rarahim Publish time 7-9-2006 02:40 PM

Reply #36 ccyber5's post

broker sebenar kene ada lesen dan berdaftar...

tapi apa yg saya lakukan ini adalah sebagai jururunding atau di bawah sket broker berlesen
atau sebagai Introducer..

Kalau buat style yg ko buat ni kire legal ke? kalau tak legal camane kite nak buat agreement dengan owner/lawyer? nanti kan makan diri pulak? atau kalau buat care kau ni ape kah batasan2 yg kite boleh/tak boleh buat?...sila perjelaskan.. tq.

halimijuliana Publish time 7-9-2006 10:35 PM

Salam ...

Soalan seterusnya ... Banayk lak soalan ya ... :bgrin:

Kalau wat mcm Saifulsham ... Contoh beli tanah RM50k kemudian jual RM100k ... OK itu clear ... :)

Persoalannya adakah tempoh utk beli jual tanah maksudnya lepas kita beli berapa lama tempoh utk membolehkan kita jual tanah tersebut ... Atau takde apa2 tempoh tertentu mcm nak tunggu 5 tahun ker ... Atau lepas beli tanah jer boleh terus jual tanah tu ... ?? :)

Terima kasih ... :)

salwani911 Publish time 8-9-2006 01:42 AM

mak aku cakap, tok nenek aku ada tanah kt penang belah pulau, diorg estimate harga tanah tu 18juta. hari tu dpt lawyer utnuk uruskan jualan tanah tu, tpi dia nak byk sgt la bahagian, dia nak 2 juta. so x jadi la amik lawyer tu. tanah tu ada byk sgt nama, mklumla zaman moyang punya. kira smpi sekarangx dijual. hmmm any suggestion?

rarahim Publish time 8-9-2006 10:24 AM

Originally posted by salwani911 at 8-9-2006 01:42 AM
mak aku cakap, tok nenek aku ada tanah kt penang belah pulau, diorg estimate harga tanah tu 18juta. hari tu dpt lawyer utnuk uruskan jualan tanah tu, tpi dia nak byk sgt la bahagian, dia nak 2 juta ...

Aku pon ade kes same mcm ko jugak..tanah di Pulau Redang..sangat sesuai utk buat resort sebab betul2 tepi pantai dan bersebelahan pulak dgn Laguna Resort..

rarahim Publish time 8-9-2006 10:26 AM

Originally posted by halimijuliana at 7-9-2006 10:35 PM
Salam ...

Kalau wat mcm Saifulsham ... Contoh beli tanah RM50k kemudian jual RM100k ... OK itu clear ... :)

Persoalannya adakah tempo ...

Salam,

setau sy la..tak de tempoh.. as soon as proses beli tanah tu selesai tanah tu dah jadi milik kite so atas kite la nak buat ape.. cuma nye dr segi loan bank mungkin ade caj kalau cepat sangat nak jual.. dan jugak income tax pon ade implikasi jugak tapi sy tak ingat dah.. tak silap kalau jual lepas 5 tahun tak kene tax dan kalau sebelum 5 tahun kene tax..

ccyber5 Publish time 8-9-2006 10:58 AM

Originally posted by rarahim at 15-8-2006 01:36 PM
Aku berminat gak actually tapi tak berapa (sebenarnye tak langsung) arif pasal jual-beli tanah ni. Soalan pertama, kalau nak jadi broker tanah adakah maknanye kite kene keluarkan duit beli tanah tu ...

ko dapat source nih dr mana? owner sendiri ke atau introducer lain yg bagi ko source nih?
ada document tanah tu ke rarahim?

ccyber5 Publish time 8-9-2006 11:03 AM

Originally posted by halimijuliana at 7-9-2006 10:35 PM
Salam ...

Persoalannya adakah tempo ...

sory laa aku tak perasan ko nyer post nih :)

tempoh tu tak terikat sebenarnya... ia bergantung pada harga pasaran setempat, kita leh tengok brapa rate tanah tu pakai bank evaluation...kalau kawasan sekitar tanah yg kita beli tu byk projek perumahan/sekolah/kedai dan pada asalnya tak de langsunggg dan kemudian naik pulak kemudahan tsb.... maka secara tak langsung rate tanah kita tu akan naik dgn sendiri.... biasanya berkadar terus laaaa.....insyaallah...

halimijuliana Publish time 8-9-2006 11:05 AM

Reply #45 rarahim's post

Salam ...

Terima kasih atas penerangan ... :)

Kalau kita beli cash contoh tanah harga RM20k ... Takde masalah ya kalau nak jual RM50k ... walau baru seminggu tanah tu jadi hak kita ... ?? :)

Saya ada nak beli tanah ... Kalau ada lebih nak beli cash la ... :)

rarahim Publish time 8-9-2006 11:05 AM

Reply #46 ccyber5's post

ccyber5, ko leh tak tolong jawab soalan aku dalam post #41... TQ.

ko dapat source nih dr mana? owner sendiri ke atau introducer lain yg bagi ko source nih?
ada document tanah tu ke rarahim?

Tanah ni tanah keluarga sendiri.. dokumen ade.

halimijuliana Publish time 8-9-2006 11:08 AM

Salam ...

Persoalannya adakah tempoh utk beli jual tanah maksudnya lepas kita beli berapa lama tempoh utk membolehkan kita jual tanah tersebut ... Atau takde apa2 tempoh tertentu mcm nak tunggu 5 tahun ker ... Atau lepas beli tanah jer boleh terus jual tanah tu ... ??

Bagaimana pula pandangan ccyber5 dlm hal nie ... Rarahim telah berikan pandangannya ... :)

Terima kasih ...

ccyber5 Publish time 8-9-2006 11:10 AM

Originally posted by rarahim at 7-9-2006 02:40 PM

Kalau buat style yg ko buat ni kire legal ke? kalau tak legal camane kite nak buat agreement dengan owner/lawyer? nanti kan makan diri pulak? atau kalau buat care kau ni ape kah batasan2 yg kit ...

sebenarnya camnih...apa yg aku buat laaa

aku dpt document dari owner/broker/introduceer lain.... pastu aku cari buyer... dan dapat kan SURAT TUNJUK MINAT (LOI) dari buyer.... lepas je dpt LOI tu aku jumpa laa balik owner/broker/pemegang OPTION LETTER untuk buat SURAT UNDER TAKING utk penentuan bahagian kita jika tanah tu dapat dibeli oleh buyer yg kita bawak tu tadi..

lepasje dia setuju.. dan selesai SURAT UNDER TAKING TU.... baru laa kita bawak jumpa buyer ngan owner/broker/pemegang option letter tsb....

rarahim Publish time 8-9-2006 11:15 AM

Reply #51 ccyber5's post

Wah...cukup jelas dan nyata.. Tq.. Tq..rase cam nak terus start jadi broker tanah lepas nih..

P/S ccyber5..hang jadi sifoo aku dalam bienes broker tanah bleh? :tq:

[ Last edited byrarahim at 8-9-2006 11:18 AM ]

ccyber5 Publish time 8-9-2006 11:20 AM

Originally posted by mira8 at 26-8-2006 11:57 AM
abang aku nak jual tanah dia...

keluasan 3/4 lot tanah berhampiran ngan lebuhraya karak...pahang
tanah rezab melayu...lot pembangunan.....ader rumah sebijik ngan umah sewa lima bijk...berdekata ...

aku skarang tgh buat projek tuk supply benih herba mas cotek... market sedang menigkat laa nih
kalau ko berminat tuk buat tanam benih mas cotek atas tanah tu leh PM aku mira8
kalo ko nak jadi pengedararea kl pun lehh.. sbb kl aku tgh cari org tuk jadi pengedar produk teh herba mas cotek nih

ccyber5 Publish time 8-9-2006 11:23 AM

Originally posted by rarahim at 8-9-2006 11:15 AM
Wah...cukup jelas dan nyata.. Tq.. Tq..rase cam nak terus start jadi broker tanah lepas nih..

P/S ccyber5..hang jadi sifoo aku dalam bienes broker tanah bleh? :tq:

aku pon masih blaja lagi nih... baru join dlm 1staun je ...
masih lagi blaja ngan kekawan cina/melay/india yg jadi introducer n broker

kalau nak blaja apa salahnye... apa yg aku tau aku jwb... kalau tak tau:geram:... aku arrow pada :dia:
:))

rarahim Publish time 11-9-2006 04:52 PM

ccyber5, hang kat mane bro?

ccyber5 Publish time 12-9-2006 09:33 AM

Originally posted by rarahim at 11-9-2006 04:52 PM
ccyber5, hang kat mane bro?

port dickson

rarahim Publish time 12-9-2006 10:55 AM

ccyber5, bila2 hang nak datang KL sound la boleh kite jumpa bincang2 bisnes :nerd:

vitruvian_man Publish time 12-9-2006 11:42 AM

Tanah untuk dijual

CHERAS
status:Leasehold,99 tahun
Kategori:Bangunan
Keluasan:7 ekar
Rizab:none

GOMBAK
status:Leasehold 99 tahun
Rizab:Malay Reserve
Keluasan:3.763 Hektar

KAJANGTanah Balak Getah
status:Freehold
Keluasan:18 ekar
Rizab:none

KUALA KRAI.Kelapa Sawit
Keluasan:4528 ekar
Tiada masalah berkenaan pembelian hanya terhad kepada anak kelantan.Owner ingin menjual tanah atas name syarikat.

[ Last edited byvitruvian_man at 13-9-2006 10:38 AM ]

vitruvian_man Publish time 12-9-2006 11:56 AM

Originally posted by Izzuddin at 10-8-2006 07:50 AM
aku pun ada pengalaman jual tanah tapi nasi dah nak sampai bibir boleh terjatuh pulak...

ni berlaku 2 tahun dulu....member aku punya bapak dapat tanah kat dengan pelabuhan tanjung pelepas. bapak ...

aku pon penah ader pengalaman camni...ladang getah..buyer dah ader.owner dah ader..last2 minute owner jual kat orang lain..takder rejeki..
ini la dier namenye business....kene banyak sabar..:bgrin:

ccyber5 Publish time 12-9-2006 12:16 PM

Originally posted by vitruvian_man at 12-9-2006 11:42 AM
CHERAS
Keluasan:7 ekar

GOMBAK
status:Leasehold 99 tahun
Keluasan:3.763 Hektar

KAJ ...

kuala krai tu aku dah KIV.....ada doc dah nih... hehe:tembak:

tang kajang tu aku berminat gak nak proceed
tapi tanah kososng ke tang kajang tu?
Pages: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12
View full version: pengalaman aku sebagai broker/introducer tanah/D2/rumah/etc...