CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: leon_mclaren78

Boss urban - matlamat menghalalkan cara kekdahnya

very the pprt tt oiiiii...

kalau ur inddian boss n keleg boleh tolerate u xdtg time celebration n snggup pulak buat anor potluck utk 3 org yg very the pprt ni asal u xleh hormat n appreciate?

loosen up sikit n open sikit mind tu..mcm mn la u bergaul dgn keleg non muslim u kalau mcm ni u hndle tht situation?

Edited by Pelindung at 25-12-2015 06:39 PM

eh.. nko cuba buat experiment boleh? masa kat kerja, nko pakai kopiah atas kepala. simpan janggut sikit, tukar imej kasi ada aura cam lebai. meja kerja pun bagi nampak aura tu. mesti boss urban tu rasa ngeri nk ajak nko gi tempat mengarut lagi.

lebih kurang pakai cam gini...

leon_mclaren78 replied at 22-12-2015 08:05 PM
okey...ramai yg salah anggap why ai bersikap mcm ni. so ada baiknya ai bg pencerahan sket.

Utk ma ...

sian tt, persekitaran keje xsonok, nk keje pun xgembira..
nak pi keje pun malas kan,tgk muka boss pun menyampah..

ot jap;;;;;
hahahaha..ni bukti keje swasta pun mengular,
selalu org kutuk pekeja gomen...
ksmplnnya...sama je, yg bezakan..sikap dan pendirian memasing...

Edited by Hana at 27-12-2015 01:14 AM
leon_mclaren78 replied at 22-12-2015 08:05 PM
okey...ramai yg salah anggap why ai bersikap mcm ni. so ada baiknya ai bg pencerahan sket.

Utk ma ...

Seterusnya yg duk pegang title manager ni semuanya x layak langsung pegang jawatan tu... sbb tu la staff2 kat sini semua lemak berkirim... office hour start kul 8:30 pagi... manager2 dtg dkt kul 9:30... staff2 bwh ada yg berani dtg kul 10...malahan dispatch pun selamba dog masuk kul 10:30 pg...tp x de sape nk amik tindakan. Pastu waktu balik patutnya kul 5:30, tp manager berkejaran balik kul 4:30 ptg. Blk kul 3 ptg pun penah.

err..mcm best aje tempat keje ko ni. boleh masuk kul 10am. hua hua hua hua. pastu balik kul 430pm.  wow..heaven.
aku selalu pikir, kalau chow dari ofis 430pm, baru la selesa sket aku nak buat keje2 umah, termasuk nak masak simple2, pastu tak stress hadap jem.

nak apply keje kat sini leh?

aku suka bila semua pekerja adalah pemalas. hahaha..aku suka.

err..aku sukar nak bagi pendapat sebab aku nie penah makan kat chilis.
sebab utk zaman gawat nie, dah terlalu mahal utk makan kat chilis. terpaksa la makan kat restoren melayu yg hidang western utk save cost.
tapi, restoren melayu,tak berani nak order beef or lamb chop sebab tau, orang melayu sama ada masak takde umph atau nanti lemak banyak dari daging (utk lamp chop). jadi, utk selamat, order ikan (fish n chip) atau chicken chop aje laa..

mak_wa95 replied at 26-12-2015 01:16 PM
sian tt, persekitaran keje xsonok, nk keje pun xgembira..
nak pi keje pun malas kan,tgk muka boss ...

selagi makan gaji mmg mengular unless buat bisness sendiri.
bisness sendiri -malas/mengular - takde income.
makan gaji - malas/mengular - gaji bulanan tetap masuk.

ala..yu takyah kecik hati bila baca orang2 beria kutuk orang gomen.
orang2 yang kutuk orang gomen tu, biasanya derang ada dendam tu. dendam sebab tak dapat keje dgn gomen.

eh..ai puji yu ni, ada harapan tak yu jadi kabel ai? leh ambik ai keje tak?

masa keje kat company lama dulu staff situ 80% melayu muslim. sambutan2 mcm krismas semua tu memang takda la sebab ramai staff yg kat ofis aku tu jenis yg sangat peka dengan isu haram dan dosa (tapi kalau bab vendor belanja meja berbuka puasa kat hotel laju je setuju lupa nak check ada unsur ragu2 ke tak ). majlis2 kat ofis pun biasanya yg islamic2 sajorkk... bacaan tahlil, bacaan yassin, maulud nabi dll. ada pun tiap2 tahun buat jamuan raya yg grand la kat ofis. selain makan2, acara wajib memang karaoke sampai lebam lah. kalau karok lagu dangdut tu memang ada joget lambak lah juga biasanya aku layankan tengok je la. nak join mmg tak le. makan2 tgk staf2 karok pastu aku blah balik cubicle aku. nanti2 aku terasa nak makan aku turun makan sambung tgk org staf nyanyi2.

Follow Us
i'd work fully chinese environment. i think, this non of big issue. Janji x was was terhadap makanan yg u cekik tu. Kalo dah terasa was was, hukum nya HARAM. Titik.

bab makan saya sokong tt. tapi bab bagi hadiah, tak sokong. xde salahnya bagi2 hadiah. biarlah tak iklhas tapi meraikan majlis la.

Edited by mommymonster82 at 28-12-2015 02:06 AM

Hurm..pnh gak dulu ms keje kt co lama jd gini...
Yg melayu pon sama2 gi menonggang... hurm.pastu bangga2 lak citer... siap hafal2 segala nama2 arak...

Bos siap ckp dorg tu modern malay..me ni konservatif malay...just sbb me xminum arak... whateverlah...
Ada buat mkn2 me join jer...n biasa dlm malysia ni byk jer restoran yg halal tp serve arak..n ada mknan yg dicampur arak dorg akn letak label kt menu..so klu gi tempt gtu me oder jerlah mn2 pon yg xde arak dalm masakn tu....klu gi tempt yg kompem xhalal me oder salad jerlah...n bawa air sendiri sbb me xminum air gas n alcohol apatah lagi....
Klu dorg buat party masuk bar..pub atau disco kompemla dorg xajak me join sbb me bertudung... so ada alasan di situ n dorg pon malu nk ajak sbb me pnh ckp..me xkisah jer nk masuk disco dengan tudung..my bos ckp omg..don't u dare.. jangan buat malu muka dia... so selamat... hahahahaha walaupon me oki tudung biasa2 jer bukn tudung labuh gaya ustajah pon..hahaha...me duk plan kalu dorg paksa jugak me join benda yg bukan2 lagi..me nk jer pergi pkai telekung....

Benda gini xyah emo2 sgt dik..chill n try jer acah2 u follow the flow..tp sebenarnya u buat ikut suka u jugak..last2 dorg sendiri yg give up n serik..then dorg akn start terima u seadanya.. ckp byk pon xguna dik..

Kalau boss dah ambik effort untuk ajak korang yang taknak join party yang sebelum tu, which I can imagine diorang ade mengumpat korang sebab xnak join, aku rasa effort bos kau tu dah cukup baik untuk merenggangkan hubungan  which buat tukar2 gift. anyway bertukar hadiah tu x semestinya bermaksud kau pun sambut krismas.

kalau time raya boleh buat jamuan raya, takkan time christmas tak boleh buat? ni potluck pun jadi isu..seolahnya kau kalau boleh nak perayaan krismas ni berlalu gitu aje tanpa sebarang sambutan atau kau nak diorang just leave you the hell alone? kita kan hidup bermasyarakat.  jangan sampai orang bukan Islam pandang negatif sebab orang melayu ni itu tak boleh ini tak boleh. Berlapang lah dada. Buka minda. Kau kerja lah company mana pun..company besar ke company baru nak bangun ke..benda ni tetap ada. Kalau kau kerja company yg melayu se melayu nya, lain pulak isu nya TT oii. Contohnya macam sexism..company yang terlalu dicontrol lelaki sampaikan kau pakai ape pun diorang perhati tapi bila ade awek seksi lalu semua terjojol bijik mata..tapi katering wajib halal dari makcik Limah sebelah rumah gitu..walau xde chop JAKIM pun. Keje cuci t**k orang dalam toilet adalah keje pompuan ok..lelaki haram buat. Benda ni jadi bila aku suggest helper lelaki cuci toilet lelaki BUT NOOOOO...letak sabun dalam toilet pun boss bising cakap jangan start bagi nanti asyik kena beli..makhluk pengotor masuk toilet tak cuci tangan dengan sabun lakhanat..last2 kena sound dengan HSE suruh jugak aku beli...b***h xleh ajar tapi sebab bos tu melayu, islam, tu je yang penting kotttt....

Anyway berbalik pada topik..cabaran ada di mana2...berhati-hati tapi jangan sampai menyinggung perasaan orang..aku bayangkan TT ni mcm acik2 yang pompang2 kat grup fb Kisah Rumah Tangga tu..gitu la. Orang yg baca semua senyum sinis.

kalo bab makan minum kat bar tu tt cnak join ok la kan..
tapi bab nk buat pot luck pun berkira..  nak exchange gift pun nk berkira ke?

pastu aku perasan tt asik asik nak kutuk manager melayu tu.. ckp dia urban la.. anak2 x reti ckp melayu la..

aku rasa tt yang ada masalah nk mix around ngan officemate. aku bayankan tt ni jenis makcik2 yang jenis judgemental.

Maaf kalo terasa, tapi ini pandangan aku je.

Edited by munchkin at 28-12-2015 11:53 PM

bertukar hadiah tak salah pun. tukarlah sesama sendiri. macam yg di suggest, buku keagamaan cause you lebih pada islamik. tukar sesama lain pun takpe jugak, bukan depa bertukar makanan or alat sembahyang.

pasal pot luck. just because you tak nak share food dengan orang tak bermakna you tak boleh offer food you langsung. masak jelah apa yang you nak makan. jangan makan makanan derang sebab you was was. makan masakan sendiri. just because you tak mahu makan makanan derang, so you tak bawak apa2. apa salah mereka makan your food, walau you tak makan their food.

actually pendapat aku, bila masuk working environment ni kena pandai-pandailah sesuaikan diri..since u are the minority sb orang lain jadi melayu urban, just follow the flow la apa yang boleh.. xkan nak pot luck pun x boleh, exchange gift pon jadi urban..the managers just nak create suasana santai di kalangan staf ja.pasal xmo gi bar tu x pa la kan..

from my experience, selama 6 tahun kerja kat international company, sambutan krismas ni ditunggu-tunggu..bukan atas dasar nak merayakan perayaan agama tu, tp aktiviti yang company buat spjg season tu..ada exchange gift, ada pertandingan dekorasi antara dept..aku siap join ja nyanyi lagu merry x-mas..tu terasa plak aku jadi less islamic..kalau time CNY bos-bos belajan yee sang,,selambe ja aku pun join skali lambung-lambung yee sang tu.pastu aku  balik la workstation..x makan pun bendalah tu..kita ni boleh ja nak get into the crowd..sendri letak limit la..

kalau gini gaya tt..harap cari la company lain..yang lebih sesuai dengan jiwa.lagi bagus mai dok masuk keje gomen ni.. now aku dah keje gomen ni, tunggu hari jumaat je la nak makan pot luck..tunggu raya je la nk buat jamuan raya..haha...dulu kat pvt..women's day la, friendship day la..boxing day la...best wooo... meriah..

bestnyaaa..ada jugak meriah dgn kawan2. aku sorang sorang sambut xmas kat opis

Aku pun kerja dengan kompeni cina. Ada yg ramai cina, ada jugak yg ramai melayu. So far, sekali je keja yg mana aku keja dgn kelig ramai melayu & kat situ la yg paling kejap. 8 bulan. Aku tak boleh pegi dgn environment yg orang lembab. Kakak2 yg dah 20 tahun keja tempat yg sama, boleh imagine tak perangai diorang macam mana.

Terlalu selesa. Kesian aku tengok budak baru masuk kerja, kena suruh kemas stor, kena hantar barang. Gaji, 3k++ tak tipu. Last budak tu berenti. Tak banyak dapat belajar dia kata.

Kompeni sekarang, CEO dia rajin bawak pergi makan. Dan tiap bulan kalau ada harijadi staf, dia akan kumpul & samada beli kek bawak ofis atau angkut semua pegi makan. Pegi pun bukan bar ke apa ke. So far CEO tu masih concern bab tu. Surau pun ada kat sini.

Raya puasa, dia akan minta staf islam deko cara melayu. Deepavali, yg hindu pulak deko cara dia. Krismas baru-baru ni, beli pokok krismas, letak hadiah dummy bawah pokok.

Tak de pun isu bagi aku. Kalau TT keja kat opis aku ni mau meroyan TT tengok deko deepavali krismas bagai

Kat opis aku ada sorang India ni asyik komplennnn....je. Dah la berkira kerja. Baru mintak tolong sikit, dah cakap pasal gaji. Hello, kau nak increment tapi belum apa-apa lagi dah ckp pasal gaji. Bila org mula ignore dia, tak mintak dah tolong dia buat apa-apa dia claim semua org tak suka dia, pilih bulu.

Sebijik mcm TT.

Yg ni pun kerja ko bermasalah? Cuba la belek diri, mungkin ada yang tak kena.
Kadang2 kita punya expectation ni terlalu tinggi.

Contoh cita-cita nak pakai baju kecik, beli tak muat pakai. Salahkan baju kecik padahal tak sedar diri gemuk.

Dah tau gemuk bukan nak eksesais kuruskan badan.
Pegi pulak cari baju kecik brand lain dengan harapan ko muat.

Company aku ni rasanya skrg 50% Melayu. Boss cina dua org. Lelaki dan perempuan. Urban. We celebrate CNY with our own style (karaoke or angpow run), raya (makan2 and everyone pakai baju tradisional), deepavali (just deco je) and Christmas (mmg buat event makan kat luar, and main games, tukar hadiah etc).

Kalau bab makan, every friday kitorg take turn bawak breakfast. Kalau kena time chinese yang kena bawak, dorg akan beli asing for us muslim. Aku mungkin kurang religious, tp ada sorg ni dia mmg religious, tapi dia let loose and join us for christmas event. Exchange gift semua. Makan dia mmg tak was was sebab semua dekat office mmg menjaga order makanan dari mana. Chinese pun faham yang dorg tak bawak home cooked meal to us dekat office.

Tapi apa2 pun baca bismillah sebelum makan yer.

cycra replied at 29-12-2015 11:51 AM
actually pendapat aku, bila masuk working environment ni kena pandai-pandailah sesuaikan diri..since ...

kann nokss...ko buat aku teringat zaman2 muda aku lahh...teringat bos2 dari perancis..jepun..korea..dorang sedaya upaya nak bagi staff happy2...

x sokong bab tukar2 adiah tu
ape salahnye
weols dok co 100% melayu pon ade tukar2 adiah gak
best apee wat potluck sambil tukar2 adiah

dlu iols pnah kje 1 company jepun. bos iols chinese
dinner toksah ckp la.. tiapkali dinner je mst port kat restoran cina
mmg iols x pegi la
pastu ade 1 hari tu bos iols ajak 1 department dtg umah baru die
house warming katenye
so rmai laa staf melayu, china, jepun sume dtg
die kasi duit, soh weols sume beli bahan2 bbq dr air, bahan mentah smpi laaa ke alat2 nk membakar
best gak ms bbq tu.. rase happy sgt
pastu dh nk midnite tu, bos iols kuarkan segala mcm arak
die sesame die la minum
pastu iols dengar die ckp kat sorg budak sabah muslim nie (lelaki)
die kate "eh u sharan tak mau minum ka?"
then bdk sabah tu geleng2 pale smbil sengih2
"nape u malu ke sama itu u pny kwn2? come join maaa.. kita kan sudah biasa minum sama"

chettt..