CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4738|Reply: 16

Keadaan ekonomi ekarang ni, elok study atau kerja?

Salam/Selamat Pagi/Konichiwa,

aku nak tanya sikit la, sebab aku tgh hot ada anak buah aku abis diploma tak nak sambung degree, nak kerja terus, alasan tak nak berhutang PTPTN, dia kate zaman sekarang yg grad ada degree pun belum tentu dapat gaji berbaloi, nanti gaji habis bayar hutang je, baik mula kerja dari sekarang, sambil berniaga kecil kecilan dalam empat tahun banyak juga dapat kumpul nanti, itu alasannya, aku nak sound lebih2 kang dia tak nak cakap dengan aku,

Oleh itu, aku nak tanya la porumer2 yang ada peluang sambung study buat degree tapi tak nak sambung study, sebaliknya kerja, apa alasan korang, kalau korang dah lama kerja, korang menyesal tak buat keputusan tak nak study tu dulu? ada rasa macam "kalau aku tau, elok aku sambung buat degree dulu?"

Lepas tu aku nak tanya jugak, porumer2 yg dah ada degree, dan dah kerja, ada rasa menyesal tak buat keputusan nak study dulu? mungkin sekarang walau dah ada degree gaji cukup2 makan je, kena bayar PTPTN etc, ijazah tu tak berbaloi dengan duit yang guna untuk belajar dulu dan sebagainya.

Anak buah lelaki ke perempuan? Emmmm, once dah keje susah nk sambung study semula... tapi if die dah insist nak keje, bagi je la keje... cuma bgtau die, sampai satu tahap die terpaksa compete dgn degree holder... cth nye untuk kenaikan pangkat...

kalo dpt further better further

sbb kalo dah keje esok ke kawen mmg liat nak further

kalo bleh further la smpai master ke phd if berupaya

then baru pk psl keje

just my twenty cents

Anak buah aku ni lelaki, ni susah budak bila dah rasa pegang duit gaji, dia rasa macam dah tak best nak study lagi, may be aku suruh 2-3 member aku yg baru buat degree part time kat OUM lepak dengan budak ni slow talk kasi cerdik sikit, bagi dia tahu bila dah ada family macam mana azab nak bagi masa study & family.....

the best pada pendapat saya ialah, bekerja setahun atau dua, kemudian sambung buat degree. bila dapat ijazah nanti, dia dah ada advantage dr graduate yg lain sebab dah ada experience keja...
btw, dip dia nih dlm bidang apa?

ni sbijik cam kes adik cassio je ni.

ekceli dua2 ada baik buruk. tapi bak kata forumer yg komen atas cassio ni, elok juga kerja dulu sbb kalo study takde motivasi pun tak guna. result nanti cincai sgt macam xmembantu juga. lagi2 kalau kena paksa study course yg dia tak minat.

TAPI mengikut experience cassio sendiri dgn kawan2...dorg byk rasa nak kerja dulu pastu bila dah bertaun kerja komplen plak kenapala dorg tak sambung trus masa dpt offer dulu. skg depa ada yg dah kawen..ada yg rasa macam terlewat. cassio plak dah sambung tapi cassio jugak rugi dari segi xde pengalaman kerja cam depa.

terpulang kat minat in the end. why not kerja sambilan sambil buat part-time kalo rasa boleh sahut cabaran? hehe

Follow Us
phonon : anak buah aku ni business studies je, itu yang jugak pandai menjawab tu, nak hidup senang tak perlu study tinggi2, kene rajin je, siang keje makan gaji malam buat bisnes, slow slow bertapak dari bawah,  bla bla bla, rasa nak bagi penampor pun ade jugak.....sekarang keje kat fast food (tapi dia ni memang rajin dan ligat la, ada gerai burger share dengan kawan dia, ada viva jadi kete sewa kat budak u)....

cassio : itulah, aku rasa nak suruh parents dia tengok OUM boleh masuk tak....ke OUM ni utk mature students dah ade pengalaman keje baru boleh masuk OUM....pikir2 betul jugak nak paksa nanti satu sem dua sem dah kena tendang buat rugi duit je....

kalau ada rezeki sambung belajar, better sambung je

Bg aku, aku rasa better kerja dulu, cari pengalaman. Ni aku nk cerita bukan tujuan riak ke apa just nk cerita situasi sebenar. Aku habis form 6, tak sambung study terus kerja dengan gomen gred 17 je pun, PSH.  aku kerja setahun setengah, then apply kerja baru di bank (bank berkaitan kerajaan jugak) alhamdulillah berbekalkan pengalaman aku kat tempat lama aku dapat kerja tu. Gaji pun ok sangat sebab ada pengalaman. Pastu officer tempat kerja sekarang bgtau, nanti dah cukup kerja 3 tahun, boleh apply degree pjj then diorang yg support.

Sebenarnya aku bukan budak pandai pun, STPM pun biasa2 jee so mungkin bg aku ni yg terbaik. Tp kalau budak yg dah memang cerdik, minat belajar, terpulang la kalau nk sambung study dulu then kerja. Apa pun, kita yg bertanggungjawab dgn jalan yg kita pilih.

Salam

Kena bayar ptptn?
Bagi sy lebih elok bisnes daripada kerja mkn gji.. ..
dengan pandai bisnes di internet boleh byr blik ptptn tu
Ataupun bljr teknik jana wang d internet blh jdi lbih baik dripda krja dgn kelulusan degree......contohnya belajar jana duit d site ni >>>> http://www.sistemduitcepat.com/?ref=isayafi7

cakap kat dia macam ni:

study 3-4 tahun jer. keje nanti 30 tahun lebih. tak de bezanya lambat keje/meniaga 3-4 tahun tu. bodoh!!!

jangan lupa bodoh tu sebab 10 tahun lagi kau boleh ungkit balik.

dalam keadaan ekonomi sekarang kalau dah ada diploma n dpt kerja dlm bidang yg dipelajari tu better kerja dulu...situasi dinegara kita skrg org ada dip bersepah mcm spm je..majikan bila nak cari pekerja antara org ada degree n experience dia akan pilih yg experience.belajar InsyaAllah bila2 boleh sambung..nak dengan x je..tp pengalaman kerja berapa ketul sijil kita ada pun x menjamin pun blh dpt keje ikut kelayakan..just my 2cent

Tentang hal ini baik bekerja dulu, tapi galakkan dia bekrja sambil belajar sambilan sebab dia akan dapat best of both worlds. Dia akan ada pengalaman kerja dan pastinya pada masa yang sama segenggam diploma atau ijazah yang diiktiraf.

Kerja je la klau dah x minat.

kalau senang dapat kerja.. kerja je dulu.. sambung belajar part time bila dah stabl sket
tapi kalau mmg nak cari lecturer elok je terus sambung belajar

I setuju dengan pendapat semua.
Tapi sebagai lelaki dia kena ada lebih siki. Minta maaf kalau mungkin ayat i ni ada y terasa.
Reality nye macam tu. Zaman sekarang, ramai sangat-sangat orang y dah ade diploma pun struggle.
Better sambung and bertahan utk few years aje. Kalau nak pegang duit, sambil study sambil business. Mesti boleh punya.
Bukan ape, i cakap based from experience. Ade kawan tu keje government, nak naik pangkat, ptt dh blh naik tp dpt kt kwn dia y baru je masuk sebab kwn dia ade degree.
Memang sedap pegang duit, tapi this is for 5-10 years in future. Lagi lah dengan ekonomi pun x menentu. Dengan nanti nak kwen nya lagi. Pesen mak pak mertua sekarang tengok cert & duit.
But at the end, pilihan dekat tangan anak sedara u sendiri.
Kita hanya mampu nasihat and support apa-apa y patut je.

kalau da tade minat nak sambung balaja..takut blaja pon tak lepas2, tapi itu la yg terbaik..keje pon blom skrg byk yg kontrak2 je..tak bole nak jamin..ade ilmu insyaAllah bole pegi jauh