CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: flowerkatak

ke sana ke tak perlu

semalam aku dengar Ikim.FM

ustaz cakap, antara hutang dan derma, habiskan hutang tu dulu.. baru derma..

tak sure dari konteks ibadah.. tapi better habiskan hutang dulu kot

Edited by pawie at 18-3-2016 09:49 AM

saya nak perbetulkan ayat ini
"aku tau umrah tu tak wajib, tapi hati aku tak tenang je terbayang2 keindahan di sana,buat ibadat di sana..klu tak pergi aku terbayang2,teringat2."

Ibadat umrah adalah WAJIB - ia wajib untuk kali pertama sahaja.....dan sunat untuk seterusnya. sama juga dengan haji.

fahaman ini berlaku disebabkan kita telah terbiasa...sebab dulu orang menunaikan haji dan umrah pada masa yang sama.....dan kita melihat haji itu wajib dan umrah itu sunat.....pada hakikatnya...kedua dua perkara adalah wajib.
memandangkan situasi sekarang......kuota menunai kan haji yang terhad.....ada yang terpaksa menunggu sampai 70 tahun untuk menunaikan haji....maka yang paling baik dan mudah dengan suasana sekarang.....maka kita kena pecahkan ibadah tersebut pada 2 waktu yang berbeza (bagi yang berkemampuan)...kerana haji ada masa dan waktunya....manakala ibadah umrah boleh dilakukan sepanjang tahun.

ini pandangan saya

1. ibadat umrah dan haji adalah wajib
2. membayar hutang adalah wajib.....

yang mana nak pilih dulu.....
1. kedua dua perkara.....mempunyai tempoh masa yang panjang untuk dilaksanakan......

so...terpulang kepada .awak nak pilih......jika awak pilih no 1...pun boleh atau no 2 pun boleh....
sebabnya...awak berhutang dengan bank....ia adalah hutang berjadual....ada tempoh masa..dan nilai yang perlu dibayar....tanpa terputus setiap bulan. andaikata ada hutang yang melibatkan individu....awak wajib bayar sebelum mengerjakan umrah.

saya  syorkan.. awak  mengerjakan umrah...rumah yang paling diberkati di dunia...mudah mudahan bila pergi disana...rezeki awak bertambah...dan dipermudahkan segala urusan kehidupan.

tiramisuu replied at 17-3-2016 10:37 PM
Hutang- wajib. Umrah- sunat. Bahkn haji pn wajib jika berkemampuan shj dan ada belanja utk org yg di ...

Agreeeeee!!!

pawie replied at 18-3-2016 09:13 AM
saya nak perbetulkan ayat ini
"aku tau umrah tu tak wajib, tapi hati aku tak tenang je ...

Berminat dgn statement ni.
Any reference yg stated "wajib" utk umrah?

Edited by pawie at 18-3-2016 11:21 AM
Innrukia replied at 18-3-2016 11:07 AM
Berminat dgn statement ni.
Any reference yg stated "wajib" utk umrah?

وَأَتِمُّوا الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ للهِ

“Dan sempurnakanlah ibadah haji dan umrah kerana Allah." (Al-Baqarah: 196).

Note :Umrah juga fardhu, seperti haji sehingga hukumnya adalah wajib bagi orang muslim.
Demikian menurut pendapat yang lebih nyata dari Imam asy-Syafi'i, Rahimahullahu Ta'ala; yang didasarkan pada  berfirman diatas

pawie replied at 18-3-2016 11:15 AM
&#16 ...

Berkaitan kes tt ni, dgn keadaan yg berhutang apakah dia patut dahulukan umrah/haji? Sedangkan tt dlm kategori tak mampu, keliling dgn hutang sampai ganggu ketenteraman jiwa?

Follow Us
Innrukia replied at 18-3-2016 11:41 AM
Berkaitan kes tt ni, dgn keadaan yg berhutang apakah dia patut dahulukan umrah/haji? Sedangkan tt  ...

kalau ikut permahaman iols, hutang yang boleh dibayar macam hutang sedara mara, hutang dengan kawan, hutang  mana yang boleh dibayar secara terus, langsaikanla... itu sebabnya dalam persiapan nak buat haji umrah, kalau boleh bayar hutang peribadi atau minta pada orang yang kita berhutang tu di halalkan hutang.. dengan bank mmg la tak boleh nak mintak halal kan tapi kalau kad kredit kita boleh langsaikan terus, langsaikan la.. tak yah bertangguh.. sebab kalau tak bayar walaupun kita mampu, interest bertambah.. dari mampu pergi haji/ umrah , terus jadi x mampu langsung

hutang berkala macam hutang kereta, hutang rumah mmgla tak dapat / upaya nak bayar lump sum, jadinya dibolehkan tunaikan haji dan umrah..

Edited by pawie at 18-3-2016 12:22 PM

hutang banyak kategorinya......
kalau hutang berjadual, seperti hutang kereta, hutang rumah..atau hutang bank...yang kita bayar setiap bulan....dan ada tempohnya dan ada insurannya...maka kita tak perlu risau...sebab memang kita akan bayar...mengikut masa yang telah ditetapkan sebagaimana  perjanjiannya. yang kita takut adalah hutang dengan individu...sebab ia perlu diselesaikan dahulu.

istilah mampu....pun subjective.....ada setengah ulamak....kalau dah pakai smartphone....dia telah dikategori mampu...kalau dah pakai kereta....lagilah..mampu

buat haji atau umrah dulu.....kalau bagus...buat dua dua sekali dalam satu masa....tetapi masaalahnya....haji...quota..yang dibenarkan adalah terhad. kena tunggu sampai 50 tahun..baru sampai giliran...sempat ke....jalan terbaik...kita buat umrah dahulu.....dan masa yang sama kita daftar haji. kalau sampai giliran 50tahun...itu bukan urusan kita...itu urusan kerajaan yang menetapkan tempohnya. yang penting niat kita nak menunaikan haji..itu sudah ada. so umrah wajib kita telah laksanakan.....maka umrah semasa haji nanti...akan menjadi sunat.
anyway....semua itu ada tempoh waktu yang telah  ditetapkan... yang perlu kita selesaikan dan sempurnakan. so laksanakan mengikut kemampuan dan keselesaan masing masing.

contohnya....waktu solat zohor....dari jam 1.30 pm hingga 4.30pm..
ada kata kita makan dulu, ada kata kita solat dulu, ada kata..kita meeting dulu, ada kata...kita tido dulu....but...solat kena laksanakan juga dalam tempoh tersebut. semua itu ikut budi bicara diri masing masing...time bila dia ...sesuai laksanakan solat tersebut

Maksudnye klau kat sini tak tenang so kat sana nanti tenang.

Maksudnye klau kat sini tak tenang so kat sana nanti tenang.

terima kasih yang bagi pendapat untuk aku

Actually bukan hutang dengan org pun. simpanan ada dalam RM7k+duit bonus kalau dpt kira2 dalam RM5k bulan 12 nanti.so total RM12K.Plan nak pergi dlm bulan 3 2017.Ni tak masuk la ada tambahan simpanan sikit start tahun 2016.

Plan asal RM7K tu nak bayar ptptn sikit dlm RM6k so kurang dah hutang PTPTN yg sekarang ada RM20k.Dan RM5k tu boleh bayar kad kredit CIMB tu.habis kan so dah boleh terminate cc CIMB tu.Jadi 2017 dah tak payah bayar kad kredit lagi.

Kalau aku guna RM12K utk buat umrah (RM7k then duit lebihnya utk makan2,beli2 brg kat sana. maybe kena tolong topap duit umrah dia sikit.kalau ada lebih boleh simpan semula) maksud nya still ada hutang2 tu semua yg mana ketat sikit utk budget sekarang,2017 dan akan dtg(ptptn)

Aku tak tahu kenapa tiba2 keinginan untuk aku pergi umrah membuak2 tahun ni..tak pasti seru utk aku,maksudnya Allah panggil aku untuk ke sana ke atau apa..yg pasti sejak aku teringin nak buat umrah ni,aku dah start jaga sembahyang,pakai stokin sebab aku nak Allah tunaikan impian aku dan terima aku nanti..ntah la. Lagipun aku rasa macam nanti akan2 dtg nak melawat2 negara lain,kenapa aku tak pergi mekah dulu.Yg pasti klu Allah tunaikan impian aku ni,aku takkan ungkit pasal kenapa aku pergi buat umrah patutnya aku langsaikan hutang aku.

Tapi memikirkan pasal budget2 ni tu yg aku tanya pendapat korang. Sama ada perasaan aku yg mengada sangat atau ni masa aku untuk ke sana atau aku sebenarnya kena langsaikan hutang2 aku dan pergi umrah nanti2 je (tak pasti bila,tak pasti masih akan rasa perasaan mcm ni nanti2 tu,tak pasti budget akan cukup atau tak nanti2 tu memandangkan kos umrah makin meningkat tiap tahun)

Aku baru tau pasal term umrah tak wajib tu. Sebab yg aku faham wajib ni kita guna contoh macam wajib sembahyang,wajib puasa contoh2 mcm tu. tq ye

Sapa2 ada pendapat lagi boleh la bagi sepatah dua kata jgk ye..aku sudi nak baca dan mungkin boleh pertimbangkan untuk keputusan aku nanti.

Insyaallah akan buat sembahyang istikharah jugak nanti. Tak teringat tentang istikharah

tak lah banyak hutang. dan hutang pun jenis berjadual dan bertempoh
so buat planing dan budget yang terbaik. bagi peruntukan untuk hutang dan umrah sekali...inyallah ...allah akan permudahkan untuk hambanya pergi ke baitullah.

pakej biasa baru RM6000 sahaja. siap makan minum. RM1000 utk shoping....

Dari Abu Hurairah radhiyallahu ‘anhu, ia berkata : Nabi Shalallahu ‘alaihi wa sallam bersabda : "Allah Ta'ala berfirman : "Aku menurut sangkaan hambaKu kepadaKu, dan Aku bersamanya apabila ia ingat kepadaKu. Jika ia ingat kepadaKu dalam dirinya maka Aku mengingatnya dalam diriKu. Jika ia ingat kepadaKu dalam kelompok orang-orang yang lebih baik dari kelompok mereka. Jika ia mendekat kepadaKu sejengkal maka Aku mendekat kepadanya sehasta. jika ia mendekat kepadaKu sehasta maka Aku mendekat kepadanya sedepa. Jika ia datang kepadaKu dengan berjalan maka Aku datang kepadanya dengan berlari-lari kecil". (Hadits ditakhrij oleh Bukhari).

“Sesungguhnya jika kamu bersyukur, pasti Kami akan menambah (nikmat) kepadamu, dan jika kamu mengingkari (nikmat-Ku), maka sesungguhnya azab-Ku sangat pedih.” (QS. Ibrahim [14]: 7)

so rezeki yang allah berikan....jangan dipersia siakan.....
takut.....dia tarik balik pada benda-benda....yang tidak disangka sangka kan

flowerkatak replied at 18-3-2016 01:29 PM
terima kasih yang bagi pendapat untuk aku

Actually bukan hutang dengan org pun. simpana ...

Tt,
Itu bukan perasaan mengada2, bila tt sanggup berkorban, tinggalkan semua yg disayang semata2 nak berkunjung ke rumah Allah dengan niat kerana mencari keredhaan Allah, tu mak iols cakap " semuanya iradat Allah".

Tapi kalau ada sekelumit pun rasa nak pergi sana sebab tengok org pergi, nak selfie depan kaabah , nak beli jubah ke.. Jangan membazir duit. Nanti ibadat akan jadi cela, walaupun orang lain x tau, tapi kita sendiri rasa kurengg..

Bab duit, tolongla percaya, rezeki akan datang dari sumber yang tak terjangka.

All d best tt.

ini pendapat aku selaku orang tak alim ye

kalau hati ko dah rasa sebegitu, buat la umrah.
bukan senang nak ada rasa hati sebegitu kalau ko tak alim la.

hutang tu, kita manusia, mmg la suka buat hutang. satu langsai, hutang baru pulak nanti. setan kan banyak bergayut2.

nanti kat mekah,doa byk2 agar murah rezeki, boleh langsai semua hutang2. laa. dpt la 2 in 1. umrah pun dapat. hutang2 pun langsai.

~aku belum ada rasa sebegitu lagi~

ini pendapat kedua dari orang tak alim

kalau u rasa nak pergi, pergi aje, entah entah tahun mendatang,
u pendek umur (maaf but boleh terjadi). sian hayat tak sampai nak tenguk mekah.

U boleh buat tambah hutang bebanyak in futere sampai tak merasa langsung
nak pergi memana.

U habis hutang bayar semua, tapi komitment, masa, anak, buat entah entah dah tua
baru boleh pergi.

so sementara u sihat, ada niat nak pergi, ada duit, so pergi aje..

theotherfriend replied at 18-3-2016 06:31 AM
Tt,
Itu bukan perasaan mengada2, bila tt sanggup berkorban, tinggalkan semua yg disayang semata2 ...

kan, my parent tahun ni cam tak percaya kot
dorang pergi umrah. My dad punya sengih sengih happy jangan dikata...

Sekarang happy gila tengah belajar sebab bulan 5 ni
ke sana dorang..

semoga semuanya di permudahkan oleh NYA

faraway1 replied at 19-3-2016 01:00 AM
kan, my parent tahun ni cam tak percaya kot
dorang pergi umrah. My dad punya sengih sengih happy  ...

So happy for both of them kaka

Kalau aku.. Aku bayar hutang... Yg ko k nak g umrah tu sbb desakan hati ko yg suka berhutang..

Kisah aku 3 tahun lepas... Aku hutang credit card n personal loan.. Pastu suka travelling n ada hati sgt2 nak g umrah.. Tp selepas husband aku brainwash aku.. Pelan2 aku settle kan hutang2 aku.. Skarang start balik travelling n umrah dgn hati yg tenang... Sebab tu katanya wajib bg yg mampu... Mampu tu kene kira ketenangan hati semua... Insyaallah jalan membayar hutang tu lebih berkat hasilnya nnt.. Mungkin akan dipermudahlan lg urusan nak ke umrah

12
Return to list New