CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 11181|Reply: 61

geramm..............

Edited by makkenits at 25-2-2016 03:36 PM

background skit - aku ni anak sulung drpd 5 adik beradik... aku dan adik no.2 dah keja with good income, adik no.3 aku pun ok tp since dia lelaki of course la bnyk tanggungan.. adik no.4, lelaki tp keja terumbang ambing lagi wpun umo dah 27 thn.. adik yg bongsu tgh buat diploma..

masalah aku bermula bila aku n husband beli umah.. x siap lagipun tp kena planning dah la bab bajet renovation dan commute lps ni sbb umah ni jauh skit dr umah aku dok skrg ni (umah di kwsn skrg harga melampau).. husband aku ok la sbb dia blh claim minyak n tol.. aku ni masalah sbb skrg ni pun bajet minyak aku RM50 seminggu dan tol RM 30 seminggu.. once dah pindah ke umah baru, bajet minyak mesti jadi 2 kali ganda dan tol pun makin bertambah.. so, aku cadang nak tukar keta lain yg jimat minyak.. bajet aku vios atau honda city sbb skrg ni pun aku guna preve.. xde la drastik nak amik keta yg lg mahal ke apa pun.. n jimat skit in d long run since bab tol tu mmg xleh nak ngelak bayar dah.. aku ni nak elak hutang bnyk, so aku cdg nak jual la keta yg aku guna skrg ni dgn lagi 1 keta yg aku tinggal di kampung.. keta di kampung tu jenis manual, x sesuai dgn tmpt tinggal skrg aku ni yg sentiasa jam.. lenguh kaki aku weiii!!! so, bila tinggal di kampung tu, aku suruh mak aku guna je la wpun sbenarnya aku dah beli viva kat dia sblm tu (viva tu adik yg tgh buat diploma rembat kat dia).. aku agak blh gak dapat dalam RM 55k kalo jual 2 keta.. so kalo buat loan keta pun just dlm RM 35k je.. semua keta ni dah xde loan... so, aku pun xde la nak kena byr blk kat bank ke apa...

bila dgr je cdgn aku nak jual keta di kampung, mak n adik aku yg no.4 tu trus marah aku.. mak aku x bagi jual sbb adik no.4 nak pakai.. pdhal 1 sen pun x pernah hulur duit kat aku.. road tax n insurance pun aku yg maintain wpun dia yg drive keta tu..even saman pun aku kena bayar.. sblm ni aku cadangkn nak jual keta tu kat adik.. RM 18k (current price value dlm RM 20k lebih skit) n byr bln2 tanpa perlu buat loan pun.. tp dia kata mahal.. bab viva tu, mmg xyah sebut la.. nama je atas nama aku, tp dah jadi harta adik aku yg bongsu tu pun (x kisah sgt sbb dia still study n course dia mmg lebih sesuai ada keta) .. skrg ni, mak aku suruh aku amik keta yg takat aku mampu je.. hal ni la buatkan aku kecik ati sungguh... sbbnya aku ni nama je gaji ok, tp duit keluar pun bnyk bila dah kerja x tentu masa n kos commute/traveling pun bnyk... so, nak save la setakat mana yg blh.. n sampai bila nak support adik aku tu.. kalo br lps abis bljr, setakat sethn 2 sementara nak dpt keja tetap tu blh la aku consider gak... tapi ni dah brp tahun???!!! keja memilih... aku suruh apply keja gomen (skrg ni spa mmg nak cari org background teknikal) or bdn berkanun tp sbb ideologi politik dia tu, dia x mau ada kena mengena dgn gomen lgsg.. eh...hellooooo kalo ko dpt keja tu pun, ko bukan tlibat sebagai decision maker pun yg x mau apply lgsg keja gomen... any changes u want to make in this country political scene, time PRU la je peluang ko pun.. pangkah le bulan bintang ke apa... tp bab kehidupan harian ttp kena go on.. ingat org gomen semua pangkah dacing ke?? ni x, dok harap keja mekanik n kontraktor yg kekdg cr je alasan nak potong gaji ko.. n bila kena potong, trus bhenti... keja lebih masa skit pun, bhenti... suruh apply sykt swasta yg stabil skit, x nak.. mana nak stabil ekonomi diri sendiri... gf tu nasib baik setia tunggu dia pdhal si gf dah stabil keja pun... aku takut kalo minah tu jenis lurus betul, alamatnya minah tu jadi andartu la tunggu adik aku ni... bila ditegur, naik angin... ni la yg org kata bodoh x blh diajar...

n skrg ni x psl2 plak aku kena amik hutang lebih if aku really nak amik vios atau honda city.. nak beli axia atau yg sewaktu dengannya mcm x sesuai sbb aku suka drive sendiri bila outstation.. x best nak pecut keta 1.0 bbanding 1.5 or 1.6 geram aku weiiii sbb aku tau ada alternatif lain yg blh buatkan hutang aku bkurang!!!!! ikut ati nak je aku rampas keta kat kampung tu tp lps ni mmg aku jadi mangsa makian je la plak..

Edited by kentel at 25-2-2016 11:53 AM

weh...keputusan ko beli kete sbb "x best nak pecut keta 1.0 bbanding 1.5 or 1.6"??? skrg ni senang je...ko da ade kete, hadap la sikit beban minyak...skrg ni sbb kau nak jimat minyak, pastu kau bukak hutang lain?? skrg ni org smua gigih nak tutup hutang, kau plak gigih nak bukak hutang baru..cuba pikir, dari kau monthly spend duit utk kereta, baik kau save utk renovate umah tu weh...

anyway pasal viva kat kg. tu, suggestionnya senang je, kalau betul xnak tanggung dah saman ke apa ka, tukar hakmilik...letak grant nama abg ko tuh...tukar smua nya...sbb lps ni, kalau kena saman ke apa ke, x renew roadtax dgn insurance, tu hal dia..p lantak la dia...pasal ideologi adik ko plak, jujur lah..aku cakap adik ko minda PPRT berkerak...so xkan boleh ubah bila minda kerak dia dok sembang pasal ideologi politik...

Sian u... emmm, better hold dulu la plan beli kete baru... nk masam2 muke ngan family mmg tk best...

Rase nye kategori nk beli kete baru ni "kehendak'' bkn ''kep[erluan''... so, bile family dah cool u ambik la blk kete kat kg tu...

if i were u, i took the car. if they refuse to give, i'll stop paying for the road tax & insurance. Lantak lah nak maki ke apa..anyway u r the big sister...show yr power... he he..

kentel replied at 25-2-2016 11:50 AM
weh...keputusan ko beli kete sbb "x best nak pecut keta 1.0 bbanding 1.5 or 1.6"??? skrg ni senang j ...

ye la.. aku pikir nak beli keta lain sbb kalo aku dpt jual 2 keta ni, hutang pun xde bnyk sgt brp ratus je pun.. lima tahun settle... kalo x tukar, setiap bulan aku kena bajet minyak m300 n termasuk kerosakan yg lain (preve aku selalu prob) sampai bila2.. kalo tukar, aku save skit minyak wpun tanggung hutang utk 5 tahun dan setahu aku, after sale service toyota dan honda is much better than proton.. n lps 5 tahun, dah ada duit extra... bab maintenance pun xde susah hati sgt... harapnya xde dah insiden aku gi ngamuk kat service centre kalo aku dpt tukar keta brand lain... bukan aku pandang rendah keta 1.0 tp bg aku my car is my sanctuary.. time aku gi n blk keja adalah tempoh aku bertenang dan relaks.. dah penat keja, why not aku treat diri sendiri dgn keta yg aku mampu beli IF org lain x kacau plan aku tu.. harta aku kot.. ikut suka la aku nak jual ke apa.. bab bajet reno tu mmg aku dah set aside pun.. xde kacau dah bajet aku nak tukar keta baru..

bab viva yg bg adik aku tu, mcm aku kata, aku x kisah sgt.. sbb dia still study n bukan sng nak usung drawing n model dia dgn moto.. cuma yg dah abis study brp tahun n x blh nak keja ttp ni yg masalahnya.. nak keta best tp aku tanggung semua.. x aci la... kalo aku tukar title keta tu kpd dia, mmg xde harapan dah ler nak dpt duit lgsg drpd dia.. mmg aku bkira bab duit keta tu sbb apa2, mak n adik akan cari aku.. drpd aku kering poket gitu aje, baik aku jual n aku sendiri dpt benefits guna keta baru.. lagipun sampai bila adik aku tu nak idup senang lenang tanpa usaha.. dah blh jadi bapak org kot...

sribayu replied at 25-2-2016 12:17 PM
if i were u, i took the car. if they refuse to give, i'll stop paying for the road tax & insurance.  ...

aku dah buat 2 years ago.. abah aku bising sbb adik aku ttp bw wpun xde insurance n roadtax.. abah aku kata nanti kalo jadi apa2, aku gak yg kena sb x tukar nama.. n kalo tukar, mmg aku xleh buat apa2 dah le hatta tuntut byrn bulan2 drpd adik aku...

Follow Us
Edited by kentel at 25-2-2016 12:30 PM
makkenits replied at 25-2-2016 12:24 PM
ye la.. aku pikir nak beli keta lain sbb kalo aku dpt jual 2 keta ni, hutang pun xde bnyk sgt brp  ...

so pada aku, skrg ni tunggu adik bongsu kau tu habis blaja...since dia nk pakai kereta kan...?habis dia blajar, suruh dia pulang dkt mak ko...skrg ni ckp dgn mak ko, MK da blikan kete dkt mak, so skrg ni tugas MK da habis...since MK sndri anak pompuan, xkan MK yang nak tanggung hidup adik laki tu...lagi pun dia laki..pandai2 lah berdikari, let say if ko nak ambik la kete tu la...lagi pun kan, geran kete tu kat kau, boleh je buat pekak n proceed jual kete tuh...

Minami2013 replied at 25-2-2016 12:16 PM
Sian u... emmm, better hold dulu la plan beli kete baru... nk masam2 muke ngan family mmg tk best... ...

xde istilah blh ambil blk even if if aku hold dulu nak beli keta baru..

kentel replied at 25-2-2016 12:29 PM
so pada aku, skrg ni tunggu adik bongsu kau tu habis blaja...since dia nk pakai kereta kan...?habi ...

Adik pompuan bongsu aku yg guna viva tu xpe.. lmbt lg nak abis.. aku ok je dia nak guna.. mak aku pun dah dpt keta br.. ayah aku belikan... tu aku nak amik blk myvi aku yg adik lelaki aku guna tu.. sbb aku dah tanggung his life for d past several years kot... time for him to grow up n time for me  hidup selesa skit

in that case, balik kampung ambik keta tu...settle masaalah. sapa nak marah kalau u ambik...yr brother.?..hmmm...biar dia sedar sikit.

sribayu replied at 25-2-2016 12:51 PM
in that case, balik kampung ambik keta tu...settle masaalah. sapa nak marah kalau u ambik...yr broth ...

Aku malas nak tgk mak msm muka dgn aku... n adik aku jenis panas baran... satgi mak aku yg kena dgr dia naik angin..

kalau malas, x da isu nak jual 2 keta to get 1 new car...just sell preve to buy the new car. anyway, bila nak beli keta baru, cuba tanya kot theyol ada offer 3 or 5 yrs free maintenance or 100,000km, which ever is early.

x semesti nya honda or toyota je...i think VW and Nissan ada offer ni.

makkenits replied at 25-2-2016 12:37 PM
Adik pompuan bongsu aku yg guna viva tu xpe.. lmbt lg nak abis.. aku ok je dia nak guna.. mak aku  ...

ambik jela myvi tu....let say kalau kau nk jgk la dgn kete tu....

dugaan .. jadik anak2 yang atas nie memang banyak dugaannye  

nampaknye adik TT yg no.4 tu memang anak mak apak la ye ...   

laki .. 27thn, lebih kurang same dgn adik aku jek ... cume bezanye die kerja tetap tapi boros ... nak beli kereta viva pun x lepas, jadik aku belikan boss aku perdana sebijik & wira boss aku bagi pada die ... tiap2 bulan mesti ade jek mintak extra poket money .. lama2 aku sergah jugak la, basuh cukop2.  

kadang2 kene bertegas jugak ... tgk keadaan, mcm kes adik TT nie memang dah over ... straight to the point jek, beli kete TT or TT jual jek ... bior die belajar berdiri atas kaki sendiri, sampai bile nak makan berak tanggung jek

If i were you, i halal kan je kereta yang u dah sediakan utk family u tu.. afterall, bukan utk kegunaan orang lain, family u jgk kan.. lagipun, if u take that car, then lagi worst adik u nak pegi carik keja knowing dia yg dah sedia malas tu. Ataupun in other options, buat macam forumer atas cadangkan utk tukar nama so atleast u dah tak perlu byr roadtax insurans and if anything happen, let him settle it. U dah save some money dekat situ and u clear dari kena saman ke apa ke.

Lagi satu even u trade in kereta preve je n beli kereta baru pun ok apa u are still not paying too high. It's either u tukar keje dekat dgn rumah ataupun rumah yg dah siap u bagi sewa and u maintain staying dekat rumah sekarang. If not, then u have to sacrifice your time and money utk travel long distance. Travel pagi2 sebelum subuh, no traffic n aircond xperlu bukak. balik bulak try avoid peak hour. Itu lah daily routine i dulu bilamana rumah 35km away from the office.

Amik je balik keta tu. Kalau dia nak suruh dia bayar bulan-bulan.

Aku pakai keta kakak aku pun bayar bulan2 plus duit roadtax, servis, repair byr sndri.
Bila aku dah beli keta, kena gak pulangkan balik.

Kalau rasa adik tu tak boleh nak bayar , amek je balik. Bagi je alasan pape. Nak pakai keta best2 orang tanggung buat apa. Buat sakit hati je,

sribayu replied at 25-2-2016 01:02 PM
kalau malas, x da isu nak jual 2 keta to get 1 new car...just sell preve to buy the new car. anyway, ...

aku cari keta 1.5 yg jimat minyak je skrg ni.. member bnyk rekemen vios n honda city

Jajabeans replied at 25-2-2016 02:18 PM
If i were you, i halal kan je kereta yang u dah sediakan utk family u tu.. afterall, bukan utk kegun ...

kalo famili aku susah, mmg aku pejam mata je halalkan kat adik aku tu... tp actually kat umah tu, ada 1 keta extra yg jarang guna... mak dah dpt saga baru.. abah lebih suka bawa keta klasik dia.. so, if adik aku nak gi cari keja, blh je guna accord yg still baru ty.. bukan abah aku nak bising pun.. tp tu la, keta aku gak yg dia berkenan

aku ni mmg xde harapan tukar keja kat tmpt baru.. nak kena gi lg jauh lagi ada la... ansuran umah baru rm1.8k.. tp x berbaloi buat rental sbb sewa situ just around RM600 n meanwhile kena sewa umah skrg yg RM1k sebulan.. mmg skrg ni subuh dah keluar, tp time blk ni, even kul 7 lebih pun still merangkak jem.. jarak current house pun just 37km tp plg cepat sejam setgh baru sampai umah.. bila pindah nanti, mau jadi 2 jam.. tu psl kena bajet skit bab minyak.. ye la, nak merasa gak beli umah sendiri.. xkan sampai tua nak sewa umah org... kalo trade in preve shj mmg boleh.. tp hutang lebih skit la..  mau dkt RM1000 sebulan kot byr keta.. kalo jual 2 keta, ansuran bulanan lebih kurang RM 600.. bnyk gak beza tu...

amek je la kereta tu... xkan mak ko kejam sgt x paham financial prob ko..

sally03tomato replied at 25-2-2016 03:59 PM
amek je la kereta tu... xkan mak ko kejam sgt x paham financial prob ko..

katanya gaji aku besar.. n aku lak pompuan.. xkan huband x hulur gak kat aku... mmg le dia bg, tp kalo gaji bnyk n duit bnyk keluar x guna gak.. xleh nak samakan dgn gaji abah aku dulu.. sbb dulu brg xde mahal mcm skrg ni.. umah dekat ofis.. xde tol.. xde bayar babysitter.. bab mkn, mak aku dah masak.. aku ni, kalo lmbt sampai, menapau je la kejanya.. time blk lmbt atau keja time weekend, mana leh claim OT bagai.. tp duit babysitter ttp kena tambah.. 2 org anak plak tu.. husband aku settlekan duit umah n sekolah anak2.. skrg ni plak, ofis aku buat peraturan pelik.. dulu, ofis tlg belikan tiket flight kalo perlu gi oustation.. tp skrg ni, kena beli sendiri n claim kemudian.. kalo sebulan 4 kali beli tiket, mau x pokai aku..  x termasuk duit hotel, etc lagi... bila cerita bab tu, mak aku suruh mengadu je kat hq.. tp tu arahan hq... nak ngadu kat sapa lg... nak cari keja lain pun bukan senang...