CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: renjer

Kenapa..

Kalau kamu nak berbual dgn Perdana Menteri Malaysia, adakah kamu terus masuk ke Parlimen dan duduk di sebelah dia?
Kerajaan manusia pun macam ini, sedangkan ini Kerajaan Tuhan. :re:

Dlm agama Hinduism, siapa kamu sembah itu bukannya mustahak. Yg penting adalah tugas yg telah dimaktubkan kepada SETIAP makluk di alam semesta ini. Bila tiba masanya, manusia akan tahu juga akan tugas yg Tuhan maktubkan utk mereka. Sehingga masa itu, mereka kena belajar dan berusaha menperbaiki diri sendiri.Sephiroth Post at 19-4-2010 16:28

Di dalam Hinduism, siapa yang kamu sembah itu tidak mustahak?

rasanya statement ini berkemungkinan boleh menyebabkan orang salah faham terhadap agama Hindu. boleh tak kamu quotekan daripada sacred text kamu sendiri mengenai statement kamu ini?

dan, menurut agama Hindu, apa tugas manusia, yerk?

Reply 21# gunblade712
saya rasa awak ni memang tak nak fahamkan maksud yang rakan2 hindu dok bagi...............
banyak dah tread mcm ni..............
kalau nak tahu dalam lagi mai peluk agama hindu, masuk kuil, then sembah.............
dah bg penjelasan pun asyik dok tanya soalan yg sama.................. pooorak...

Reply  gunblade712
saya rasa awak ni memang tak nak fahamkan maksud yang rakan2 hindu dok bagi...............
banyak dah tread mcm ni..............
kalau nak tahu dalam lagi mai peluk agama hindu, masuk kuil, then sembah.............
dah bg penjelasan pun asyik dok tanya soalan yg sama.................. pooorak...
tamilan007 Post at 19-4-2010 16:44

bro, apa yang awak menyebabkan saya rasa saya taknak faham?

sorry yerk, ini adalah first time saya join dengan aktif forum kat Hindu & Hinduism. bila masa pulak saya tanya soalan yang sama?

kalau soalan ini telahpun di jawab, dan kamu kata telah di beri penjelasan, apa kata kamu bagi saya link kepada thread yang dah jawab soalan saya? saya bukan nak debat, saya nak tahu, daripada sudut pandangan agama kamu, dan penerangan daripada orang Hindu sendiri.

saya dah pernah masuk kuil, tapi itu cerita lain yang saya rasa tak sesuai diceritakan di board ini.

dan saya cuma meminta kamu terangkan berdasarkan kitab2 suci kamu sendiri. apa, bertanya tentang kitab kamu sendiri pon dah dikira salah ke bagi agama Hindu? kalau salah, cakap terus terang salah. saya hormat.

tengok orang bro sebelum nak hentam. hanya kerana saya bertanya soalan yg kamu tak boleh nak jawab tak bermakna saya provoke kamu.

kalau kita sambung balik penerangan yang kamu bagi, saya nak bertanya, adakah "Dewa" , seperti yang diterangkan oleh Sephiroth tersebut, adalah sama seperti konsep "Avatar" ? yang saya dapat penerangan daripada kawan Hindu saya, "avatar" itu adalah something like "Tuhan turun ke bumi dalam bentuk manusia/makhluk dia sendiri".

betul keee, atau kawan saya tuh saja kenakan saya?

ok bro................
yang saya tahu, avatar adalah penjelmaan tuhan.
setakat ini dah ada 9 avatar (termasuk buddha). yang ke 10 adalah kalki avatar berciri menaiki kuda putih dengan pedang. avatar ini akan muncul bila dunia ni semakin menuju ke zaman jahiliah bro. dewa dewi lain bro...........
ok, dah lewat nak balik umah dulu............. kalu sempat nanti balik umah i continue....

alrite!

jadi betul lah apa yang saya faham tentang Avatar... tapi saya baru tahu ada 9 avatar yang telah ada menurut fahaman Hindu..

thanks tamilan!

ok, now back to the explanations about dewa/dewi.

saya menunggu Sephiroth untuk menerangkan soalan yang saya nyatakan di post #21.

thanks!

Di dalam Hinduism, siapa yang kamu sembah itu tidak mustahak?  

rasanya statement ini berke ...
gunblade712 Post at 19-4-2010 16:37

Tak ... memang betul apa yg saya katakan itu. Dlm Bhavagad Gita, ada di tulis - "God is One but the Sages called Him by different name."

Ianya bukannya sesuatu kenyataan yg tiba2 muncul 5,000 tahun yg lalu, ianya terdapat dlm kitab Vedas yg diberikan kpd Manu (oleh Maha Vishnu selepas Dia menjelma sbg Mastya Avatar dan menyelamatkan Manu dan keturunan manusia dr bencana). Kenyataan ini juga sebab utama kenapa orang2 Hindu boleh berbaik2 dan tinggal bersama dgn kaum2 lain yg menpunyai kepercayaan lain (kerana pd pandangan orang Hindu, kaum lain itu menyembah Tuhan yg sama tetapi cara mereka je yg berbeza).

Follow Us
Tak ... memang betul apa yg saya katakan itu. Dlm Bhavagad Gita, ada di tulis - "God is One but the Sages called Him by different name."

ahh yes, saya pernah dengar dengan quotation nih. rasanya kamu pernah quote ataupun barney pernah quote satu ketika dahulu. Tapi, kalau menurut apa yang saya faham, maksud quoted ayat kamu itu adalah Tuhan itu Satu/Esa, tapi "sages" (saya beranggapan bahawa "sages" ini maksudnya orang2 yang beriman di kalangan penganut agama Hindu) memanggil Dia dengan pelbagai panggilan.

Jadi Tuhan tetap SATU/ESA, cuma nama-Nya yang berbeza, betul tak Seph?

Konsep yang menghampiri dengan Islam. Allah itu Satu/Esa, tetapi Dia telah beritakan kepada kita 99 Nama-Nya yang Agung (tetapi BUKAN 99 nama SAHAJA).

Jadi, Hindu tetap menyembah SATU Tuhan, betul tak Seph?

Jadi mengapa kamu mengatakan di dalam Hinduism, siapa yang kamu sembah itu tidak mustahak?

sorry, blur sikit bab nih.

Ianya bukannya sesuatu kenyataan yg tiba2 muncul 5,000 tahun yg lalu, ianya terdapat dlm kitab Vedas yg diberikan kpd Manu (oleh Maha Vishnu selepas Dia menjelma sbg Mastya Avatar dan menyelamatkan Manu dan keturunan manusia dr bencana). Kenyataan ini juga sebab utama kenapa orang2 Hindu boleh berbaik2 dan tinggal bersama dgn kaum2 lain yg menpunyai kepercayaan lain (kerana pd pandangan orang Hindu, kaum lain itu menyembah Tuhan yg sama tetapi cara mereka je yg berbeza).Sephiroth Post at 20-4-2010 10:21

saya suka dan tertarik dengan kata2/pendapat ini.

sebab sebenarnya, di dalam Islam sendiri, ada beberapa Muslim yang mempercayai statement ini berdasarkan beberapa dalil daripada Al-Quran sendiri, tapi nanti bila di soal barulah saya terangkan.

ok Seph, jika begitu, adakah Hindu menggariskan satu "set of rules" dalam menyembah Tuhan? contohnya, kita Islam telah diberi garis panduan, iaitu "solat". bagaimana pula dengan Hindu?

Adakah Hindu membenarkan penganutnya menyembah Tuhan dalam apa2 cara sekalipun?

Oh, sebelum itu, saya maksud "sembah" as in "sembah" , bukan "sembah" as in "berdo'a" ...

thanks!

by Gunblade712

Konsep yang menghampiri dengan Islam. Allah itu Satu/Esa, tetapi Dia telah beritakan kepada kita 99 Nama-Nya yang Agung (tetapi BUKAN 99 nama SAHAJA).  

Maaf, saya tak terima pandangan anda mengenai Islam.

Orang2 Hindu tidak menganggap kejahataan (Evil) itu sesuatu yg "benar". Pada pendapat mereka, kejahatan itu wujud kerana si dia yg melakukan kejahatan itu hanyalah sesat dan tidak mampu berfikir dgn betul. Oleh itu, sekiranya seseorang itu melakukan kejahatan, orang lain akan menbetulkan dia dgn nasihat dan teladan.

Akan tetapi, kini kejahatan wujud bukannya di kalangan mereka2 yg tidak tahu menahu ataupun berfikir. Banyak yg melakukan kejahatan adalah mereka yg menganggap diri mereka sbg pejuang kpd tuhan yg melakukan pembunuhan terhadap orang2 yg tidak berdosa terhadap mereka. Oleh itu, apa yg kamu sembah tidak berkaitan sama sekali dgn kami dan konsep di atas tidak termaktub dgn agama mu.

Dlm erti kata lain, saya tak percaya bahawa Allah adalah Tuhan dan konsep "Tuhan yg satu dgn nama berbeza2" itu boleh dikaitkan dgn Islam. Kamu sendiri pun tak percaya bahawa kita sembah tuhan yg sama, bukan? :re:

Jadi mengapa kamu mengatakan di dalam Hinduism, siapa yang kamu sembah itu tidak mustahak?

Aku sudah pun menerangkannya dgn konsep "Tuhan yg satu dgn nama pelbagai" tetapi kamu masih menanyakan soalan yg sama. Ini menunjjukan kamu tidak matang dlm pemikiran. Kamu balik dan baca #26 dan fikir sampai dapat. Kalau tak dapat juga, bunuh diri je lah. :re:

Adakah Hindu membenarkan penganutnya menyembah Tuhan dalam apa2 cara sekalipun?

Dlm agama Hindu, tak ada konsep "sembah" yg nyata. Ada yg menyembah dgn menbaca mantra, ada yg pergi ke kuil, dan ada yg menyembah dgn melakukan amalan puasa serta menderma. Ini mungkin pelik utk orang Islam utk fahami, akan tetapi ini juga sudah termaktub dlm Bhavagad Gita (bab Bhakti Yoga).

Dlm Gita, ada mengatakan - "Kalau menberikan sesuatu dgn hati yg iklas, walaupun ianya hanya sehelai daun, Aku akan menerimanya dgn sepenuh hati" dan "Barang sesiapa yg mendekati Ku dgn selangkah, Aku akan menghampirinya dgn seribu langkah."

Dlm erti kata lain - apa yg kamu lakukan dgn tekun dan dgn niat utk Tuhan, semuanya adalah ibadat yg akan pergi kepada Dia juga. Tak perlu buat sembahyang khas.

Maaf, saya tak terima pandangan anda mengenai Islam.

Orang2 Hindu tidak menganggap kejahataan (Evil) itu sesuatu yg "benar". Pada pendapat mereka, kejahatan itu wujud kerana si dia yg melakukan kejahatan itu hanyalah sesat dan tidak mampu berfikir dgn betul. Oleh itu, sekiranya seseorang itu melakukan kejahatan, orang lain akan menbetulkan dia dgn nasihat dan teladan.

Akan tetapi, kini kejahatan wujud bukannya di kalangan mereka2 yg tidak tahu menahu ataupun berfikir. Banyak yg melakukan kejahatan adalah mereka yg menganggap diri mereka sbg pejuang kpd tuhan yg melakukan pembunuhan terhadap orang2 yg tidak berdosa terhadap mereka. Oleh itu, apa yg kamu sembah tidak berkaitan sama sekali dgn kami dan konsep di atas tidak termaktub dgn agama mu.

Dlm erti kata lain, saya tak percaya bahawa Allah adalah Tuhan dan konsep "Tuhan yg satu dgn nama berbeza2" itu boleh dikaitkan dgn Islam. Kamu sendiri pun tak percaya bahawa kita sembah tuhan yg sama, bukan?

apsal kamu sabitkan pendapat kamu tentang agama Islam? konsep itu tidak termaktub? Terdapat satu surah KHAS ditujukan kepada mereka yang tidak mempercayai Islam, dan di dalam surah tersebut menyatakan bahawa bagi kamu, agama kamu.

Hadith Nabi s.a.w. juga mengukuhkan bahawa orang-orang yang tidak menerima Islam tidak boleh dipaksa menerima Islam dan hendaklah dibenarkan hidup aman. Darah mereka haram ditumpahkan sebagaimana haramnya menumpahkan darah Muslim.

Jadi, kenapa kamu nak bercerita tentang "pejuang kepada Tuhan" dan sabitkan kepada ajaran Islam? Kamu dah belajar Islam sepenuhnya ke?

Aku sudah pun menerangkannya dgn konsep "Tuhan yg satu dgn nama pelbagai" tetapi kamu masih menanyakan soalan yg sama. Ini menunjjukan kamu tidak matang dlm pemikiran. Kamu balik dan baca #26 dan fikir sampai dapat. Kalau tak dapat juga, bunuh diri je lah.

satu lagi ayat yang berbaur biadab.

Islam mengharamkan bunuh diri. tolong jangan samakan mentality saya dengan mentality kamu.

biar saya quote balik apa yang kamu cakap :

Dlm agama Hinduism, siapa kamu sembah itu bukannya mustahak. Yg penting adalah tugas yg telah dimaktubkan kepada SETIAP makluk di alam semesta ini. Bila tiba masanya, manusia akan tahu juga akan tugas yg Tuhan maktubkan utk mereka. Sehingga masa itu, mereka kena belajar dan berusaha menperbaiki diri sendiri.

saya bertanya kenapa tak mustahak siapa yang kamu sembah? kemudian kamu bercerita pulak tentang Tuhan yang Satu tetapi mempunyai pelbagai nama. Apa kaitannya?

Jika kamu mengatakan bahawa Tuhan itu Satu tetapi mempunyai pelbagai nama, maka sudah pastilah kamu mesti sembah Tuhan yang Satu tersebut, bukannya kamu boleh main taraaam je sembah apa2 yang kamu nak.

Sebab itu saya tanya, kenapa kamu mengatakan "SIAPA KAMU SEMBAH BUKANNYA MUSTAHAK" tetapi kemudian kamu sabitkan kepada bukti daripada kitab kamu mengatakan "Tuhan itu Satu tetapi mempunyai pelbagai nama" .

Kalau kamu nak terangkan, terangkan dengar sabar. kalau tak boleh, jangan terangkan. takde sapa nak marah kamu.

Dlm agama Hindu, tak ada konsep "sembah" yg nyata. Ada yg menyembah dgn menbaca mantra, ada yg pergi ke kuil, dan ada yg menyembah dgn melakukan amalan puasa serta menderma. Ini mungkin pelik utk orang Islam utk fahami, akan tetapi ini juga sudah termaktub dlm Bhavagad Gita (bab Bhakti Yoga).

Dlm Gita, ada mengatakan - "Kalau menberikan sesuatu dgn hati yg iklas, walaupun ianya hanya sehelai daun, Aku akan menerimanya dgn sepenuh hati" dan "Barang sesiapa yg mendekati Ku dgn selangkah, Aku akan menghampirinya dgn seribu langkah."

Dlm erti kata lain - apa yg kamu lakukan dgn tekun dan dgn niat utk Tuhan, semuanya adalah ibadat yg akan pergi kepada Dia juga. Tak perlu buat sembahyang khas.
Sephiroth Post at 20-4-2010 13:50

tak, tak pelik untuk saya memahami. jadi, di dalam agama Hindu tiada ibadat khas untuk Tuhan. satu fakta baru lagi yang saya dapat. thanks!

By Gunblade712

Terdapat satu surah KHAS ditujukan kepada mereka yang tidak mempercayai Islam, dan di dalam surah tersebut menyatakan bahawa bagi kamu, agama kamu.  

Itu baru satu surah. Ada banyak lagi yg mengatakan yg orang bukan Islam akan sentiasa cuba menyesatkan orang Islam, yg orang bukan Islam itu adalah kayu api bagi neraka, malah ada juga surah (spt mana Signature yg aku gunakan) di mana mengatakan bahawa orang bukan islam adalah najis.

Oleh itu, janganlah kamu bersendiwara di sini dgn cuba menyamakan agama kamu yg tak pernah melayani orang2 berpercayaan lain dr Islam dgn baik dgn agama kami.  Agama Judaism sendiri mengkhaskan agama mereka utk kaum mereka saja, tetapi masih mendekati dan berkomunikasi dgn kaum bukan Yahudi dgn baik dan hormat.

Bukti sesuatu agama itu adalah Agama Tuhan adalah melalui kelakuan masyarakat yg menganuti agama tersebut, kerana hati dan fikiran mereka adalah terhadap Tuhan yg satu.

Jadi, kenapa kamu nak bercerita tentang "pejuang kepada Tuhan" dan sabitkan kepada ajaran Islam? Kamu dah belajar Islam sepenuhnya ke?  

Kerana TAK ADA KAUM MANA2 DI DUNIA INI yg merepak yg mereka itu berjuang utk Tuhan. Hanya orang Islam yg buat demikian. Kerana bagi orang2 bukan Islam, nama Tuhan itu adalah suci dan TIDAK BOLEH dikaitkan dgn apa2 yg dilakukan oleh manusia (ataupun mereka berisiko melakukan dosa yg tidak boleh dimaafkan).

satu lagi ayat yang berbaur biadab.  

Yg biadap itu adalah perbuatan kamu menanyakan soalan yg sama selepas aku susah payah menerangkan apa yg kamu menanyakan sebelumnya.

Bagi ku, mereka yg hidup tanpa tujuan tak patut menjadi beban dan patut mati je. :re:

saya bertanya kenapa tak mustahak siapa yang kamu sembah? kemudian kamu bercerita pulak tentang Tuhan yang Satu tetapi mempunyai pelbagai nama. Apa kaitannya?

FIKIR ... Ada akal, FIKIR. Jawapannya sudah diberikan, hanya tinggal kamu mengunakan akal kamu.

Itu baru satu surah. Ada banyak lagi yg mengatakan yg orang bukan Islam akan sentiasa cuba menyesatkan orang Islam, yg orang bukan Islam itu adalah kayu api bagi neraka, malah ada juga surah (spt mana Signature yg aku gunakan) di mana mengatakan bahawa orang bukan islam adalah najis.

Oleh itu, janganlah kamu bersendiwara di sini dgn cuba menyamakan agama kamu yg tak pernah melayani orang2 berpercayaan lain dr Islam dgn baik dgn agama kami.  Agama Judaism sendiri mengkhaskan agama mereka utk kaum mereka saja, tetapi masih mendekati dan berkomunikasi dgn kaum bukan Yahudi dgn baik dan hormat.

Bukti sesuatu agama itu adalah Agama Tuhan adalah melalui kelakuan masyarakat yg menganuti agama tersebut, kerana hati dan fikiran mereka adalah terhadap Tuhan yg satu.

... dan kamu pernah memberi peluang kepada Muslim untuk menjelaskan ayat tersebut sebagaimana saya memberi kamu peluang skarang untuk menjelaskan agama kamu?

kamu sendiri yang tidak mahu mendengar, tapi kamu dok suruh orang fikir. jangan berfikiran jumud!

adalah menjadi satu common sense bahawa satu surah adalah lebih besar daripada satu ayat. seperti yang kamu dok belajar matematik, kamu menggunakan algebra di dalam pelbagai bab, tapi apabila kamu nak mempelajari algebra secara khusus, kamu kene tengok bab algebra itu sendiri.

begitu jugaklah, ada beberapa ayat di dalam Quran yang menceritakan tentang orang bukan Islam, tetapi jika kamu mahu tahu apa yang kami patut berpegang tentang orang bukan Islam, kamu kene tengok kat bab yang khusus menceritakan tentang orang bukan Islam.

Ini kerana Al-Quran diturunkan berperingkat-peringkat, mengikut peristiwa yang berlaku pada ketika itu. Kamu mengambil ayat yang menceritakan tentang suasana perang dan kamu apply kan pada suasana yang bukan perang, memanglah haru biru jadinya!

kalau kamu nak tahu, perkara ini dipanggil "Asbabun-Nuzul" , sebab penurunan satu ayat.

sebab itu saya berpesan, kamu ingat applikasi ayat Al-Quran itu semudah gitu aje ke? kalau mudah, SEMUA muslim boleh jadi mufti @ ulama'!

nah, skarang, kalau kamu, atau mana2 kawan2 Hindu kat sini, yang nak tau apa yang kami fikir tentang orang bukan Islam, kamu tengok Asbabun-Nuzul penurunan Surah Al-Kafirun.

Kerana TAK ADA KAUM MANA2 DI DUNIA INI yg merepak yg mereka itu berjuang utk Tuhan. Hanya orang Islam yg buat demikian. Kerana bagi orang2 bukan Islam, nama Tuhan itu adalah suci dan TIDAK BOLEH dikaitkan dgn apa2 yg dilakukan oleh manusia (ataupun mereka berisiko melakukan dosa yg tidak boleh dimaafkan).

so? lagi skali kamu telah mensabitkan perbuatan manusia kepada agamanya. Boleh ke kalau saya sabitkan perbuatan sesetengah sami hindu yang mabuk secara terang-terangan di bandar JB dengan agama Hindu?

dan jangan lupa, Kristian juga berjuang menggunakan nama Tuhan mereka.

Al-Quran membenarkan peperangan jika agama Islam atau Muslim di tindas. Kamu tahu ayat mana yang menceritakan tentang perang dan bagaimana applikasi ayat tersebut berpandukan kepada hadith, sirah nabawiyah dan asbabun-nuzul? jika kamu tidak tahu, TANYA! bukan main sebat je mengikut apa yang kamu faham tentang agama kami.

Yg biadap itu adalah perbuatan kamu menanyakan soalan yg sama selepas aku susah payah menerangkan apa yg kamu menanyakan sebelumnya.

Bagi ku, mereka yg hidup tanpa tujuan tak patut menjadi beban dan patut mati je. :re:

soalan apa pulak yang sama? kamu dengan angkuhnya mengatakan bahawa siapa yang kamu sembah di dalam hindu tidak mustahak, tetapi kemudian kamu sabitkan kepada fakta di dalam agama hindu bahawa Tuhan itu Satu tetapi mempunya banyak panggilan. Apa kena mengena?

kalau ada kena mengena, terangkan. kalau tak boleh terangkan, tak payah terangkan. tak payah nak menghina orang.

speaking of tujuan, kamu MASIH tak jawab apa tujuan manusia ini wujud @ apa tugas manusia berdasarkan agama Hindu. apa tujuan kamu berdasarkan kitab Hindu (BUKAN PENDAPAT KAMU)?

kamu kene jawab nih, sebab kalau takde tujuan, patut mati aje.. (menurut ayat kamu yerk, bukan ayat saya)

FIKIR ... Ada akal, FIKIR. Jawapannya sudah diberikan, hanya tinggal kamu mengunakan akal kamu.

Sephiroth Post at 20-4-2010 14:52

jawapan apa pulak yang telah kamu beri? ini agama kamu, bukan agama saya. jangan samakan pengetahuan kamu tentang agama kamu dengan pengetahuan saya tentang agama kamu.

by Gunblade712

... dan kamu pernah memberi peluang kepada Muslim untuk menjelaskan ayat tersebut sebagaimana saya memberi kamu peluang skarang untuk menjelaskan agama kamu?  

Adakah keangguhan dan kebiadapan itu salah satu dr sifat naluri kau? :@
SIAPA KAU sehingga aku kena menjelaskan apa2 utk kau? :@

Aku menulis semua hujah2 ini BUKAN UTK KAU, tetapi bagi mereka2 yg datang ke sini utk belajar akan nilai2 agama Hindu.

sebab itu saya berpesan, kamu ingat applikasi ayat Al-Quran itu semudah gitu aje ke? kalau mudah, SEMUA muslim boleh jadi mufti @ ulama'!

Kalau kompleks sangat, buang je. Pergi belajar Bhavagad Gita. Dlm Gita, Sri Krishna tak memanggil sesiapa pun najis dan buat alasan kamu kena belajar semua kitab2 utk mencari makna kpd satu surah. :re:

lagi skali kamu telah mensabitkan perbuatan manusia kepada agamanya. Boleh ke kalau saya sabitkan perbuatan sesetengah sami hindu yang mabuk secara terang-terangan di bandar JB dengan agama Hindu?  

Sebelum kamu mensabitkan apa2, kamu kena tunjjukan kpd kami gambar "sami" yg kamu katakan itu, kerana sudah jadi kenyataan bahawa SEMUA ORANG ISLAM ADALAH PENIPU.

Lagipun, kamu jangan lupa dgn Hukum Karma - perbuatan mereka (dgn andaian memang kamu tak tipu) masih menberikan pembalasan yg buruk kpd mereka di masa yg akan datang, jadi mereka tak lari dr hukuman.

speaking of tujuan, kamu MASIH tak jawab apa tujuan manusia ini wujud @ apa tugas manusia berdasarkan agama Hindu. apa tujuan kamu berdasarkan kitab Hindu (BUKAN PENDAPAT KAMU)?

Kalau nak tahu, pergilah baca Bhavagad Gita.

ini agama kamu, bukan agama saya. jangan samakan pengetahuan kamu tentang agama kamu dengan pengetahuan saya tentang agama kamu.   

Habis itu, apasal kamu buang masa aku di sini? Kata nak belajar tetapi semuanya kena suapkan. Sudah bagi jawapannya tetapi masih orang nakkan fikirkan utk kamu.

Kalau nak belajar, kena berfikir. Ini adalah basic utk pelajaran. Kalau kamu tak fikir langsung dgn apa yg saya sudah tulis, apa gunannya saya menerangkan lagi (kerana kamu akan pusing dan tanya balik soalan yg sama)?

hindu= love , peace n harmony..............

Aku menulis semua hujah2 ini BUKAN UTK KAU, tetapi bagi mereka2 yg datang ke sini utk belajar akan nilai2 agama Hindu.

angkuh? tolong jangan belit, yerk. AKU yang datang sini dan AKU yang tanya kau.

tang mana pulak aku angkuh?

ANGKUH tuh adalah seperti STATEMENT KAMU YANG SAYA BOLD KAN DI ATAS.

Kalau kompleks sangat, buang je. Pergi belajar Bhavagad Gita. Dlm Gita, Sri Krishna tak memanggil sesiapa pun najis dan buat alasan kamu kena belajar semua kitab2 utk mencari makna kpd satu surah. :re:

heh, skarang kamu mula membuat satu keputusan yang pada saya agak bodoh. adakah dalam hidup kamu, cuma ada 2 pilihan sahaja? Kompleks @ tidak kompleks SAHAJA? Hitam atau putih SAHAJA? Tidak ada tengah2?

.... dan kemudian kamu mengatakan kami, Muslim, yang extreme.... :re:

jadi, kamu sudah belajar Bhavagad Gita? adakah kamu boleh ambil MANA-MANA ayat di dalam Bhavagad Gita TANPA MERUJUK KEPADA KONTEKS NYA dan apply nya pada hidup harian kamu? sila jawab soalan ini dengan jujur dan kita akan lihat sejauh mana method pembelajaran kitab kamu yang kamu pakai itu berkesan.

jangan pulak kamu hanya apply method tersebut dalam pembelajaran kitab kamu tapi kamu tidak apply method yang sama pada kitab lain.

Sebelum kamu mensabitkan apa2, kamu kena tunjjukan kpd kami gambar "sami" yg kamu katakan itu, kerana sudah jadi kenyataan bahawa SEMUA ORANG ISLAM ADALAH PENIPU.

Lagipun, kamu jangan lupa dgn Hukum Karma - perbuatan mereka (dgn andaian memang kamu tak tipu) masih menberikan pembalasan yg buruk kpd mereka di masa yg akan datang, jadi mereka tak lari dr hukuman.

SEMUA ORANG ISLAM ADALAH PENIPU? oh, jadi kamu telah berkawan dengan SEMUA ORANG ISLAM DALAM DUNIA?

atau kamu telah mempelajari KESELURUHAN KITAB AL-QURAN DAN HADITH sehingga kamu boleh mengatakan demikian?

seingat saya, kamu sendiri mengaku yang kamu tidak membaca Al-Quran.

aaaa, so ada pun hukum karma. ada pun hukuman bagi mereka yang duduk dalam agama Hindu tetapi buat perkara tidak elok. Dengan adanya hukum sebegini maknanya bukan semua orang Hindu itu perfect.

begitu jugaklah dengan Muslim. Mana ada yang perfect skarang nih.

Simple common sense.

Kalau nak tahu, pergilah baca Bhavagad Gita.

ini sahaja apa yang kamu boleh jawab? bukan ke kamu sendiri telah mempelajari kitab mulia kamu itu?

dan bukan ke cara terbaik mempelajari sesuatu kitab (supaya tidak tersalah tafsir) adalah dengan bertanya kepada mereka yang telah mempelajarinya @ berguru?

Habis itu, apasal kamu buang masa aku di sini? Kata nak belajar tetapi semuanya kena suapkan. Sudah bagi jawapannya tetapi masih orang nakkan fikirkan utk kamu.

buang masa kamu? bukan ke kamu cakap, dalam posting yang saya quote ini, bahawa :

tapi tiba2 kamu cakap SAYA buang masa KAMU?

saya tak suruh orang fikirkan untuk saya. buat apa kamu fikir, kamu dah pun tahu fakta tersebut, kan?

apa yang saya mintak adalah apa kena mengena "siapa yang kamu sembah dalam Hinduism itu tidak mustahak" dengan "Tuhan itu Satu tetapi sages memanggil Dia dengan pelbagai nama" ???

Kalau nak belajar, kena berfikir. Ini adalah basic utk pelajaran. Kalau kamu tak fikir langsung dgn apa yg saya sudah tulis, apa gunannya saya menerangkan lagi (kerana kamu akan pusing dan tanya balik soalan yg sama)?

Sephiroth Post at 21-4-2010 08:45

jawapan kamu langsung tidak menjawab soalan saya.

saya bertanya kenapa SIAPA yang kamu sembah dalam Hinduism itu tidak mustahak?

kenapa kamu tiba2 menjawab dengan mengatakan Tuhan itu Satu tetapi dipanggil dengan pelbagai nama?

ada, atau tiada, di dalam kitab suci kamu yang menekankan supaya menyembah Tuhan yang Satu?

Post Last Edit by gunblade712 at 21-4-2010 09:56

Reply 33# tamilan007

you should tell that to Sephiroth, bro, not me. i know that already.

dan kamu patut suruh Seph bagi penjelasan atas statement dia yang kita, dan jugak kirhmuru, adalah orang yang sama.

oh, one more thing...

kalaulah kami melihat orang-orang bukan Islam itu sebagai najis, literally, maka kami tak boleh bersentuhan dengan kamu.

kami tidak boleh berpelukan dengan kamu.

kami tidak boleh solat di mana kamu berada atau PERNAH ADA.

tapi that is not so, kan?

dalam pembelajaran MANA-MANA KITAB SEKALIPUN, WALAUPUN BHAVAGAD GITA, KITA TIDAK BOLEH MENGAMBIL HANYA SATU AYAT DAN MENGHUKUM KITAB TERSEBUT.

tapi kawan kamu si Sephiroth nih buat begitu, dan kemudian menyebarkan idea buruk dia tentang Islam melalui signature dia.

kemudian, kamu Hindu2 lain, nak cakap kat saya yang hindu = peace and harmony?

kan tadi pun u kata, kerana seorang buat silap tak bermakna 100 orang silap.............

mengikut teks ni, pendapat saya ialah dalam agama hindu god ada dimana2 sahaja.
so seseorang manusia tu sembah allah ke, jesus ke, dewa dewi hindu ke, sembah batu ke or wat is equel to one god. (percaya ada maha kuasa, cuma cara berlainan).
mungkin cara hindu agak berlainan drp agama lain (may be dianggap kuno) itu memang benar kerana hindu merupakan agama tertua di dunia jadi kami masih berpegang kuat pada cara2 agama kami yang diturunkan nenek moyang kami dari generasi ke generasi. kami berbangga dengan cara kami, masih mengekalkan tradisi agama kami.
setiap manusia percaya ada kuasa maha besar yang menguasai bumi ni, tat is the god.....
semua agama menyarankan berbuat baik je tak de agama yg suruh buat jahat.......... kecuali ajaran sesat kot...............

by Gunblade712

angkuh? tolong jangan belit, yerk. AKU yang datang sini dan AKU yang tanya kau.  

Betul ... kau datang dan kau menanya. Akan tetapi, bila aku menjawab, kamu menganggap yg aku berbuat demikian adalah utk melayani mu. SILAP ... perbuatan aku menjawab persoalan mu dr mula sampai sekarang hanyalah semata2 utk memastikan mereka2 yg datang ke sini dan menbaca thread ini akan tahu keistimewaan agama Hinduism dgn jelas.

Kompleks @ tidak kompleks SAHAJA? Hitam atau putih SAHAJA? Tidak ada tengah2?

Tak ada tengah2. Dlm bab agama - samada kamu sanggup buat atau tak buat, samada kamu sanggup belajar atau tidak belajar. Yeah atau Tidak, TAK ADA MUNGKIN.

jadi, kamu sudah belajar Bhavagad Gita? adakah kamu boleh ambil MANA-MANA ayat di dalam Bhavagad Gita TANPA MERUJUK KEPADA KONTEKS NYA dan apply nya pada hidup harian kamu? sila jawab soalan ini dengan jujur dan kita akan lihat sejauh mana method pembelajaran kitab kamu yang kamu pakai itu berkesan.  

Aku tak faham apa maksud mu. Adakah kamu menganggap Bhavagad Gita itu kompleks sangat sampai ianya mustahil utk dipakrikan dlm kehidupan harian? Ataupun kamu menganggap Gita itu sama dgn Al Quran - kompleks sangat sampai orang yg menbacanya pun tak akan faham apa benda yg dia baca?

seingat saya, kamu sendiri mengaku yang kamu tidak membaca Al-Quran.

Menbaca sesuatu buku tak bermakna kamu akan faham akan sesuatu kaum. Bukan kah kamu sendiri yg mengatakan bahawa kaum tak ada kena mengena dgn agama mereka?

Dengan adanya hukum sebegini maknanya bukan semua orang Hindu itu perfect.
begitu jugaklah dengan Muslim. Mana ada yang perfect skarang nih.  

Hukum karma tak buat seseorang itu perfect. Agama dan amalan spiritualism tak menbuat seseorang itu sempurna.

ini sahaja apa yang kamu boleh jawab? bukan ke kamu sendiri telah mempelajari kitab mulia kamu itu?

Jangan jadi bodoh ... dlm column ini juga, saya dah pun mentaksirkan Bhavagad Gita sepenuhnya utk jadi bahan bacaan utk semua.

apa yang saya mintak adalah apa kena mengena "siapa yang kamu sembah dalam Hinduism itu tidak mustahak" dengan "Tuhan itu Satu tetapi sages memanggil Dia dengan pelbagai nama" ???  

Memang ada kaitannya. Kalau Sages memanggilNya dgn pelbagai nama, ianya bermakna bahawa kaum2 lain pun mengunakan nama mereka sendiri utk mengenalpasti Tuhan yg sama - oleh itu, adakah Nama serta Identity itu mustahak kpd Tuhan? Common sense lah.

mengikut teks ni,  ...
tamilan007 Post at 21-4-2010 11:15

oh, alrite.. something like "wahdatul wujud"...

saya faham pendapat kamu bro...

ok, jika begitu, apakah kriteria seseorang itu untuk digelar "Hindu" ? menurut pendapat sephiroth, tiada cara sembahyang khusus, dan menurut pendapat kamu, tiada penyembahan pengkhususan kepada "Satu Tuhan" (sebagaimana pengkhususan Muslim untuk menyembah ALLAH SAHAJA dan menyeru nama-nama ALLAh sahaja)...

in other words, what makes a Hindu, a Hindu?