CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 18210|Reply: 152

Buntu nye aku....perlu ke berhenti kerja.

Post time 9-5-2016 10:54 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode

Aku mempunyai pekerjaan yg stabil. Pendapatan bulanan dikira agak besar. Sekarang aku ade masalah rumahtangga. Mungkin ia nya akan berakhir x lama lagi. Kami dah berbincang, hak penjagaan anak dapat pada aku. Alhamdulillah....

Masalahnyer sekarang, aku ni bekerja shift. Susah untuk aku nak arrange mase. Sbb perlu hantar akan ke sekolah. Bila aku shift malam, aku x boleh fikir nak letak anak di mana.

Sekarang aku hanya fikir untuk berhenti kerja dan nak mulakan bisnes kecilan. Aku ade modal dlm 70k. Agak2 ape bisnes yg aku boleh buat. Kalau nak buat online bisnes, bisnes ape yg sesuai.

Aku nak buat benda ni sbb aku nak anak aku membesar depan mata. Aku x nak abaikan dia. Dan aku x nak ddk di kl ni lagi. Aku nak berhijrah. Tapi x tahu nak ke mana lagi. Aku ade impian untuk buat bisnes makanan. Aku teringin nak bukak gerai pancake 'krabi'. Sbb aku x pernah lagi tgk org meniaga pancake 'krabi' di malaysia ni. Tapi mcm mane nak buat adunan doh yg rangup mcm kat krabi tu.

Aku mcm nak belajar jer dgn makcik yamilah krabi. Tapi nak ke dia ajar aku. Aku mmg minat dgn pancake dia. Sedap dan rangup. Kalau nak nak berniaga, mmg pancake 'krabi' ni la pilihan aku.

Ape patut aku buat. Terus bekerja di tempat sekarang atau berhenti dan buat bisnes yg aku minat.

start business tanpa berhenti kerja dulu..
lepas dah stabil, baru berhenti..
pasal anak, ramai je pengasuh..
or else, amik je pembantu rumah..

Maid..?? Kerje lah kalau boleh... jgn berhenti... business slowly2 adapt dulu...

prettyuglybabe replied at 9-5-2016 11:10 AM
start business tanpa berhenti kerja dulu..
lepas dah stabil, baru berhenti..
pasal anak, ramai je  ...

Bisnes yg ade dlm kepala ni pancake krabi tu jer. Sbb lain dari yg lain. Kalau nak buat bisnes ni mesti kena full time. Atau buat weekend jer dulu. Tgk market.

Bab pengasuh tu, jarang ade pengasuh yg nak jaga waktu malam. Kalau aku keje shift mlm. Maid....boleh terfikir lagi.

Nham22 replied at 9-5-2016 11:11 AM
Maid..?? Kerje lah kalau boleh... jgn berhenti... business slowly2 adapt dulu...

Maid ni kos tinggi. Mmg x mampu. Tapi kalau dah xde pilihan, terpaksa ambil kot.

Agak2 boleh ke aku belajar dgn makcik yamilah pasal pancake tu. Aku sanggup duduk krabi sebulan untuk berguru.

Better jgn berhenti kerje dulu..... mmg kite rase kite dah ade cukup saving etc... tp jauh lagi perjalanan u n anak2... buat business sambil2 dulu...parent xde ke nak tolong..?

Follow Us
Nham22 replied at 9-5-2016 11:36 AM
Better jgn berhenti kerje dulu..... mmg kite rase kite dah ade cukup saving etc... tp jauh lagi perj ...

Mak ade lagi. Tapi dah x berapa larat. Malas nak membeban kan mak. Aku rasa mcm boleh survive sbb tinggal hutang rumah jer.

Maaf sbb aku tanya pendapat, tapi bila org bg pendapat, aku konar baring plak. Pening....

Edited by prettyuglybabe at 9-5-2016 11:46 AM
zackkuda replied at 9-5-2016 11:27 AM
Bisnes yg ade dlm kepala ni pancake krabi tu jer. Sbb lain dari yg lain. Kalau nak buat bisnes ni  ...

zaman ekonomi mencabar ni, business makan pun payah nak market..
orang dah banyak cut kos nak makan luar..
melainkan makanan yang ko jual jenis yang orang hari-hari lantak..
dan kalau ko bisnes kat area ofis/industri/pelancongan/student/pasar malam..
tapi sapa yang nak makan pancake for lunch/dinner?
orang malaysia dah tentu cari nasi..
orang yang berdiet? berapa ramai sangat..
hadap ke dorang nak berdiet makan pancake hari-hari..

pasal pengasuh, ko kena approach la tanya..
ada je yang sanggup jaga malam..
asalkan kena dengan bayaran..
anak ko baby lagi ke yang perlukan pengasuh bangun malam buat susu tukar pampers?
kalau macam tu, maid is the best option..
nak kata tak mampu, awal-awal cerita ko bagitau gaji bulanan besar..
kalau itu tak boleh, ini tak boleh, bagi je kat bekas bini suruh jaga sama-sama..
weekend/shift pagi ko amik bela..bukannya bermaksud dah berpisah dgn bini, anak-anak pun ko kena pisahkan dengan mak dorang..
tak boleh ke jaga anak sama-sama secara bergilir?
kalu tak nak bagi langsung kat bini, sementara sampai dapat pengasuh/maid, bagi dulu kat family terdekat..
kalau ibu tunggal boleh jaga anak dengan masalah lagi mencabar, kenapa ko tak boleh kan..

tak ada family member ke yang boleh tlg tgk anak time ko keje malam?
bisnes belum mula
lagi byk masa kau akan spend utk setup bisnes
nk cari lokasi, nk cari supplier, kn survey market etc2

kalau tukar kerja yang tak perlukan shift macam mn?
sambil2 tu boleh la risik2 peluang berniaga
nanti dah stabil bisnes baru berhenti

* kalau dekat ngan rumah, boleh juga aku amik upah jaga ank ko waktu mlm
tapi pagi2 aku plak g kerja

Rasanya tang minyak tu, bila dah guna berkali kali, rasa makanan akan jadi lagi crispy. Dan tang dapur tu, lagi kau lama guna tak cuci pakai sabun, lagi sedap rasa makanan sebenarnya.

Dari segi doh, maybe dia deep fried doh roti (paratha), mmg akan jadi kembang kalo doh roti kena deep fried sbb byk telur/tepung penaik, nk bg rasa crunch crunch crispy, taruk tepung jagung. Tp kejap je cripsy tu, kalo biar sejuk dia jd kuncup lembik masuk air mcm roti canai tak bersentuh kot.

aku rasa ada je pengasuh yang amik jaga budak waktu malam... contohnya anak anak nurse... tp maybe mahal sikit dari yang jaga siang hari.... walopon malam anak ko maybe tido je... sapa kata takdak orang juai pancake siam tu kat malaysia... ada jah... aku rasa baik ko start bisnes kecik2 dulu.. dah stabil baru pikir nak berenti... apa - apa pun iktiar dulu...

zackkuda replied at 9-5-2016 11:40 AM
Mak ade lagi. Tapi dah x berapa larat. Malas nak membeban kan mak. Aku rasa mcm boleh survive sbb  ...

Paham..tp zaman2 gawat ni kene sabar sikit... business ni sampingan ja... sekarang kene survive dengan keadaan yg ade... maintain je dulu kerje yg ade..iktiar carik tukang jaga dulu...

prettyuglybabe replied at 9-5-2016 11:40 AM
zaman ekonomi mencabar ni, business makan pun payah nak market..
orang dah banyak cut kos nak mak ...

Skrg ni target aku kat pangkor / langkawi / kuantan. Mmg pancake ni mknn utama kita. Sebagai snek petang2 jer. Sambil melepak sambil makan. Dan bukan org yg sama dtg pusat peranginan ni. Org yg berbeza. Jadi sambutan ok kot.

Anak aku 3 orang semua nyer. Yg bongsu aku ambil sbb dia terlalu rapat dgn aku. Mmg xde niat nak pisahkan adik beradik dan ibu nyer. Sbb ini persetujuan kami bersama. Aku mmg dh xnk duduk kat kl ni. Rumah aku sekarang mmg aku akan bg wife ddk dgn anak2. Untuk keselesaan dorang.

Kalau jadi aku berhenti keje, aku akan bawa yg bongsu bersama. Plan lepas raya sbb notis 3 bulan. Jadi ade mase 4 bulan untuk aku cari tempat bisnes sebelum anak masuk tadika tahun depan.

Idea aku ni gila ke? Aku mintak pendapat org. Tapi aku degil.

gekkou replied at 9-5-2016 11:43 AM
tak ada family member ke yang boleh tlg tgk anak time ko keje malam?
bisnes belum mula
lagi byk ma ...

Semua sibuk dgn keje masing2. Lagipun aku xnak ddk kl ni lagi. Tu yg aku nak cari tempat yg sesuai sebelum  tahun depan. Sbb anak aku dah start tadika tahun depan.

Lagubestbest replied at 9-5-2016 11:48 AM
Rasanya tang minyak tu, bila dah guna berkali kali, rasa makanan akan jadi lagi crispy. Dan tang dap ...

Tgk mase dia goreng tu mmg guna minyak + marjerin yg byk. Aku dah cuba kat rumag. Tapi x menjadu. Rase nyer yg buat pancake tu garing sbb adunan doh tu. Ape lah rahsia doh tu.

kikuri replied at 9-5-2016 11:48 AM
aku rasa ada je pengasuh yang amik jaga budak waktu malam... contohnya anak anak nurse... tp maybe m ...

Ade ye org jual pancake tu kat sini. X pernah jumpa lagi. Mgkn x ramai yg buat lg.

Insyaallah mungkin ade jalan yg terbaik nanti. Tengah ihtiar dan berfikir lagi.

Nham22 replied at 9-5-2016 12:26 PM
Paham..tp zaman2 gawat ni kene sabar sikit... business ni sampingan ja... sekarang kene survive de ...

Aku faham. Zaman gawat ni mmg susah nk cari kerja dgn basic yg tinggi. Aku dh try mintak keje normal. Tapi mcm mendukacita jer.

zackkuda replied at 9-5-2016 12:32 PM
Skrg ni target aku kat pangkor / langkawi / kuantan. Mmg pancake ni mknn utama kita. Sebagai snek  ...

ko amik yang bongsu then ko sanggup berpisah dgn yg lagi 2?dan ko sanggup nak pisahkan adik beradik?

pastu tiap weekend nak datang kl jenguk dan temukan anak ke apa?

anak ko laki ke pompuan?

prettyuglybabe replied at 9-5-2016 01:07 PM
ko amik yang bongsu then ko sanggup berpisah dgn yg lagi 2?dan ko sanggup nak pisahkan adik beradi ...

2 lelaki sorang pompuan.

X maksud nak pisah kan terus. Saya pun perlu peneman di saat kesunyian.

Aku duk n9 nie anak ko sebaya ngan ank aku leh g Skool sama2..Skool dekat je jalan kaki laki aku pun keje shift cm ko mlm2 bg kat aku jaga. Anak aku 2 org + anak ko