CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kotakbaju

ISU JUMLAH BELANJA KAHWIN (UPDATE 106#)

merah_arjuna replied at 4-4-2016 07:44 PM
ayah aku ni takde pilihan lain dah...kakak aku taknak bercerai...aku penah bertumbuk dgn abg ipar  ...

Sapa nk sambung sara klau ayh ko dh xde? Adik wdik ko plk ke

kotakbaju replied at 4-4-2016 03:10 PM
Hati kena kering kental cekal semua haha.

tahniah la dah bertunang.
tapi satu je aku nak cakap. lebih dari satu.
jadahnya laki no telor tu nak ugut kau. cakap tak nak datang if hantaran lebih dari rm5000. kenapa tak cakap elok2 dengan ayah kau. biar dia datang sorang dlu ke untuk bincang. nak jimat, naik public transport.
yang berbincang rumah mak cik tu, kenapa tak pergi masa kau cuti. waktu siang. kau kerja 7 hari, seminggu ke?

kau pun ragu2 dan takut nak explain jumlah hantaran sampai tangguh2. dah tinggal beberapa hari baru nak berbincang ke rumah mak cik. adoiiiii...

aku rasa ada sesuatu yang tak kena dekat laki tu la. ayah kau lelaki. dia boleh agak dari cara lelaki tu layan kau. cara tunang kau tu bercakap dengan kau. pada aku elok kau ikut cakap ayah.
tapi sekarang kau dah bertunang. selidik betul cara tunang kau handle problems. kahwin bukan benda kecik. nanti kalau gadoh bila dah kahwin, hari2 kau makan hati kena ungkit dengan suami kau desperate nak kahwin dengan dia. lelaki ni masa sebelum kahwin lain. dah kahwin boleh berubah 180 .... kalau jadi apa2, ayah kau jugak nanti tempat kau nak mengadu.
i've been there, done that. fikir elok2 TT.

tiramisuu replied at 4-4-2016 10:47 PM

susahkan kalau perempuan tak kerja. kalau xde kerja tetap pum, at least berniaga kecik2. ada la jugak duit simpanan sendiri. takde la jadi hamba abdi. takut je kalau suami buat hal. redha memanjang.

MissVixen replied at 4-4-2016 11:36 PM
tahniah la dah bertunang.
tapi satu je aku nak cakap. lebih dari satu.
jadahnya laki no telor tu ...

kalau ko bace story mori dia.. tunang dia ada effort call ayah dia nak merapat kan hubungan.. tp ayah dia yg tetap hambar.. aku rasa tunang dia dah ada effort utk kawen n merapatkan hubungan... dia tak ugut tp tunang dia pun ada hati mak ayah nak jaga...

ape2 pun congratulation TT.. semoga yg terbaik utk TT

merah_arjuna replied at 4-4-2016 07:44 PM
ayah aku ni takde pilihan lain dah...kakak aku taknak bercerai...aku penah bertumbuk dgn abg ipar  ...

Apa yang kakak ko obses sangat dengan laki bewak tu? Bencinya aku baca! Dah kenapa kakak ko nih?! Tak nak kalah malu ka sebab tu tak nak cerai sebab dari awal dia yang sungguh2 sangat nakkan bewak tu sampai sanggup belakangkan keluarga???

Bg aku lukakan hati makpak semata utk CINTA is a big NO. Man come & go tapi makpak cuma ada satu tu jer & aku paling pantang dgn pompuan yg demi sosej sebatang sanggup ketepikan makpak. Apatah lg sosej tu jenis BIADAB dgn org tua. No matter how hard is your father is, he should treat him as his father bkn musuh.

Tahniah sebab dh lukakan hati bapak hg & berjaya dpt sosej nan sebatang tu.

Follow Us
tiramisuu replied at 4-4-2016 10:47 PM

suratkhabar kan ada.. amik gambar duduk bersusun dengan badan sihat walafiat, datang la derma mencurah..

kotakbaju replied at 4-4-2016 03:05 PM
Aik? Aku ingatkan masa kahwen nanti rasa  bahagia je spanjang masa hehe.

dik..akak rasa better awk pikir masak2..
ada sebab nape ayah awak x setuju pada mulanya..
dia setuju kemudiannya bkn sbb dia suka kat laki tu..
tapi sbb sayangnya dia pada awak yg x berbelah bagi..
dia nak awak bahagia dan gembira sbb tu dia turunkan ego dia..

dik..kalau awak rasa serabut sekarang..sila la serabut lagi untuk lepas kawin..
utk awak sekarang masalah besar..tapi lepas kawin lagi byk dugaan..
cerita awak mcm fishy sikit..sbb apa? pada permulaan si dia nmpk bersedia untuk jadi seorang suami..dan mcm dah nmpk complete semua simpanan dan kemampuan nak kawin..smpai nak pi minang orang lain..
last2 bila time dgn awak cuma boleh bagi rm5000 je terpaksa ckp psl perbelanjaan perjalanan semua..
x ke rasa dia dia tu bersedia ala kadar..means pada mulanya mcm byk sgt simpanan smpai nak ajak kawin..

situasi kita x sama..hantaran akak pd ms beberapa tahun lepas 12k dan segala perbelanjaan kenduri ditanggung pihak lelaki sbb dia nak percepatkan tarikh..alhamdulillah dikurniakan suami yang  stabil..
tapi akak amik contoh keadaan awk sama dgn adik akak..adik akak lelaki..alhamdulillah..hantaran adik ipar akak cuma rm6000 walaupun dia ada master..
hidden cost sebenarnya lagi banyak dari apa yg awak nmpk..sekecik2 bunga hiasan pun dah makan kos byk..tu belum campur goodies..kos yg kita nmpk lagi byk daripada yg kita nmpk

Betul kata ayah awak..yang korang bkn orang senang..tapi x semestinya semuanya terletak pada hantaran..awk boleh terima hantaran walaupun rm1000 pun kalau bakal suami awak ada simpanan sendiri yg x disentuh untuk tujuan nikah kawin..

Hidup selepas kawin lagi byk nak pakai duit..awk pnh tgk kajian pasal wanita minta cerai dgn lelaki sbb x sefahaman la..sbb berdengkur la..tp tu semua alasan je..punca sebenar ialah financial..

apa akak nak ckp sebenarnya dgn awak ni ialah..awak sendiri belum bersedia..kalau awak adik akak, akak dah nasihatkan awak untuk kerja dulu dan bantu family..soal kawin tu bila2 masa kita boleh kawin..jodoh akan sampai juga walaupun kita tak tau bila..
awk muda lagi..x perlu nak serabutkan diri dgn benda2 yg mendatangkan kesulitan pada awal2 lagi..
Akak percaya ayah awak bkn mata duitan..tapi betul..kalau masa awak tiba nanti..ayah awak akan bertambah serabut..sbb dia pun akan mencari duit tambahan untuk support kenduri awak..

Soal kawin bkn soal main2 mcm 'eh..ko x setuju harga tu..aku x jadi beli la' or 'nak cari kedai lain lagi murah la'
tapi ni soal tanggungjawab..
mmg ada lelaki yang baik walaupun dia cuma boleh bagi duit mas kawin aje..tapi permulaan attitude bakal suami awk pun ada yg x kena..
Awk tgh in love sekarang ni..10 tahun dr sekarang baru awk boleh selami apa yang ayah awak fikir..

Akak rasa awak bantu dulu untuk naik taraf ekonomi keluarga..berikan kebahagiaan pada family yg membesarkan kita..
Sebab dlm keadaan bakal suami yang bekerja sendiri and pendapatan x menentu kita x bole agak mcm mana hidup kita nanti
ada rezeki mungkin kita bole tolong famili lagi..kalau xda rezeki mungkin jugak kita yg diberi bantuan famili..! kesian ayah awak nanti
Ekonomi sekarang pun x berapa baik..sektor perlancongan pun tidak boleh dijangka..

Akak nasihatkan awak toksah kelam kabut..relaks..pikir masak2..kadang2 sifat terburu2 and emosi boleh makan diri awak balik..
sorry nasihat akak pada awak bkn sbb rm5000 tu tapi lebih pada mcm rasa "kalau x setuju harga tu, sy x datang"
tak rasa ke sape yang hadap sangat nak kawin ni..
dia ada pilihan utk x datang..awk ada pilihan? xda kan?
kalau iye pun jodoh awak dgn dia...takpe..awak kumpul duit dulu..awak pun kena ada saving jugak..

Rate

1

easelle replied at 7-4-2016 11:14 AM
dia se ...

Well said!Sama seperti yang aku fikirkan..tapi aku malas nak taip..

Utk adik tt..sila renung tenung sampai termenung pun takpe kata2 akak ni..
kami bercakap berdasarkan pengalaman..bukan emosi semata2..

eh tetiba 'kami'......

Clover_Hill replied at 7-4-2016 11:42 AM
Well said!Sama seperti yang aku fikirkan..tapi aku malas nak taip..

Utk adik tt..sila r ...

hahaha..kan..yes..ini pandangan kami..

easelle replied at 7-4-2016 11:50 AM
hahaha..kan..yes..ini pandangan kami..

But of course the true copyright owner is you....!
Copyright does not protect an idea but the expression of it...

Kesian juga kat tt ni..mcm tersepit di celahan batu belah batu bertangkup gitu..
tapi nak buat mcm mana, realiti kehidupan tidak seindah dan se aman plot drama akasia bersiaran pukul 7 malam tetiap petang..
harap dapat digestlah setiap saranan dan teguran bona fide dari porumer yang dah banyak pengalaman..mcm..KITA...

easelle replied at 7-4-2016 11:14 AM
dia se ...

panjang betul akak taip. wat penat akak aje taip panjang2 nie.
sebuah Nasihat hanya berguna utk seseorang perempuan bila belum masuk kategori " madly deeply crazly in love" je.

kalau dah "fell > fall > fallen in love", hanya maut dapat memisahkan kitaaa...

takpela. setiap orang nak pilih jalan kehidupannya sendiri.
kalau seseorang tu dah pilih jalan kehidupan yang berliku & bersimpang siur sket, kita cuma boleh cakap, "bersabar aje laa nakk"
tak semua orang suka jalan highway. boleh speed laju. tanpa tol. tanpa bumper. - parents mmg nak anak2 lalu jalan mcm nie tapi, ape leh buat. anak dah buat choice.

Innrukia replied at 7-4-2016 05:21 AM
Bg aku lukakan hati makpak semata utk CINTA is a big NO. Man come & go tapi makpak cuma ada satu tu  ...

Inn, bila hang nak masuk kategory " love is blind" ??  
selagi otak masih waras, susah nak jatuh cinta memana lelaki tau.

Hana replied at 7-4-2016 12:49 PM
Inn, bila hang nak masuk kategory " love is blind" ??  
selagi otak masih ...

Aku dah andartu of cos pakai akal
Lgpun buat per nak fall in love plus hidup susah?
Aku nak fall in love with lelaki yg buat aku & family rasa happy, tenang....
Masih belum ketemu yg sebegitu so stick to this title 1st

chazey replied at 6-4-2016 09:58 PM
Apa yang kakak ko obses sangat dengan laki bewak tu? Bencinya aku baca! Dah kenapa kakak ko nih?!  ...

tak nak title janda kekdahnya...susah nak bernapas kot....

merah_arjuna replied at 4-4-2016 06:36 PM
tt, maaf la kalo aku tegur ni terkasar bahasa tp sebab laki yg baru nak jadi tunang tt sanggup lukak ...

sebenarnya restu mak pak sgt penting.. or 1st impression tu pun penting.. kakak aku n abg ipar aku sgt jurang career dorg.. kakak pensyarah, husband dia despatch... tp bahagia sgt... gaji kecik tp berusaha business sana sini sebab nak bg akak aku makan pakai cukup... boleh tgk la effort lelaki tu nak jadi yg terbaik masa kawen.. TT kata tunang dia dulu selalu call ayah dia utk amek hati semua...

kadang2 perkahwinan ni is a gamble.. nilai sendiri laki tu baik ke tak..

Edited by baulu at 8-4-2016 08:31 PM

Meh saya nak share dari sudut agama pulak. Dah ramai bagi pendapat dari sudut adat. Ni kira dalam skop mahar & hantaran saja, tak kira bab2 duit lepas kawen nak makan apa.

1. Yg wajib ialah mahar.

How much?

Kalau ikut sunnah rasulullah, mahar baginda pada isteri2 baginda tak pernah kurang dari RM6000 duit la. Plg mahal ialah 500 dinar (korang convertla brapa dlm rm hari ni). Same rate utk anak2 perempuan baginda.

Klu nak ambik cerita sahabat2 bagi mahar dlm bentuk blanket, blender, cincin besi, ayat al Quran tu, ianya kes khusus dimana waktu tu masih awal Islam dan sahabat2 ni amatlah miskin papa kedananya. So, klu korang punya bakal suami tahap ni, item ni lah korang akan dapat.

In fact ulama kita menggalakkan mahar mestilah sesuatu yg ada nilai. Sebab, katalah bercerai, klu bagi musyhaf al Quran takkan nak koyak kot. Klu mahar ayat al Quran mcm mana nak berbahagi ayat yg keluar dr mulut.

Sapa tentukan?

Bakal suami yg berhak menentukan. Klu dia rasa bakal isteri dia bernilai tinggi atas apa2 sebab, maka tinggi lah dia bagi. Klu dia rasa rendah, rendahlah.

The mistake hari ni, mak pak pompuan letak & tak ramai tahu the significance of mahar dari sudut agama.

Sebab, katalah lepas mlm pertama, suami rasa servis bagus & dia nak bagi extra mahar, he can do that.

Sama lah jugak, klu dia nak mintak tangguh bayar, sekiranya isteri setuju, boleh jugak.

Cuma, administrative procedure hari ni jadi halangan.

2. Hantaran

Antara term lain ialah belanja hangus. Selalunya merujuk utk perbelanjaan walimatul urus & resepsi2 selepasnya. Walimatul urus ni yg sebetulnya ialah keraian selepas upacara akad nikah. Klu dah seminggu sebulan nikah baru nak berkenduri, tu bukan walimatul urus. Maka tak buat resepsi pun tak pa klu lama sgt baru nk berkenduri.

Dlm agama dah ada guideline, buat utk hebah bukan utk megah. Sila ukur baju masing2. Tak kira la pengantin ka, mak pak ka. Islam nak perkahwinan yg dipermudahkan, bukan menyusahkan, yg tu yg berkat. Pikirla nak ikut nafsu ka, nak ikut iman.

Selain dari tu hadiah2 yg dlm dulang tu.

Dlm Islam mmg tak de bab ni. Jangan sampai ia menjadi satu halangan utk bernikah sebab takut2 dlm tak sedar kita dah buat "rukun" nikah baru. Berdosa beb.

Tapi sy nak sebut hantaran dulang2 tu. Dari zaman dulu lg, ideanya hantaran ni hadiah dr pihak ke satu pihak. Maka dlm Islam, dlm hal2 nak berkasih sayang mmg disunatkan bagi hadiah. Bila kita laksanakan sesuatu yg sunat, dapat pahala.

Tapi org la ni, demand ler pulak hantaran hangus berapa, berdiri duduk serba putih kuning keluar. Ada pulak nak cover bajet tak cukup, tolong belikan utk diri sendiri spy pasangan nampak mampu.

Maka tak dapatlah pahala sebab demand, mungkin hanya dapat merana. Klu menyusahkan pulak, takut2 takdelah keberkatan dlm perkahwinan tersebut.

Btw, simpan duit mahar tu... jgn belanja tak tentu pasal. Sebab ayat al Quran ada sebut kekuatan mahar, cuba baca terjemahan. Berguna utk kemudian hari dlm perubatan Islam.

So, dah bertunang ni telek2 la hadith konsep keberkatan dlm perkahwinan yg dipermudahkan.

Doa byk2 spy ayah lembut hati dan mempermudahkan urusan2 perkahwinan anak pompuannya. Mintak diberi petunjuk spy tak memberat2kan adat sehingga diri sendiri terguris hati. Kita yg nk kawen, org2 yg terlibat kena ingat kawen kerana Allah bukan sb anak dah andartu ka, bukan sb nak bermegah etc. Insya Allah pegang pd niat yg betul utamakan syariat, Allah bagi jln yg mudah.

Rate

1

sally03tomato replied at 8-4-2016 04:16 PM
sebenarnya restu mak pak sgt penting.. or 1st impression tu pun penting.. kakak aku n abg ipar aku ...

tu la...untung kakak ko dpt laki yg nak usaha cari duit utk family dia...aku ni sian tgk kakak aku...dia bukan takde pelajaran...ada diploma uitm...tp tak sempat cari keja,habis je bljr trus family laki nak cepat2kan kawen...skrg ni keja kilang...balik keja sambung buat wire pa ntah sampai kul 1,2 pagi...laki melepak kedai kopi...takpenah lekat umah...

bab hantaran, aku xnk sentuh,sbb itu dari pihak lelaki..
tp, yg agak fishy, bila tunang tt tu boleh tawar hati & terima saudaranya untuk dijadikan isteri..bila mnta dia fikirkan & cancelkan urusan tu, dia kata pasal maruah keluarga..
sepatutnya dari mula dia stick dgn tt & usaha untuk cari duit lebih..lps tu boleh pulak dia kata nk cancel & go on dgn tt..
umpama kita nk uturn, tp kita terus je drive, bila da jauh sikit,baru nk uturn balik..
aku tau, sedikit sebanyak,hati ayah tt terusik, tp demi kebahagiaan anak dara, dia turutkan..
but, 1 thing for sure, semua ibu bapa mahukan anak2 nya bahagia & senang dikemudian hari, malah, andai kata kita dibuang lelaki tu, hanya keluarga kita yg mampu bg smgt & bela kita.. mungkin juga jodoh tt dgn dia, tp cuba tt biasakan dia bermesra dgn ayah tt & keluarga tt dari mula, supaya lps kawen dia x kekok..kalau tt nk uji dia, cuba tt ckp mcm mana klu lps kawen tt nk resign,ikut dia,stay skali, tp kena menyewa berasingan dari keluarga dia..kalau dia xkisah, alhamdulillah..tp ada kalanya apa yg di cakap sblm kawen & slps kawen tu berbeza, jadi nya, tt nilai kan sndiri sbb tt yg berkawan dgn dia..

Masa aku kawin...mak aku x letak berapa2.. tp sbb tau kewangan suami aku..aku ckp 5000..mak aku setuju..tp suami aku sendiri yg ckp dia akan usahakan 7000..sbb dia kata 5000 tu sikit sgt utk ambil anak org...agaknya sbb dia murah hati..rezki dtg melimpah ruah lps kami kawin...