CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: koliba

UMRAH & HAJI VOL. 15, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH

antiQue replied at 5-12-2017 04:06 AM
Salam semua.. saya dalam proses survey untuk pakej haji.. saya berniat untuk mencari pakej yang teru ...

Utk thn 2017 ni,sy ada terjumpa jemaah aliff travel kt mekah..nampak mcm ok..tp apa yg sy tau perlu diingatkan kalau u nak ambil tinggal di mina,masa ibadat bermabit di mina,jemaah takde khemah..diorg biasanya akan tumpang khemah org lain atau cukupkan 6jam berada dlm kwsn mina(bentang tikar duduk tepi jln).so,tanya TA betul2,masa di mina duduk di maktab berapa..kalau diorg tak allocate,tu maknanya duduk tepi jln..bg saya berada di mina paling mencabar(rezeki dpt maktab 112 tp still rasa cabarannya)

Edited by antiQue at 7-12-2017 10:04 PM
harithzakuan replied at 7-12-2017 07:27 AM
Utk thn 2017 ni,sy ada terjumpa jemaah aliff travel kt mekah..nampak mcm ok..tp apa yg sy tau perl ...

Saya dah check dengan ketiga-tiga TA yang saya sebut.. ada khemah Perkhidmatan Khas Muassasah (PKM) both in Mina dan Arafah. Itu antara salah satu kriteria yg saya fokus masa buat pemilihan TA. Beza antara pakej adalah dari segi jarak dan keadaan khemah dengan PKM tersebut, sebab PKM ada beberapa jenis.

Tapi saya aware ada kes tahun 2017 whereby untuk CS Holiday, mereka sepatutnya ada khemah PKM, tetapi ada isu last minute sehingga menyebabkan they are not allocated khemah, that's the reason why mereka jadi gelandangan. Not too sure samada sebab ada extra quota this year ke apa so ramai orang hence kelam kabut. Tapi CS Holiday refund RM4k pada mereka kerena tidak ada khemah. So masa saya pergi CS Holiday untuk survey hari tu, saya tanya juga mereka what are the steps to be taken next nak elak benda tu dari berlaku lagi tahun ni?

Tapi benda2 ni tak boleh nak cakap juga... sebab kadang2 kita bayar premium pun, usaha cari yg begitu begini, kalau Allah nak duga, Dia duga juga kan.. Dia nak duga lagi berat pun boleh

redsaga85 replied at 14-11-2017 03:54 PM
Alhamdulillah. Baru sahaja balik dari umrah bersama andalusia half day tour ke turki. Sebab nak bili ...

Alhamdulillah.. sy pun rs mcm nk ambik pakej ni tp sbb pegi dgn mak yg uzur rs mcm nnti dia x larat je nak ziarah2 kan.. half day tour sempat ke pegi mn2 eks?

harithzakuan replied at 7-12-2017 07:27 AM
Utk thn 2017 ni,sy ada terjumpa jemaah aliff travel kt mekah..nampak mcm ok..tp apa yg sy tau perl ...

Bagi saya jugak cabaran n dugaannya saya rasa semasa berada di Mina pd musim jahi 2017. Kena byk bersabar dan berdoa semoga dipermudahkan segala urusan

Edited by aily at 9-1-2018 11:51 AM
antiQue replied at 7-12-2017 09:58 PM
Saya dah check dengan ketiga-tiga TA yang saya sebut.. ada khemah Perkhidmatan Khas Muassasah (PKM ...

Lama tak masuk sini lepas balik Haji sbb pakai hp susah nak cari subboard ni.

Saya salah seorang jemaah haji CS Holidays (CSH). Ada tiga pakej yang mengikuti CSH. 1 Pakej Selesa (23 hari naik Business Class duduk pun hotel mewah) 2. Pakej Deluxe 40 hari di Mina duduk hotel. 3)Pakej Standard 40 hari di Mina duduk khemah Muasssem. Berkenaan gelandangan tu begini. Last minit Pihak muasassah tak dapat sedia perkhemahan PKM sebagaimana yang dijanjikan. Mereka menawarkan Perkemahan selesa di Mina yang siap ada buffet tapi CEO CSH tak nak terima sebab Pakej Pakej yang bayar mahal kalau duduk kat Mina kena berjalan kaki sejauh 7km sebagaimana jemaah lain. Jadi pihak muasassah bersetuju bagi rebet/refund kepada kami yang tak dapat duduk di khemah PKM. Duduk di perkemahan PKM tu semasa hari melontar sahaja. Pakej Selesa dan Deluxe Sepanjang 6 hari kami di tempat kan di hotel sempadan Aziziyah (bukan didalam kawasan Mina) lebih kurang 500m dari Jamratul Kubra dekat je tak sampai 15minit jln. Memandangkan kami tidak berada/tido di Mina kami terpaksa berada di kawasan Jamrat atau keluar ke arah Mina sepanjang sepertiga Malam selepas selesai melontar. Itu yang kami semua bergelandangan  maksudnya cari port duduk kat tempat2 tertentu sehingga habis sepertiga malam (5 jam) he he ada kala di halau polis tapi kami buat tak tau je. Sebenarnya seronok jugak sebab ramai jemaah pun buat bergini terutama yang ikut Muasassah TH sebab nak kurangkan perjalanan pergi balik.

Yang pasti saya berpuas hati dengan CSH sebab banyak permudahkan urusan haji kami. Sangat mudah perjalanan Haji kami. Masa hari wukuf kami tidak bermalam di Arafah kami bertolak awal pagi selesai je wukuf terus di bawak ke Mudzalifah tapi kami duduk dalam bas sahaja sampai detik selepas 12 malam dan terus di bawa ke Makkah untuk lakukan tawaf haji dan saei haji. Sangat selesa dan mudah tawaf haji dan saei haji masa ini sebab ramai jemaah semua bertumpu di Mina.

Kami berada di Madinah 10 hari activity macam biasa travel agency buat tapi CSH satu satunya Travel Agent yang bawak jemaah lakukan solat pagi selepas subuh ke Masjid Quba sebanyak 7 kali (7 hari gitu). Masa di Airport Madinah ada jemaah dari agency lain kata kami beruntung sebab dengan pakej gitu dapat banyak kemudahan tak macam mereka bayar lagi mahal dari kami tapi tak dapat kemudahan2 yang di janjikan.

Untuk yang nak ambik Pakej Haji swasta anda kena betul betul selidik tanya bermacam macam sebelum betul betul memilih pakej yang dikehendaki terutama di Mina adakah duduk Khemah Muassem atau sebaliknya sebab perjalanan pergi balik melontar untuk yang tua tua terasa sangat jauh.

**Saya tak promote CSH ini adalah pengalaman haji saya sahaja.

Rate

1

kami ingin mula buat survey agen haji swasta mana untuk ambil(haji terplih alhamdullilah).
selain CSH yg telah di ceritakan. kalau ada yg lain. pls share pengalaman unutk kami ya.
rayhar, andalusia wira gemilang etc..
thanks

Follow Us
Alhamdulilah wanita berusia 25 thn keatas dah tak perlu mahram. Saya terpilih menunaikan haji 2017 tapi thn lepas masih memerlukan mahram. Alhamdulilah rezeki anak saudara lelaki saya dpt menunaikan haji sebagai mahram saya. Kadang2 Allah nak jemput sebagai tetamu dia dlm pelbagai cara.

aily replied at 9-1-2018 11:41 AM
Lama tak masuk sini lepas balik Haji sbb pakai hp susah nak cari subboard ni.

Saya salah seoran ...

Saya dulu pun guna syarikat CS holidays ni dengan ustaz Asha'ari. Ustaz ni masih ada lagi ke?
Kami dulu ada khemah betul2 depan Jamrah.

Edited by aily at 14-1-2018 08:54 PM
uda replied at 12-1-2018 04:26 PM
Saya dulu pun guna syarikat CS holidays ni dengan ustaz Asha'ari. Ustaz ni masih ada lagi ke?
Kam ...

Ustaz Hj Asha'ari CEO CS Holidays baru je meninggal dunia pada 21 November 2017. Masa arwah pimpin jemaah haji 2017 pun arwah tak sihat. Haji 2017 Dato Seri Hassan Din Al Hafiz dan keluarga pun bersama jemaah CS Holidays pun tak sihat. Arwah & Dato Seri Hassan balik awal mereka tidak pergi ke Madinah disebabkan tidak sihat.

aily replied at 14-1-2018 03:30 PM
Ustaz Hj Asha'ari CEO CS Holidays baru je meninggal dunia pada 21 November 2017. Masa arwah pimpin ...

Ohh...
Innalillah, semoga roh arwah ditempatkan bersama2 dengan para Sollehin.
Rasanya arwah tu berumur dalam early 70s kan

uda replied at 14-1-2018 03:50 PM
Ohh...
Innalillah, semoga roh arwah ditempatkan bersama2 dengan para Sollehin.
Rasanya arwah tu  ...

Hj Asha'ari dah berumur meninggal sebab sakit jantung. Uda pergi Haji bila tahun? Masa di Makkah & Madinah tinggal di hotel mana?

salam ade review pasal

mkm ticketing

and mursyid alharamain tak?

salam,

Saya plan nak pergi umrah 6 beranak, awal tahun depan, masih cari flight lagi ni.

tengok jadual Uni/kolej ank2 semua ada cuti bulan Feb 19.

Plan nak buat umrah DIY. kalau ada sesiapa yang tahu contract (email add/website) hotel2 murah dekat dengan masjid al Haram & Masjid Nabawi ( dalam less than 500m )boleh list kat sini.

untuk makluman kami suami/isteri dah pernah buat haji&umrah dah lama tahun 2007

kami memang jenis suka travel DIY, tapi kat mekah dan madinah hotel2 dekat2 masjid ni macam tak berapa ada dalam list website macam Booking.com , Agoda dll.

sape sape ada pernah book hotel sendiri please share

Salam, saya belum pernah cuba buat DIY umrah...mungkin boleh refer write up karangkraf ni http://www.karangkraf.com/mobile/cmlink/vanilla-kismis/travel/panduan-tunai-umrah-diy-tanpa-pakej-jimat-tapi-tak-semua-sesuai-1.629847

Rate

1

ujin replied at 12-1-2018 03:09 PM
Alhamdulilah wanita berusia 25 thn keatas dah tak perlu mahram. Saya terpilih menunaikan haji 2017 t ...

Hanya visa pelancong saja tu.. visa haji dan umrah masih perlu mahram... saya dapat tawaran haji tahun ini, mereka masih mahu bukti mahram disebabkan umur saya belum 45 tahun ...

Rate

1

antiQue replied at 25-6-2018 11:23 PM
Hanya visa pelancong saja tu.. visa haji dan umrah masih perlu mahram... saya dapat tawaran haji t ...

alhamdulilah antiQue terpilih sebagai bakal haji 2018. Saya menunaikan haji pd thn 2017. mengikut thn saya dah berumur 45 thn dan tak memerlukan mahram tetapi tarikh lahir saya pd november n penerbangan saya awal ogos so masih dikira tidak mencukupi 45 thn dan masih memerlukan mahram. Saya doakan Allah permudahkan segala urusan antiQue dan mendpt haji yg mabrur.

Rate

1

entah bila agaknya nk dipanggil ke sana lagi

antiQue replied at 25-6-2018 11:23 PM
Hanya visa pelancong saja tu.. visa haji dan umrah masih perlu mahram... saya dapat tawaran haji t ...

Alhamdulillah & Tahniah Antique dapat panggilan Haji. Cuaca panas musim haji ni sama cam tahun lepas jadi amalkan ambil madu & olive oil untuk elakkan dpt batuk. Jgn lupa bawak kipas kecik masa di Arafah

Rate

1

yarrowia replied at 23-3-2017 03:04 PM
Ya betul.dapat tawaran dari TH baru boleh ambil pakej swasta.Tak pastilah pula jika kaedah ini ter ...

Baru ni saya terjumpa bakal jamaah di Tabung Haji..
katanya mendaftar 2011 melalui package swasta rm31k
sedangkan sya mendaftar 2009 masih belum dipanggil walaupun setiap tahun membuat rayuan.

Adakah memang prosidur mesti mendaftar package dulu baru buat rayuan di tabung Haji?

ada sapa2 boleh bagi penjelasan....

Edited by aily at 11-7-2018 11:22 AM
ainunaina replied at 11-7-2018 09:48 AM
Baru ni saya terjumpa bakal jamaah di Tabung Haji..
katanya mendaftar 2011 melalui package swasta ...

Assalam Ainunaina. Yang saya tahu panggilan Haji tahun lepas sudah melepasi yg mendaftar sekitar 2010. Ada Ainunaina check ngan TH kenapa nama tak naik lagi. Contoh ya macam tahun lepas Travel Agensi yg saya ikut bertanya sesiapa yg mendaftar Haji sekitar 2009 & 2010 yang masih belum terpilih tunai Haji ada peluang dpt panggilan sekiranya berdaftar dgn pakej mereka. Travel Agensi kan ada quota mereka jadi mereka sentiasa berurusan dgn pihak TH. Peluang terpilih tu cerah. Satu lagi mesti lampirkan sekali surat rayuan yang kita hantar ke TH kepada Travel Agensi. Surat rayuan tu kena merayu tiap tahun sekiranya tidak terpilih bagi tahun semasa. Semoga Ainunaina terpilih tahun ni mana tahu ada rezeki dapat masa terdekat terus berdoa ya.