CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dauswq

[SBS]Temptation-KSW,CJW,PHS,LJJ : ~♥ Sweet Ending ♥~

Close [Copy link]
ichi posted on 27-9-2014 11:43 PM
hahahaha.... sian...
mane ler aku tau.... igt kalo beli dvd ori harus gmbr tip top...

dlu2 company PMP buat sub ok,gmbar pn tip top.
skrg dh xdak..

TEMPTATION

Cerita

Temptation is a woman's weapon and man's excuse - H. L. Mencken

Sebuah cerita yg memaparkan kronologi kehidupan sepasang suami isteri yg bahagia tapi sayangnya perkahwinan nya musnah ekoran dari munculnya pihak ketiga. Idea penceritaan yg baik cuma cara writer develop idea nmpk kurang kreatif. Tema yg jelas berkisar ttg 'temptation'. Writer cuba tunjukkan bermacam2 jenis godaan - the art of temptation. Kalau xseni, kaku je, mane nk jalan. Secara ringkasnya, temptation boleh dikatakan satu teknik mudah untuk manipulate manusia. Dalam cerita ini, writer jadikan elemen 'money' and 'power' sbg alat pemangsa untuk manipulate/ influence/exploit mangsanya. 'Dunia' yg dipenuhi dgn hasad dengki, buruk sangka, dendam, kesedihan, kesengsaraan dan kegembiraan.

Pd peringkat permulaan, dr segi setup cerita nmpk kemas cuma ade certain2 part yg aku rase xlogic. Scene SH terima offer, seolah-olah menunjukkan hanya SH shj yg rase tertekan dgn bebanan hutang. Keputusan SH yg sanggup terima offer SY mcm kurang munasabah coz dia sendiri xtahu pe agenda SY jika dia terima offer tersebut, melainkan SY bg tahu yg SH perlu bekerja dgn dia dan biarkan isteri dia pulang menampakkan sedikit sisi negatif dlm diri SH seakan tidak bermaruah, xlogik lar jika dibayar 1 juta dlm tempoh hanya 3 hari. Aku harap dia xterima offer tu dgn mudah tetapi ade insiden yg 'MENDESAK' dia terima offer SY tu, contohnya, HJ ditimpa kemalangan dan demi menyelamatkan nyawa HJ, SH 'TERPAKSA' akur dan terima offer dr SY.

The middle part, part confrontation, pertelingkahan yg melibatkan personal boundaries dan professionalism, so, boleh dikatakan konfliks yg jelas kerana wujudnya gabungan yg baik iaitu internal and external konfliks kat situ.

Part ending, mmg xpuas hati dgn kaedah resolusi antaranya cara writer bongkar kejahatan MW, hanya setakat campak beg ke SH sudah cukup untuk membina zaman kejatuhan MW. Scene ini menunjukkan betapa lemahnya character MW yg seakan-akan menyerah kalah sedangkan dia ada kuasa dan duit, tindakan bimbo dia ni kontra dgn character dia pd permulaan cerita yg mana dia seorang 'licik', bukan shj dlm hal business malahan dlm bab rumahtangga. Tragic resolution bg HJ yg mana hidupnya ditimpa malang sampai kesudahan cerita.

Overall, the denouement part was ambigious, jadi ade sedikit unhappy and dissatisfied. Ada sesetengah part tu aku rase cm susah sikit nk pinpoint plot dia. Bab yg aku puji, metafora yg writer guna mmg superb, yg mana perkahwinan itu ibarat 'sand castle' - yg mudah roboh dan temptation itu ibarat 'wave' - gelombang yg boleh musnahkan sand castle tu. Hint yg writer bg cukup ketara untuk menggambarkan keseluruhan cerita ini, scene kata2 SH kpd HJ di Hong Kong- "SY lifesaver bg HJ, tp foe bg SH" tapi semuanya kontra pd pengakhiran cerita yg mana, "SY lifesaver bg SH, tp foe bg HJ".

Moment yg plg menusuk kalbu :

Epi 6 - scene HJ dgn bapa dia. Nasihat seorang bapa kepada anak perempuannya. Raut wajah sedih terpancar mengenangkan nasib malang yg menimpa anak gadisnya. Scene ini ade terselit mesej yg berguna, ia menunjukkan faktor penyebab musnahnya rumahtangga yg mana tiada 'discussion' yg wujud dlm rumahtangga. Startup discussion adalah penentu pengakhiran. Semakin soft tone discussion, semakin positif ending dan semakin harsh tone discussion, semakin neagatif pengakhirannya.

Keberkesanan Lakonan

Choi Ji Woo as Yoo Se Young

Dia ni masuk kategori passive-aggressive behavior. Mula2 dia xkisah dgn perasaan dia terhadap SH tetapi sebenarnya dia menagih perhatian dan mengharapkan kasih sayang dr SH. Sikap selfish tanpa menghiraukan 'hak orang lain' dan xconcern langsung 'kesannya' ke atas org lain - Psychopathic Personality. Dia praktikkan smart manipulation untuk mendominate mangsanya. Terlebih layan radio jiwang, sambil melayan perasaan.
Plg kejam dlm epi 19 - upah HJ jadi pembantu peribadi tanpa pengetahuan HJ sendiri dan SH, seolah-olah masih meragui cinta SH dan ingin menduga kekuatan cinta SH, dlm mase yg sama mempermainkan perasaan HJ.
Opportunity may knock only once, but temptation leans on the doorbell.

Kwon Sang Woo as Cha Seok Hoon (SH)

Seorang yg suka amik pendekatan hanya berdiam diri dan suka berahsia. Sepatutnya dia ceritakan dgn isteri dia yg pertemuan dia dgn SY bukan dirancang sejak awal2 lagi tp semuanya kebetulan supaya tidak menimbulkan syak wasangka. Berahsia seolah-olah bunga2 cinta dh berputik dlm diri ko sejak awal2 bertemu dgn SY, nmpk xloyal. Lebih pentingkan diri sendiri dan fikirkan masalah sendiri, contohnya epi 4, scene sanggup batalkan temujanji dgn HJ untuk bertemu doktor semata-mata si penggoda.
The most miserable people are those who care only about themselves, understand, only their own troubles and see only their own perspective.

Park Ha Sun as Na Hong Joo (HJ)

Lack of confident, too immature mase wat keputusan and too dependent untuk survive. Tiada pendirian (split identity) ibarat lalang. Character yg agak suram. Agak bimbo pd permulaan cerita tapi bijak sedikit pada peringkat peleraian yg mana amik keputusan untuk tinggal bersama dgn org tuanya. Memandangkan keadaan yg sukar untuk mendapatkan zuriat tambahan pula gagal 2 kali berturut-turut dlm rumahtangga, lebih baik jaga bapa yg dh semakin uzur tu.
You will never find the right person if you never let go of the wrong one and jealousy only make you feel bad.

Lee Jung Jin as Kang Min Woo (MW)

Seorang yg baik, caring dan protective terhadap ahli keluarganya terutama anak2 nya. Dari aspek professionalism, sisi jahat dia sanggup guna taktik kotor, sogok org untuk dapatkan projek dan tutup kejahatan dia.
Desire the things which will destroy him in the end - greedy, envy, lust.

Yoon Ah Jung as Han Ji Sun (JS)

Seorang yg materialistik sebijik cm mak mentua dia. Talam 2 muka. Pd mulanya ingin berkomplot dgn SY untuk jatuhkan MW tetapi pelawaan ditolak. Guna taktik goda untuk dapatkan balik bekas suami, sanggup amik risiko untuk lahirkan zuriat.
You can't treat people like a shit & expect them to love you.

Untuk pencalonan.......watak Kim Ji Young as Kang Yoon Ah (best child actress) - suka ekspresi muka.
Antara scene Yoon Ah yg aku suka :
Epi 6 - scene MW nk cium pipi dia, tp dia elak dan terus beredar. Marah makin membara bila si soprano ajak Roy main kt bilik dia.
Epi 8 - scene dia bertekak dgn Roy, Roy tepon mengadu kt HJ. Si soprano bekap roy lagi.
Epi 9 - scene mak dia, JS kene halau.

Pada separuh pertama jalan cerita , aku sangkakan HJ adalah heroin cerita ini rupanya sebaliknya, si penggoda adalah heroin sebenar. Character yg krg jelas sedikit sebanyak menimbulkan kekeliruan dan menganggu pemahaman plot cerita. Kalau untuk single character, boleh accept jika HJ mati dan wataknya digantikan dgn SY. Sepatutnya kalau melibatkan banyak main character seperti dlm drama ini, watak HJ sebagai heroin sewajarnya dikekalkan dan tunjukkan macam mane jatuh bangunnya HJ untuk pertahankan rumahtangga dia, dan bukannya peralihan character dr seorang protagonist kpd watak antagonist. Dah lar jadi antagonist, tp character dia masih pasif, kalau agresif mungkin boleh diterima. Watak HJ ni lemau sehinggakan sampai sanggup kahwin semata-mata untuk membalas dendam, scene ni nmpk sgt terlampau bergantung kpd MW. Patutnya dia hapuskan SH dan SY dgn tgn dia sendiri dan at the end, barulah hidupkan elemen trauma dan deep pain dlm watak HJ atas kejahatan yg dia buat.
Dah lar tiada usaha sendiri, tapi dia tetap jatuh dan jatuh dan jatuh lagi sampai tersungkur. Character yg terlampau menyedihkan.

Ekpresi muka kurang menyerlah dan connection kurang memuaskan terutamanya watak hero heroin, boleh bantutkan feel. Overall, bg aku, kebanyakan character dlm drama ini flat, maksud aku watak xbpe penting (non-essential character), wujud xwujud sama je, cth nya watak Na Hong Gyu dan Yoo Se Jin, hanya 'membantu memanjangkan' cerita. Lain lah kalo dorg berdua ni selesaikan masalah kakak2 dorg, lebih byk berkepit. Lebih baik watak kawan dia, si penyiasat.

Aspek Teknikal

Camera movement/ camera angle/ lighting

Not bad cara zoom in and zoom out scene tertentu dan camera angle pelbagai, xstatic. Focus shot dgn jarak yg sesuai. Aku puji reaction shot, yg mana shot scene anak sulung MW, Kang Yoon Ah yg suka 'eavesdropping'. Ekspresi muka dia dan keadaan dia yg silent itu sudah cukup untuk pamerkan emosi dan perasaan dia pada ketika itu. Dari segi key dan amount lighting, bg aku memuaskan, so overall, combination yg agak baik.

Angle

Shot

Reaction shot

Cinematography

Average, kebanyakan hanya berlegar di perkarangan rumah, rumah bapa SY, bapa HJ, rumah MW, apartment SY, cottage dan sekitar pejabat. Pemandangan HK agak terhad, Brazil jauh sekali. Dari segi prop dan decor set drama, walaupun tampak simple tp masih lagi menonjolkan personality masing2. Contohnya, decor pejabat MW, banyak perhiasan kanak2, menggambarkan seorang yg suka budak2 manakala decor apartment SY, simple menampakkan seorang yg tenang. Scr keseluruhan, puas ati dgn geographic backdrop dlm drama ni.

Flashback

Pada peringkat awal, writer seolah-olah cuba 'introduce' character kat penonton, scene dlm flight yg mana tujuan mereka semua ke Hong Kong. Bg aku agak cliche dan kurang kritis, hanya longgokkan semua watak dlm satu flight and then imbau balik kisah sorang demi sorg. Cara writer develop cerita ni kebanyakan 'repeat scene', cth nya dlm epi 1, mulakan perjumpaan mereka di HK dan dlm epi 20, juga berakhir dgn perjumpaan mereka di HK. Scene air tumpah, dlm epi 6, air terkena baju HJ manakala dlm epi 15, air terkena baju SY. Scene pulang kasut jimmy choo, dlm epi 2, SY pulang kasut kt SH manakala dlm epi 20, SY pulang kasut kt HJ. Ada flashback yg xpenting bg aku, contohnya scene MW terkenang kekasih lama, Jenny, padahal si Jenny tu dh mati, buat pe nk imbau balik lama2 zaman silam.

Attire

Very classy, jelas terpancar character masing2. Nampak elegant, stylish and attractive. Paling terserlah, Yoo See Young (SY), Yoo Se Jin (SJ) dan Han Ji Sun (JS) - plg suka koleksi earring.

Instrumental

Instrumental drama ini sgt membantu dlm penghayatan scene. Cuma dr segi sound effect dan music background kurang diaplikasikan.

Simbolik

Epi 2 - scene SH campak kasut jimmy choo simbolik marah dgn kata2 SY.
Epi 3 - scene Roy conteng lukisan simbolik geram dgn bapa dia, MW yg xkotakan janji.
Epi 4 - scene HJ bakar foto simbolik sedih dan ingin lupakan kenangan lama.
Epi 6 & Epi 15 - scene air tumpah simbolik 'stain' dlm relationship.
Epi 20 - scene SY 'sepahkan' puzzle simbolik givap dan rase down/ kecewa dgn penyakit yg dia hadapi.

Kesilapan

Epi 2 & Epi 5 - scene mimpi HJ dlm epi 2 sama dgn imaginasi/halusinasi SY dlm epi 5, yg mana scene yg berlatarbelakangkan tempat yg sama.
Carilah port lain. (dr aspek prop)
Epi 4 - scene SH hadir meeting, menggantikan SY yg terlantar sakit. Pemakaian kurang sesuai padahal kene handle meeting yg besar bersama
wakil dr HK. Kasut dan seluar xsesuai, belom sentuh tie lagi. (dr aspek attire)
Epi 19 - scene SY titipkan surat kpd SH melalui kawan SH - kandungan surat ada menyatakan tentang 'surgery' dan ini kontra dgn kenyataan dia
sblom ini yg ingin merahsiakan pembedahan dia dari pengetahuan SH, dan dgn sbb itu, dia 'menghilangkan' diri.

Skor Muzik

Lagu yg plg aku minat :
- one summer night by Jo Kwon dan Miss A
- temptation by Eru

Cuma ade sesetengah nya cm xsesuai dgn scene, contohnya lagu one summer night, biarlah dimainkan hanya untuk scene Roy atau MW sbb asal lagu ni kenangan dr si Jenny tu. Lagu yg plg annoying bg aku, lagu Lena Park yg sore cm budak2, selalu putar mase scene SH dgn SY, yg bercinta tu bukan muda belia lagi, xsesuai langsung. Daripada sumbat ost yg annnoying, baik selitkan lagu music backgroud je, cthnya lagu even if by Navi sesuai untuk scene HJ dan beautiful nyanyian Park Bo Ram sesuai untuk scene SJ ataupun lagu2 english yg classic ke. Cite yg bergenre melo cmni sesuai dimainkan dgn lagu yg berentak melancholy, br mudah nk menjiwai, cthnya, lagu blossom tears nyanyian lyn and leo.

Kebarangkalian untuk Tontonan Semula

Bergantung pd mood

TOTAL : 7 + 7 + 8 + 4 + 4 = 7.5

Last edited by inaniloquent on 4-10-2014 05:46 PM

Comments

TOTAL =7.0+7.0+8.0+4.0+4.0 = 30/40 *10 =7.5 Terima Kasih atas review Nomination: -NONE (KIV Nomination for popular child actress)-  Post time 4-10-2014 01:15 AM

Rate

1

inaniloquent posted on 4-10-2014 12:55 AM
TEMPTATION

wah ina write up yg bagus..

tak sangka akhirnya kau menyambut seru

jp nak tanye,
bhgn pelakon tu mmg tak de pencalonan kan?

@hans78 @wonto  @azie.dz  @ichi

dauswq posted on 4-10-2014 12:58 AM

lar aku ingat semo dh tdo
sbnr nya lom abesh edit lagi.............

kan aku dh bold..............kang yoon ah
best child actress ONLY

inaniloquent posted on 4-10-2014 01:02 AM

alrite

aku tgh gigih membaca ni
sekali kau bg review, aku akn gigih membaca hokeh...

inaniloquent posted on 4-10-2014 01:02 AM

mmg betul byk simbolik dimainkan dlm drama ni...
plg dikenang aku adalah simbolik puzzle tu

Follow Us
dauswq posted on 4-10-2014 01:12 AM
mmg betul byk simbolik dimainkan dlm drama ni...
plg dikenang aku adalah simbolik puzzle tu

adehhh...............penat aku edit nk bg kemas
tp ttp lagu tu jugak

byk...........takut xcukup space
ini pong dh tungang langgang

inaniloquent posted on 4-10-2014 01:15 AM
adehhh...............penat aku edit nk bg kemas
tp ttp lagu tu jugak

ade lagi ker nak tmbh?
aku rase dh cukup perfect kot
aku baca pun dh rase puas sgt...great review

dauswq posted on 4-10-2014 01:17 AM
ade lagi ker nak tmbh?
aku rase dh cukup perfect kot
aku baca pun dh rase puas sgt...gr ...

tu je........
tp aku xsuka senget menget

xde nomination yer tuk dak kecik.........yakin je aku tepek

inaniloquent posted on 4-10-2014 01:21 AM
tu je........
tp aku xsuka senget menget

ade..boleh mention under "best supporting actress" category

Ternganga bca komen inani
Ko keja ngn sbs ka?

dauswq posted on 4-10-2014 12:58 AM

Wow!...mmg dasyat review yg Ina buat ....
puas ati sgt bila baca.....

Salam...

Baca komen korg psal ending HJ ngan MW xmenarik la.

i stay ngan cite ni semata2 nak tgk dorg jah..

keciwa.. hope for their hapiness

hans78 posted on 24-9-2014 09:23 AM
Rating Keseluruhan Drama:  (_/10)

1. Cerita  (8.5/10)

Review yg sgt berkesan buat sy nak tgk citer ni walaupun sy x suka citer pasal kecurangan antara suami & isteri.

Along_XX posted on 10-10-2014 07:21 PM
Review yg sgt berkesan buat sy nak tgk citer ni walaupun sy x suka citer pasal kecurangan antara s ...

kan, bagus bile ade org bg review..
senang nak decide nak follow ke tak

@wonto mari la moyan sini hahahaha

aku baru ep 1

azie.dz replied at 18-8-2015 04:18 PM
@wonto mari la moyan sini hahahaha

aku baru ep 1

ko dh tgk smp epi. mn?
aku suka ms diorg bertembung kt hspital tu..
muka KSW ms tu mcm terpukau ja ngn JW

@ichi azie up umah lama.

tp umah ko nk up tu lg lama dr ni

wonto replied at 19-8-2015 12:19 PM
ko dh tgk smp epi. mn?
aku suka ms diorg bertembung kt hspital tu..
muka KSW ms tu mcm terpukau  ...

aku dah ep 3 semlm..time laki dia nak p amik bini kat umah seken hero tu...nampak bini tgh minum wine kat umah ayah roy tu...

malam ni sambung ep 4 lak ahahahahahahaha

azie.dz replied at 19-8-2015 12:27 PM
aku dah ep 3 semlm..time laki dia nak p amik bini kat umah seken hero tu...nampak bini tgh minum w ...

yg scene kt hspital tu dh eh?

wonto replied at 19-8-2015 12:39 PM
yg scene kt hspital tu dh eh?

belum la wehhh...heheheehehe