CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Tak_Syg_Mulut

alergic???

salam seme org alergik..apa kabar korang seme sempena musim jerebu nih?anak aku menggaru2 jek..aku laks sib ok...maintain lgk...sbb aku g klinik mintak ubat apa yg ptt kat dr..sib jln gak ubat tuh..
aku pun dah try contact msai tuh..erm..nanti sabtu aku g appt..

Allergic or Hypersensitivity bolehla diclassify kan kepada 4 class yang common:

1. hypersensitivity type I= histamine mediated
2. Type 2= antigen reaction
3. type III=antibody reaction
4 type IV= contact dermatitis

allergy boleh di counter dengan antihistamine i.e. chlorphenamine (piriton), cyclizine, loratadine (clarityne)

allergic yang acute and severe boleh membawa kepada anaphylactic shock i.e. tak boleh bernafas sbb trachea mengecut, angioedema, rashes....treatment adalah first CPR, piriton, adrenaline

laaaa......... tak sangka sejak 2 menjak ni aku asik nak mengaruk jek.... igt salah makan ayam ke... takde lak.... rupe2nye alahan jerebu yeee..... emmm.... mungkin gak... kene pakai lengan panjang la lepas nih...

banyak ubat i takleh makan...sbb i ni ada G6PD...
antaranya...sulphonomides..
NSAID such as voltaren, narasyn, and aspirin, and related compounds...
imodium...(anti-diarrhoea)
iodicles and bromides
antibiotics such as ceporex and enicilin related compound...
buscopan..
etc...
tak ingat...
but banyak..

kalu makan mata bengkak..
but tadi i ada baca kosmo paper..katanya ada suntikkan epipen untuk org yg ada allergic ni..
reduce bengkak n etc...
sae leh tlg explain kan?

Originally posted by Lady_On_Earth at 13-10-2006 12:32 AM
banyak ubat i takleh makan...sbb i ni ada G6PD...
antaranya...sulphonomides..
NSAID such as voltaren, narasyn, and aspirin, and related compounds...
imodium...(anti-diarrhoea)
iodicles and brom ...

byknyer ubat ko takleh makan.....tu la jaga sket...kang kena anaphylactic shock.....epipen tu epinephrine (adrenaline) la...dier datang dalam bentuk pen (pen yang ader jarum...senang nak inject)....sbb tu dipanggil epipen.....epipen ni utk org yang allergic chronic la....maksudnyer org yang selalu kena allergic reaction....tapi side effect adrenaline ni banyak...antaranyer palpitations (jantung berdegup kuat)...

so, aku rekemen makanla standard antihistamine sperti piriton tu....jumpa doktor...mintak advise regimen yang betul

Follow Us

Reply #25 Lady_On_Earth's post

wah...br ku tahu g6pd nih alah ngan voltaren ek..

glucose-6-phosphate dehydrogenase/G6PD deficiency ni boleh menyebabkan haemolysis (sel darah pecah), menyebabkan kurang darah merah-anaemia....

aku kurang pasti pasal allergic reactions dlm g6pd patients....tapi yg aku tau ader byk list ubat yang contraindicated ataupun should be used with caution utk patients g6pd....

Reply #26 Arissa_Sofea's post

thanks sis....baru tau ape sbnrnya epipen tuh..kekadang susah la..i ni antibody tak kuat slalu sakit..selsema la..senggugut la..demam la..pening la...cirit birit la..ada jer yg tak kene..pastu bila p clinic..doc salah bagi ubat lagik padahal dah tunjuk surat allergic...
tapi kan i nak tanya skit ni...anaphylactic shock yg u cakap tu ape maknanya?

Reply #27 honeybee1802's post

yup..ada sekali tu ...i senggugut the doc kasi voltaren..terus bengkak mata i smp 2 hari...
but kalau inject cecepat mase baru nak bengkak tu ok la...
kaki penah naik rashes...then aku kene cucuk smp 9 kali sbb susah nak hilang rashes tu..then lepas inject tu rasa macam badan aku tembam skit plak...
naik smp 53 kg...pose ni dah turun balik dah...49kg...

Reply #28 Arissa_Sofea's post

actually ubat yg ada in my list tu yg i dah try then the dr masikkan lam list...yg belum try tak tahu lagi macam mana...macam mana nak tahu dgn tepat ubat apa yg i tak leh makan? blood test dl ke?
i penah g clinic uia ni sbb senggugut...then dr kata i boleh kasi u LMS jer sbb dia tak berani nak kasik ubat takut mata i bengkak...tapi dia syorkan i amik pil perancang! untuk ape pil perancang tu sdgkan i tak kawin lagi?nanti takde kesan ke? lagi dr tu kata kalau i taknak amik pill perancang i kene amik morfin tapi i akan ketagih...tak bahaya ke? doc ni nak aku jadi drug addict ke?
ada jugak kene marah kalu g clinic...tahu tak apa dr kata? "eh u kalau dah tak tahu tak leh makan ubat..buat apa datang sini? u balik minum air sejuk je la!!" rasa macam nak menangis jer masa tu..dah la i senggugut teruk smp nak jalan pun susah aku gagahkan jugak p clinic tapi kene marah..i kalau senggugut mmg teruk..bawah perut sakit...kaki lenguh..pinggang lenguh...nak muntah pun ada..badan jadi sejuk n peluh2...
my mum belikan hot water bag..so kalau senggugut i pakai mende ni jer...but ada jugak doc kata letakkan ais? which one yg better?
susahla sape yg jadi laki aku nanti..nak jaga org macam ni kan...
kalau sel darah merah pecah n sel darah putih la yg lebih kan? ada risiko ke nak kene lukeimia?
bahaya ke?
boleh tlg jawabkan...i mmg confuse..

huhu..tapi epipen ni rm300...
next sem dapat ptptn aku ingat nak beli la...

piriton ada makan masa kene allergic that day but i akan jadi mengantok tahap gaban plak dalam kelas...

Originally posted by Lady_On_Earth at 13-10-2006 10:04 AM
anaphylactic shock yg u cakap tu ape maknanya?

anaphylaxis ataupun anaphylactic shock adalah type of allergic reaction yang life-threatening....boleh membunuh...

aqnaphylactic shock ni sudden, dan severe....disebabkan body react secara mengejut terhadap bahan yang diri kiter allergic to....histamine dirembes secara besar2an oleh badan......menyebabkan salur2 darah membesar, maka blood pressure turun mendadak.....dan menyebabkan air kluar dari salur darah ke tisu sekeliling (di panggil oedema)...tu yang bengkak sana sini i.e. mata, bibir, kaki, tangan, jari...

dan anaphylactic juga menyebabkan trachea dan bronchus (salur udara paru2) mengecut...maka kita akan rasa sukar bernafas, semput...

kalo ader org kena anaphylaxis shock ni...kena bagi CPR cepat2....maintain airway, breathing dier, degupan jantung dier....lps tu kena inject adrenaline (epinephrine mcm dlm epipen tu), inject piriton, steroid...kena bagi cepat2....

kalau lambat treat, anaphylactic shock boleh mnyebabkan cardiac arrest (jantung berhenti), respiratory failure (sistem pernafasan fail), arrhythmias (jantung berdegup tak sekata)....semua2 ni boleh membawa maut....so, berjaga2la pasal allergy ni....

[ Last edited by  Arissa_Sofea at 13-10-2006 10:23 AM ]

Rate

1

Reply #33 Lady_On_Earth's post

aku amik claritin siang..piriton mlm jek...nih time kene alergik..
sib baik ler aku tak terkasik voltaren anak aku kat anak sedara aku...

Reply #31 Lady_On_Earth's post

senggugut ni namanyer dysmenorrhoea....banyak cara nak bg hilang atau nak avoid

non-medical treatment:
1. apply apa2 yang panas (jgn terlampau panas) ke abdomen tempat sakit tu
2. mandi air panas
3. minum air panas/masak
4. berjalan dan exercise sket2
5. masa baring, bagi kaki lagi tinggi dari badan, lapikla kaki dgn bantal ker
6. atau pun, baring tapi bagi lutut bengkok...dan baring mengiring...

medical treatment:
1. painkiller....kena ikut ladder (tangga) kekuatan....start dari bawah...memula panadol, kalo tak jalan, ambik ibuprofen ker (voltaren jgnla...ko kan allergic), tak pun ponstan (mefenamic acid)...tak jalan jugak, amik codeine, tak jalan lagi, amik morphine, tak jalan lagi...amik heroine pulak....tak jalan lagi?...fentanyl...heheheh....tapi start dari codeine tu, kena dgn recommendation doctor baru boleh...
2.birth control pills-cocp...somehow pill perancang mengurangkan kesakitan...panjang citer nih
3.multivitamin
4. calcium, magnesium

Reply #34 Arissa_Sofea's post

ish takut pla aku baca apa yg ko cakap ni...tak sangka allergik bole membunuh...
macam mana u leh tau sume info ni ye?

Reply #36 Arissa_Sofea's post

oh..time kasih banyak banyak..i rasa i just nak apply non medical treatment yg u cakap tu...
sbb dah serik nak makan ubat...
but doc penah tanya kat i..."u ni banyak ubat tak leh makan..then kalau u bersalin nanti macam mana?"
i nak tanya skit..kalau bersalin kene makan ubat ape?

Reply #37 Lady_On_Earth's post

sbb saya medical student final year...heheh nak exam final dah...hopefully ilmu cukup untuk jadi houseman

Rate

1

Reply #39 Arissa_Sofea's post

ler patut ler....i english student mmg tak familiar with all the medical term n jargon..hahahha...
anyway thanks a lot sis....
u help me a lot...
i pun nak final exam lepas raya ni start 28hb...
anyway good luck n wish u all the best for ur exam...
u mmg ada tokoh jadi sorang doctor...sbb cara u explain is very encouragin n helping ppl out there...
thanks again..
pas ni pepe hal leh i pm u jer kan..hehe..