

kes aku lain sikit. ak dah ade tok kadinya cuma borg je tak hantar lagi. aku stress huhuhu

myfish replied at 7-11-2015 01:09 PM
tq banyak2 sbb mcopypaste kn maklumat2. ak dah semak byk blog tapi takde info. kebanyakkannya masi ...

Owh..kalu kadi dah ada xde masalah sgt insyaallah... esok cepat2 gi pejabat agama...kalu ada kes khas insyaallah lebih mudah.... .Moga Allah permudahkan urusan baik ni..insyaallah.. selamat pengantin baru...

mommymonster82 replied at 7-11-2015 01:12 PM
Owh..kalu kadi dah ada xde masalah sgt insyaallah... esok cepat2 gi pejabat agama...kalu ada kes k ...

tapi kan ade tempoh2 yg nak kena antar borg tu?ak mmg ingat nak cll pjbat agama esk. bukan ape katering duk tanye2 jadi ke nak tangguh. stress aku.
paling cepat aku blh antar borang pon isnin ni

myfish replied at 7-11-2015 01:19 PM
tapi kan ade tempoh2 yg nak kena antar borg tu?ak mmg ingat nak cll pjbat agama esk. bukan ape kat ...

Pegi je hantar cepat2..jgn tangguh..xyah call2 terus je pegi... cakap je semua dah tempah tok kadi pon dah ada.. johor ahad bukan ofis buka ke?  Takkan dorg nak susahkan benda yg senang...

Kalu mokcik kat situ nak buat mulut puaka pon u hadap jer..janji u dapat kebenaran dorg..tahan jer..cakap ye mokcik..mmg salah sy..yer ustaz mmg salah saya... sy xtau prosedur...sy minta maaf... cakap je...sabar asal u dapat apa yg u nak...biasa sgt dah dorg jumpa org cam u ni... ramai org cam u sebenarnya...hantar borg lambat..u kata u ada spesel kes..lagilah senang insyaallah..

mommymonster82 replied at 7-11-2015 01:23 PM
Pegi je hantar cepat2..jgn tangguh..xyah call2 terus je pegi... cakap je semua dah tempah tok ka ...

itulah rasa malas nak call pon ada. cuma i pening sbb katering desak2 i ;(

myfish replied at 7-11-2015 03:02 PM
itulah rasa malas nak call pon ada. cuma i pening sbb katering desak2 i ;(

Xper sabar2..katering u dah bayar deposit belum..

mommymonster82 replied at 7-11-2015 03:39 PM
Xper sabar2..katering u dah bayar deposit belum..

i kena bayar ganti rugi . tapi i try nk deal incase tukat tarikh. tapi kalo boleh i tknk la tangguh2 ni kan.. kalo blh nak still je. i ikot nasihat u. i decide nak trus je pegi pejabat agama n tak call.
pengalaman i ni boleh la jadikan panduan utk sape2 yg ada mslah cmni. nak cari maklumat punyalah susah....

myfish replied at 8-11-2015 12:47 AM
i kena bayar ganti rugi . tapi i try nk deal incase tukat tarikh. tapi kalo boleh i tknk la tanggu ...

sebenarnya ramai je orang yang jadi kes cam u ni..
sebab tu banyak ustaz2 ke ustazah kalu bagi ceramah pasal nikah kahwin ni dorg selalu ingatkan pasal ni..
masa g kursus kahwin xde ke penceramah tu tegaskan pasal ni?

Takpelah benda dah jadi,,insyaallah benda baik ni Allah akan permudahkan..
N me tak rasa pejabat agama takkan tak bagi...u cakap baik2 minta tolong ngan dorng...
Insyaallah..
lagipon u dah set tarikh dengan kadi...rasa xde masalah..yang risau kadi tempat u xde..
pastu pejbat agama nak kena hantar kadi dorg..nak set tarikh ngan kadi tu yag masalah takut xde kosong..
Nanti jangan lupa update kat sini ye..

Harap maklom bukan uols sorang je nak kawen tarikh tu. Ramai pasangan. Kalau bagi awal bileh la tok kadi susun jadual.  Jangan la selfish. Borang saja kan..

Hai semua di sini. Dah 2 tahun lebih berlalu. Majlis sy dulu alhamdulillah lancar. Jwpn pun dah dapat hihi, kalao antar borang lewat mula2 akan disuruh tunda majlis, tp rayu2 buat muka kesian dapat lah teruskan tapi kena nikah kat pejabat agama, dah ada dsediakan tempatnya.tp sy buat surat bagi tok kadi rayu nak nikah di rumah jugak, alhamdulillah semua lancar. Harap thread ni dapat membantu sesiapa sahaja

mommymonster82 replied at 7-11-2015 01:38 AM
Hantar borang permohonan kebenaran nikah (Johor)

Borang permohonan kebenaran nikah biasanya perlu ...

salam, maaf tanya . kalau terhantar awal mcm mna ?