CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5564|Reply: 26

Ruang kecil.. Ruang Besar

Aku nak tanya naper bila time takut..
ada org dia suka duk dalam bilik atau ruangan yg lebih kecil

Ada juga.. bila takut. dia suka gi duk kat ruang tamu rather than lepak dalam bilik...

Kenapa dan apa kaitannya dan emosi dan fikiran kita?

Aku suka duk dlam bilik bila aku takut....  :nyorok:

Korang lak cam ner? :lebai:

Rate

1

kalo aku, aku suka duduk kat tempat besar.. kalo duduk tempat kecil macam lagi gelisah..

Rate

1

saya suke duduk dalam ruang yg kecil kerana saya rasa saya mudah untuk menakluki ruang itu .. dari itu, segala rasa gelisah dapat di atasi .. ratherthan dalam ruang yg besar, ia buleh di isi dengan pelbagai item (general .. macam2 ) yg membuat saya lebih gelisah dan berfikir macam2

Rate

1

haa tu ler kan...
ada org prefer ruang kecil
ada org prefer ruang besar
saper ada pendpt yg lebih constructive ttg emosi yg di alami?

errr takde pakay psikologi ke kat sini yg boleh bagi pendapat?

haah .. will appreciate it very much .. makne apekah yg ditunjukkan jika org itu memilih ruang kecil atau ruang besar .. any expert here?

Follow Us
mungkin ada sedikit sebyk berkaitan dgn claustrophobia... mcm fox, fox tak kisah ruang kecil tapi for the first time tu rasa cam tak selesa.... contoh yea... fox biasa duduk kat rumah teres yg kira quite big (rumah zaman dulu mmg besar sedikit saiznya dgn rumah zaman sekarang)... so bila menyewa kondo sendiri, pada mulanya terasa kurang selesa, jalan sedikit dah dining hall, jalan depan sikit dah jumpa dapur... it takes quite awhile gak to adapt... same goes with my mum, masa mula2 she came to visit me, dia mmg anxious, asyik nak keluar rumah jer sbb baginya rumah tu kecik... lama2 baru kurang rasa tak selesa dia...

ruang kecil yg tak sesak boleh diterima tapi kalau ruang kecil yg ramai orang akan membuatkan fox rasa sesak nafas, difficult to breath and i start to think the air is not enough... i know it maybe psychology, but that's how i feel...

for that reason, i'd prefer ruang besar..i

Rate

1

Originally posted by wisteria at 16-11-2006 02:12 PM
saya suke duduk dalam ruang yg kecil kerana saya rasa saya mudah untuk menakluki ruang itu .. dari itu, segala rasa gelisah dapat di atasi ..

:setuju::setuju::setuju: terutamanya ruang yang tiada partition...mata lepas memandang...

Originally posted by Joi-ah at 16-11-2006 12:52 PM
Aku nak tanya naper bila time takut..
ada org dia suka duk dalam bilik atau ruangan yg lebih kecil

Ada juga.. bila takut. dia suka gi duk kat ruang tamu rather than lepak dalam bilik...

Kena ...

Ada pula org yg duduk dirumah yg ruang ligarnya amat besar.....tapi diisinya dengan terlalu banyak barang2 sehinggakan ruang utk dia bergerak dirumah itu menjadi sempit......... "Aku kesunyian", katanya...........

Rate

1

Originally posted by manakautau at 21-11-2006 11:05 AM

Ada pula org yg duduk dirumah yg ruang ligarnya amat besar.....tapi diisinya dengan terlalu banyak barang2 sehinggakan ruang utk dia bergerak dirumah itu menjadi sempit......... "Aku kesun ...

for that .. saya memandang as he/she suka ruang yg besar but inside dia berasa tidak selamat maka dia mengisi ruang tersebut seberapa penuh yg mungkin dan akhirnya dia lost dalam ruang yg dia cuba sempitkan itu ... :D

Rate

1

Originally posted by wisteria at 21-11-2006 05:14 PM

for that .. saya memandang as he/she suka ruang yg besar but inside dia berasa tidak selamat maka dia mengisi ruang tersebut seberapa penuh yg mungkin dan akhirnya dia lost dalam ruang yg dia ...

Weiiii......bukan camtu lah........species macamni yg sebenar2nya......lonely......jadi lebih banyak barang yg dapat dikumpul......lebih dirinya rasa tidak bersendirian..........mengikut pengajian psikologi yg Manak pelajari.......:nerd::nerd:

Rate

1

i tatau le pulak ... i tak belajar psikologi ... i ni psiko ade le ... hehe ...

hmm manak .. kalu i nak tanye pasal psikologi bleh tak???

Originally posted by manakautau at 21-11-2006 05:35 PM

Weiiii......bukan camtu lah........species macamni yg sebenar2nya......lonely......jadi lebih banyak barang yg dapat dikumpul......lebih dirinya rasa tidak bersendirian..........mengikut pengaj ...

Uouhh mcm tu ke?
Aku duk sorang... umah agak besar
tapi barang tak ler banyak manapun
tapi entah la ek

Originally posted by manakautau at 21-11-2006 11:05 AM

Ada pula org yg duduk dirumah yg ruang ligarnya amat besar.....tapi diisinya dengan terlalu banyak barang2 sehinggakan ruang utk dia bergerak dirumah itu menjadi sempit......... "Aku kesun ...

...kalau dah diisikan ngan banyak barang2 macam mana plak dia rasa kesunyian dan kekosongan??...unless of cos benda2 yang dia isikan tu tak akan dapat mententeramkan jiwa dan memberi dia kebahagian...

...example...dia buat ruang rumah dia sebagai tempat for storage things jer...sapa nak tumpang simpan dan letak barang2 kat rumah dia pon ok jer...tak dipenuhkan ngan benda2 atau barang2 yang menjadi kegemaran dia...yang dia impikan dan barang2 yang dia suka....yang dapat menghiburkan hati dia..heh...

...or...another interpretation...seseorang yang suka menolong orang lain menyelesaikan masalah mereka...hidup dia dipenuhi ngan masalah dan cerita2 daripada orang2 yang dia bantu...sehingga...dia tiada masa untuk dirinya sendiri....sehingga hidup dia menjadi satu rutin...day in day out sama jer...making him feeling so lonely even tho he is surrounded ngan ramai kenalan...heh...

...asal bley jer aku nie...huhuhu...

...personally...aku rasa...bila kita mengalami kegusaran di hati...feeling lonely or depress...kita akan mencari tempat yang dapat mententeramkan jiwa kita...ruang kecil atau ruang besar ekcherli doesnt matter...what matters is...tempat tu dapat menenangkan jiwa dan hati kita...

...kalau seseorang tu berada dalam ketakutan...fearing for his life for example...mereka akan bertindak mengikut naluri atau instinct mereka...it is a kind of their defense mechanism atau coping mechanism jugak lah...

...whatever their choice is...ruang besar atau ruang kecil...yang pasti...that ruang is their comfort zone...their safety net....yang dapat memberi mereka ketenangan dan keyakinan diri semula...

...but kenapa some pple suka ruang yang besar dan some prefer to be in a confine space??...aku rasa...it is due to the fact that each and everyone of us react differently to overcome our fear...to overcome our sadness or apa2 lah...coping mechanism kita berlainan...ruang yang kecil bley membuat kita rasa yang kita is in controlled of the situation...while...ruang yang besar is too overwhelming for us to handle...ruang yang besar pon kind of exposes u to  other negative factors yang could dampen your spirit...while ruang yang kecil dapat memberi kita ketenangan di mana kita bley think things thru...

...but...ruang yang besar pon ada kalanya baik cos generally...we are not alone...we are constantly surrounded with pple that love us and wanting to share our problems...wanting to see us happy and wanting to lend their support to us...so that we snap out of our depressive state as soon as possible...

...kalau kita berkurung di ruang yang kecil...closing all doors to others...wanting to be alone jer...sama jugak macam kita cutting off all forms of communication...kalau kita bley snap out of it soon tak per...tapi...kalau kita tak mampu to pull it off on our own...then susah lerrrr....

...korang faham tak apa yang aku merepekkan nie??...kalau tak paham...tak per...cos aku sendiri dah lost...ekekekeke...:lol

Rate

1

Originally posted by blackmore at 23-11-2006 12:03 AM
...kalau dah diisikan ngan banyak barang2 macam mana plak dia rasa kesunyian dan kekosongan??...unless of cos benda2 yang dia isikan tu tak akan dapat mententeramkan jiwa dan memberi dia kebahagian...

Atas dasar pemahaman hang yg sedemikianlah.....maka telah terbukti ngapa Manak boleh sampai mendapat Honours, kamu sekadar 2nd Lower............:bgrin::bgrin::bgrin:

Originally posted by blackmore at 23-11-2006 12:19 AM
...personally...aku rasa...bila kita mengalami kegusaran di hati...feeling lonely or depress...kita akan mencari tempat yang dapat mententeramkan jiwa kita...ruang kecil atau ruang besar ekcherli d ...

Celah pengerusi...........

Boleh tak Manak katakan kalau Manak takutkan Jacky......Manak lebih suka berada dipadang bola(kawasan luas).......tapi kalau Manak gerunkan Blackmore pula....lebih selesa  dan selamat semunyik dalam tandas(ruang yg sempit).....

Adakah  ruang2 yg Manak pilih ni ada kena-mengenanya  ngan physical features serta perwatakan Jacky and Blackmore ????????

Aku conpius...........

Originally posted by manakautau at 23-11-2006 05:43 PM

Atas dasar pemahaman hang yg sedemikianlah.....maka telah terbukti ngapa Manak boleh sampai mendapat Honours, kamu sekadar 2nd Lower............:bgrin::bgrin::bgrin:
...hehehehe...tak kisahlah...asalkan aku graduan jadik lerrr...ekekekeke

Originally posted by manakautau at 23-11-2006 06:00 PM

Celah pengerusi...........

Boleh tak Manak katakan kalau Manak takutkan Jacky......Manak lebih suka berada dipadang bola(kawasan luas).......tapi kalau Manak gerunkan Blackmore pula....leb ...
...eerrr...perhaps jugak kan??...manakutau ko bayangkan aku sebagai apa??...adakah ko bayangkan aku sebagai gergasi mata satu??...atau bidadari dari kayangan??...eh..kalau bidadari...takkan plak ko gerun kat aku???...ko nie...buat aku conpius lerrr...huhuhu...

Originally posted by manakautau at 21-11-2006 05:35 PM

Weiiii......bukan camtu lah........species macamni yg sebenar2nya......lonely......jadi lebih banyak barang yg dapat dikumpul......lebih dirinya rasa tidak bersendirian..........mengikut pengaj ...

dan walau banyak mana 'barang' yang dapat dikumpulkan di ruangan besar itu, dia tetap akan rasa kesunyian sebab minda dia dah set bahwa dia sunyi. Benda tak bernyawa tak mampu mengusir kesunyian manusia hakikatnya...

12Next
Return to list New