CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: keladi_merah

Hidup saya sentiasa takut2/kurang confidence...

Edited by chazey at 17-5-2016 02:36 AM
mizz_aurora replied at 16-5-2016 12:49 PM
i suka baca komen akak chazey.. walaupon most of the times penuh carutan

Serius akak kata sis, 5 tahun lepas akak tak beginih. Dan jarang maki bodohkan orang walau camna pun diprovok. Sekarang ntah mengapekah carut marut itu senang saja kuar.      

chazey replied at 13-5-2016 02:14 AM
Oh, sebagai penutup akak sarankan adik berforum di board Isu Semasa juga. Akak yakin adik akan menga ...

Boleh pakai ke resepi menjoyah di CI tu??...ramai yg sembang kewncang dlm porum je sis, kat luar tetap menikus tenuk ketakutan

1. it is okay to say - no, wait - i shall think about it first , then i get back to you.
2. it is okay to say no - No, i think i have .....( rasional )
3. kalau tak faham apa apa ? bagi isyarat bahsa badan atau gesture kat tangan  macam you nak tanya - then - say : just say je: saya  faham X tapi tak faham  Y...jadi bagaimana....

it is okay .

4. Kalau nervous nak buat presentation - gain your energy from the crowd. Just be confident and by being honest you just said : Hi ( salutasi yg sesuai lah ) - i am learning  how to present ...so if anything i tak clear ke i ape ape ke please ask , raise your hand or  blabla..being open

you know what - hidup ni selagi tak buat DOSA kat ALLAH , tak tinggal solat , quran etc - you tak payah malu kalau org dok bagi feedback atau ngata sikit sikit  sebab? nilai diri u tak kurang pun dengan faktor luaran org.
yg penting ialah cabaran dalam diri you sendiri - cabar diri - so what? apakah aku  akan  blabla kalau ....u know...so - kalau tujuan you nak improve yourself - i think betulkan pemikiran tang self concept.

saya pun last daughter jugak. Tapi saya boleh bersuara dan vokal banyak kali buat dosa sebab lawan cakap mak abah. yups .

i am not proud of it but they are fine as long i express my feelings, safe base gitu. depa worried kalau i marah sangat i shut down.

tak boleh hidup tetakut pada manusia ni - tak ada makna langsung. selagi benda you buat tu within reason dan syarak. so tak payah malu sangat aih. sebab? orang tak kisah pun may be tak ingat pun kesilapan atau apa apa tentang anda once they have gotten out the room.

Edited by mbhcsf at 18-5-2016 01:24 AM

i think in your case ni your family factor bagi banyak influence tang your sahsiah dan innate self conceptlah atau pembentukan kendiri.

tapi kalau anda tahu depa tu tak betul then apa yg penting anda kena fikir sekarang ialah

anda  BUKAN berada dalam kalangan mak ayah lagi dah sekarang - you dalam alam pekerjaan atau dewasa

you are allowed to be heard -

macam ni selagi apa yg kita cakap tu sensible , adab jaga dan benda tu logik dan tak salahi syarak then - you cuba cabar diri  you = why must  org akan marah? atau aku berasa malu akan benda yg benar .

anda  know just pikiaq macam ni je - selagi aku tak buat dosa, kurang ajar kat org dan ada rasional then , cakaplah ..

bila kat luar , atau dalam alam pekerjaan anda bukan lagi dalam family circle, anda bukan lagi si anak perempuan bongsu  dan  bukan bertraf 'adik' dan you bukan adik mereka atau sesiapa -dan ubah minda sebegini - sebab selagi dok pikiaq i adik itu adik then , immaturelah then akan influence the way you behave tapi now , anda adalah individu dewasa yg matang. so , you akan act like one. dalam alam pelajar dan pekerjaan itu penting.

so pada saya untuk jadi confident seseorang tidak perlu biadab, celupar atau kurang ajar atau melucah . Cuma be nice, and cakap je apa yg nak cakap. sama ada depa dengaq ke tak - itu pilihan mereka  etc etc. Tiada siapa yang akan hakimi anda kalau anda bercakap pun sekiranya within reason lah.
doa supaya Allah terangkan hati dan mohon bantuan Allah selalu.

turboturtle replied at 17-5-2016 11:48 PM
Boleh pakai ke resepi menjoyah di CI tu??...ramai yg sembang kewncang dlm porum je sis, kat luar t ...

Boleh kot sis? Akak jadi outspoken bukan takat dalam porum namun kat luo juga. Kadang2 terbawa2 stail berforum bila komen kat wasap keja ka fren2 ka family gitu.  

antidote replied at 13-5-2016 09:15 AM
sebijik mcm kawan skolah aku dik.
mcm ni la perangai dia. blur2, blank, tiba2 mcm terbang ke mana2  ...

camne gelak yg sotifiskated? gelak sambil tutup mulut ala2 ratu ke?

nampak sgt aku gelak serupa hangsuang

Follow Us
tt, ai pun mcm tu kot tp tadak seteruk u..paksa diri je..buat2 berani je uols..ai jnis suka pk negative bnd yg xberlaku lg..
tp ada hr2 jgk i kopiden..ade hr2 ai mcm kemurungan cmtu..

pr3ttytw33ty replied at 19-5-2016 06:35 PM
camne gelak yg sotifiskated? gelak sambil tutup mulut ala2 ratu ke?

nampak sgt aku gelak seru ...

hahahha!!
ala beb, yg gelak2 pastu flip hair.
bukan mengilai mcm hangsuang!

Emmmm, u jadi takut sbb u risau respons/pandangan org lain kpd u... so tanamkan dalam diri pedulikan ape org nak cakap/pandangan org pasal u... tak perlu jadi peramah pun... u lack of konfiden salah satu sbb adalah bile u kurang knowledge... so, if psal  keje, u kena la buat keje u betul2... so that bile bos tanye u sure akan tau bidang keje u... secara automatik u akan konfiden bile bos tanye...

antidote replied at 20-5-2016 08:23 AM
hahahha!!
ala beb, yg gelak2 pastu flip hair.
bukan mengilai mcm hangsuang!

tu aku wonderpet tu. pestaim dengar gelak yg sotifiskated. pikir blk selama ni camne la aku gelak. bdekah2 mengekek2. ni panggil gelak ape plak? xke hangsuang bunyiknye

ok lah pasnih nk gelak ala2 jelitew sambil flip hair kiri kanan ala duta shampoo gitu. mampoo?? matilaaaaa

Somehow komen2 kt dlm tred ne pom buat i lebih menghargai diri sndri, sbb tt dgn i lbh kurag sma jaa. Bezanya i ikut mood,klu nak ckp ckp laa, but once i bckp memag akan keep talking je, klu xnk ckp memag sesenyap senyapnya.

chazey replied at 13-5-2016 02:14 AM
Oh, sebagai penutup akak sarankan adik berforum di board Isu Semasa juga. Akak yakin adik akan menga ...

Yg ni aku setuju. Wakakka

antidote replied at 13-5-2016 09:15 AM
sebijik mcm kawan skolah aku dik.
mcm ni la perangai dia. blur2, blank, tiba2 mcm terbang ke mana2  ...

Sharing yg bagus   

Aku pernah jgk msa study buat prsentation kat dpn sampai tgn aku menggeletar terbuang botol air atas meja org dpn tu.   memalukan. mungkin sebab yg dgr dlm kelas tu ahli2 debat n nerd yg soklan jenis kbat.  

Skg sebab keja aku gini, aku improve hari demi hari. Sebab bbrapa peristiwa yg terjadi n  memalukan aku, aku jd berubah lepas itu. Nasihat2 porumer di atas mmg betol belaka. Ringankan mulut, jadi fake periang x jadi masalah, or cuba adik offer diri jd MC tapi guna teks bacaan. Yg cuma adik perlu baca aja. Akak pun pernah buat gini. Nak jadi mc. Tp guna teks bukan yg spontan.

Dulu, semua acara akak ofer diri jd mc.  Lama2 tutur kata akak jd lancar n teratur. Skg bg ucapan tanpa teks kat dpn bajet ckp 2 minit, lama2 jd 10minit. X sedar. Apapun,  ubah dulu perangai blur, lembab tu, Gudlak adik!

mujer_in_espejo replied at 24-5-2016 09:30 PM
Aku pernah jgk msa study buat prsentation kat dpn sampai tgn aku menggeletar terbuang botol air atas ...

saranan yg bagus gak nih

mujer_in_espejo replied at 24-5-2016 09:30 PM
Aku pernah jgk msa study buat prsentation kat dpn sampai tgn aku menggeletar terbuang botol air atas ...

alhamdulillah bagus kakk.. ko mmg hebat. tp yg lawak tu ko tau ape kak? terbuang air tu. hehehe

antidote replied at 25-5-2016 08:14 AM
alhamdulillah bagus kakk.. ko mmg hebat. tp yg lawak tu ko tau ape kak? terbuang air tu. hehehe :l ...

Moment paling memalukan la masa tu. Mgkin merah padam muka akak. Sebab berdiri mcm x tentu arah. Jari jemari memintal wire mic.   audiens akak tgk mcm nk terkam. Sbb akak x tentu arah, tertepis botol air atas meja audiens dpn  

Akak mmg ada darah gemuruh. Skg... akak mkin matang, berucap kat depan tanpa teks x jadi masalah.. percakapan pon teratur.    berkat usaha memalukan diri kat dpn asyik2 muka nk jadi mc mjlis formal.