CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: salotape

Pengubat pegang-pegang time mengubat..

SeeraAsyikin replied at 16-11-2015 01:50 PM
Sy berubat banyak tempat n semua memang bayar..samada memang perawat tetapkan harga atau bayar iku ...

lps dah guna kain kuning tu, awak kembali sihat atau tidak?

saya risau biras saya ni...nanti yg nak dibuang, tak dapat
lain pulak yg meresap masuk

Edited by te_peng at 17-11-2015 01:41 AM

Kerana itulah dalam perubatan tradisional perlunya etika perawat dalam merawat. Skrg banyak dah pendedahan melalui seminar kpd bomoh-bomoh kampung mematuhi etika rawatan.

Dalam Islam disebut sebagai adab merawat dan ada disebut dlm kitab berkaitan rawatan. Dan adab itu bukan pada rawatan tradisional sahaja ia termasuk dalam rawatan moden. Antara isu utama aurat dan pegang memegang termasuk dlm isu aurat.
Jadi kalau bomoh yang sudah terdedah dgn etika ini akan mengelak perkara meraba buah dada tanpa memakai sarung tgn, kalau buat jugak mmg sengaja meraba.

Pelanggan juga mesti mengetahui batas2 perawat ke atas mrk. Walau diberi penerangan dlm tv, surat khabar, buku masih ada lagi yang kena. Nak buat camne bukan semua dengar cakap.

ade cek kt hospital tak lump tu?

yang lpas biar lah..xyah pk2 lg..next time berhati2 la k...nk jumpa perawat xde hal..cuma kita kna alert ckit..bila mula2 jumpa..tgk dlu paten cmner..cthnya lau dia ada cm brckap sorg2..tu elakkn la sbb pkai pndmping... ni dri pngalaman aku sndiri la...pnh aku g berubat ngn sorg cikgu...msa duk rdepan dgn dia, dia tnya nama n nama mak...sambil tu dia hisap rokok brsndar kt dinding..pstu dia hembus asap...dia ckp pegi tgk dia ni jap...aku dh plik dah..sbb asap kan makanan jin..trus dh rsa lain..
pstu aku berubat kt opis...kbetulan ustaz tu datang untuk bca2 kt opis aku...sblum smpai turn aku, aku dh nangis trsedu2 dh..bla dh duk depan dia..dia cuma guna kain serban je..ltak kt peha..pstu dia minta izin nk mengubat.. 3 kali kna jwab ya..xde sentuhan langsung pn..
Ringkasnya...perawat ni mcm2...cara pn x sama..cma ko kna tgk la yg mana blh percaya ngn tak..antara ciri2 dia :
- lau berubat pkai kemenyan, colok, rokok smasa berubat (x pyh lah wlaupn guna ayat quran, sbb dh terang ngn jelas asap mkanan jin)...

- lau ada yg kenakan bayaran ada sen sen kt blakang cntohnya 25 sen 33 sen....(tu pkai bunian)

- lau ada yang suh balik dlu bla jumpa..nnti dia bagitau (tu pun xleh nk pkai mana)

- lau kena wat pulut kuning, ayam panggang semua tu (pn x pyh)

yang elok :

- pengubatan tidak mencampur adukkan perkara2 yg tidak sepatutnya (cth : kemenyan)

- tiada sentuhan antara pesakit kecuali dgn izin pesakit dan keluarga (kna tgk jgk kt mna dia nk sentuh)

- tiada bayaran wang melainkan seikhlas hati atau langsung x pyh bagi apa2..

skadar perkongsian...mohon maaf jika salah...

Ermmm...tt g berubat dengan tok moh tu.. Hilang ke idok penyakitnye...nak tahu jugak... Nasihat saya..tt banyakkan lh membaca al- quran kalau tt rasa takut...  Apa2 pun terima kasig pada tt kerana sanggup berkongsi cerita pada yg lain...

Breast lump kalo nak buang guna kaedah surgery jek..sy pon penah buang 3biji breast lump..doktor ckp lepas breastfeed nanti akan ok..all because of inbalance hormon...

Follow Us
iznanaziz replied at 16-11-2015 03:18 PM
lps dah guna kain kuning tu, awak kembali sihat atau tidak?

saya risau biras saya ni...nanti yg ...

Tak...smpai skrg pun sy belum betul2 sembuh. Sy mintak cerai n berhenti berubat.

Sorry lmbt reply

nuerulcayang replied at 19-11-2015 03:19 PM
yang lpas biar lah..xyah pk2 lg..next time berhati2 la k...nk jumpa perawat xde hal..cuma kita kna a ...

pergi buat rawatan dgn doktor, sanggup byar ribu2.
buat rawatan dgn perawat tradtional, charge ratus2 dikatakan mahal.
klu yg tak tetapkan bayaran @ seikhlas hati, di hulur hanya 20 ringgit padahal perawat datang dari melaka ke rumah pesakit di KL. agak2 berbaloi tak? lepas tak nak bayar tambang atau minyak kereta dan masa yg telah perawat luangkan.

kelat replied at 10-3-2016 05:00 PM
pergi buat rawatan dgn doktor, sanggup byar ribu2.
buat rawatan dgn perawat tradtional, charge ra ...

haha biasa la kelat..manusia..lau brdasarkan pngalaman aku...x penah lg perawat datang rumah..aku yg pegi cari diorg...biasa aku bagi sesuai dengan dia bagi la..
lau yang ttapkan harga tu aku x penah pegi lg...ustaz sharhan tu ramai cakap mahal kena byar..tp pokok pangkalnya atas masing2 la..bknnya ustaz sharhan tu
letak pisau kt leher suh berubat dgn dia...dh ko pilih tmpat cmtu hadap la..lau x mampu x payah la...adik aku berubat ngn sorang tok imam.. dia memang xnak apa-apa wlaupun adik aku nak kasi...dia ckap dia nak tolong je...

sakit hati pulak aq baca citer nih.....senang2 je kasi orang raba...boleh buat pengajaran...xyah la jumpa bomoh dah ternyata bomoh2 ni x betul semuanya kecuali yg perubatan islam tu...yg pakai ayat al quran da klau pegang wanita pon ada batasnya dan berlapik!!!!

klau bomoh tu betul dan ok takkan dia suka2 pegang breast org perempuan???takkan dia tak tau mana tempat arang lelaki yang tidak pegang lagi2 bukan muhrim...........