CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: HangPC2

Mari Belajar Bahasa Korea (Hangul) [PART 1]

Close [Copy link]
hana.. ermm.. siap-siap ler duit yer..

pilih ler mana yg berkenan bila sampai kat sana.. tapi kalau boelh jalan2 kat seoul lagi best tgk orang dier lagi trendy giler.. dressing pun memang macam artis jer..

Originally posted by divasweet_77 at 20-12-2005 04:14 PM
hana.. ermm.. siap-siap ler duit yer..

pilih ler mana yg berkenan bila sampai kat sana.. tapi kalau boelh jalan2 kat seoul lagi best tgk orang dier lagi trendy giler.. dressing pun memang macam ...

Insya allah Diva onni...tatau ler plan menjadik ke tak..apa2 pun kalau dapat nak rembat sorang oppa pastu share ngan ckucin onni wahahaha....gurau ajer...

Originally posted by Hana_Hirokawa at 20-12-2005 04:14 PM

Adess ade2 aje si Kaneko-can ni...wahaha....tul kan kak eyka, Kaneko in japanese means kucing wahaha...yo yo o aje aku ni...tak mo lah jadi ketua darjah,...jadi pencadang bleh ler....hik  ...

ねこ neko jer la

tau tak sebab apa susah nak hafal ABC jepun tu?? sebab asyik guna ROMAJI.. nak cepat hafal jangan sesekali letak ROMAJI dgn tulisan tu sekali... tulis makna takpe... yg aku ni pulak susah betul nak lekat katakana nampak serupa jer... hari ni ingat esok tak ingat... kakakka

[ Last edited by eyka at 20-12-2005 04:29 PM ]

Originally posted by eyka at 20-12-2005 04:23 PM

ねこ neko jer la

tau tak sebab apa susah nak hafal ABC jepun tu?? sebab asyik guna ROMAJI.. nak cepat hafal jangan sesekali letak ROMAJI dgn tulisan tu sekali... tulis makna takp ...

Ahaks neko aje yer...arigato...

Wahaha:lol bukan apa...hana ni mmg mengap bab hapal mengapal...isk...muzukashii....:kant:

Eyka, kalau tak silap mata ni, u ter-miss bahagian 'ta chi tsu te to' kat chart katakana tu lah...

Eee.. for me, walaupun kana tu dah hafal mcm ABC, tapi katakana utk 'shi' ngan 'tsu' selalu confuse @__@ utk 'so' ngan 'n' pun kekadang selalu confuse jugak pasal bentuk hampir sama x.x; Dame...

[ Last edited by chiharu at 21-12-2005 02:17 PM ]

GRAMMAR 1
highlight utk tgk romaji

は dan です  wa dan de s(u)

は adalah partikel yg menerangkan topik sesuatu ayat. Sebagai partikel, は berbunyi 'wa' (dah diterangkan di mukasurat sebelah).
です = adalah / is
de s(u)

contoh ayat :

わたし は イカ です
watashi wa eyka de s(u)
direct translation => saya (partikel) eyka adalah
=> saya adalah eyka / I am eyka (BM macam pelik lak)

イカさん は マレーシアじん です
eyka-san wa mareshia jin de s(u)
direct translation =>Cik eyka (partikel) orang Malaysia adalah
=> Cik eyka adalah orang Malaysia / Ms eyka is Malaysian

はなさん は がくせい です
Hana-san wa gakusei de s(u)
direct translation => Cik Hana (partikel) pelajar adalah
=> Cik Hana adalah pelajar

TIPS
struktur ayat jepun menerangkan subject dulu baru kata kerja...

VOCABS
わたし = saya
watashi
マレーシア = Malaysia
mare-shia
がくせい = pelajar
gakusei

Follow Us
rully_banget This user has been deleted
eyka-san, gua lagi ngikutin nih...

Originally posted by chiharu at 21-12-2005 02:15 PM
Eyka, kalau tak silap mata ni, u ter-miss bahagian 'ta chi tsu te to' kat chart katakana tu lah...

Eee.. for me, walaupun kana tu dah hafal mcm ABC, tapi katakana utk 'shi' ngan 'tsu' selalu con ...

Daijoubu...setakat guna 5-10 minit setiap hari tenung (dengan bermakna) huruf2 kana tu, lama2 buleh ingat tanpa dipaksa dlm kepala...petua cikgu Jepun aku masa sekolah...;)

Originally posted by chiharu at 21-12-2005 02:15 PM

Eee.. for me, walaupun kana tu dah hafal mcm ABC, tapi katakana utk 'shi' ngan 'tsu' selalu con ...

baru baca balik rupanya tertinggal... thanx

kana? haha mmg nampak serupa jer.. kena selalu praktis baca ayat baru boleh... bukan setakat hafal.. sekarang byk guna kana...

errr... sebenarnya eyka blurr bab2 romaji ni... sebab belajar tak guna romaji langsung.. tapi boleh lah digest

jeles nya aku tgk korang ngulangkaji kat sini........eyka dah maju nampak......aku gak yg tak sempat nak buat revision..makin lupa ada lah...

Originally posted by hadiff at 21-12-2005 03:39 PM
jeles nya aku tgk korang ngulangkaji kat sini........eyka dah maju nampak......aku gak yg tak sempat nak buat revision..makin lupa ada lah...

hehehe kalau aku tak buat camni... masuk kelas akan datang... tenganga jer... hehe at least refresh balik... hadiff... join ler... kekeke... nak kena cakap jepun dlm tepon lak...

Originally posted by rully_banget at 21-12-2005 03:11 PM
eyka-san, gua lagi ngikutin nih...

ルリさん は インドネシアじん ですか   
rully-san wa Indonesia jin de s(u) ka
direct translation=> En. Rully (partikel) orang Indonesia adakah ?
=> Adakah En. Rully orang Indonesia?

VOCABS
インドネシア = Indonesia
i n do ne si a

sebenarnya tak sampai lagi pelajaran ni... mau bertanya aja... kalau nak jawab seperti di bawah :-

はい、そお です = Ya, betul
hai, soo de s(u)

atau

いいえ, インドネシアじん では ありません
iie, Indonesia jin dewa arimasen
No, I'm not Indonesian
Tidak, saya bukan orang Indonesia

akan diterangkan kemudian... sebab ada untuk formal dan ada untuk tak formal.. yang atas tu jawapan formal

[ Last edited by eyka at 23-12-2005 04:31 PM ]

Originally posted by whitedove at 21-12-2005 03:19 PM

Daijoubu...setakat guna 5-10 minit setiap hari tenung (dengan bermakna) huruf2 kana tu, lama2 buleh ingat tanpa dipaksa dlm kepala...petua cikgu Jepun aku masa sekolah...;)

Tulah, sbb jarang guna/jumpa huruf tu, tu yg sentiasa confuse/lupa bila jumpa. Dah hampir 2 1/2 tahun biasa tulis pakai hiragana jer banyak, so bila jumpa 4 huruf tu, terconfuse lah pulak Demo, kyou kara, ganbarimasu~!

Soalan cepu mas sikit kat yg suka bahasa jepun yg ada dlm forum nie, ada sesiapa dah ambik JLPT (japanese language proficiency test)? Tak kira level berapa... minnasan? dare ka? Sajer lah nak tahu..

Originally posted by chiharu at 22-12-2005 02:31 AM
Soalan cepu mas sikit kat yg suka bahasa jepun yg ada dlm forum nie, ada sesiapa dah ambik JLPT (japanese language proficiency test)? Tak kira level berapa... minnasan? dare ka? Sajer lah nak tahu.. ...

huhuhuhu sensei suruh aku amik... aku tak mo... sebab bukan nak gi masuk universiti jepun pun... tapi kot2 aku berubah fikiran nak master kat jepun... aku amik ler... nak tau apa? nak silibus ke? atau contoh soalan? kalau tak salah aku JLPT tu ada tarikh luput... sah digunakan utk apply dalam tempoh setahun jer kot... ke 6 bulan??

ko amik ke? level berapa?

GRAMMAR 2
highlight untuk Romaji

か  ka = partikel yg menunjukkan soalan, kalau dalam bhs melayu 'kah?'
さん  san = title respect yg ditambah pada nama seseorang dan tidak boleh digunakan ke atas nama sendiri, digunakan ke atas lelaki atau perempuan dan surname atau given name = Mr, Miss, Ms, Mrs / Encik, Puan, Cik

contoh
Q : あなた は イカさん です か
Q : anata wa Eyka-san des(u) ka
direct translation => awak (partikel) Cik Eyka adakah?
=> Adakah awak Cik Eyka? / Are you Miss Eyka?

A : はい、わたし は イカ です atau はい、イカ です
A : hai, watashi wa Eyka des(u) atau hai, Eyka des(u)
direct translation => Ya, saya (partikel) Eyka adalah
=> Ya, saya Eyka

Q : イカさん は マレーシアじん です か
Q : eyka-san wa mare-shia jin  des(u) ka
direct translation => Cik eyka (partikel) orang Malaysia adakah?
=> Adakah Cik eyka orang Malaysia? / Is Miss Eyka Malaysian?

A : はい、そお です
A : hai, soo des(u)
A : Ya, betul.

Q : はなさん は がくせい です か
Q : Hana-san wa gakusei des(u) ka
direct translation => Cik Hana (partikel) pelajar adakah?
=> Adakah Cik Hana pelajar?

A : はい、そお です
A : hai, soo des(u)
A : Ya, betul.

TIPS
untuk jadikan ayat tu soalan.. tambah 'ka' sahaja dihujung ayat biasa

VOCABS
あなた = awak
anata

にほん = 日本  = Jepun / Japan
nihon
日本 じん = Japanese
nihon jin

かんこく= 韓国  = korea
kan koku
かんこくじん = korean
kan koku jin

ちゅうごく= 中国  = China
chuu goku

アメリカ = Amerika
a me ri ka

ブラジル = Brazil
bu ra ji ru

イタリア = Itali
i ta ri a

フランス = France
fu ra n su

NOTES => tambah じん jin untuk menunjukkan org negeri tersebut..

[ Last edited by eyka at 22-12-2005 11:55 AM ]

Originally posted by Hana_Hirokawa at 20-12-2005 03:05 PM

Waaahah ckucin...kita bermadu yerk...wahaha kalau jumpa boleh ler hana rekemen atuk oppa tu wahahaha....ff:

:hmm:Ummm Inan-ssi amacam...kalau ramai yg setuju wat kat KLCC bleh ler te ...

untuk kengkawan semua.. kelas mungkin bermula 15 atau 16 januari 2006 sebab saya balik kampung /.. kat besut terengganu.. sebenarnya saya rasa takut pula nak ngajar korang  sebab saya ni bukan pandai sangat (test level paling rendah pun tak ambil lagi) tapi saya cuba nak practice apa yang saya belajar dan nak kongsi dengan orang yang sama minat.. jangan letakkan harapan yang tinggi kat saya .. sebab tu saya nak ajar korang free sebab ilmu yang ada pada sayapun secoet je.... Saya nipun minat juga nak pergi ke korea tapi tak de teman.. kalau kita dah buat perjumpaan masa belajar nanti boleh le kita rancang-rancang ke korea.. kumpul-kumpul dulu duit.. set dulu tarikh nakk pergi .. lepas tu belajar-belajar simple korea.. belajar-belajar baca signboard..baru seronok..ok le.. apa-apa hal saya akan incorm korang..

Originally posted by Hana_Hirokawa at 20-12-2005 04:21 PM

Insya allah Diva onni...tatau ler plan menjadik ke tak..apa2 pun kalau dapat nak rembat sorang oppa pastu share ngan ckucin onni wahahaha....gurau ajer...

tapi kan.. hehehehe.. kalau pegi ngan tour tipis sikit la harapan nak jalan2 kat seoul..

Originally posted by inan at 22-12-2005 12:54 PM

untuk kengkawan semua.. kelas mungkin bermula 15 atau 16 januari 2006 sebab saya balik kampung /.. kat besut terengganu.. sebenarnya saya rasa takut pula nak ngajar korang  sebab saya ni bukan pandai sangat (test level paling rendah pun tak ambil lagi) tapi saya cuba nak practice apa yang saya belajar dan nak kongsi dengan orang yang sama minat.. jangan letakkan harapan yang tinggi kat saya .. sebab tu saya nak ajar korang free sebab ilmu yang ada pada sayapun secoet je.... Saya nipun minat juga nak pergi ke korea tapi tak de teman.. kalau kita dah buat perjumpaan masa belajar nanti boleh le kita rancang-rancang ke korea.. kumpul-kumpul dulu duit.. set dulu tarikh nakk pergi .. lepas tu belajar-belajar simple korea.. belajar-belajar baca signboard..baru seronok..ok le.. apa-apa hal saya akan incorm korang..

best kalau pegi ramai-ramai.. boleh ikut tour, tapi kalau tak ramai sangat lagi best sebab bleh pegi sendiri.. setakat kalau nak pegi nami island (Winter Sonata) ker lotte World (Stairways to Heaven) tu pegi sendiri lagi better, pas tu bleh jalan-jalan di Seoul

Originally posted by inan at 22-12-2005 12:54 PM

untuk kengkawan semua.. kelas mungkin bermula 15 atau 16 januari 2006 sebab saya balik kampung /.. kat besut terengganu.. sebenarnya saya rasa takut pula nak ngajar korang  sebab saya ni bukan  ...

Oic..kalau 15 hb tu boleh ler..kalau 16 mana bleh, sume owang keje ghehehe....insya allah nanti kita sume discuss balik lepas inan balik dari kg yerk... inan, nanti hana pm no hp hehehe...kim salam kat owang kg n penyu2 di sana...

Originally posted by divasweet_77 at 22-12-2005 02:55 PM

tapi kan.. hehehehe.. kalau pegi ngan tour tipis sikit la harapan nak jalan2 kat seoul..

best kalau pegi ramai-ramai.. boleh ikut tour, tapi kalau tak ramai sangat lagi best sebab bleh ...

:hmm:So desu ka??..umm ni kena pk beribu2 kali nih, nak pergi yg mana satu...besenye kalau trip, sure kena cukupkan korum, silap2 kang korum tak cukup takleh nak gi...aisjjjjj silap2 gaya ade yg tuko trip gi Tokyo nih wahahaha...kalau gi jepun leh gi sendiri coz ade makcik yg leh ckp jepun n dah pernah gi sana..tp wit lagi mahal ler...:kant:adessss abih ler hana kak diva ooiiiii kang kena pospon lak trip ni wahahah...ade rezeki pergi lah..kalau takdo, dok umah diam2 kumpul duit heheh..anyway kalau ade apa2 hana contact kak div yerk....

Originally posted by eyka at 22-12-2005 03:12 AM

huhuhuhu sensei suruh aku amik... aku tak mo... sebab bukan nak gi masuk universiti jepun pun... tapi kot2 aku berubah fikiran nak master kat jepun... aku amik ler... nak tau apa? nak silibus k ...

Tak, sajer nak tahu siapa kat sini ambik JLPT jer Chi ambik level 4 tahun ni... sesajer menggatal ambik jer, nak tgk leh pass ke tak.  ^___^