CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9631|Reply: 54

Hidup saya sentiasa takut2/kurang confidence...

Post time 13-5-2016 01:33 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Hai semua..saya rasa saya ada masalah dari segi konfiden level..bila nak bercakap dengan orang ramai, saya jadi gabra sangat2.. suara akan jadi menggeletar & x jelas..especially bila cakap depan orang ramai. Saya juga berubah jadi seorang yang introvert,suka buat hal2 sendiri,hanya bercakap bila orang tegur saya dulu,kalau tak saya akan senyap seribu bahasa..saya x tau kenapa jadi macam ni..

Saya baru je dapat kerja kira2 6 bulan lalu..saya ingat saya dapat berubah jadi yg lebih positif bila dapat bergaul dengan ramai orang..tapi macam sama je...bila cakap dengan bos,saya akan jadi kalut..bos selalu cakap kat saya kenapa awak nampak takut2 bila nak bercakap dengan orang...? Lepas tu bila jumpa orang,saya mesti nak mengelak2..saya juga jarang join aktiviti2 ofis,jarang bergaul dengan kawan2 ofis lain... yang pasti, saya tau satu perkara kenapa saya jadi mcm ni...low konfiden...sejak kecil lagi saya di ajar untuk dengar kata mak ayah,kakak dan abang2..saya x boleh bersuara, hanya kena kata 'YA' dan TAK BOLEH MELAWAN...sebab saya anak perempuan paling bongsu,so apa2 saya kena mengalah dan dengar kata orang lebih tua...tak boleh merungut langsung la orang kata. Kadang2 saya nak bagi pendapat kat mak ayah tentang sesuatu perkara,depa akan cakap "kamu diam ajelah...tolong senyap dan ikut je apa mak ayah suruh". Bila saya nak tolong sesuatu, depa xbagi saya tolong sebab mereka kurang percaya kat saya.. Bila saya nak beri nasihat, depa akan cakap "kamu senyap jelah kamu kecik lagi jangan nak memandai2 bagi nasihat kat orang" Disebabkan tu, saya jadi kurang konfiden...Saya sendiri tak percaya kat diri sendiri. sampai la sekarang,umur 25 tahun ni...kadang2 saya rasa saya x berguna,confidence level zero..sebab tu kot saya takut2 bila nak bercakap dengan orang...sebab takut kena marah,ditengking,ditempik...dari kecil kena ikut arahan je mcm lembu kena cucuk hidung..nak taknak kena ikut...lagi satu masa saya duduk asrama dulu saya selalu kena buli mentally...kawan saya duk kata saya ni blur,cepat blank,lembab...gelak2kan saya,main2kan saya,tipu saya,amik kesempatan dari kelemahan saya...

Boleh x tolong macam mana nak naikkan confidence level saya ni...kadang2 saya nangis seorang diri sbb rasa diri xberguna langsung.... {rz  

assalamualaikum TT semoga sihat.
saya pun gitu le sikit sikit dulu.taknak cakap dengan orang yang tak kenal. orang tegur dulu baru cakap. suka buat hal sendiri.
tapi takpe. tu sifat awak, keistimewaan awak kan
lepasni kalau awak mcm gabra ke apa, awak tarik nafas, cakap apa yg tebuku dalam hati awak dalam satu lafaz. gitu.
lagi satu, carik kawan rapat yg tak kisah awak mcmmana. boleh share cerita dengan dia.
selamat mencuba!

Kesian ko dik.

Teringat lak akak masa kat U dulu akak beli cd  anime dari sorang mamat ni sebab malas nak download. Bila jumpa akak heol lansung takleh tengok muka akak, pehtu berpeluh semacam cakap pun gigil. Sebijik watak otaku dalam komik yang nerdie nak mampus dan awkward gitu. Dah la pakai spek pastu dressing skema habis. Memang otaku la.

Btw masalah confidence ni masalah sejagat dik. Semua manusia ada masalah self esteem bagi akak. Walau nampak konpidens camna pun sebenarnya deep down masih timbul rasa inferior bila tengok orang lain lebey dari kita especially.

praktis bercakap sensorang kat cermin.

Lupa lak. Adik, sebagai permulaan rajin2 la motivasikan diri. Contohnya, hari2 ulang bagitau diri sendiri adik is pretty, strong and confident. Elak kutuk diri sendiri dik sebab itulah yang buat adik rasa tak guna. Confidence kena seiring dengan mental yang kuat- jadi adik kena latih mental untuk jadi kuat dan positif. Adik kena fix what's inside first.

Selain itu adik boleh coba sembang2 dengan random stranger, contoh acik jual nasi lemak ka, cleaner opis ka. Kerapkan bergaul dengan sesiapa saja di sekeliling adik. Jangan berat mulut introvert sangat nak tegur orang sekeliling pun susah, sebab bila adik dah terbiasa tak bercakap dengan orang, tu yang adik ada masalah komunikasi dua hala tak sampai tu sampai bos pun marah. Takleh camtu sebab adik yang susah nantinya. Orang lain peduli apa dengan adik - so adik kena jaga, kena peduli diri sindri.

Akak juga suggest adik bercintalah dengan diri sendiri. Selain berfikir positif dan membuat aktiviti positif, adik juga boleh ubah penampilan adik - jadi lawa. Kenapa? Sebab bila adik rasa lawa secara lansung rasa itu jadi confidence boost untuk adik. Blog, youtube, socmed - semua tu boleh jadi medium untuk blaja camna nak lawakan diri - camna nak berpakaian dengan betul sesuai dengan bentuk tubuh adik, camna nak bermekap dengan betul (bukan tebal pun, lite2 je) untuk naikkan seri wajah, etc.

Oh, sebagai penutup akak sarankan adik berforum di board Isu Semasa juga. Akak yakin adik akan mengalami perubahan karakter yang ketara. Dah berapa ramai porumer (termasuk akak) yang akak tengok mula2 sopan santun jaj lama2 jadik fearless bitch gituh.

Follow Us
chazey replied at 13-5-2016 02:14 AM
Oh, sebagai penutup akak sarankan adik berforum di board Isu Semasa juga. Akak yakin adik akan menga ...

Hahaha..bila kena provok,terus kuar maki hamun ke

Edited by tiramisuu at 13-5-2016 02:31 AM

Tt, bg aku bnde ni sbb dh adapt ngn ko..kira dr kecik dpt latihan cmtu..mmg susah nk ubah tp bukan tak blh..bila minda ko dh adapt cara tu, once ko nk tukar,minda ko mmg refuse sbb rasa selesa play safe..blh je ubah. Ko kena list down kelemahan ko pastu ko tulis plan2 ko..tulis baca ari2..pastu ko buat la..x yah big steps..mungkin ko buat satu hari nk ckp ngan sorg..better buat dgn stranger sbb dgn stranger, akn kurang skit nk impress dorg..
buat skit2 tp berterusan..nnt minda ko percaya dgn plan ko..then ko akn jd positif..nk tambah keyakinan, luaran pn penting..ubah sikit2..buat la target seminggu demi seminggu apa plan ko

Selain dari halal/haram yg Allah tetapkan. Lain2 pendapat/taste/carahidup/budaya/adat/makangaramdulu bagai semua .. kau campak masuk tong sampah ajer. Tak maksud taste orang tu lain dengan kau, kau kena follow taste orang tu. Hidup kau, cara kau la. Orng lain cuma paling up pun taraf penasihat je, bising3x tepi telinga kau, kau rasa nak ambil kau ambil kau rasa xnak ambil kau campak je, kau bos hidup kau. Haa gitu.

Dik..hang pi sepital tanya doc sepital mintak refer ke psychiatrist.bukan nk kata hang gila tp mebi hang ni ada anxiety disorder kot.sejenis yg mudah sgt kena panic attack.so...psychiatrist je boleh tlg hang.

kena byk bergaul dekkk...kne usaha sendrik..mntk tlg org lain x kn membantu...
jgn putus asa

ko kena belajar bersuara bila org buli ko. pastu kalau kt opis ada sesi tukar2 pendapat, ko join la. bg pendapat ko. jgn takut kalo pendapat ko kena tolak. lagi satu ko kena ramah2 mulut tu tegur org mcm selamat pagi, say hai, just tanya khabar tp x perlu smpi tahap kepoci. jgn berat mulut sgt.

sebijik mcm kawan skolah aku dik.
mcm ni la perangai dia. blur2, blank, tiba2 mcm terbang ke mana2 tah, org selalu gelak kan dia dan kalau borak ramai2 dia yg jadi bahan.

tapi bila semua dah habis skolah, masing2 dah masuk U.. keluar kerja, buat reunion, jumpa balik.. perghh cun baq hg. dia punya konfiden level mencanak. jalan pun mmg nampak dah lain sgt. dia yg approach kwn2 . lain sgt. rasa mcm org lain.

aku tnya dia direct je. mcm mana ko boleh jadi lain.

dia kata, dulu masa kat U dia rasa tersisih sgt sbb sikap dia sendiri yg introvert. org slalu ignore dlm kelas. pastu abis je belajar, lepas grad kawan2 kelas dia semua apply keja yg bagus2.

dia plak takut. dia rasa takut nak keluar ke dunia kerja. tapi satu hari tu  dia ckp dia tgk langit. masa tu ada kapal terbang lalu. tiba2 dia ada rasa mcm satu semangat kena ubah diri sdri. tau tak apa? dia apply jadi stewardess. dia kata, dia cabar diri dia. dia apply Qatar Airways.

masuk Qatar dia cuba utk bergaul dgn kawan2 baru. dia belajar ubah diri dia. dia kata, takda sapa yg boleh ubah diri dia.
so skrg ni mmg lain dah. cakap konfiden. duit byk. gelak pun nampak sofistikated. bagus mmg bagus. dia dah ada confident diri. alhamdulillah

TETAPI.... ada satu pulak aku tak suka, dia jadi mcm angkuh. agaknya dia tahu dia dah berada kat satu tahap yg orang lain tak reach mcm dia. bila bercakap, angkuh. dia penah ke sana, penah ke sini. pendapat org semua tak betul. dia mesti pangkah cakap orang. bab duit dia berlagak. pastu status fb dia pernah ckp cmni la lebih kurang "org yg cantik masa skolah bila dah beranak pinak hauk, yg tak cun masa skolah meletop" cmtu la lebih kurang. aku tak ingat exactly.

sampai skrg dia masih hidup. duk ada lagi ni ha.

tu je nak share. sekian terima kasih.

biasala low confident ni
mmg sebabnya faktor org2 sekeliling kita
nak built up confident mmg xde cara lain selain dari diri sendiri
antara ciri2 org low confident ni ialah dia x alert dgn ape yg berlaku

cara2 mengatasi mungkin ramai dah bgtau kat atas
tp aku bole sajes yg lain sikit
cuba baca paper setiap hari dari page 1 sampai page last
kalo baca online pon bole janji selak semua topik untuk ambil tau semua benda
bila berjumpa ramai2 cuba cetuskan 1 isu daripada ape yg dibaca tu nanti ramai2 akan join bercerita pasal tu...pastu ko pon tambahla lauk

if u dun have confidence  just FAKE it..
iolls pun sama je sebenarnya ... selalu g interview iolls just FAKE my confidence ..

ai pun walaupun dah lama kerja masih ada saki baki perasaan tak confident ni. especially dalam meetings n bila kena communicate ngan bosses.
tapi bole la kalau nak bercakap sikit2 dalam meeting tu ..  
cuma kadangkala mesej tak sampai sampai orang tak paham
pastu mesti ada orang tolong terangkan

takpela dik, improve diri sedikit demi sedikit.. jangan harap perubahan 100% dalam waktu terdekat..
cuba selesakan diri bercakap2 ngan officemate dulu. break the ice orang kata.
lepas tu dah selesa sikit, cuba borak ngan orang2 atasan dan boss2 juga.
jangan la skema sangat cakap pasal kerja je, selitkan jua gurau senda dan isu2 semasa ke.

chazey replied at 13-5-2016 02:14 AM
Oh, sebagai penutup akak sarankan adik berforum di board Isu Semasa juga. Akak yakin adik akan menga ...

yg ni btul sgt..... cuma hrp TT tak berubah mcm lava ubi kayu sudah
sbg permulaan leh la jd org lain dlm porum... leh jd brutal.... bleh berangan jd cun...
or adik ni lava yg sudah kembali ke pangkal jln.... motif sgt speku gini

antidote replied at 13-5-2016 09:15 AM
sebijik mcm kawan skolah aku dik.
mcm ni la perangai dia. blur2, blank, tiba2 mcm terbang ke mana2  ...

yg negatif tu kan lebih pd dendam tak hbis... yela dulu org dok hina sgt kan....
klau ckp psl rendah diri tak reti nak sembang ni... aku dulu pun gitu.... cuma bertuah dulu ade kwn sorg yg btul supportive.... yg peramah.... aku pun terikut2 cara die.... suka tegur semua org... suka sembang..... dah kurg malu2 dah.....

dino replied at 13-5-2016 11:56 AM
yg negatif tu kan lebih pd dendam tak hbis... yela dulu org dok hina sgt kan....
klau ckp p ...

aku pun rasa lebih pada dendam
untunglaa ada kawan peramah..
malu tu kurang takpe, jgn hilang teruss

pertama sekali kau kena ubah penampilan.
bila jumpa org, org akan respect dan pandang kau mcm mem besar.

yg penting, dapatkan tumpuan dari org.
kalo ko selekeh, mmg xde org nak pandang.

bila kau dapat hormat dari org, konpem org akan dengar cakap kau dan x berani lawan ckp.
contoh ko nampak laki/pmpn cantek, mesti org akan kaku dan speechless.
dlm diam akan timbul rasa kagum.

the most important thing, gain respect from others.

kemudian,banyakkan keluar dari rumah / pejabat.
meet random people.

bukan asyik hadap & pusing2 jumpa org dan environment yg sama.
then try to greet the stranger. contoh kau nampak kokosen,
kau cakap ja pasai weather.#really hot today.
mesti ada feedback punya. x kesah la org tu just smile ke apa.

at least ko da berjaya 1 task. utk improve diri bercakap dgn org lain.