CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: koliba

UMRAH & HAJI VOL. 15, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH

Beribear replied at 3-11-2018 01:56 PM
Assalamualaikum semua. Nak tanya forumer wanita di sini kalau nk makan ubat tahan haid, berapa lama  ...

hi salam. i ada pengalaman amik ubat tahan haid tu. tp i pny period mmg tak normal. sometimes 4 bulan sekali, sometimes on time.
tp masa i nak pegi umrah, i pegi pharmacy and beli ubat tu. after i consume, dari tak period utk beberapa bulan terus period 2nd day kat madinah masa tu. terlepas peluang nak masuk raudhah masa tu and missed few umrah compared to other ppl.
moral of the story, it depends on your hormon. ada yg sesuai amik, ada yg tak sesuai amik.

iznanaziz replied at 21-12-2018 11:41 AM
nak tanya dari hotel nak ke masjidil haram, uolls pakai kasut ke atau selipar siap-siap?

saya lebih selesa pakai kasut dari selipar/sandal.
depan pintu masuk baru saya buka dan masukkan dalam uncang.

cmf_Kezman replied at 21-12-2018 03:07 PM
hi salam. i ada pengalaman amik ubat tahan haid tu. tp i pny period mmg tak normal. sometimes 4 bu ...

betul tu.....sebab tu kita tak boleh ikut pengalaman orang lain.
seeloknya ikut nasihat doktor, selebihnya usaha dengan berdoa.
umrah yang baru ni saya risau jugak sebab jarak bulan lepas cantik je selepas hang 2 bulan.
alhamdulillah semuanya dipermudahkan dan saya period selepas kembali ke Malaysia.

dee556 replied at 21-12-2018 04:26 PM
saya lebih selesa pakai kasut dari selipar/sandal.
depan pintu masuk baru saya buka dan masukkan  ...

terima kasih.

tapi saya tengok kat google, knp ada rak kasut dalam masjid?
boleh bwk ke?

iznanaziz replied at 21-12-2018 09:33 AM
kalau pergi kat ujung2 bulan 1, cuaca camana?

Masih sejuk ...

iznanaziz replied at 21-12-2018 09:31 AM
Salam.

Knp ada pilihan lawatan berbayar?  bukan semua activiti ziarah tu dah ditetapkan dalam j ...

Bergantung kepada travel agent ... ada yg masukkan as itinerary ..ada yg masukkan sebagai pilihan & additinal cost kalau kita nak turut serts

Follow Us
Edited by antiQue at 22-12-2018 02:21 PM
uda replied at 3-11-2018 06:23 PM
Kata dr makan sekurang2nya 1 bulan sebelum travel supaya badan kita boleh adjust kepada horman ni.
...

Just nak share pengalaman, ini antara pelajaran yg saya dapat ketika merancang haji. Saya mengambil keputusan utk tak ambil sebarang ubat.
Haid saya sangat tepat. My cycle is 24 days, memang akan datang tepat. Ketika merancang haji tahun ini, saya kira haid saya akan jatuh pada hari wukuf, dan saya agak risau. Sebab saya pergi haji dalam waktu singkat hanya 20 hari, dan akan berada di Mekah pada waktu singkat sahaja selepas selesai wukuf, mabit dan melontar. Jadi saya sangat risau sekiranya saya haid ketika wukuf, saya mungkin akan rush untuk tawaf ifadhah yang hanya boleh dilakukan ketika dalam suci.

So pada awalnya saya plan utk ambil ubat / injection untuk tahan haid. Berbincang dengan beberapa rakan doktor dan my gynae, ada yg menggalakkan, ada yg tidak menggalakkan sebab sometimes bila kita ambil ubat ni kita akan spotting yg kadangkala berpanjangan. Saya minta pandangan beberapa ustaz, ada yg berpendapat spotting tidak dikira sebagai haid jadi kalau spotting masih dikira berada dalam keadaan suci. Saya taknak spotting, sebab saya tahu kalau saya spotting, tak kira khilaf pendapat macam mana pun, saya secara peribadi akan tetap was was, dan saya tak mau berada dalam keadaan was-was ketika haji.

Hingga ketika kursus haji perdana, seorang doktor memberi ceramah dan beliau tidak menggalakkan untuk ambil ubat tahan haid atau injection. Let the nature takes its course. Saya bincang dengan suami, dan suami kata pada saya, kita pergi haji ni Allah yang panggil. Doa pada Allah, benarkan kita untuk laluinya tanpa halangan. Jika Allah panggil kita dan izinkan kita untuk haji, maka Allah akan mengaturnya. Jika Dia tidak izinkan, makanlah berapa banyak ubat sekalipun, ia tetap akan datang. Saya memang doa sungguh2, solat hajat dsb meminta supaya tiada halangan. Saya doa, sekiranya saya haid ketika wukuf, mohon ia kering dalam waktu singkat supaya saya sempat mengerjakan tawaf ifadhah.

Sudahnya selepas berkira2, saya tak ambil ubat. Let the nature takes its course. Tapi alhamdulillah, dibenarkan mengerjakan haji tanpa sebarang halangan. Saya tidak haid sepanjang haji. In fact saya tidak haid selepas selesai tawaf ifadhah ie selesai haji. Malah saya tidak haid ketika di Madinah. Saya hanya haid pada hari terakhir berada di Madinah sebelum terbang pulang. Itu 17 hari lewat daripada waktu ia sepatutnya datang. Dan haid saya terus teratur semula selepas pulang. Saya kemudian ingat kembali apa yg suami kata, haji ini antara kita dengan Allah... jika Dia izinkan, maka Dia akan buka laluan seluas-luasnya.

Ini perkara yang saya sangat-sangat akan semat dalam kepala saya, haji dan umrah itu antara kita dengan Allah. Ia berlaku hanya atas izin Allah. Saya tidak halang orang untuk ambil pil dsb, usaha lah. Kita kan digalakkan usaha. Tapi jangan lupa letak penyerahan total kepada Allah supaya Dia izinkan kita melaluinya tanpa halangan. Haji dan umrah itu bukan sekadar ritual... tapi manifestasi penyerahan kita kepada yang maha pencipta.

antiQue replied at 22-12-2018 01:39 PM
Just nak share pengalaman, ini antara pelajaran yg saya dapat ketika merancang haji. Saya mengambi ...

tahniah hajah.
saya pun tidak mengambil sebarang ubat ketika menunaikan haji.
malah saya 2x period semasa berada di Mekah dan kali kedua setelah selesai kerja haji iaitu menunggu masa pulang.
saya tidak tawaf wada....kesannya kepada saya amat dalam.
setiap malam saya menangis nak balik ke sana.
ianya berlarutan hingga hampir seminggu dan suami memujuk saya dengan mengatakan kita pergi lagi selepas ini.
dan alhamdulillah selepas haji, saya dah 3x ke sana dan setiap kali ke sana kami bukan jenis yang mewar-warkan bahawa kami sudah biasa dengan kedua2 masjid.

saya doakan agar hajah dan keluarga akan berpeluang lagi ke sana, insyaallah.

iznanaziz replied at 21-12-2018 05:01 PM
terima kasih.

tapi saya tengok kat google, knp ada rak kasut dalam masjid?

rak kasut memang ada tapi amat jarang jemaah meletakkan disitu kerana pintu masjid amatlah banyak.
dan yang saya sendiri pasti, saya jarang masuk dan keluar dari pintu yang sama.
dan jika kita buat tawaf sunat, jika kita letakkan di rak yang ada dalam masjid, kita mungkin terpaksa berjalan jauh untuk kembali mengambil kasut.
sebab itu lebih selamat utk bawa sendiri kasut  ke dalam masjid.

antiQue replied at 22-12-2018 01:39 PM
Just nak share pengalaman, ini antara pelajaran yg saya dapat ketika merancang haji. Saya mengambi ...

Alhamdulillah .. .saya pun semasa mengerjakan haji dikurniakan Allah bersih dari haid sehingga kembali ke tanah air (dah 2 minggu sampai malaysia baru la dtg haid semula seperti biasa). saya di sana selama 30 hari .. setiap hari dari awal mula tiba, minum air zamzam & berdoa minta bersih dari haid semasa di tanah suci. Masa terbang ke sana tu saya masih dlm hari terakhir haid, selepas 24jam baru la boleh buat tawaf qudum - sedangkan masa tu hampir kesemua yg lain dlm group dah siap..

baru2 ni mengerjakan umrah pun, alhamdulillah Allah mempercepatkan haid saya sehari & bersih ngam2 sehari sebelum berlepas ke tanah suci. Selepas saja daftar utk tunaikan umrah, saya berdoa minta diberikan diri bersih dari haid semasa di tanah suci.. Semasa di tanah suci, saya elakkan makan kambing, unta, lamb dan sebagainya yg panas2 ni .. takut kalau terkeluar semula ..

masa umrah tahun 2010 dulu, saya terkena darah haid keluar kembali selepas suci kerana saya makan nasi mandy kambing.... aduhhhh sedih tak terkiara ... ustaz dato daud che ngah memang selalu ingatkan di dalam kelas persediaan umrah - wanita yg masih dtg haid, elakkan kambing, unta dsbnya .. sebab kebanyakkannya akan sebabkan haid turun semula esp yg baru sahaja kering.

iznanaziz replied at 21-12-2018 11:41 AM
nak tanya dari hotel nak ke masjidil haram, uolls pakai kasut ke atau selipar siap-siap?

pakai selipar pastu nak masuk ke masjid, masukkan dlm uncang & letakkan di tempat yg berdekatan dgn kita

Saya pun nak berkongsi pengalaman mengenai haid ketika haji. Saya di sana lbh kurang 48 hari...dah standby 2 kotak ubat bbrp bulan sblm pergi tp saya berat hati nak ambil. Cycle saya agak tetap 27-28 hari dan nak diikutkan cycle kedua kena waktu wukuf. Disebabkan saya KT awal...saya ambil kesempatan berdoa sungguh2 semoga cycle pertama di sana lewat agar cycle kedua pun teranjak...

Alhamdulillah lewat 12 hari utk cycle pertama...cycle kedua pula dtg cukup2 28 hari...hari saya tiba di KLIA. Syukur sgt Allah permudahkan. Utk haji yg pakej panjang...saya rasa kita tak dpt nak elakkan cycle tu..berdoa sungguh2 supaya tidak terkena pada hari munasik haji...lain pula dgn umrah..jangka masa yg pendek lbh sesuai kalau nak dibantu dgn ubat.

aily replied at 9-1-2018 11:41 AM
Lama tak masuk sini lepas balik Haji sbb pakai hp susah nak cari subboard ni.

Saya salah seoran ...

Alhamdulillah...saya pun baru survey2 pakej haji utk 2020... InshaAllah...ada kawan yg pergi thn 2018 rekemen csh ni...sejuk hati tahu ada lagi yg rekemen kan agen ni
Nak tanya kemusykilan...saya daftar haji thn 2015 dan plan nak tunai hj thn 2020.. InshaAllah dgn pakej csh...cuma nak tahu..boleh ke merayu since saya baru daftar haji tu

tukul replied at 10-1-2019 11:45 PM
Alhamdulillah...saya pun baru survey2 pakej haji utk 2020... InshaAllah...ada kawan yg pergi thn 2 ...

rayu lah ....itu usaha kita.
rasanya tidak ada dinyatakan hanya daftar tahun sekian2 je yang boleh daftar.

dee556 replied at 11-1-2019 09:11 AM
rayu lah ....itu usaha kita.
rasanya tidak ada dinyatakan hanya daftar tahun sekian2 je yang bole ...

Tq dee... insyaallah...nak rayu ni

Ada sesiapa yg dah dapat panggilan haji 2019?

Insyallah bakal mengerjakan umrah
buat pertama kalinya pada 31 Jan ni..

semoga dipermudahkan segalanya..
Aamin ..

intanku replied at 26-1-2019 04:08 PM
Ada sesiapa yg dah dapat panggilan haji 2019?

ya.. kwn sekerja maklang.. baru dpt..

maklang2011 replied at 31-1-2019 12:25 AM
ya.. kwn sekerja maklang.. baru dpt..

lambat pulak tahun ni.
untuk haji 2015, kami dapat surat tawaran awal bulan disember dan mesti di jawab sebelum akhir disember.

Assalammualaikum,
Sy nak tanya, berkenaan tambang teksi atau van utk keluar dari mekah ke tanaim utk miqat disana, harap ada yg dapat membantu...terima kasih