CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 7059|Reply: 25

'Bukan Kami Ngada-Ngada' - Ketahui Mengapa Ibu Bersalin Czer Over Sensitif

Oleh Fyruz Hanna

Sakit bersalin semestinya sakit yang sukar diungkapkan dengan kata-kata. Orang cakap sakit melahirkan ini sakit kedua selepas mati.

Ada wanita bertuah dapat bersalin secara normal namun ada juga yang terpaksa melalui keadaan melahirkan secara pembedahan iaitu Caesarean.

Mereka mungkin tidak merasakan kesakitan seperti yang dilalui ibu yang sakit melahirkan, namun percayalah sakit pembedahan sama sahaja yang dilalui oleh mereka yang bersalin secara normal.

Sesi pantang mereka juga lebih lama berbanding mereka yang bersalin normal dan pastinya setiap kisah itu mencatat pengalaman mencabar, serta menyakitkan tersendiri buat mereka.

Jom ikuti kisah wanita ini.

Ada sesetengah di kalangan mereka tidak pernah melalui detik2 bersalin secara cser..
Sebab tu mereka xrasa apa perasaan mummy2 bersalin secara cser ni ha..
Lagi2 kes emergency, hanya ALLAH saja yg taw perasaan kita ketika itu..
Kita beria2 nak bersalin kan anak kita secara normal..
Tapi xboleh atas sebab2 tertentu..

SETIAP PERANCANGAN ALLAH ADA HIKMAHNYA.
ALLAH MAHA BESAR, MAHA MENGETAHUI

AisyDani13 replied at 28-4-2016 09:28 AM
Ada sesetengah di kalangan mereka tidak pernah melalui detik2 bersalin secara cser..
Sebab tu merek ...

me !!!

sakit da berjam2... bukaan da besar, tapi kena czer sbb jantung baby da lemah.......  menangis kat asben n minx maaf sbb dia xdpt tgk anak dia lahir..rasa diri nie xguna pun ada.... tapi bler tengok anak membesar dpn mata, syukur alhamdulilah..... anak selamat dilahirkan.....

tapi mulut2 kawan2 yang bangga dapat bersalin normal kata untunggggggggggggggggggggggg sbb xrasa sakit bersalin mcm deme...... nak je jerit kat telinga dieorang, weiiii, aku pun sakit bersalin... contraction yang korang rasa, aku rasa....... diseluk sume, aku rasaaaaaaa.. malah sakit selepas bersalin aku lagi lama dari koranggggggg..

teremo lak

AisyDani13 replied at 28-4-2016 09:28 AM
Sebab tu merek ...

me !!!

sakit da berjam2... bukaan da besar, tapi kena czer sbb jantung baby da lemah.......  menangis kat asben n minx maaf sbb dia xdpt tgk anak dia lahir..rasa diri nie xguna pun ada.... tapi bler tengok anak membesar dpn mata, syukur alhamdulilah..... anak selamat dilahirkan.....

tapi mulut2 kawan2 yang bangga dapat bersalin normal kata untunggggggggggggggggggggggg sbb xrasa sakit bersalin mcm deme...... nak je jerit kat telinga dieorang, weiiii, aku pun sakit bersalin... contraction yang korang rasa, aku rasa....... diseluk sume, aku rasaaaaaaa.. malah sakit selepas bersalin aku lagi lama dari koranggggggg..

teremo lak

ieja_p2_bumbum replied at 28-4-2016 10:35 AM
me !!!

sakit da berjam2... bukaan da besar, tapi kena czer sbb jantung baby da lemah.......  me ...

Betul tu awak..
Biarlah kita nk emo,sensitif..
Sebab sblm bersalin kita lalui perkara yg sama mcm yg bersalin normal(DISELUK)
yg normal xleh nak kata bersalin cser ni tak sakit..
masa operate mmglah tak rasa apa2..
selepas operate tuha.. nauzubillah min zalik.. 2,3X GANDA sakitnya
hanya ALLAH jer yg taw betapa ssh payahnya kita nk bangun,jalan,BF.

AisyDani13 replied at 28-4-2016 11:26 AM
Betul tu awak..
Biarlah kita nk emo,sensitif..
Sebab sblm bersalin kita lalui perkara yg sama mc ...

kannnn.. nak bangun, ngan nak muntah kesan bius, ngan batuk bersin kena hati2....nak amik anak tuk susu, punye susah n sakit kat perut..atas sakit, bawah sakit....sapa kata kami selesa buang air... kami pn ada sembelit n risau takut luka kat perut tue...nak mandi pn takut2...

hmmm, kalau xpaham mcm mana sakit n susah czer xpe, p jgn bandingkan kami nie ngan bersalin normal.. jgn pertikaikan kenapa kami nie kena czer n untung katanya xrasa sakit.......

tapi bukan semua laa... ada yang paham...

Follow Us
Sebab tu tak baik mengata orang kalau diri sendiri belum melaluinya.  

Akak da 3x kn czer...mmg letih nk jawab knp czer....
And xsemestinya org punggung besar@lebar senang bersalin...

Artemesiaa replied at 28-4-2016 12:15 PM
Sebab tu tak baik mengata orang kalau diri sendiri belum melaluinya.

betui tu.. kadang depa ni lancar ja mulut tu nk ckp..
ta pikiaq dulu..

physics2 replied at 28-4-2016 01:26 PM
And xsemestinya org punggung besar@lebar senan ...

lahaii.. dh xleh nk normal nk wat cmna kan kak?
hmm.. mmg xdinafikan ada yg memang nk cser,, tu biaq p lah kat depa kan..
hat yg emergency cser ni.. 50-50 ja nk p bilik bedah tu.. terketaq2 tgn nak sign form ...
hmm

ieja_p2_bumbum replied at 28-4-2016 11:31 AM
kannnn.. nak bangun, ngan nak muntah kesan bius, ngan batuk bersin kena hati2....nak amik anak tuk ...

Betul tu bkn semua xfham..
Ada ja yg faham even dia xbersalin cser @ xpreggy lg..
Biasalah sapa kita nk halang cara diaorng berfikir, cara diaorang bg pendapat... ye idok?
hehe

yg penting sokongan En.Suami & family sgt penting wooo..
kalau idok meroyan leeeer

aku pernah merasai kedua2nya........

dan kalu boleh aku x mau lagi melaui czer ni lagi, hazabedah sgt...

alhamdulilah, berkat sokongan doctor n keluarga aku cober normal (VBAC) vaginal birth after cesarian..

physics2 replied at 28-4-2016 01:26 PM
And xsemestinya org punggung besar@lebar senan ...

Kalau lps ni org tanya ko jwp saje xmo luka kat pepet jah.

Aku dh csec 2 kali..vbac sekali..dulu x puas ati gak napelah org asik tanya knp csec.sentap gak.tapi bila anak ketiga ni csec aku cam lega sikit sbb hazab sakit vbac sgtlahteruk hari2 aku nangis sbb episiotomy mcm 2-3rd deg tear jah.so aku serik nk normal vaginal delivery.leceh betul nk jaga luka kat bwh..nak nak org yg control freak cam aku.luka atas sng nk jaga.mmg sakit lg luka atas tp senang nk jaga..kalau ditakdirkan beranak lps ni aku mmg nk csec jah.sng!! I dont care anymore about people perception..sakit tetap aku tanggung senirik..so mummy kat luar sana,lantak pi lah dgn anggapan org..bdn kita kita yg rasa.buat apa gigih nk normal tp hazab mcm nk mati lps tu gigih nk bangga beranak normal.lg satu xpayah nk rasa less a mother kalau csec lah...anak lebih penting dr segalanya. Mak2 yg csec ada kelebihan ler kat bawah masih ketat...

AisyDani13 replied at 28-4-2016 03:20 PM
Betul tu bkn semua xfham..
Ada ja yg faham even dia xbersalin cser @ xpreggy lg..
Biasalah sapa  ...

memang meroyan... emosi n fizikal kena kuat

Normal pnh rs czer pn pernah rs....
Ms dlm bilik pembedahan mmg nmpk apa yg doc buat dekat sy....ms doc belah perut mmg nmpk...sbb kt ats 2 kn ada lampu pjg mcm stand 2...lampu 2 pula dr besi..mmg nmpk la...mcm cermin 2( harap2 korg phm la ya)
Perasaan 2 xtau la nk gmbrkan mcm mn...dh 8thn dh ank...tp msh ingt lg mcm mn dk dlm bilik bedah 2...ingt lg walau dh kabur2 sikit memori ni mcm mn doctr 2 toreh perut....
Jantung ni toksah ckp la...degup kuat...tgn ketar2...seram sejuk semua ada...nsb baik ada nurse yg tlg pegangkan tgn...dok bersembang dgn nurse 2 la n dgn pakar bius...
Dh hbs semua 2 xblh kluar lg dr wad bedah...kn dok bwh lampu dulu...nk stabilkn suhu bdn...tkt ada infection apa2....sy pula HB rendah...tkt darah xcukup nk kn tambh darah lg huhuhuhu
dlm pantang pn xblh nk pantang mcm org2 normal...nk pkai bengkung apatah lg la..bertungku pula kn tgu 2-3 minggu br blh btungku...tu pun dekat2 peha ja...

Sambung yg atas

Yg 2nd normal...ada seksanya jgk....doctor p potong isi peha pula...dlm jgk la...n pjg juga...husbnd ckp pjg 2 lbh kurang jari tengh pjgnya....sakit 2 xsoh ckp la..mmg nangis hr2...rs down sgt2...knp jd kt aku mcm ni...org lain sng je...xde susah pn...bersalin pn senang...yg aku ni bsalin pn susah...berank pn susah huhuhu....memendam rs je...nsb baik aku ni xmeroyan...iman aku kuat sungguh dlm hati 2 Allah je yg tahu..aku pula jns yg pyh nk split out mslh...mmg pendam dlm hati je la...
Ckp la dulu kot ada 2 ni

Aku beranak semua normal. Tapi aku rasa org yg c-sect ni beruntung sebab kat bawah tu macam anak dara je... ketat. takyah pening2 cari perapat.

Ni yang akak kt opis aku ckp. Dia beranak semua c-sect

Alhamdulillah, sy dua2 czer. ok jah. cuma tak ok nya sebab tak rasa sakit sgt, and cepat baik, tak berpantang betul2. so mendapatla bila dah tua ni.

huhuhu...iols 4 csect. yg sulung da 11 thun..plg kecit 3+.gigih perut iols di lapah dr..kekekekek....redho ajerkla...skang perut iols punyer gelebeh..huhuhuhuhu..nangis tepi bucu bilik...

12Next
Return to list New