CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: bakat

masih ada di sini

Reply #319 sikomeng's post

pacittt pacittt... oja tataw apew2 pown psal  komen2. kasi kaka yana jek.

saye budak bawu blaja...bawu pom por kekdahnye...

Sikomeng

tunggu si komeng tak datang dgn tora2 nya lagi nih

Originally posted by sikomeng at 2-6-2008 07:08 AM
amboooi! tak terdaya hamba nak menjawab soklan2 begini canggih. Tora pun boleh cabut lari gamaknye beb!

nyanyi ni satu seni yang pada pendapat aku, 70% bakat , 20% teori & latihan, 10% lag ...

nak tanya komeng pulak

apakah falseeto itu headtone dan headtone itu adalah falsetto, yaitu adalah entiti yg sama, umpama JDF adalah bobot gediq, dan bobot gedique itu adalah jjdf?.  

atau adakah falsetto itu adalah lain dr headtone, justeru haruslah bila nak sebut pasal falsetto,, maka harus disebut falsetto, dan bukan headtone?  

bermakna, umpama alyana dan bottomnyahhoccay yg mmg tak sama, yaitu, alyana adalah alyana, dan bottomnyahoccay adalah individu yg berlainan?

Originally posted by sikomeng at 2-6-2008 07:08 AM
amboooi! tak terdaya hamba nak menjawab soklan2 begini canggih. Tora pun boleh cabut lari gamaknye beb!

nyanyi ni satu seni yang pada pendapat aku, 70% bakat , 20% teori & latihan, 10% lag ...

almost same regime jua dgnnya, sbb tak mustahil ade lelaki yg mencapai tahap alto dan soprano...

but  70% bakat , 20% teori & latihan, 10% lagi pun tak cukup jua, tgk juara OIAM yg baru tu, apa lagi yg kurang dgn dia? but tak kemana/ begitu jua dgn Dina. Dan Adibah Noor. Dimana lagi kurangnya mereka. Dan bagaimana pula dgn Mawi. Jadi kadangkala, teori ini yg mana kdanagkala 10% boleh menjadi 50% .

Maknanya, try ur luck, we will never know sbb sometime, the teori tak match dgn kita.

kat Malaysia ini jua, taksub dgn pakej.  maka harus jua kita ikut regime Siti .

Pokoknya, teruskan bakat, latihan dan teori.

Reply #319 sikomeng's post

bukan ke kategori suara ada 6??? 3 lelaki  dan 3 pompuan...

pompuan:
Soprano - highest
mezzo soprano - middle
alto/conralto - lowest

lelaki:
tenor - highest
baritone - middle
bass - lowest

dan dalam setiap kategori vocal tu, dia akan ada terbahagi kepada 7 lagi untuk setiap satu...maksudnya lebih spesifik la...ada anak

pacit Bakat... apa kata pacit tukar tajuk buat sementara waktu neh... sbb masih wamai yg tatau ada free lesson kat sini..

Follow Us

oja

salam semuahnya oja,alyana,Iz,n semuahnya

sowin lambat masok tadi kuar meronda2

ngah tunggu nih Sikomeng blum sampai

dimanakah Komeng dgn Tora2 nya berada.........

Komeng bleh chek pm tak?

[ Last edited by  bakat at 2-6-2008 06:39 PM ]

Reply #327 bakat's post

komeng belum komen demo ku...

komen bulum komeng demo abg iz..

Reply #329 seroja's post

kerja dia komen je sebab nick dia komeng kan??? huhuhuhuhhhh

my demo pun belum

Reply #331 alyana's post

yana ada demo ke????

ya tora datang lagi nih!
aku baca soalan2 kengkawan semua, wow...! yang tanya sebenarnya lagi pandai dan tahu dari yang di tanya !!!
kalau aku nak jawab pun, jawapan tentu tak "complete" macam yang kengkawan tau. anyway, kita cerita2 saje tak pa lah kan

Alyana ada tanya aku soalan canggih. Falsetto vs. "head voice". ish...ish...ni dah tinggi sangat soalan nih aku sendiri pun tak tau apa bende ni semua... Oya. Bro. Bakat, hari tu aku ada cerita pasal voice training, "suara nipis" dalam 7th & 8ve. note kan? aa...tu latihan untuk "falsetto" dan "head voice" lah tu, sikit-sikiiit aku pun tak belajar tinggi dalam nyanyian dan musik ni...

mudah nya, "falsetto" nih, "false" lah. suara bukan betul2. atau orang kata "false voice" yang orang lelaki boleh guna, untuk capai suara dalam octave tinggi yang biasanya ada dalam range suara orang perempuan. Tu je. "Head voice" pulak mudahnye suara yang dikeluarkan kat kepala dan kawasan kepala. ka ka ka...ada orang kata "head voice" ni "register" paling tinggi dalam suara menyanyi. KAlau tak pun, kita boleh kata ginilah. Aku ada dengar orang kata, kotak suara kita tu bekerja dengan macam2 jenis suara. Ada yang keluar dari dada, dari tekak, macam2 lah. Kalau kita bercakap tu, kira "spoken voice' lah. Bila kita latih dengan scale misalnya, makin tinggi suara kita, maknanya makin suara kita mencapai apa yang kita panggil "head voice" tadi/register tinggi dalam suara kita (range dalam area 1/3 terakhir vocal range kita). tapi, belum sampai tahap "falsetto" lagi sebab "falsetto" ni, guna kawasan paling tinggi dalam kotak suara kita. So pandangan pertama, "falsetto" tak sama dengan "head voice". Memang ada beza, dari segi, kepelbagaian, dinamik (sangat penting nih), vibrato range dll.lah. Ada jugak yang kata sama...ni semua orang cerdik pandai dalam musik, aku tak campur le...

yang lain, Alyana tentu lebih tau dari aku kan

percentage yang aku beri tu cuma anggaran aje, itu pun mengikut apa yang aku dengar dan perhati dari orang lain. Memang sebenarnya menyanyi ni terpulang pada diri yang menyanyi. kalau dia pandai menyanyi tapi malas berlatih pun, tak jadi juga walau setinggi mana bakat, Ilmu dan untung nasibnya kan

Sdr.bakat tanya tentang suara "tenor". Tiada rujukan sangat bila kita nak kata "tenor voice" untuk lagu yang macamana. Mudahnya kita kata itu suara yang tinggi registernya untuk orang lelaki. So dia mudah lah nak nyanyi banyak lagu sebab suaranya sampai untuk kebanyakan lagu. Ni pun kalau kita tengok, banyak depa guna kalau nak nyanyi opera ke. kalau macam aku yang tak pandai nih, asal boleh dah le

emmm...artis yang kita boleh timba pengetahuan...aku pun tak tau nak kata yang mana!   kalau tengok nama2 yang Sdr. Bakat sebut tu, itu pun dah cukup bagus2 dah tu. Saya sendiri tak banyak reference tentang ni. Cuma saya biasanya tengok siapa yang ada dekat dengan kita di Malaysia dan Indonesia contohnya. Kerana penyanyi di tempat kita pun ramai yang sebenarnya penyanyi bukan takat glamour saja...sekarang, ramai orang ingin menjadi penyanyi dan pemuzik...tapi sayang, mereka tidak begitu hirau tentang apa sebenarnya menyanyi dan main alat musik ni...jadi mereka tiada asas yang betul, tiba2 saja nak jadi terkenal. saya tak campur la hal gini bagi aku, menyanyi ini satu anugerah Tuhan...main musik pun begitu juga...

sdr. punya minat kalau menyanyi ni yang jenis apa? dan kalau main gitar, saudara suka yang macamana. aaa...kalau saya dah tau nanti, maybe kita boleh cerita panjang sikett

After market tu maksudnya tak ada apa2 pun, cuma mungkin sdr. boleh guna Major7 dsb. dalam lagu sdr. tu, untuk beri lebih "punch" dalam melody dan harmony nya. tu aje

Urban_Iz ada kata tentang vocal range yang pelbagai. Betul dah tu. Kerana tu aku kata range itu adalah range umum saje dalam tulisan aku dulu. Bukan apa, aku tak nak cerita susah2 sangat, kerana aku rasa kat sini kita kita semua datang dari macam2 latar belakang, ada yang dah profesional, ada yang baru belajar, ada yang tengah belajar, ada yang tak pandai2 belajar macam aku! hi hi hi...so yang penting, to enjoy your own singing and music kan

Urban_Iz jugak suruh aku komen lagu2 dia yang canggih tu! aduuu....manalah aku layak nak komen lagu2 tu semua beb...banyakkk nye lagu!!! anyway, aku dah pilih beberapa lagu yang  berbeza teknik nyanyiannya untuk aku dengar sikit sikeet

Bro. punya suara cukup baik dah. Memang boleh menyanyi. maybe kan, kalau beri lebih lama masa lagi, suara bro. akan lebih mantap dan matang. Ini tak boleh buat macam kita masak maggee sebab tak ada jalan pintas untuk dapat suara yang unik dan istimewa...orang kata "suara emas" lah . pada pandangan aku yang tak pandai ni, aku rasa lah, you boleh improve lagi you punya "breathing technique". Supaya lontaran vocal u tak kuat...tapi mantap. Macam kita gua amplifier 15 watt dengan 150 watt, tentu lah output amp. 150 watt lebih ada "punch" walaupun kita slowkan volumenya kan, dari sini, teknik vibrato you akan jadi lebih mantap jugak. Gitu lah lebih kurang. nanti kita sambung lagi ye kat sini aje lah boleh kan

Alyana punya lagu kat mana ye? aku tak tau nak cari kat mana,... sure sedapppp suara Alyana ni, macam suara Seroja, Bakat dan Urban_Iz jugak

aku bukan tak nak gi rumah orang lain, tapi aku rasa kat sini pun kengkawan boleh datang jugak lagi pun, aku tak tau banyak, takut nanti kengkawan tanya benda2 yang advance, lagi advance dari 8th grader RSM London ka, tak naya aku!! ka ka ka

Seroja dah beli gitar ke? tengah tunggu seroja bubuh petikan gitar kat sini, aku nak dengau!!! harapan tinggi menggunung ni aku takat gitar buruk ada lah...

apa lagi nak cerita ye?....blank pulak aku!!!

Reply #333 sikomeng's post

bukan apa komeng, kalau kau komen kat thread orang tu baru senang nak baca kan...

he he...ok lah nanti aku gi ziarah rumah ko pulak... tengah minum teh ni!! nak join

duh pacit.. gitar bulum beli la... tengok la esok pulok

sabar ya pacit.. mcm susah jek na blajar tuh... duh....

sayang wooo jari2 mulus ku iniew...

ade tak owang men gitar sambil pakai sarung tangan?   ada tak?

Saudara komeng

Terimakasih kerana singgah,lama gak tunggu saudara masok tadi n dah baca dah semua reply saudara tuh.makasih gak coz sudi reply kawan2 forumer yang lain.dun wory dierang semuanya ok.Kalau Komeng nak stay kat sini pun ok Kat allways welcome.

Kat overallnya  berminat dgn music rock.tapi peribadinya kat dengar semua musik.tapi rock yang Kat beri perhatian utama.namun rock yang kat suka yang melodinya lebih sederhana atau midrange yang ok pada Kat.kekadang up beat lagu laju pun Kat layan.

So masa main gitar Kat lebih cenderung kearah tu so nak nyanyi pun Kat kearah tu even masa nyanyi pun Kat memilih untuk lebih simple dalam presentation nyanyian coz tak seberapa pandai ngan teknik nyanyian yang lebih detail/improvise/add lips dll.Kat berpendapat nyanyian lagu rock tak seberapa nak ber addlips bagai.lebih straight forward,betul ke?tapi ada sedikit feels blues dalam lagu tu ada yang berbunga2 tekniknya coz blues dan rock tak seberapa nak jauh pada Kat

Komeng dah dengar tak lagu ciptaan Kat,ingin nak dengar pendapat Komeng fasal Lagu ciptaan Kat.tu lagu yang dah agak lama Kat simpan dah 10yrs dah ada gak rasanya cuma lagu ciptaan no1  tu yang baru.ada lagi projek lagui baru tp masih dalam proses penyiapan

So sedia terima pandangan Komeng

terima kasih bro

Reply #336 seroja's post

rasanya oja belum ada gitaris mainpakai sarung tp Kat nengok lam youtube ada punya lah pelik,sure X selesa

Reply #337 bakat's post

abg Kat.. voley men gitar utk genre Reggae tak?

Hawaiian Raggae... katenye?

nnt oja pm ek?

Reply #338 bakat's post

ouhhh.. ade kew?

ingat nak men pakai sarung tangan yg nipis kot? nak elak dari jari jadi pelek

tak besh aaa jari tiut neh jadi nipis ... euwwww