CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: bakat

masih ada di sini

Reply #400 alyana's post

kung fu la

Reply #400 alyana's post

kaka yana kata nak komen nyanyian meha

Reply #379 alyana's post

Panjangnyer karangan kaka yana... oja baca lompat2 jek.. ta paham pown..

Master Meha
aduuu... bab nyanyi ni kena refer Tuan Bakat, Seroja, ALyana, Urban_Iz, Stonehead02 sebab depa tentu banyakkkkkkkkkkk ilham tentang hal ni

minat nak menyanyi tu satu anugerah sebenarnya...

cuba kita perhati anak2 kecil bila dia bermain...kadang dia akan "humming" satu melody atau "lagu" yang kadang tu, dia sendiri pun tak tau apa dan kalau kita perhati betul2, anak2 kecik ni akan lebih tertarik kepada bunyi, lagu dan kalau di TV, rancangan yang berbentuk lagu2 dan warna warni lah yang jadi tumpuan mereka. Bila mereka makin besar, "unsur" ini hilang. Unsur yang aku maksudkan adalah " basic instinct" kita sebagai manusia yang tertarik kepada irama dan lagu...

kita sebenarnya telah mula menyanyi sejak dari bayi lagi...dalam irama dan "nyanyian" yang berbeza2 lah pulak. Cuma bezanya sekarang kita tidak lagi menyanyi dengan menggunakan "basic instict" kita tetapi lebih kepada lain2 deria yang kita latih dan kita mantapkan menurut masa...

apa nak buat kalau kita nak mula menyanyi? dimana nak mula? wa....besar soalan tu tak terkejar aku...

aku rasa secara umum, bila kita nak menyanyi, kita kena ada persediaan; mental & spiritual. Kerana nyanyian itu amaat lah amat berkait rapat dengan apa yang kita rasa. Kata orang, lagu = manifestasi jiwa

takat tu dulu, he he he....ada sambungan pulak!   bukan apa, takut Sdr. BAkat mengamuk pulak guna rumah dia berjela2!!!

Originally posted by mehacomp_91 at 5-6-2008 01:40 AM
kaka yana kata nak komen nyanyian meha

dah betul dah, apa yg stonehead advice u kat thread u tu meha..

so u kena tetapkan haluan, and teruskan menyanyi tau

erm ear training tu ada kena mengena tak ngan software ni
http://www.earmaster.com/

Follow Us

Reply #405 alyana's post

hush saya tak layak untuk dipanggil master

Originally posted by sikomeng at 5-6-2008 02:01 AM
Master Meha
aduuu... bab nyanyi ni kena refer Tuan Bakat, Seroja, ALyana, Urban_Iz, Stonehead02 sebab depa tentu banyakkkkkkkkkkk ilham tentang hal ni

minat nak menyanyi tu satu anugera ...

i pun dah takde ilham jua gak bang sikomeng,

but yg menariknya kat bod ni, penuh dgn colours. Tone derg, vocal range derg, attitude degr, semua2nya coliurfulll. mcm2 jenis ada. i like them so much

I would call them performer rather than singer. sbb singer nanti kena betul2 semua pulak.   anyway, mana2lah

Reply #400 alyana's post

emmm sapa ye raja bling bling tu... ?

raja bling bling? isk.. tros terpk pacit Vern.. hehe.. tadi dlm tv pown pakei kot bling bling gakz.. huhuhu.. pacit vernn.. pacit vernn...

Sdr. bakat aku sibuk lagi kat sini tak pa aa!

sambungan cerita pada Master Meha tentang nak nyanyi...
aku rasa dalam internet sekarang banyak betol orang yang bercerita bab ni dan kalau master Meha rujuk, kat youtube misalnya, aduhai...banyak nnye benda boleh belajar!! aku sendiri pun banyak belajar dari sana, untuk tambah apa yang kita jumpa tempat lain.

anyway, cara lama (rujuk buku) tetap satu cara yang masih relevan lagi. So maybe sdr. boleh rujuk buku berikut:
1. Contemporary Singing Technique, Bob Rose, Hal Leonard pub.
2. The contemporary Singer; Elements of Vocal Technique, Anne Peckham, Becklee Press.

Aku tak tau sama ada buku2 ni boleh dibeli kat kedai buku etc. tapi mana lah tau ada, itulah antara yang elok dirujuk untuk mula menyanyi. Buku2 tu mudah nak faham, pengarang tulis untuk mudah orang belajar.

kat Youtube antara bahan rujukan yang aku sendiri selalu tengok adalah "eric arceneaux" punya video. Bukan apa, banyak yang dia kata tu "ngam" dengan apa yang aku pun dengar dari orang lain. lagi pun, banyak yang aku sendiri tak tau, aku boleh belajar dari dia...

lain dari tu, aku tak boleh nak tulis, sebab kebanyakannya kena buat praktikal lah pulak........

moga sikit2 ni boleh jadi banyak dengan bantuan kengkawan yang lain juga

salam!!!

Reply #411 sikomeng's post

nanti meha cuba cari buku tu kat internet

bakat

salam semuanya kengkawan

dulu Kat sebenarnya tersalah letak Bakat jadi nick utk Forum coz tak faham registration masa mula join
tak sangka Title Bakat ni sekarang membawa rahmat utk semua memperngasahkan dan menjamkan jurus bakat2 kawan2 semua.Thnkz kpd Sikomeng yang banyak membantu dan memberi pandangan bernas.Harap dapat kita manfaatkan bersama.

Thankz kepada kengkawan yang sudi singgah n belajar sama.

Sowi dapat jenguk umah sendiri skejap ajer dari ofis tak dapat nak masuk lama2.kang kena tembak bos.belum cukup ilmu nak menangkis jurus2 hebat nih.............anyway untuk semua forumer good day semuanya salam

peh, penat nak kejar

Reply #414 stonehead02's post

nak kejar apa abg stone

Tora datang lagi...tak tau nak tulis apa
apa kabar semua...

tora dah datang

how yea

Komeng dah muncul fianally

Saudara Komeng harap boleh trus stay kat sini koz CI2 pun dah nak start n peserta pun dah tambah ramai

harap terus stay n keep in touch k Bro

anyway kemana lama menghilang,ni hau ma.....?

sowi busy sket

Salam semuahnya sowi lama dah tak menyinggah coz ada kerja yang tak sikit.banyak.nih pun masih on call lagi anyway cadang nak haplod satu demo yang rasanya Kat dah semakin selesa dgn AM so harap yuollls bleh dengar n giv komen utk improve xspecially teknik merekod guna AM ver2.5

Dah ada yang Ver4 tapi masih tunggu tutorial Oja lagi

Susah gak benda alah ni anyway chek it out

Slalu Mengalah_ BaKat (O/ASeventeen)

Komen Sikomeng ngan Alyana ditunggu sangat n yang lain gak k semuahnya

silakan................kutuk kow kow tak per gak......................

ARGGHHHHHHH..........makan budak

[ Last edited by  bakat at 16-6-2008 07:18 PM ]

Rate

1

sdr. bakat yang memang berbakat

aku dah dengar lagu "selalu mengalah" tu, OK jugak, tak ada apa lah yang tak kena. Biasalah, kalau nak perfect, sampai bila pun tak boleh kan

Sdr. punya suara yang baik, boleh naik tinggi tak ada masalah. Aku rasalah, kalau sdr. latih betul2, suara sdr. boleh naik lebih tinggi lagi tanpa masalah. tapi, jangan paksa, nanti kotak suara boleh rosak.

mungkin kalau ada yang kita boleh kongsi, maybe sdr. kena berlatih banyak2 supaya suara jadi lebih baik, nyanyian jadi lebih tepat dan bagus. Dalam nyanyian ni, kawalan suara sangat penting sebab kalau tak, kita tak dapat nyanyi dengan seimbang.

latihan nyanyian ni penting sebab kalau kita benar2 nak menyanyi, latihan2 tu boleh bantu kita menyanyi dengan baik. Seimbang maksud aku ialah dari segi kawalan suara, match dengan lagu, match denga tempo, match dengan mood lagu dan sbgnya lah. Merakam suara sendiri dan kita dengar semula macam ni adalah antara latihan asas yang paling baik sekali. Kita boleh dengar dan selidik di mana kelebihan,  silap dan salah kita.

maybe satu hal yang sdr. boleh beri penekanan lebih siket ialah kawalan suara bagi dia tepat dengan lagu. bukan apa, aku dengau suara sdr. ada kecenderungan lari sikiiit dari melodi lagu. mungkin hal ini berkait dengan kaedah pernafasan serta kemahiran mendaptkan bunyi yang tepat untuk dinyanyikan. tak apa, ambil masa lagi, latih betul2. Ada beberapa latihan yang aku dah cadangkan dulu, mungkin sdr. boleh gunakan.

lain daripada tu mungkin beberapa istilah biasa ni boleh sdr. fikir2 kan: kemerduan suara, lantang vs kuat, tone suara, "fade-in" & "fade out" technique, sustainability, full tone & semi tone voice, vibrato, pernafasan dan menyanyi...

istilah2 asas di atas, diketahui semua orang. kalau kita boleh serapkan dalam nyanyian kita, aku rasa tentu mantap hasilnya kan

ceria selalu!!!

Reply #419 sikomeng's post

Salam Bro Komeng n tu yuolls semuahnya

Kat dah baca dah komen dari komeng cam besa Kat terima positif saranan n pandangan saudara komeng.memang Kat mengaku ada banyak kelemahan dalam nyanyian Kat kalu nak dibandingkan dgn yang lain dalam forum ni tapi I do it 4 the love of music yang kat sukas sesangat.

Latihan serta info yang pernah Saudara Komeng pernah sampaikan macam latihan pernafasan dll nya ada Kat cuba n setuju gak bila Komeng bagitau yang sememangnya tahap kita nak g perfact memang susah kalu apa yang ada cuma takat tu jer lah anyway its ok wit me .dan lagi Kat tak menaruh harapan sesangat lam menyanyi nih lagi pun Kat dah lebih sikit umur(banyak kot) so nyanyi Kat letak ketepi sedikit tapi untuk CI2 ni Ill give my full support.....Keep It Real.

Pertanyaan may b untuk pertandingan sebegini Saudara Komeng boleh bagi pendapat berkenaan pemilihan lagu yang sesuai untuk suara contohnya Kat sendiri ataupun yang lain2 tak kiralah ganre atau melodi yang camner.Harapnya boleh membantu dalam CI2 kita ni.

Salam Ceria Semuanya

Thankz Komeng