CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3088|Reply: 11

Postnatal depression

salam...terlebih dahulu maaf klau tajuk ni dah ada..tak larat nak selak...klau dah ada mergedkan aje  ye...

saya nak ty pd ibu2 yg ada pengalaman postnatal depression ni.apa simptom2nya dan camne nak atasi ,ada ubat ke?

saya baru 2 bln bersalin tapi sejak lepas pantang baru ni saya rasa macam tak boleh nak fokus pada keje yg dibuat, hati ni rasa cam kosong je.....cam sedih tapi tak tau apa sebabnya..rasa cepat nak marah..tolong saya kawan2..

postnatal depression ni sllu nya ms tempoh berpantang tu..

kalau lps pantang tak tau pulak panggil ape ..

tensen penat jaga anak kot ?..

postnatal depression ni sllu nya ms tempoh berpantang tu..

kalau lps pantang tak tau pulak panggi ...
LiliSam Post at 4-8-2010 11:31

kawan aku lps pantang pun dr panggil postnatal depression sbb anak dia menangis x henti2... dah puas berubat x ok gak sampai dia p jumpa pakar sakit jiwa.....

dear kopipahit...mmg tension pun lepas bersalin,esp klu husband tak mainkan peranan dier..klu rase depressed tu,talk to ur husband..sharing is caring..jgn pendam sorg2..bahaye tu..lagi satu,ingat kat Allah bebanyak..

1. citer ngan husbend
2. gi kinik jumpe dokter
3. gi jumpe bidan kg mana2 bawak berubat

istilah dlm bahasa melayu di panggey "meroyan"....TT kena istifar byk2....semayang jgn lupa...

Reply 1# kopipahit

kepada TT, boleh amalkan surah2 al-mathurat pagi sekali petang sekali...beli je kat kedai2 buku. MMg banyak. Most rasa yg u feel tu adalah dari bisikan2 syaitan. Lagi2 kalau tgh pantang. Lagi syaitan laknat ni suka.

Follow Us
terima kasih di atas feedback ibu2 sume...

saya selalu juga meluahkan apa yg sy rs ni pd suami..saya takut pendam sorang2..mugkin betul sy stress jg anak..mlm tak cukup tido,siang pun tak sempat nk tido dgn urusan rumahtangga yg tak pernah sudah...saya tak bekeja, 2 ank sy dh sek men n ren..
yg ke3 1thn 10bln...saya stress melayan karenah yg ke3 ni maklumlah tgh lasak..ada saje yg dibuatnya...kebelakangan ini saya sering marah2 kat dia, pukul2 tgn klu dia nakal...tapi bila tgk dia tido sy rasa sedih n menangis ... menyesal sangat marah2 kat dia...dulu masa dia blm dpt adik saya layan dia mcm minyak yg penuh...

suami bkn tak nak membantu cuma saya kasihan nak suruh2 dia buat keje ,dia keje jauh dan berulang hari2 ke tpt keje, bila balik bdn dah penat..10mlm dah ngantuk, awal pagi2 esok nak pi keje pulak..tapi dia masih membantu keje yg ringan2...
saya cuba buang perasaan sedih,tak gembira ni jauh2tapi payah benar..

Reply 7# kopipahit

all d best kopipahit....but jgn tangguh2 gi berubat...pulih kan balik semangat...biase lah...ader anak kecik...tido tak cukup...layan anak lasak lagik....kerja umah lagik...hakass rase baik cepat jumpa dokter ke...jumpa bidan kg ke..buat aktiviti lain dr kebiasaan ke...atleast ilang skett runsing dlm kepala...

sian kat anak yg setahun tuh...biasalah budak nakal bile dpt adik...tarik perhatian

terima kasih di atas feedback ibu2 sume...

saya selalu juga meluahkan apa yg sy rs ni pd suami..s ...
kopipahit Post at 6-8-2010 11:47

banyakkan berdoa pada Allah semoga dilapangkan hati, ditenangkan fikiran dan diberi kesihatan yang baik untuk uruskan hal rumahtangga... insyaallah.... hanya pada DIA je tempat kite meminta pertolongan...

Hi,
I have a post natal massage package for sale. I was signed up this package at baby fair with a very good deal.

Bella Luna , the salon at berjaya times square

14 sessions at salon which include;
45 min post natal massage x 14
Jamu mask x14
Toning wrap x14
Herbal steam / sand dip x14
Free jacuzzi x 8

Or
Home visit 5 days which include;
1 hr post natal massage x 5
Sea salt scrub x 5
Toning wrap x 5
Herbal steam x 5
Baby massage 10 min x 5
And 6 sessions at salon which same as above (the 14 sessions)
And free jacuzzi x 8

Only sale for rm 1100

Interested ppl pls pm me or leave me a message.

pi body massage..weeknd tu tggl anak kat hubby dlm sejam..pastu pi la massage..masuk sauna..xleh kuar2 sbb baby kecik..beli la kotak portable sauna tu..istilah meroyan ni sbb stress jaga newborn..i dulu pun kene..

i reduce ngan pi massage tiap2 bulan n masuk sauna..pastu baca yasin la selalu..citer kat husband..mmg meroyan smpi gaduh2 la jugak..lama2 ok la..bila msg2 da paham..maklum la anak 1st..i lak dulu jenis x duk diam..pi sana sini ngan study sambil keje..part time business lg..bila pas beranak kene duk umah jaga baby..mmg x keruan sgt smpi stress ya hamat..

lama2 da used to it..now xpe la..anak da besar..TT jgn lupa mkn supplement..n meroyan ni ade kaitan gak ngan angin byk dlm bdn pas bersalin..buat bdn lemah n selalu sakit kepala..end up stress la jd nye..so gugel la usaha2 nk tangani nyer k..

good luck

actually benda nih is within yourself. kita buat apa yg kita nak.. takde sapa pun paksa. betul kan?

bab anak lasak ni memang tak boleh nak elakkan la... kalau marah pun, bukan dia faham. bahkan kalau bebudak kecik nih dimarah selalu... lpstu dia tak rasa apa dah. dia akan lagik nakal.

sebenarnyer bebudak kecik nih nakkan perhatian. nak tegur tu cuba cakap elok2.. sayang2 dia.. yg penting dlm hati tu kena REDHA. mesti dia akan ikut. saya pun bukan nak cakap kosong.. anak2 saya semua kecik2 lagi.. dan semua mmg saya handle sorang dan kena gih keje plak.

so.. bab supplement ke.. urut ke.. nih semua takde mendatangkan faedah pun. cuma.. kalau ada extra fulus, apa salahnyer. tapi nak tackle problem TT nih.. kena ubah pendirian. dari cara TT cakap nih.. TT rasa mcm "terkilan" dengan hubby.. walaupun secara nyata taknak protes.. tapi TT luahkan benda tu kpd anak kecil yg xtau apa dan menjadi mangsa keadaan. kalau TT tak resolve isu nih.. sampai bila pun takkan settle.. bahkan mungkin menjadi lebih buruk.

kalau TT mmg takmo kasitau hubby.. TT kena la redha dengan cara hubby TT tu. takbleh la pendam rasa dan protes kat anak pulak.