CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eazzad

Negeri Perak penuh misteri

saya pn org jati perak..mak org beruas...abah org selama ijok..keturunan patani..
tp kt masa kecik2 dulu kalu balik beruas ada je opah citer pasal mende2 jadi kt beruas tu..antu kepala anjing la..pastu balik beruas lg..antu komkom la..xbg main kt luar umah..da la malam..selalu bunyi2 anjing...mendayu2 je...ngeeeeeeeeee...

tp skrg da pindah dok beruas lepas abah pencen..da xrasa angker sgt..tp arituh masa dulu..sblm kawen..i balik beruas..mak dok citer pasal kubor anak dara terbongkar..semua org takut time tuh...

betul ke cite nie????

ye... sebenarnya penjaga... aku ni kurang sihat sebenarnya.. nak scan pun susah sebab sesema, batuk, demam ditambahkan lagi sakit gusi... semalam aku pergi klinik gigi.. doktor cakap kena cabut jugak gigi tu sebab tajam sangat... sampai gusi pun lembek dibuatnya... lagi pun memang betul pun.. gusi aku selalu bengkak... tapi semalam sampai naik urat semua bagai.. sampai leher pun sakit hingga kepala.. nak demam pun ada... nak tak nak cabut jugak...

nanti ada masa aku scan yer...

assalammualaikum....
assalammualaikum....

aku buka thread ni sebab ramai yang ingin tahu mengenai PERAK.... kita semua tahu negeri Perak ni banyak sejarah2 dari Sultannya, panglimanya sehinggalah rakyat2nya... di negeri Perak ni pun banyak keturunan, Mandhailing, Jawa, Banjar, Rawa, Pattani, Mamak dan Bugis....

cerita2 dari kisah panglima2 sultan perak ni pun bukan calang2 orangnya... memang dalam sejarah... omputih2 pun takut dengan panglima2 sultan... kira macam samurailah... tapi aku buka ni bukan nak cerita bab sejarah... tapi Perak memang penuh dengan MISTERI...

aku perkenalkan diri aku ni.... sebenarnya aku ni di lahirkan di Kuala Lumpur tapi dibesarkan di Perak... Ayah aku ni orang parit belah layang kanan... kalau sebut je kat situ nama tok norodin semua orang kenal...

mak aku pulak asal di telok intan... tapi hidup aku ni dengan family aku hidup merantau... dari selatan perak sampailah ke utara perak aku ni dah duduk.... jadi aku ni selalulah mengikuti cerita2 misteri di perak...

jadi jika sesiapa yang nak bercerita pasal tempat2 di negeri Perak memang dialu2kan...

eazzad Post at 25-5-2011 08:05

Acheh pon ada...belah2 layang2 kiri sana...tgk kulit derang kaler cerah mata pon coklat2 skit...

layang kanan tu kg sebelah jea ngan kg saya...sy sebelah hulu kg layang kanan..ntah2 kita sedara bau2 doyan....

Reply 178# twins

sori ye, aku nk tolong gelak kat ayat ko ni boleh?.....
yenil rasa twin ada sumer tu dlm diri tapi tak diasah...

Reply 205# yenil95

part mana yg tak di asah tu?  part penakut tu ker ??  aku ni sebenarnya yenil berani2 takut.... aper orang2 sekarang cakap... feeling2 berani gitu....  tapi  yer lah... tengah belum pernah jumpa betul2 terpacak depan mata benda yg bukan2 boleh la nak feeling2 berani... rasanya kalau dah 'tersengih' benda2 tu depan mata... bukak langkah seribu la kut....

Follow Us
kalau sultan ni nak ditabalkan nak jadi sultan perak.. dia kena naik rakit bersama yang orang boleh naik rakit tu untuk temankan dia ke tanah abang... orang tu pun orang yang boleh menabalkan sultan tu... contoh moyang tiri aku tulah dia yang akan aturkan untuk sultan naik ke rakit... dan ditemankan pulak arwah nenek aku... mak aku cakap.. kalau sultan tu bukan sultan yang sebenar.. sultan tu xleh naik rakit.. air sungai akan bergolak2.. kuat dan akan hempas rakit tu pecah.. dan dia memang xboleh ditabalkan...

jadi dalam perjalanan sultan ni nak ditabalkan di mesti ditemankan orang2 yang boleh bwa dia ke tanah abang melalui sungai perak... apabila sampai ke tanah abang tu... sultan akan pijak kakinya kat tanah tu... tanah tu akan naik jadi daratan... kalau dia betul2 sultan perak.. kalau bukan tanah tu akan tenggelam...

itu yang aku tahu dari family aku..
eazzad Post at 25-5-2011 14:29

bukan tanah abang...beting beras basah

...
tapi setahu aku... kalau ikan tapah xleh makan itupun orang2 manhdailing jugak kan?? sebenarnya aku pun kiri kanan ada darah mandhailing... tapi aku sendiri xtahu salah silah orang2 mandhailing ni...

orang2 mandhailing dulu datang bukan bawa sehelai sepinggang tapi bawa peti2 emas... diorang memang orang2 kaya2... itu yang aku tahulah.. tapi kalau ada sesiapa yang berdarah adam malik tu kira aku dengan dia sedara dekatlah tu.. dan nasution ni memang sedaralah.. margax3....
eazzad Post at 25-5-2011 14:46

keturunan pak kadok yg x lih makan ikan tapah bukan keturunan mandeling

Reply 200# kazman

haaaaaa...the moral of the story, jangan derhaka...tu baru 'penjaga' yg hukum, belum Allah lagi...haaaaaihh dgr cite camni tobat taknak sakitkan hati mak...bahaya ni!

Post Last Edit by catalina at 26-5-2011 16:36
...Kalau org tu ada bau bacang ngan keturunan Sultan Perak ni nama dia akan ada Wan ya?Ingatkan org Kelantan je yang bermula dgn nama Wan.
  Saya ada sorang kwn.Dia kata dia asal Kuala Kangsar.Dan ayah dia ada kaitan dgn Sultan Perak.Tapi ayah dia kahwin ngan pempuan biasa.Nama dia bermula dgn Wan.Saya mulanya tak percaya dgn cerita dia.tapi klu dah kat sini kata Wan tu ada kaitan dgn susur galur Sultan Perak mcm bleh percaya la cerita dia tu.Tapi katanya di KK dah tak der keluarga dia dah.Ayah dia dah meninggal.Mak dia duk ngan dia kat KL.
zuraida8177 Post at 25-5-2011 22:04

ada jugak keturunan WAN di Perak yg asal dr Pattani....cthnya : Dato Seri Wan Mohammed (arwah) bekas MB Perak
ini kuturanan Pattani susur Wan Ahmad.

Reply 196# eazzad

entahlah..mungkin ya mungkin tidak..tapi memang telah diakui oleh atuk2 sedara keluarga kami mmg ada penjaga..alhamdulillah,belum ada tanda2 yg penjaga ni jenis mengarut punya...dia tak mengacau..dia protect diam2 je..hahaha

aku ni anak jati perak gak.. parent aku 2-2 org perak..
tp takde la dengar misteri mistik sgt pun..
cuma masa kecik2 dulu selalu org2 tua sebut kat sungai perak tu ada hantu air..
katanya bentuk mcm kuali terapung..
tapi tak penah la org2 yg aku kenali penah nampak hantu air ni..

thanx diatas penjelasan
kalau yg nama Mior, Megat tu keturunan apa ya eazzad
immortallez Post at 26-5-2011 10:39

mior ni mmg keturunan raja yg kawen org biasa...sumtin like keturunan bukan berdarah "gahara" (x sure),,maknanya mak rakyat biasa...kalau laki2 nama bermula "MEOR" perempuannya lak dinamakan bermula "MAI"
Megat di Perak ni keturunan Megat Terawis - kena panggil keturunan Megat Terawis Clan masuk sini utk citer lah bab nama Megat di Perak

Reply 213# catalina

terima kasih diatas penjelasankalau yg lelaki megat, yg pompuan puteri kan
mcm anak arwah dato megat junid tu
kalau nama 'tajul' ...adakah berasal dari Perak gak?

Pagi tadi keluar rumah dalam jam 4 lebih pagi bertolak ke Alor Setar.Kereta yg dipandu suami mcm nak mati lepas lalu kat tol.Cuma boleh gerak guna gear 2, 20km/j.Kereta dah jadi berat mcm lori yg guna jln kat Grik tu.Takut pun ada juga terpaksa bagi lampu kecemasan sbb takut kena langgar pulak dgn kenderaan dari belakang yg laju2 semuanya.
  Dah la mlm sebelum tidur baca benang ni.Paginya pulak kereta jadi berat.Memang teringat mcm2 cerita.Dlm hati tak habis2 membaca segala ayat dan surah serta berzikir.Tak bagi tahu apa2 pun kat suami.Anak kat belakang ada yg tidur ada yg tak lena.Nak berhenti takut pulak.Sampai kat Bukit Gantang barulah kereta betul2 elok dan akhirnya selamat sampai ke Alor Setar.Dan dari Alor Setar balik ke Ipoh pun Alhamdulillah lancar perjalanan.Tak berani nak balik lewat malam.Jam 3 dah bertolak semula ke Ipoh dan sampai Ipoh jam 6.15 ptg tadi.
  Masa dah sampai Ipoh baru buka mulut tanya dgn suami kenapa pagi tadi kereta berat semacam.Suami kata dia pun takut dan tak putus2 'membaca' dlm hati.Patutla diam je sepanjang perjalanan.

Pagi tadi keluar rumah dalam jam 4 lebih pagi bertolak ke Alor Setar.Kereta yg dipandu suami mcm nak ...
zuraida8177 Post at 26-5-2011 09:21 PM

takut la kak
dune selalu ride motor kadang2 memalam kat situ..

catalina : ooo nanti aku tanya mak aku... sebab aku ni pun dah lama tinggal perak... dan xbalik2 sejak pindah ke johor.. jadi dah banyak lupa... hehhehehe..

pasal megat dan mior tu aku pun mcam ada keraguan.. sebab dulu aku ada ubat sorang pesakit ni keturunan mior... tapi dia keturunan raja... tapi aku xpastilah dia tu perak atau x..  junior aku pulak cakap .. dia gunakan nama mior tu sebab kat situ ramai yang bergelaran mior... jadi diorang pun menggunakan mior untuk keturunan dia.. macam tulah kata dia tu...

setahu aku selama ni tahu sepupu mak aku yang bernama megat dan wan ni sebab dah kawin dengan kebanyakan... itulah namanya.. sama jugak kawan aku di poli... maknya adalah sepupu dengan raja nazrin... nama kawan aku pun wan... kawan mak aku pun sama jugak keturunan raja musa... disebabkan dia perempuan.. anak dia semua namakan wan... kalau yang lelaki kawin dengan kebanyakan masih bernama raja... itu je yang aku tahu...

setau naga megat nih... yg kawen org kebanyakkan...

macam wan aku tak pasti pattani ke tak...
wan muhammad tu dua pupu mak aku...
dan kami mmg berdarah pattani....

dari segi rupa paras.... mak aku jek version lain....
mata coklat cair kulit putih n nipis... rambut pon perang...
sedara mara lain.... semua kulit putih.... rambut lebat hitam....

Post Last Edit by catalina at 27-5-2011 11:52

Salam pagi Jumaat,
ada satu kampung d Lenggong - kampung Banggol Belimbing org kt situ majoriti menggunakan nama Mior atau Wan - yg ni keturunan Pattani...tp bukan sbb keturunan raja....

Ada kisah ttg kedatangan Mandeling ke Perak yg diberitahu to me this morning.... (rujuk semula buku Cempakasari)

Org2 Mandeling di Perak ni berasal dr Sumatera yg lari disebabkan pergaduhan di tanah seberang.
Mereka ni nak membuat pertempatan baru di Beruas...dan tanpa kebenaran pembesar yg memerintah Negeri Perak waktu itu (sblum wujudnya KeSultanan di Perak) di situ iaitu Dato Temong & Tun Saaban.

Pembesar2 ni mengarahkan Nakhoda Kassim mencari anak Raja Melaka utk ditabal sebagai sultan di Perak. Nakhoda Kassim telah mudik hingga ke Kampar Sumatera (sultan melaka lari dr serangan Portugis ke Kampar)  dan mengambil anak Sultan Melaka di situ (Sultan Muzaffar I (1549- 1549 gelaran selepas menjadi sultan Perak) lalu di bawa ke Perak & bahtera sangkut di Beting Beras Basah...di sini anak raja Melaka ni berseru...

‘Sekongkong tanah Minangkabau, Selilit Pulau Perca, Dilengkung Ular Saktimuna, Perpisahan Beta di Selat Melaka, Jika sah Beta Raja Berdaulat, Lepaskan Sekalian Malapetaka,

selepas itu barulah bahtera baginda lepas dr sangkut di Beting Beras Basah & sampai ke tebing sungai seterusnya dibawa ke Tanah Abang....

dengan perlantikan ini lah maka Perak adanya Sultan hingga sekarang & Org2 Mandeling di waktu itu terpaksa akur dgn kedaulatan Sultan yang baru ni.

lepas ni kita if ada yg nk tau kisah Beting Beras Basah sy akan pastekan...sebab ada yg kata tmpt tu Keras & ada penunggunya - waallahualam.

saya berminat nak tau pasal beting beras basah
nanti story ye