CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: leon_mclaren78

Boss urban - matlamat menghalalkan cara kekdahnya

Mak aiii...urban nya opis, bos melayu perempuan, ingat lelaki...

Better x usah layan je geng2 urban nie, u buat kerja u sahaja

Edited by faraway1 at 22-12-2015 10:59 AM
leon_mclaren78 replied at 22-12-2015 08:27 AM
Kalo kat obesi, ai faham la... darurat... masuk kandang kambing kena mengembek kan..
Tp ni kat ne ...

nak kata darurat, tak kot, dah 10 tahun pun kat sini..kalau pergi sekejap kejap cam travel tu, bolehlah kot panggil darurat..

me pergi lebih pada untuk show my gratitude sebab bekerja dengan company yang
begitu memahami, ialah sebelum chrismas party ni, 6 bulan lebih dah
me tak jumpa dorang sebab me cuti mengandung dan hanya kerja balik march 2017.

Well.. Kalau hati dah benci, berhenti je la dik. Tapi kot keje lain x dpt2, mungkin ada sesuatu yg Allah taala nak tunjuk pd awak.

Y not try this. Kot tunjuk respek pd agama n budaya org, insyaAllah mereka akan respek awak. I m speaking from experience .
Hard for me to understand ur predicament dik.

Like faraway said, kenkdg kita pergi bkn nk mkn pun. Juz to show gratitude.

Satu lagi spesis melayu..kalau kita xleh minum liquor..cina n india pun xleh makan liquor..so untuk celebrate perayaan bukan islam tadi pun kena celebrate dekat tempat yg xde liquor..lol

Maksud bos kau tu..kalau serve babi..baru lah xleh share mangkuk bagai kononnya..sebab nak kena samak bagai..tp xde lak hukum sentuh arak kena samak..so as long kau xminum arak tu..no problem lah..

Tapi kalau kau perasan lebih islam dari bos kau..n sebab kau xminum arak xleh raikan rakan beragama lain dengan arak yg xharam bg mereka..xyah lah join..n better kalau kau cari kerja kat tempat yg penuh org mcm kau..contoh kat tadika pasti ke markas isis ke..hahaha gurau je k

ofis aku baru celebrate isnin lepas, tp dlm email tak letak Christmas party, diaorg letak Year End Party..
Collect rm20 jugak, tp company ada sponsor hadiah jgk, handphone, tv, aku dapat la pembakar sandwich dgn kotak yg isi baju tu...
Tu pun jd isu jgk, ramai malay yg x joint...bukannya menari keliling pokok pun....tak der pasang lagu jingle bell tu semua...catering pun melayu punya....

harap x mendapat cash......

Follow Us
nk share experience sendiri..
saye bekerja dgn enviroment 80% foreigners, so end year ade xmas celebration, so pada pndapat saye la, saye just join utk hormati kaum yg meraikan perayaan tu, bukannye ade intention lain.

tapi yg xbestnye bile one of the staff department ni (staff ni christian) ajak staff2 lain menyanyi lagu gereja (department yg ramai melayu). ape yg kami buat, kami buat derk je la. nyanyila engko sorg2. part tu je la yg xbpe best.

makanan plak mmg potluck tp ramai yg oder pizza n bawak kek2 je

kan..... cuma yang pegi bar tu tak join sepatutnya.

even kalau annual dinner kat hotel pun ade je serve arak ni.

Lepas dinner, balik je terus... nanti sakit mata tengok staff2 ni meneguk.

Lagi satu, kalau christmas kita just join gift-xchange tu. takde ape pun.

Kalau bab lain tu, pepandai lah fikir kay..

company ai separuh staf muslim separuh non muslim ada ja sambut cny pi restoren yg serve arak tapi bos kata ada makann halal mungkin pemahaman beliau no pork gituh. time berbuka posa pun diorg ada buat makan2 di hotel cina2 pun join sekali. sbg pekerja pegi aja kalau ada masa, kalau was2 jgn makan, cari seafood n buah2 n air jus ja. kalau mereka yg biasa duk oversea yg nak perfek 100% halal x boleh jugak

kalau aku..
kalau boss buat jamuan kat pub / night club, aku tak pergi (aku tak suka suasana pub)
kalau boss buat jamuan kat hotel tapi ada serve arak, aku pergi (aku bukan minum arak pon)
kalau buat makan2 and ada buat potluck, aku akan tanya direct pd org yg masak tu. kalau tidak ada yg meragukan, aku makan je. if not, aku tak makan.
kalau boss suh bawak hadiah and tukar2 ngan member, aku bawak je. best pe tukar2 hadiah. niat utk happy2 je, bkn sbb krismas.

kat opis aku, biasa gak wat potluck. kalau indian yg masak biasanya aku makan, sbb aunty2 ngan kakak2 india kat opis aku ni kira 'alim' gak la. daging lembu mmg la depa tak makan, babi pun dorang tak makan. tp kalo chinese, biasanya dorang beli kat kedai je, cam roti, kek, kuih2, nasi lemak..

tt cakap pasal opis tak sambut maulidur rasul tp sambut krismas, tt sambut maulidur rasul camne?

Company lama aku dulu buat style mcm ni gakla..makan2 kat tempat ada bar..then tukar2 hadiah..tapi aku tak pernah join sebab aku benci company tu,bukan sebab halal haram ke. Nak mintak aku kasi hadia kat colleagues yg aku menyampah gila mmg tak la...tapi colleagues mati2 ingat aku tak pernah join sebab kesahkan diaorng minum arak ni semua...

leon_mclaren78 replied at 22-12-2015 07:05 PM
okey...ramai yg salah anggap why ai bersikap mcm ni. so ada baiknya ai bg pencerahan sket.

Utk ma ...

pe kate hadiahkan bos melayu u tu sejadah, kopiah dgn quran

Standard ummah melayu, kau kena ikut style aku. Kalau tak kau urban, liberal, kayu api neraka etc. aku sorang ja bidadari sorga.

it is not part of your tasks/responsibilities in the office, so you should not be penalized or reprimanded if you dont participate. and boss tak boleh paksa korg participate dlm 'extra curricular' activities mcm tu...

but just remember you bawak belief you and use your belief to say No to all this, at least do it amicably lah...ibarat menarik benang dlm tepung sbb kalau slack, habis dgn agama2 islam sekali kena kutuk. tu standard lah kan nowadays

Edited by SPACENUT at 24-12-2015 01:14 AM

I kerja company Jepun yang kadang kadang pergi restoran Jepun...some of non-muslim duduk satu meja sama sama sebab diorang nak minum sake. Bila kadang kadang diorang mabuk...kitaorang buat bodoh je dan makan sushi.

My boss is a Japanese  and dalam office ada sediakan surau khas untuk Muslim, so tak payahla pergi panjat tingkat atas pergi building punya surau. Kitaorang bukan x bergaduh...ada tapi hal kerjala...lepas tu cool balik. Semua orang happyla sebab semua orang respect each other dan x da masa nak bing judgemental person. Maybe dia 'urban' sekarang tapi mana tahu kalau dah dapat hidayah terus berubah 180 degrees. Sapa kita nak judge orang?

Aku selalu ingat kisah Mizz Nina...dulu kan seksi giler lepas pergi Mekah...terus berubah...kita doakan la semoga orang tu dan kita dapat hidayah...lagi pun kita bukan tahu apa yang akan terjadi kat kita masa depan kan?

We all join secret santa dan kadang kadang pi makan kat Chili's. So, kalau ikut kata TT...kitaorang ni Melayu urban kan?

aku dh baca berulang kali. walpon tt asyik dok sebut bos dia ala2 jahil hentam makan apa saja, aku ttp xdpt nk rasa apa yg jadi masalahnya. hal bos xigt halal jharam tu dosa dia la.. yg uols skit2 xboleh skit xblh ni dh kenapa, dh terang2 ade benda halal makan la yg halal. ada pilihan kan. kalau bg hadiah pon niat la sekdar hadiah ,, ape masalahhnya. mngkin betul tt ptt tkr keje, tp dejavu la ,, xsilap mcm tt n i sokmo ade maslaah dgn tmpt keje..

Salam tt. Aku pun nak cite pasal company aku yang mostly ramao staff chinese.

Dulu masa first company, my colleague are mostly chinese. Tapi kalau buat potluck, memang kitorg akan order pizza takpun dorang order dari kedai2 muslim. Rasa sangat terharu sebab dorang pun titik beratkan makanan halal ke tak. Pastu, kalau dorg offer makanan, dorg mesti ckp, 'eh, ni halal tau. I dah cek dkt website jakim.'. I love you la colleagues.

Company srkg pun camtu. Hari tu dorg ajak makan chillis. Aku memang ragu2 nak makan kat situ, sebab dorg kan serve alcohol. Ada je geng2 melayu yang insist ckp halal. Tapi bagi aku, kalau aku ragu2, baik tak yah.
Pokok pangkalnya, kalau ko rasa tak selesa nak join, maybe ko boleh suggest restoran2 urban tapi halal.

soursop_juice99 replied at 24-12-2015 07:39 PM
Salam tt. Aku pun nak cite pasal company aku yang mostly ramao staff chinese.

Dulu masa first com ...

bos aku  jenis suka ckp.. ini halal, xdak babi.. dia syik ckp jgn risau, kita paham xkasi u babi,, tokong atas  tengok kita..kita pon xbrani tipu2..tokong marah.. tp aku rasa bos aku xphm konsep halal haram ni.

Company kau ni bkn shariah compliant kan? Biasa culturenya sebegitu...kata staff dlm dept majority muslim, 10 muslim 4 indian....takkan time potluck 10 org ni langsung x bwk makanan sampai takut nk makan langsung then terpaksa beli pizza...kalau dah ramai muslim patut pakat2 semua bwk makanan, so takde lah nmpk korg x sentuh yg non muslim punya sbb byk pilihan....dorg dah tolerate korg x pi restoran pun dh cukup baik...ni potluck pun jd isu....yg aku nmpk yg muslim pun x bersatu hati.... prejudis sepjg masa tukar hadiah pun jd masalah...then menghrpkan non muslim kena patuh dan faham keperluan korg...

Dan mngr melayu urban tu, position dia as mngr dah tentu nk kena hbgn dgn boss, jaga staff....aku nmpk dia try nk get everybody together maybe melihatkn perangai staff sekor2 cam gitu....bab dia mkn halal haram tu hal personal dia tak perlu nk audit apa dosa dia...yg penting sbg pekerja yg dibyr utk bekerja, mainkan lah peranan sebaiknya....bila bekerja staf2 keliling tu dah ibarat mcm jiran tetangga....korg jumpa 9 jam sehari, 5 hari seminggu...why not let loose sikit, jaga peribadi pd masa yg sama tunjuk cth sbg muslim yg bertoleransi dan terbuka minda...kalau x boleh jugak mmg kena quit dan cari company patuh syariah...

Weh company aku skng ni 98% melayu islam tp ade je tukar2 gift, office deco pun merry xmas. Tp, next week ade la dorang nak buat sambutan maulud nabi. Buat selawat etc. cuma deco2 ke arah maulud nabi tu xde la pulak